Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Διαλειμματική προπόνηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  22:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξεθαβω το παρον νημα μιας και εχω αποριες πρακτικης εφαρμογης των διαλλειματικων... ο προβληματισμος μου ειναι στο πως μπορεις να κανεις διαλλειματικη σε ανοιχτο δρομο (με garmin 310xt) οταν πρεπει να κρατας τοσο τα περασματα οσο και το χρονο αποκαταστασης αναμεσα απο τα γρηγορα κομματια. το βλεπω λιγο δυσκολο στην εφαρμογη. ακομα και σε σταδιο το προβλημα εξακολουθει να υφισταται αφου θα πρεπει να εχεις κι εκει μπλοκακια απλωμενα και να καταγραφεις τα δεδομενα σου... ειναι τοσο μπερδεμα ή εγω το βλεπω ετσι? καμμια πρακτικη συμβουλη? το garmin εχει δυνατοτητες προγραμματισμου διαλλειματικης?(ακομα δεν το εχω σπουδασει το ρημαδι). ευχαριστω εκ των προτερων για οποιες συμβουλες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  22:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λέω εγώ το νιούμπι τώρα....γιατί δε ξεκινάς με 4-5 1000αράκια για αρχή και στη πορεία το βλέπεις πώς πάει? Εξάλλου προπόνηση μαραθωνίου ξεκινάς αν δεν κάνω λάθος για χρόνο γύρω στο 4ωρο έτσι δεν είναι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  22:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τις διαλλειματικες και τις απαιτησεις, τις βρηκα... αυτο που δε μπορω να χωρεσω στο μυαλο μου ειναι πως μπορω να παρακολουθω και να αποθηκευω παραλληλα , διανηθεισα αποσταση, χρονο , χρονο διαλλειματος, συνολικη αποσταση , συνολικο χρονο κλπ. σαν πολλα μαζευονται και τα μονα εφοδια που εχω ειναι το garmin και το κινητο μου... υπενθυμιζω οτι τρεχω σε ανοιχτο δρομο συνηθως. σπανιοτερα σε σταδιο. τον στοχο μου τον επιασες αλλα δε θα παω με τη μια στα 1000αρια. εχω τις διαλλειματικες απο το runner και λεω να τις βαλω στο μενου μου. αν δω οτι δε μπορω να το εφαρμοσω απο πρακτικης πλευρας, αντι για διαλλειματικη θα βαλω τεμπο απο 1000 μετρα εως 10χλμ. θελω ομως να εξαντλησω τις πιθανοτητες εφαρμογης τους στην προετοιμασια μου αφου βλεπω οτι με τη σωστη εφαρμογη τους υπαρχουν θεαματικα αποτελεσματα σε πολλους φορουμιτες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  23:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αλήθεια είναι πως στον δρόμο δύσκολα κάνεις διαλειμματικές.
Επειδή σε αυτές κάθε δευτερόλεπτο μετράει, η διαδρομή που θα τρέξεις πρέπει να είναι μετρημένη με πάρα πολύ μεγάλη ακρίβεια. Πολύ μεγαλύτερη από αυτό που θα σου δείξει το GPS.

Στο γήπεδο τα πράγματα είναι απλά. Σε 400ρη στίβο πχ κάνεις 2.5 γύρους (1000μ) στο ρυθμό του 3-5αριού και 1.5 γύρο πολύ πολύ χαλαρά Χ 5 φορές.
Όσον αφορά τον ρυθμό μπορείς να έχεις υπολογίσει από πριν πόσο πρέπει να κάνεις τον γύρο ή/και το μισό του και να το τσεκάρεις...

Στο στίβο δεν χρειάζεσαι gps. Άσε που μπορεί να σου χαλάσει την προπόνηση αν στηριχθείς στην απόσταση που μετράει!

Edited by - huskarl on 05/11/2014 23:05:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  23:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μέτρα με γιαπωνέζικο αυτοκίνητο το δρόμο και βάλε σημάδια αναλόγως την απόσταση (...η λίγο σπρέϊ λαδομπογιάς)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  23:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί γιαπωνέζικο;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  23:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είναι φοβερά ακριβή στο οδόμετρο, ειδικά τα Daihatsu, σαν την ρόδα του Δούση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  23:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαχαχα... θα τον φωνάζω Daihatsu στο εξής!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2014 :  23:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μαλλον δεν εξηγω καλα τον προβληματισμο μου. κατ αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις. ο προβληματισμος μου ομως εξακολουθει να ειναι τα πολλα μεσα που νομιζω οτι χρειαζονται για να μπορεις να καταγραφεις αποσταση, χρονο που τη διενησες, χρονο αναμεσα στα δρομικα κομματια. το κουμπι lap στο garmin, αν το πατησω μετα το πρωτο 400αρι, θα περασει στη μνημη το πρωτο περασμα... μετα θα εχοντας 4αρα οθονη θα παρακολουθω τον χρονο που μεσολαβει μεχρι το επομενο κομματι? και αν ναι, μολις ερθει η ωρα για το επομενο 400αρι , ξαναπαταω lap εχοντας τα ματια πλεον στην αποσταση κ.ο.κ??? zoro δε γλιτωνεις το τηλεπρηξιμο γιατι απο κειμενο μαλλον δε το εχω!!!χαχαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  01:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 310xt μπορείς να το ρυθμίσεις για διαλειμματική. Το προγραματίζεις ότιι θες 5 χιλιάρια στον τάδε ρυθμό με τάδε ώρα διάλειμμα (ή τάδε απόσστση διάλειμμα).
Πας εκεί που λέει training---->workouts.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  01:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να σαι καλα Αλεξανδρα. τωρα μολις το ειδα κι εγω... μου μενει μονο να μαθω λιγο καλυτερα τα πεδια που θα πρεπει να αλλαζω στην οθονη απο τις απλες προπονησεις , στη διαλλειματικη... μιλαμε εργαλειο το 310!!! δεν ξερω αν εχεις το ιδιο αλλα αν θυμαμαι καλα εχει πολλα πεδια που ειναι για χρονο και για αποσταση και δε πρεπει να βαλω καμια ακυρη παραμετρο που δε μου χρειαζεται και χασω συμαντικες πληροφοριες. θα το μελετησω λιγο καλυτερα και μεχρι την παραλλη βδομαδα που θα βαλω την πρωτη μου διαλλειματικη, πιστευω να εχω βγαλει ακρη. σε ευχαριστω παντως!υγ. το δικο μου τα εχει σε greeklish.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  06:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Χαχαχα... θα τον φωνάζω Daihatsu στο εξής!

"My sport is your sport's punishment"




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

el Cid
Advanced Forum-Runner

Greece


412 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  10:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

τις διαλλειματικες και τις απαιτησεις, τις βρηκα... αυτο που δε μπορω να χωρεσω στο μυαλο μου ειναι πως μπορω να παρακολουθω και να αποθηκευω παραλληλα , διανηθεισα αποσταση, χρονο , χρονο διαλλειματος, συνολικη αποσταση , συνολικο χρονο κλπ. σαν πολλα μαζευονται και τα μονα εφοδια που εχω ειναι το garmin και το κινητο μου... υπενθυμιζω οτι τρεχω σε ανοιχτο δρομο συνηθως. σπανιοτερα σε σταδιο. τον στοχο μου τον επιασες αλλα δε θα παω με τη μια στα 1000αρια. εχω τις διαλλειματικες απο το runner και λεω να τις βαλω στο μενου μου. αν δω οτι δε μπορω να το εφαρμοσω απο πρακτικης πλευρας, αντι για διαλλειματικη θα βαλω τεμπο απο 1000 μετρα εως 10χλμ. θελω ομως να εξαντλησω τις πιθανοτητες εφαρμογης τους στην προετοιμασια μου αφου βλεπω οτι με τη σωστη εφαρμογη τους υπαρχουν θεαματικα αποτελεσματα σε πολλους φορουμιτες.


Με αφορμή αυτό, πολύ θα ήθελα να μάθω τη γνώμη των έμπειρων δρομέων σ΄αυτό το θέμα. Θυμάμαι, Παναγιώτη, που ανέφερες σε άλλο νήμα ότι ακολουθείς πρόγραμμα της ASICS. Δεν είδα να περιλαμβάνει πουθενά διαλειμματικές ασκήσεις.Μήπως δεν χρειάζονται για εμάς τους λιγότερο γρήγορους δρομείς, ειδικά στο ξεκίνημα της προετοιμασίας που ρισκάρουμε κάποιο τραυματισμό από υπερβολικό ενθουσιασμό; Μήπως τα tempo, steady & long runs μας ταιριάζουν καλύτερα;
ΥΓ. Ξεκίνησα τη Δευτέρα προετοιμασία για το Μεγαλέξανδρο με προπονητή.Τις διαλειμματικές τις βλέπω να τις βάζει για πολύ αργότερα (μέσα στο 2015).
Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  11:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω θα ελεγα να ακους τον προπονητη σου και οχι τις δικες μας βλακειες.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2014 :  11:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by el Cid

quote:
Originally posted by kalogeridis

τις διαλλειματικες και τις απαιτησεις, τις βρηκα... αυτο που δε μπορω να χωρεσω στο μυαλο μου ειναι πως μπορω να παρακολουθω και να αποθηκευω παραλληλα , διανηθεισα αποσταση, χρονο , χρονο διαλλειματος, συνολικη αποσταση , συνολικο χρονο κλπ. σαν πολλα μαζευονται και τα μονα εφοδια που εχω ειναι το garmin και το κινητο μου... υπενθυμιζω οτι τρεχω σε ανοιχτο δρομο συνηθως. σπανιοτερα σε σταδιο. τον στοχο μου τον επιασες αλλα δε θα παω με τη μια στα 1000αρια. εχω τις διαλλειματικες απο το runner και λεω να τις βαλω στο μενου μου. αν δω οτι δε μπορω να το εφαρμοσω απο πρακτικης πλευρας, αντι για διαλλειματικη θα βαλω τεμπο απο 1000 μετρα εως 10χλμ. θελω ομως να εξαντλησω τις πιθανοτητες εφαρμογης τους στην προετοιμασια μου αφου βλεπω οτι με τη σωστη εφαρμογη τους υπαρχουν θεαματικα αποτελεσματα σε πολλους φορουμιτες.


Με αφορμή αυτό, πολύ θα ήθελα να μάθω τη γνώμη των έμπειρων δρομέων σ΄αυτό το θέμα. Θυμάμαι, Παναγιώτη, που ανέφερες σε άλλο νήμα ότι ακολουθείς πρόγραμμα της ASICS. Δεν είδα να περιλαμβάνει πουθενά διαλειμματικές ασκήσεις.Μήπως δεν χρειάζονται για εμάς τους λιγότερο γρήγορους δρομείς, ειδικά στο ξεκίνημα της προετοιμασίας που ρισκάρουμε κάποιο τραυματισμό από υπερβολικό ενθουσιασμό; Μήπως τα tempo, steady & long runs μας ταιριάζουν καλύτερα;
ΥΓ. Ξεκίνησα τη Δευτέρα προετοιμασία για το Μεγαλέξανδρο με προπονητή.Τις διαλειμματικές τις βλέπω να τις βάζει για πολύ αργότερα (μέσα στο 2015).
Ευχαριστώ.

εχεις δικιο για το προγραμμα της asics. τις διαλλειματικες θα τις βαλω εγω σαν συμπληρωμα και εφοσον χωρανε στο ηδη βεβαρυμενο μου προγραμμα. το runner ειχε σε προσφατο τευχος ενα αφιερωμα για προγραμματα 12 εβδομαδων για μαραθωνιο. το δικο μου προγραμμα εφοσον ξεκινησε πολυ νωριτερα δε χωραει προς το παρον τις διαλλειματικες , απο πλευρας οτι ακομα δεν ειμαι σωματικα ετοιμος. συμπληρωματικα στα δρομικα κανω μονo ενδυναμωση κορμου με εμφαση σε κοιλιακους και ραχιαιους. να ξερεις οτι το προγραμμα των διαλλειματικων που θα ακολουθησω ειναι για χρονους απο 4 ως 4μιση ωρες μαραθωνιο. σου δινει χρονους ελαχιστους και μεγιστους τοσο για την αποσταση που θα διανυσεις οσο και για την ξεκουραση αναμεσα στα τρεξιματα. στην αρχη θα ακολουθησω φυσικα, τα αργοτερα περασματα και τις μεγαλυτερες αποκαταστασεις μιας και δεν εχω ξανακανει διαλλειματικη. κι εγω ημουν υπερ των tempo αλλα βλεποντας τη διαφορα σε τοσο λαο εδω μεσα ειπα να δοκιμασω κι εγω στην ηπιοτερη μορφη αφου νιωθω οτι το σωμα μου θα σηκωσει τον εξτρα ογκο προπονησης. αν δω οτι με ριχνει υπο οποιαδηποτε συνθηκη φυσικα και θα κρατησω την πεπατημενη των steady long!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000