Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ορειβατικος μαραθωνιος Ολυμπου 2010
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/05/2010 :  16:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξερει κανεις αν θα γινει φετος και ποτε;

Τα λεμε στο τερματισμο

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2010 :  17:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα γίνει σίγουρα, στις 5 Σεπτεμβρίου. Αργούν να βγάλουν προκήρυξη, αλλά θα βγάλουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2010 :  00:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά ο αγώνας θα γίνει στις 12 Σεπτεμβρίου, κι η προκήρυξη θα βγει σε λίγες μέρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2010 :  18:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτέλους η προκύρηξη βγήκε, κι οι εγγραφές άνοιξαν: http://www.runningnews.gr/?id=7501

Προσοχή στο:
Φέτος ο μέγιστος αριθμός συμμετοχών στον αγώνα έχει ορισθεί στους 350. Αυτό σημαίνει ότι θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι πρώτοι 350 αθλητές που θα έχουν ολοκληρώσει -μέχρι τις 30.07.2010- τη διαδικασία εγγραφής τους (αίτηση & πληρωμή στην τράπεζα).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2010 :  20:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελπίζω να συμπληρωθεί εύκολα ο αριθμός εάν και είναι μάλλον λίγες μέρες για τις εγγραφές. Εγώ μετά και το βάπτισμα στον ΟΜ θα είμαι και εκεί...

Άλλος?

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2010 :  22:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι βαθμό δυσκολίας έχει αυτος ο αγώνας(επειδή από αυτά που διάβασα δεν απαιτεί προηγούμενους αγώνες); Υπάρχει πουθενά το υψομετρικό της διαδρομής;

Αβε ΔΝΤ, οι χαμηλόμισθοι σε χαιρετούν!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  12:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη, η απόσταση είναι 40 χιλ και η θετική υψομετρική διαφορά 2.100 μέτρα.
Η εκκίνηση δίδεται από το καταφύγιο-καφετέρια που βρίσκεται στην άσφαλτο, 6 χιλ πριν το τέλος του δρόμου που οδηγεί στα Πριόνια.
Ακολουθεί το 2ο πιό πολυσύχναστο δρομολόγιο για οροπέδιο Μουσών, δλδ Διασταύρωση (θέση Γκορτσιά), Μπάρμπα, Πετρόστρουγκα (όπου συναντά το δρομολόγιο του Όλυμπους μάραθον και ακολουθούν πλέον την ίδια διαδρομή), Σκούρτα, Λαιμός, Οροπέδιο Μουσών, Ζωνάρια, καταφύγιο Α, Πριόνια, χαράδρα Ενιπέα μέχρι το Λιτόχωρο.
Η διαδρομή μέχρι το οροπέδιο είναι ανηφορική και στο μεγαλύτερο μέρος της διανύεται με γρήγορο βάδην, από το οροπέδιο και μετά και λίγο μετά τα Ζωνάρια, κατηφορίζει μέχρι τα Πριόνια και προσφέρεται για τρέξιμο χωρίς αναπνευστική δυσκολία, αλλά με προσοχή στα γόνατα και για τούμπες στο μονοπάτι.
Τέλος η χαράδρα του Ενιπέα είναι το κομάτι που θα δοκιμάσει τις αντοχές του ο αθλητής, γιατί είναι συσσωρευμένη η κούραση και το κυριότερο έχει αρκετά σκαμπανεβάσματα!!
Πιστεύω ότι με ένα συντηρητικό τέμπο η διαδρομή δύναται να βγεί εντός του χρονικού ορίου (9 ώρες) με απαραίτητη προυπόθεση την "οικονομία δυνάμεων" για τον Ενιπέα.
Αν προμηθευτείς το χάρτη της Ανάβασης Όλυμπος 1:25.000 φαίνεται το μονοπάτι και διακρίνονται οι υψομετρικές διαφορές, γιατί έχει ισοδιάσταση 20 μέτρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  13:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διοργάνωση είναι πολύ καλή με σεβασμό στο περιβάλλον. Απλά αυτό που πρέπει να ξέρει κανείς είναι ότι θέλει ειδική προετοιμασία για τη συγκεκριμένη διαδρομή γιατί είναι πολύ τεχνική. Νομίζω ότι η προσέγγιση του Κανίβαλλου είναι καλή, γιατί ακριβώς έτσι πρέπει να προσεγγίζεται αυτός ο αγώνας. Θα δοκιμάσετε πλήρως τα όρια των σωματικών και ψυχικών σας αντοχών...

PS: Όσο για τις ανώνυμες κακές γλώσσες, ποιος δίνει σημασία; Να βρούν τα κότσια να γράφουν επώνυμα...

Μέχρι τώρα ήξερα ότι τρέχουμε για να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας. Υποτίθεται ότι δε μας νοιάζει το περιβάλλον, αλλά προσπαθούμε να ανταγωνιστούμε εμάς τους ίδιους. Αυτό άλλωστε πρεσβεύει το γνήσιο ολυμπιακό πνεύμα. Μάλλον, η ιδέα αυτή είναι ουτοπική. Νοιαζόμαστε περισσότερο για το τι θα φάμε και τι θα πιούμε ενώ τρέχουμε, παρά για το γεγονός ότι οτιδήποτε φάμε-πιούμε δεν είναι αρκετό, γιατί μετά από π.χ. 7 ώρες τρεξίματος τπτ δεν είναι αρκετό. Είναι πια ψυχικός ο αγώνας και αν δειλιάσει κανείς, έχει χάσει τη μάχη. Αυτό νομίζω ότι είναι το χειρότερο.

___________________
Citius Altius Fortius!

Edited by - Queen on 04/07/2010 13:49:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  13:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω μάλιστα ότι το όριο είναι 10 ώρες, δηλαδή αρκετά πιο χαλαρά απο τον ΟΜ καθώς είναι συντομότερη και ευκολότερη διαδρομή. Θεωρώ όμως ότι κάποιος πρέπει να έχει κάνει τουλάχιστον έναν μέσο αγώνα βουνού (20+ χιλιόμτερα) και πιθανότατα και κάποιον μεγάλο αγώνα (μαραθώνιο) έστω και δρόμου καθώς πρέπει να έχει δοκιμάσει το σώμα του σε πολύωρες δοκιμασίες των 4/5+ ωρών.

Με αρκετό περπάτημα πάντως και χαλάρο τρέξιμο στα εύκολα, εάν είναι εντάξει με την πολύωρη άσκηση και τα γόνατα/στομάχι αντέχουν, δεν θα έχει πρόβλημα

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!

Edited by - sam on 04/07/2010 14:14:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  14:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
p.s. Χρήστο έσκισες πάλι στον Όλυμπο! ...Θα σε πέρναγα αλλά είπα να σε αφήσω να το χαρείς στο βουνό και να σε έχω να με κυνηγάς στην κλασσική

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!

Edited by - sam on 04/07/2010 14:07:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  14:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

p.s. Χρήστο έσκισες πάλι στον Όλυμπο! ...Θα σε πέρναγα αλλά είπα να σε αφήσω να το χαρείς στο βουνό και να σε έχω να με κυνηγάς στην κλασσική

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!



Σταμάτη, για λίγο ρε γμτ...του χρόνου (δε βρεθήκαμε κιόλας, ούτε πριν ούτε μετά)

Είναι γεγονός ότι στην κλασσική θα εισπνέω τη σκόνη σου, αυτό που θα επιδιώξω πάντως είναι να κατέβω επιτέλους το όριο των 4 ωρών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  15:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκτός εάν κάνεις κάνα 3.30-3.40 όπως σε βλέπω τελευταία και με περάσεις (για "λίγο" πάλι ) και εκεί!

---------------------------------

IVORTEAM (www.ivorteam.com): 100 χρόνια δρομικής ιστορίας και επιτυχιών!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  18:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον μαραθώνιο τον έχω όπως και τον Υμηττό τον έχω (21 χλμ). Καταλαβαίνω ότι για να συμμετάσχω θα πρέπει να αρχίσω τις προπονήσεις σε βουνό ώστε να προσαρμοστεί το σαρκίο μου και βέβαια δεν μιλάω για φέτος αλλά για του χρόνου.
Είναι τόσο τεχνικός όσο ο ΟΜ ή εντάξει τρώγεται; Θέλει και εκεί μπατόν;
Εναλλακτικά αν θέλει αρκετή προσαρμογή θα προτιμήσω πχ τα Νάματα πρώτα και μετά τον ορειβατικό.

Αβε ΔΝΤ, οι χαμηλόμισθοι σε χαιρετούν!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  19:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
βασιλη οι γνωστες του ορεινου τρεξιματος (δεν περιλαμβανομαι απλως μεταφερω την αποψη...) δεν θεωρουν παντως τον υμηττο κατεξοχην αγωνα βουνου..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2010 :  23:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by dpkouk

βασιλη οι γνωστες του ορεινου τρεξιματος (δεν περιλαμβανομαι απλως μεταφερω την αποψη...) δεν θεωρουν παντως τον υμηττο κατεξοχην αγωνα βουνου..


Συμφωνώ,
όμως αν ο ορειβατικός περιλαμβάνει κατα βάση τέτοια κομμάτια χωματόδρομου, πέραν της άπειρης ανηφόρας, θα άξιζε τον κόπο.
Το λέω γιατί έχω δει σε αγώνες κάτι μονοπάτια κάτι βράχους κάτι πετρομονοπάτια που λές για να πάω θέλω τουλάχιστον 2 χρόνια να σπάσω τα πόδια μου σε ζώνες πυρασφαλείας!!!!!! Προς Θεού δεν υποτιμάω τον αγώνα.

Αβε ΔΝΤ, οι χαμηλόμισθοι σε χαιρετούν!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2010 :  00:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο αγώνας είναι μεγάλο ζόρι. Έχει πολλά κοινά σημεία με τον ΟΜ και η ιδιομορφία της διαδρομής είναι παραπλήσια με του ΟΜ με τη διαφορά ότι είναι λίγα χλμ λιγότερο.
Και καλά η δυσκολία. Είναι όμως κι η επικινδυνότητα για κάποιον που θα πάει χωρίς να ξέρει το ύφος των μονοπατιών. Πχ στις μεγάλες κατηφορικές κλίσεις με χαλίκια, θα βρεθείς προ απροόπτου αν δεν είσαι προετοιμασμένος και δεν έχει συνηθίσει το πόδι σε τέτοιες διαδρομές. Καιροφυλακτούν επώδυνες πτώσεις ακόμη και για έμπειρους. Γι'αυτό μια επίσκεψη στον Όλυμπο κάποια φορά για να πάρεις μια ιδέα με έστω περπάτημα (αρκετών ωρών), είναι απαραίτητο. Και βέβαια προπονήσεις στα μέρη σου, που και που σε 'ορειβατικές' διαδρομές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000