Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2009 :  09:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
"Οτι ειναι νόμιμο ειναι και ηθικό"

Γεώργιος Βουλγαράκης 2009
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stamatis
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2009 :  11:08:53  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι μάλλον προφανές ότι η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς που γράφουν εδώ πάρα πολύ θα ήθελε να απαγορευτεί δια παντός το κυνήγι εν γένει στη χώρα. Για την ώρα είναι νόμιμο. Μου αρέσει ότι ο Apneafrog πολεμάει να μας πείσει για κάτι που οι περισσότεροι διαφωνούμε. Apneafrog, δε μπορύμε να σε καταγγείλουμε, αφού είσαι νόμιμος, αλλά γιατί προσπαθείς να μας πείσεις κιόλας, αυτό να σου πώ δεν το καταλαβαίνω. Εγώ αισθάνομαι λίγο να προκαλούμαι να σου πώ την αλήθεια, είναι σα να μπαίνω σε κατηχητικό και να αρχίσω να μιλάω με πάθος γιατί δεν πιστεύω στο Θεό. Εμένα δε θα μου ήταν και πολύ διασκεδαστικό. Εσένα πάλι, τι να πώ, δεν ξέρω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2009 :  11:31:46  Εμφάνιση Προφίλ
stamatis

Είναι μάλλον προφανές ότι η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς που γράφουν εδώ πάρα πολύ θα ήθελε να απαγορευτεί δια παντός το κυνήγι εν γένει στη χώρα. Για την ώρα είναι νόμιμο. Μου αρέσει ότι ο Apneafrog πολεμάει να μας πείσει για κάτι που οι περισσότεροι διαφωνούμε. Apneafrog, δε μπορύμε να σε καταγγείλουμε, αφού είσαι νόμιμος, αλλά γιατί προσπαθείς να μας πείσεις κιόλας, αυτό να σου πώ δεν το καταλαβαίνω. Εγώ αισθάνομαι λίγο να προκαλούμαι να σου πώ την αλήθεια, είναι σα να μπαίνω σε κατηχητικό και να αρχίσω να μιλάω με πάθος γιατί δεν πιστεύω στο Θεό. Εμένα δε θα μου ήταν και πολύ διασκεδαστικό. Εσένα πάλι, τι να πώ, δεν ξέρω.

-----Λες να σας εχω βαλει στο στοχαστρο....
-----Δεν πολεμαω να σας πεισω για κατι!, λεω την αποψη μου , οπως και εσεις την ειπατε.Το οτι δεν συμφωνησαμε δεν εχει σημασια ετσι ειναι η δημοκρατια, εκτος ρε φιλε αν δεν επυθυμεις την παρουσια μου και τον λογο μου στο forum επειδη η αποψη μου για το κυνηγι ειναι καθολικα αντιθετη με ολων εδω μεσα, μπορεις να το κανεις θεμα και να αναλαβει ο admin...

Edited by - Apneafrog on 19/12/2009 12:41:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  01:12:48  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.halkidikinews.gr/content/view/3337/26/

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AMALIA
Mountain Runner

Greece


953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  08:09:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by KaterinaL

Κορίτσια λέτε να ζήσουμε βουκολικές σκηνές όπως παρακάτω?
http://www.youtube.com/watch?v=XGa-PwyzHq0



Ασε Κατερινα, καποιοι ειναι κολλημενοι με το δαχτυλο στη σκανδαλη κι αντι για κοριτσια στον ηλιο, προτιμανε μπεκατσα με ψυλλο.

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  11:14:14  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=V8_Wr5l-moM&feature=related

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  13:30:26  Εμφάνιση Προφίλ
AMALIA

Ασε Κατερινα, καποιοι ειναι κολλημενοι με το δαχτυλο στη σκανδαλη κι αντι για κοριτσια στον ηλιο, προτιμανε μπεκατσα με ψυλλο.

----Δοξα το θεο η γυναικα μου ειναι αξια προς το παρον και δεν επιθυμω αλλες,εχω ομως προτιμηση σε ''μπεκατσες στο φτερο''...και οχι με ψυλλο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AMALIA
Mountain Runner

Greece


953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  15:53:25  Εμφάνιση Προφίλ
apneafrog, μια που εισαι εδω, λυσε μια απορια. Εκτος απ'το να σκοτωνετε ως κυνηγοι διαφορα πουλια, λαγους, αγριογουρουνα, μηπως γνωριζεις γιατι καποιοι κυνηγοι χτυπανε αλυπητα τα κυνηγοσκυλα τους?Μεχρι και που στρεφουν την κανη επανω σ'αυτα.
Επειδη δεν κανουν καλα τη δουλεια τους τα κυνηγοσκυλα, τα βγαζουν μ'αυτον τον τροπο απ'τη μεση?

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  15:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by AMALIA

apneafrog, μια που εισαι εδω, λυσε μια απορια. Εκτος απ'το να σκοτωνετε ως κυνηγοι διαφορα πουλια, λαγους, αγριογουρουνα, μηπως γνωριζεις γιατι καποιοι κυνηγοι χτυπανε αλυπητα τα κυνηγοσκυλα τους?Μεχρι και που στρεφουν την κανη επανω σ'αυτα.
Επειδη δεν κανουν καλα τη δουλεια τους τα κυνηγοσκυλα, τα βγαζουν μ'αυτον τον τροπο απ'τη μεση?

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ



Βρε Αμαλίτσα, αυτό δεν είναι και τόσο τρομερό. Και μένα όποτε η γυναίκα μου καίει το φαγητό ή η μπύρα μου δεν είναι στην επιθυμητή θερμοκρασία, επισκεπτόμαστε το ΚΑΤ για νάρθηκες.
Κατά τα άλλα είμαστε μιά ευτυχισμένη οικογένεια.

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  16:06:44  Εμφάνιση Προφίλ
...και τις ταμπέλες;
Γιατί πυροβολάτε τις ταμπέλες;

Πάνω στα ματωμένα καπώ των "λασπωμένων" 4Χ4 σας, φιγουράρουν νεκρά, αρμαθιές οι αγριόχηνες κι οι φάσες πριν μπουν σε κορνίζα και τοποθετηθούν σε περίοπτη θέση στο γραφείο σας.
Σφιχτοδεμένα και τα αγριογούρουνα πάνω στο καπώ του Navara σας περιφέρετε στην πλατεία του χωριού σας καμαρώνοντας.
Επειδή είστε ταγμένοι να κρατήσετε τις ισορροπίες στη φύση. Εύγε!

Edited by - Diamantis on 20/12/2009 16:08:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KaterinaL
Forum-Runner

Greece


143 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  16:28:29  Εμφάνιση Προφίλ
@Διαμαντή: δυστυχώς αυτό το βλέπω στη πράξη πολλές φορές

Φίλε ApneaFrog φαντάζομαι ότι κατάλαβες ότι οι γυναίκες του forum προσπαθήσαμε να δείξουμε με χιούμορ ότι υπάρχουν και άλλα ωραία πράγματα στη ζωή εκτός από το κυνήγι. Και συγχαρητήρια που εκτιμάς και χαίρεσαι τη σύντροφο που έχεις πλάι σου.

Και συνεχίζοντας αυτό που ξεκίνησε ο Διαμαντής, να πω ότι ποτέ δεν κατάλαβα (ίσως δεν προσπάθησα να καταλάβω), ούτε μετά από 9 σελίδες στο συγκεκριμένο topic, την ευχαρίστηση να σκοτώνει κάποιος πουλιά ή ζώα.
Το κάνει κανείς γιατί θέλει αυτό που έχει στο πιάτο του να το έχει θηρεύσει ο ίδιος;; Τότε ας πάει για ψάρεμα ή να καλλιεργήσει μποστάνι ή να έχει κότες, κατσίκες κλπ κλπ. Στο κάτω-κάτω της γραφής, νομίζω ότι ο μέσος άνθρωπος αυτά έχει στο πιάτο του. Ούτε μπεκάτσες, ούτε πέρδικες, ούτε ζαρκάδια . Εγώ ποτέ δεν έχω δοκιμάσει από αυτά, και ούτε ονειρεύομαι να το κάνω.
Το κάνει επειδή είναι φυσιολάτρης; Ας πάει για περίπατο στο βουνό και αν δεν θέλει να γυρίσει με άδεια χέρια, να μαζέψει ραδίκια.
Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά και νιώθει κανείς ικανοποίηση με το να βάζει στο στόχαστρο πουλιά ή ζώα? Αποδεικνύει κάτι στον εαυτό του, στη γυναίκα του, στους φίλους του?
Και μαζί με τα παραπάνω, βοήθησε με να καταλάβω και όλους αυτούς που έρχονται πάνω από το σπίτι μου με τα αυτοκίνητά τους γεμάτα αυτοκόλλητα από κυνηγετικούς συλλόγους, κουβαλώντας σε trailer τα σκυλιά τους και πυροβολούν στους πρόποδες ενός βουνού που έχει απαγορευτεί πλήρως το κυνήγι (να μην αναφέρω εδώ πως μεταχειρίζονται κάποιοι τα κυνηγόσκυλα τους). Οι ταμπέλες (απαγόρευσης κυνηγιού) είναι όλες διάτρητες από σκάγια.
Για να προλάβω τυχόν απορίες σου, μένω Αφίδνες και όχι στο δάσος αλλά στα πεδινά. Και από ότι ξέρεις και το κυνήγι στη Πάρνηθα απαγορεύεται, αλλά και οποιαδήποτε τέτοια δραστηριότητα κοντά σε κατοικημένες περιοχές. Μήπως τελικά δεν είναι αξιοπερίεργο που όλοι εμείς απεχθανόμαστε το κυνήγι και ευχόμαστε να καταργηθεί πλήρως?
Μη το παίρνεις λοιπόν προσωπικά, δες το ποιο απλά και αν έχεις διάθεση, εξήγησε και σε εμάς τους αδαείς.



Edited by - KaterinaL on 20/12/2009 16:29:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dromikos
Forum-Runner

119 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  16:55:23  Εμφάνιση Προφίλ
Ενώ έχει απαγορευτεί το κυνήγι διαβάστε και αυτό:

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=1082185&cid=1

Θα ήμουν κακός αν έλεγα ότι σύντομα οι κυνηγοί θα εξοντωθούν από μόνοι τους; Αν έλεγα ότι η φύση θα "ρυθμίσει" και αυτό το θέμα;; Έτσι όπως αστόχαστα κάποιος είπε πως οι κυνηγοί είναι ρυθμιστές της έμβιας ζωής...

sorry, ο Dimosthenis είχε βάλει ήδη τον σύνδεσμο. Τα σχόλιά μου παραμένουν.

Edited by - dromikos on 20/12/2009 16:58:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KaterinaL
Forum-Runner

Greece


143 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  17:03:37  Εμφάνιση Προφίλ
@Αμαλία: Πες τα βρε Αμαλίτσα: Φίλος απέκτησε κυνηγόσκυλο σώζοντάς το (κυριολεκτικά) από τον ιδιοκτήτη. Το σκυλάκι (το οποίο είναι κάποιας ηλικίας) τώρα είναι μια χαρά, αν και έχει κάτι φοβίες μυστήριες ώρες -ώρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  18:14:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog

Φιλε george-s
Αυτοί κυνηγούν 100 αλογα και 200 σκυλιά μια ταλαίπωρη αλεπού.
---Δεν με αντιπρωσωπευει το μοντελο τους, αυτο που κανουν για εμενα δεν ειναι κυνηγι....

Και που να δείτε τις παλικαριές και τις εφευρέσεις των δικών μας. Όταν τελειώνει η κυνηγετική περίοδος, οργανώνουν σε περιφραγμένους χώρους και διαφημίζουν κι όλας τρομάρα τους, διαγωνισμούς κυνηγόσκυλων με θύραμα εκτρεφόμενους φασιανούς. Παλικαριά της φακής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/12/2009 :  19:03:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog

Εχετε παρει χαμπαρι τι 8α γινει αν αφαιθουν ανεξελεγκτα τα πουλια αυτα...
Οι τσιχλες μεσα σε μια χρονια πολυ ευκολα δεν θα αφησουν καρπο ελιας!
Οι φασσες-Ορτυκια-Τρυγονια θα φανε οτι καλαμποκι υπαρχει
Οι λαγοι-περδικες-αγριογουρουνα θα καταστρεψουν οτι καλλιεργια βρουν μπροστα τους..

Αφού θα γίνουν όλα αυτά απ'τη πρώτη χρονιά, φανταστείτε τι έχει να γίνει στη συνέχεια. Τη δεύτερη χρονιά τα ψαρόνια θα φάνε όσες ελιές έχουν απομείνει, κι αναγκαστικά μετά θα φάνε και τις πορτοκαλιές προκειμένουν να μη μείνουν νηστικά. Οι καρακάξες θα έρχονται στα σπίτια μας και θα κλέβουν όλα τα υπάρχοντά μας. Οι κουρούνες θα ανακαλύψουν τον καπνό και θα το ρίξουν στο κάπνισμα. Οι τρυποκάρυδοι θα τρυπήσουν όλα τα καρύδια της Ελλάδας.
Για να μη πολυλογούμε, σε 5 χρόνια κουνέλια, πετροπέρδικες, και κιρκινέζια θα κατακλείσουν τα σπίτια μας και θα αναγκαστούμε να καταφύγουμε στις σπηλιές. Οι νερόκοτες θα προτιμήσουν τις βίλες επειδή έχουν πισίνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000