Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αναπνοη...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Elina
Senior Forum-Runner

Greece


468 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2006 :  10:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάλι που λόγω στραβού διαφράγματος ξυπνάω πάντα σχεδόν με βουλομένη μύτη εγκατέλειψα τα αυτοκολλητάκια μύτης σε χρόνο dt. Αφενός ζαλιζόμουνα από τον πολύ αέρα που ξαφνικά εισέπνεα (σα να βρισκόμουνα σε σπίτι με όλα τα παράθυρα τέντα), αφετέρου μου ξεκολλούσανε μετά το πρώτο μισάωρο. Επέστρεψα λοιπόν στα παλιά και τα γνωστά… ο καθείς με τα όπλα που τον προίκισε η φύση. Για εγχείρηση πάλι, δε το συζητάω. Έχω ακούσει ουκ ολίγες περιπτώσεις όπου o ασθενής πήγε για μαλλί και βγήκε όχι απλά κουρεμένος, αλλά εντελώς φαλακρός .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TASOS
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2006 :  14:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αναπνοή από την μύτη βοηθάει στο ότι ο αέρας φιλτάρεται γίνεται πιο ζεστός και έτσι αποφεύγουμε τα κρυωματα και την ξηροστομία που νιώθουμε όταν αναπνέουμε με το στόμα φίλε turtle. Σημαντικό όμως είναι και ο τρόπος εκπνοής δηλαδή να αδειάζουμε τον αέρα και να μεγαλώνουμε την διάρκεια της εισπνοής και της εκπνοής. Η αναπνοή πρέπει να γίνεται διαφραγματική και θέλει εξάσκηση καθημερινή όχι μόνο στο τρέξιμο αλλά και σε όλη την διάρκεια της ημέρας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2006 :  14:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Τάσο είσαι σαφέστατος.

: mind the gap! :
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazaros
Senior Forum-Runner

Greece


845 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2006 :  19:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια και το εφερε η κουβεντα, και το ιδιο προβλημα που εχει η Ελινα ( στραβο διαφραγμα - οδηγιες απο ΩΡΛ για επεμβαση- φοβος για οτιδηποτε χειρουργικο),εχω και εγω. Εχει κανει καποιος απο την κοινοτητα αναλογη επεμβαση?
Και εαν ναι, ποια τα αποτελεσματα αυτης.
Δεν αντιπετωπιζω ιδιαιτερο προβλημα με την αναπνοη μου κατα την διαρκεια του τρεξιματος, αλλα στον υπνο...συναυλια των Lordis...

"Always look on the bright side of life..."

Edited by - Lazaros on 15/06/2006 09:00:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2006 :  08:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O GEORGEY εκανε εγχειρηση για διαφραγμα,ειναι ειδικος,προσπαθει να με πεισει μα φοβαμαι τα νυστερια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazaros
Senior Forum-Runner

Greece


845 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2006 :  09:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS

O GEORGEY εκανε εγχειρηση για διαφραγμα,ειναι ειδικος,προσπαθει να με πεισει μα φοβαμαι τα νυστερια



Ε τοτε να παμε μαζι ολοι, Ελινα Μανωλης Λαζαρος, να εχουμε και παρεα και να γινεται χαμος κατα την διαρκεια των επισκεψεων. θα μας πεταξουν εξω μια ωρα γρηγοροτερα.

"Always look on the bright side of life..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeY
Marathon Runner

Greece


989 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2006 :  16:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είχα πρόβλημα "από κατασκευής" αλλά απέκτησα προσωρινά μετά από ατύχημα. Τότε κατάλαβα πόσο υποφέρουν αυτοί που έχουν πρόβλημα με το διάφραγμά τους. Ένιωθα μονίμως σαν να είχα βουλωμένη μύτη από κρυολόγημα και το αίσθημα ήταν πολύ εκνευριστικό.

Μετά την επέμβαση που ίσιωσε το διάφραγμα στην προηγούμενη του θέση, όλα επανήλθαν κανονικά και σε λίγο καιρό μου κόλλησε το μικρόβιο και άρχισα να ασχολούμαι με το τρέξιμο συστηματικά. Πιστεύω ότι θα δείτε μεγάλη διαφορά μετά την εγχείρηση (για σένα Manoli θα ζητήσω ρουθούνια αλά Μούτολα)

Αν κάποιος φίλος ή φίλη ενδιαφέρεται σας λέω ότι ο ΩΡΛ μου είναι πολύ καλός επιστήμονας, Κρητικός στην καταγωγή και δρομέας αποστάσεων κατά την διάρκεια των φοιτητικών του χρόνων στην Ιταλία . Όσοι πιστοί προσέλθετε (αν πάτε 3-4 θα ζητήσω να πάρετε και έκπτωση χονδικής )

Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2006 :  17:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λαζαρε ας τον να λεει,κατι καλες γλωσσες λενε πως εκανε λιφτινγκ στη μυτουλα του να την κανει Γαλλικη σαν τον καφε της EVA
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazaros
Senior Forum-Runner

Greece


845 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2006 :  18:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GeorgeY

Αν κάποιος φίλος ή φίλη ενδιαφέρεται σας λέω ότι ο ΩΡΛ μου είναι πολύ καλός επιστήμονας,
Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης




Γιωργο, θα ηθελα να μιλησω μαζι του και να με δει. Μερικες φορες το ροχαλητο μου εξαιτιας του στραβου διαφραγματος ειναι απελπισια. Μεχρι και εγω ξυπναω απο τα βρυχυσματα μου...

Εαν μπορεις ειτε τηλ, ειτε με ηλεκ.ταχυδρομειο, θα ηθελα τα στοιχεια του.

Μανωλη, εαν μεχρι τον Οκτωβριο , δεν κανω καμια επεμβαση, μην παρεις διπλανο δωματιο, εαν κοιμασαι ελαφρια.....



"Always look on the bright side of life..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Evita
Elite Forum-Runner

Botswana


1076 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2006 :  20:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Evita Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Λαζαρε εγω εχω μαθει οτι ο Μανωλης κοιμαται πολυ ελαφρια και ακουει τα παντα στα διπλανα δωματια . Δεν μπαινω σε γεργαλιστικες λεπτομερειες γιατι μπορει να τον εκθεσω ανεπανορθωτα κατι που δεν ειναι στις προθεσεις μου .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazaros
Senior Forum-Runner

Greece


845 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2006 :  20:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Eva

Λαζαρε εγω εχω μαθει οτι ο Μανωλης κοιμαται πολυ ελαφρια και ακουει τα παντα στα διπλανα δωματια . Δεν μπαινω σε γεργαλιστικες λεπτομερειες γιατι μπορει να τον εκθεσω ανεπανορθωτα κατι που δεν ειναι στις προθεσεις μου .



Ωτακουστης λοιπον. Για να το εχω υποψη μου ......

"Always look on the bright side of life..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2006 :  08:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
EVA τελικα εισαι μεγαλο ρεμαλι,αυτα τα πραγματα τα ξερουν λιγοι,παντως να μπεις σε γαργαλιστικες λεπτομερειες δεν θα εκτεθω μην ανησυχεις,ξερεις ομως μαλλον θα λαμψουν τα ποδαρακια του Νικου,αυτος μπορει να μην φερει το αφεντικο μα εσυ δεν θα φερεις ουτε τον εαυτο σου,παλι μονοι μας χωρις σασπενς θα κανουμε την εκδρομουλα μας 1 Ιουλιου,κριμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Evita
Elite Forum-Runner

Botswana


1076 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2006 :  09:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Evita Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παω πασο Μανωλη, οτι πεις εσυ, δεν εχω βεβαια αποκοδικωποιητη της ΝΟVA για να καταλαβω αυτα που λες, μονο για το τελευταιο θα σου απαντησω λοιπον Κοντος Ψαλμος Αλληλουϊα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2006 :  22:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η σωστή αναπνοή παίζει πολύ σημαντικότερο ρόλο από όσο υποψιαζόμαστε.

Κατ'αρχάς όσον αφορά την εισπνοή από τη μύτη ή από το στόμα,
από τη μύτη:
- ο αέρας φιλτράρεται ( μειώνεις τον κίνδυνο κατάποσης καθαρής πρωτεΐνης, βλέπε μύγα, αλλά και πολλών μικροβίων)
- Ο αέρας θερμαίνεται
- και γίνεται και πιο υγρός, χωρίς το αποτέλεσμα του ξηρού λαιμού.

Η εκπνοή αν και σωστότερο είναι να εκπνέεις και από τη μύτη, δεν παίζει τόσο ρόλο και δεν είναι τραγικό να εκνέεις από το στόμα, μιας και ο αέρας που βγαίνει είναι πιο ζεστός και πιο υγρός.

Ας πάμε τώρα στο είδος της αναπνοής. Πνευμονική (που φουσκώνουν τα πνευμόνια), διαφραγματική (η κοιλιά) και πλάγια αναπνοή (ανασηκώνονται οι κάτω πλευρές).

Η πιο σωστή αναπνοή για ένα μαραθωνοδρόμο είναι η διαφραγματική, η οποία όπως ανέφεραν και κάποιοι θέλει πολύ εξάσκηση. Μια καλή άσκηση είναι ξαπλωμένοι με ένα χοντρό βιβλίο πάνω στο διάφραγμα κάνετε εισπνοές με στόχο να σηκώνεται ψηλά το βιβλίο.

Τα χαρακτηριστικά της κάθε αναπνοής:
Πνευμονική.
-Χρησιμοποιούνται πολλοί μικροί μυς οι οποίοι και κουράζονται εύκολα.
- Δεν έχουμε το μέγιστο αερισμό και συνεπώς λιγότερο οξυγόνο.
- Για τον πρώτο λόγο χρειάζεται μεγαλύτερη ενέργεια, οπότε έχουμε σπατάλη ενεργειακών αποθεμάτων χωρίς λόγο. Ενώ στόχος μας στο μαραθώνιο είναι η οικονομία.
- Η γρηγορότερη κόπωση των μικρών μυϊκών ομάδων φέρνει και μεγαλύτερη παραγωγή και συσσώρευση γαλακτικού οξέος.

Διαφραγματική.
- Ο μυς που λαμβάνει μέρος είναι μεγαλύτερος, δυνατότερος, κουράζεται δυσκολότερα σε σχέση με τους παραπάνω.
- Η αναπνοή είναι πιο βαθιά και έτσι επιτυγχάνεται ο μέγιστος αερισμός, μέγιστη δυνατή πρόσληψη οξυγόνου σε κάθε ανάσα.
- Δεν σπαταλάτε τόση ενέργεια όση με την πνευμονική, είναι πιο οικονομικός τρόπος λοιπόν.

Πλάγια αναπνοή. Γνωρίζω ελάχιστα και το κυριότερο δεν έχω καταφέρει ποτέ να την κάνω!!!!

Από τα παραπάνω νομίζω ότι βγαίνουν εύκολα συμπεράσματα και ότι αξίζει να εξασκηθούμε στον σωστό τρόπο αναπνοής. Θέλει υπομονή και αυτοσυγκέντρωση κατά την ώρα της προπόνησης μέχρι να γίνεται πια αυθόρμητα. Επίσης δέκα λεπτά την ημέρα, καθιστοί με την πλάτη ίσια και απόλυτα συγκεντωμένοι στην αναπνοή είναι πολύ καλή άσκηση, όπως και αυτή με το βιβλίο που προανέφερα. Η πρώτη βοηθά στο να γίνει με την εξάσκηση η διαφραγματική αναπνοή ακούσια. Με τη δεύτερη δυναμώνει το διάφραγμα.


"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stamatis
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2006 :  20:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαφραγματική αναπνοή έχει και ένα επιπλέον πλεονέκτημα (όχι απαραίτητα τεράστιο για το τρέξιμο) ότι, εφόσον εξασκηθείς αρκετά, είναι πολύ πιο ελεγχόμενη και ακριβής. Για αυτό το λόγο χρησιμοποιείται από τους μουσικούς που παίζουν πνευστά όργανα.
Μία επιπλέον άσκηση για τον έλεγχο των μυών του διαφράγματος: Όπως την περιγράφει η Μαρία, με την πλάτη ίσια, προσπαθείς να εισπνέεις και να εκπνέεις τελείως σε ελεγχόμενο χρόνο και με σταθερό ρυθμό (πχ 10΄΄ εισπνοή - 10΄΄ εκπνοή, μετά αλλάζεις το χρόνο) - πιο δύσκολη παραλλαγή, σκύβεις φέρνεις κεφάλι στα γόνατα και κάνεις το ίδιο, εμποδίζεσαι έτσι κάπως αλλά δυναμώνουν οι μύες του διαφράγματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000