Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Σκάκι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  19:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε ναι, έτσι ήταν εκεί, το ίδιο επίπεδο πρωταθλητής πολυκατοικίας ήμουν εκεί. Στους τυφλούς ο μονόφθαλμος.
Όποτε έπαιζα με κάποιον πιο σοβαρό έτρωγα τα μούτρα μου.

Τουλάχιστον είχα τσίπα να μην διασύρομαι μέχρι το τέλος και εγκατέλειπα αρκετά πριν φτάσουμε στο κλείσιμο, και προτού πάρει ο άλλος αριθμητικό πλεονέκτημα. :P

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  20:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσεχώς μετά τον πρωταθλητή πολυκατοικίας θα βγει και ο πρωταθλητής πούλμαν λοιπόν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  22:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
αχαχαχα, εντάξει εκεί αν δεν είμαι πρωταθλητής θα είμαι σίγουρα δεύτερος νικητής!

αχααχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  22:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

αχαχαχα, εντάξει εκεί αν δεν είμαι πρωταθλητής θα είμαι σίγουρα δεύτερος νικητής!

αχααχα



Εγώ πάλι παίζω φαβορί για να βγω τελευταίος του πούλμαν στο τρέξιμο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/02/2013 :  22:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω να ακουμπίσω πιόνι 20 χρόνια, αληθινό ανέκδοτο: όταν ήμουν 16 χρονών, διακοπές στην Ισπανία έπαιξα με τον πρωταθλητή της Ισπανίας, με βάζει ματ μετά από 5 κινήσεις, και μου λέι όχι και άσχημα gracias
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  01:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλος ένας και γω που έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο απο τη ζωη μου στο σκακι(μαλλον ειχα αφιερωσει γιατι τωρα πια το χω παρατησει).Πλέον βέβαια το θυμάμαι που και που με κανα φιλο η χτυπιεμαι σε κανενα ιντερνετικο blitz αλλα καμια σχεση οσο το αφηνεις σε αφηνει...η θεωρια,το βαθος κινησεων που μπορεις να δεις και να μετρησεις σιγα σιγα σ εγκαταλειπουν βεβαια πλεον παιζω πολυ πιο free με αγνοια κινδυνου μεχρι να ρθει κανα πιτσιρικι που χει μαθει απεξω το βιβλιο του και χασω πιονι χωρις να καταλαβω τι εγινε!
Αντε να οργανωσουμε και κανενα σκακιστικο τουρνουα δρομεων!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  05:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Initiative

Άλλος ένας και γω που έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο απο τη ζωη μου στο σκακι(μαλλον ειχα αφιερωσει γιατι τωρα πια το χω παρατησει).Πλέον βέβαια το θυμάμαι που και που με κανα φιλο η χτυπιεμαι σε κανενα ιντερνετικο blitz αλλα καμια σχεση οσο το αφηνεις σε αφηνει...η θεωρια,το βαθος κινησεων που μπορεις να δεις και να μετρησεις σιγα σιγα σ εγκαταλειπουν βεβαια πλεον παιζω πολυ πιο free με αγνοια κινδυνου μεχρι να ρθει κανα πιτσιρικι που χει μαθει απεξω το βιβλιο του και χασω πιονι χωρις να καταλαβω τι εγινε!
Αντε να οργανωσουμε και κανενα σκακιστικο τουρνουα δρομεων!



Κι αυτό μπορεί να γίνει, κάτσε να γνωριστούμε πρώτα και να μαζευτούμε. Εχω πάντως πρόσβαση σε σκακιερες και σκακιστικά ρολογια, με αλλά λόγια κλειδιά από εντευκτήριο σκακιστικού συλλόγου. Και διαδικτυακώς επίσης είναι μια καλή ιδέα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  19:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το σκάκι μου άρεσε πάντα και παρακαλούσα τον πατέρα μου να παίξουμε...Περίμενα να ρθει η Παρασκευή για να μελετήσουμε παρτίδες με τα άλλα παιδιά στο καθιερωμένο 4ωρο στο πολιτιστικό κέντρο
Το σκάκι το πήρα στα σοβαρά και δεν έβλεπα τηλεόραση ή δεν έπαιζα υπολογιστή...μόνο σκάκι.Αυτό επειδή κάποιος μου πε ότι δεν το είδα σοβαρα
Είχα κάτι πρώτες θέσεις σε τουρνουά και μία 10άδα στο περιφερειακό,αν θυμάμαι καλά, που είχε γίνει μια χρονιά στην τριανδρία...Σε ομαδικό έπαιξα μία φορά αλλά μετά σταμάτησα γιατί έκανα 800 πράγματα μαζί,αν και το αγαπούσα πολύ το άθλημα-για μένα είναι άθλημα
Αρνητική εμπειρία ήταν η ισοπαλία σε σίγουρο παιχνίδι μου από μία κοπέλα .... την εποχή που λέγαμε "αγόρια ρομπότ κορίτσια φέρρυ μποτ" αυτό θεωρούνταν μεγάλη ΗΤΤΑ!!

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  20:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι γόνεις μου βλέποντας ότι μου αρέσει πολύ μου αγοράσανε ένα ηλεκτρονικό παιχνιδί. Από τα πρώτα για το σκάκι και πολυ άκρυβο!!! παίζεις με το μηχάνημα. Μια μέρα το κέρδησα και έτρεχα παντου σαν τρέλος... Απο τότε έχουν περάσει 35 χρονια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  20:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για μένα χτυπάει η καμπάνα!!
Μην βαράτε καλέ κύριε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2013 :  20:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rowergr
...
Αρνητική εμπειρία ήταν η ισοπαλία σε σίγουρο παιχνίδι μου από μία κοπέλα .... την εποχή που λέγαμε "αγόρια ρομπότ κορίτσια φέρρυ μποτ" αυτό θεωρούνταν μεγάλη ΗΤΤΑ!!

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος


Εχω φάει ξύλο εγώ από το ασθενές φύλο στο σκάκι... Αλλά και στο τάβλι δεν έχω καλή παράδοση, παρ'όλο που παίζω καλά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2013 :  10:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Όπως είχα πεί στο άλλο thread το μόνο που έκανα σοβαρά στην ζωή μου από τα χόμπυ που κάνουν τα παιδιά, (ποδόσφαιρο, στίβο, μουσική κτλ... ξέρετε, αυτά πέρα από τα αγγλικά) ήταν το σκάκι.

4η δημοτικού, κατα τύχη θα έλεγα, είχα βγει 2ος στην ηλικία μου, στην Αττική, στο σχολικό πρωτάθλημα που είχε γίνει στο ΣΕΦ. Είχε έρθει ένας κύριος που πέρναγε από τα σχολεία και λέει ποιος ξέρει σκάκι αν θέλει να πάει εκεί. Σηκώσαν μερικά παιδάκια τα χέρια τους, σήκωσα και εγώ (ήξερα απλά τις κινήσεις δεν είναι ότι ήξερα κάτι σπουδαίο ή έπαιζα συστηματικά) πήγα στο ΣΕΦ και βγήκα σε όλα τα παιδάκια 4ης δημοτικού 2ος.
Μετά έγινε το ίδιο για την Ελλάδα και βγήκα δεν θυμάμαι καν την θέση 25-30ος κάτι τέτοιο. Βέβαια εγώ είδα φως και μπήκα, απλώς ήξερα τις κινήσεις ξαναλέω, ενώ όλοι οι άλλοι μέχρι τελευταίο λεπτό μελετάγανε ανοίγματα και ήταν μέσα στο άγχος, και στο πρωτάθλημα Αττικής και μετά στο Πανελλήνιο.
Μετά βάλαμε στο σχολείο ΣΚΑΚΙ και χορό τα Σάββατα πρωί, με δάσκαλο τότε τον Χρήστο Πίλαλη (μου θύμησε το όνομά του ο ΓΥΠΑΕΤΟΣ), όπου όμως δεν πολυπήγαινα γιατί ήταν εντελώς αρχάριο επίπεδο (σνομπ) ενώ εγώ ήδη πήγαινα σε ομάδα.

Κατόπιν τούτου, με την προοπτική ότι ίσως κατάφερνα κάτι μεγάλο σε πανελλήνιο επίπεδο, και είχα μόρια για σχολές κτλ, ξεκίνησα να παίζω πιο σοβαρά σε ομάδα με προπονήσεις αγώνες κτλ. Διαγόρας Κυψέλης όπως βρήκε τα link o ΓΥΠΑΕΤΟΣ και μου ξύπνησε αναμνήσεις. Δυστυχώς δεν τράβηξε... Ίσως απλά δεν ήμουν τόσο καλός όσο πιστεύαν αρχικά, αλλά το κυριότερο πιστεύω ήταν ότι ήμουν σε λάθος ηλικία για κάτι τέτοιο και όταν είσαι μικρός θες άλλου είδους κίνητρα για να συνεχίσεις κάτι τόσο πνευματικά δύσκολο χωρίς μηδαμινή ανταπόδοση. Και μουσική να μάθαινα, κάποια ανταπόδοση θα είχα, θα κατάφερνα να παίξω ένα δύσκολο κομμάτι ωραία, εδώ τίποτα. Στο σκάκι δεν είχαμε ηλικίες, και στον ελεύθερο χρόνο όλοι είχαν πράγματα να πουν, και εγώ δεν σχεδόν απλά τους κοίταζα.

Στο σχολείο όλα τα παιδιά κάτι κάναν, μπάσκετ, πόδοσφαιρο, στίβο, κτλ, εγώ ... σκάκι. Στην γυμναστική στο σχολείο ούτε μπάσκετ δεν έπαιζα. Δεν είχα γυμναστεί ποτέ στην ζώη μου, για τίποτα, πριν το τρέξιμο. :P

Από τότε το παράτησα, και αν τύχει 2-3 φορές τον χρόνο θα παίξω, ξέρετε σε τίποτα διακοπες με κανάν φίλο. Είναι ωραίο, με αφορμή την κουβέντα με τον Γυπαετό, μου πέρασε η ιδέα από το μυαλό να το ξαναζέστενα το χόμπυ, αλλά δυστυχώς τόσα ωραία πράγματα να κάνεις, που να βρούμε χρόνο για όλα πλέον... Πάει πέρασε.



Φίλε Deorum, σε εκείνο το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ ήμουνα και εγώ! Βέβαια, αποκλείστηκα από την πρώτη παρτίδα... Αν θυμάμαι καλά, ήταν πανελλήνιο όμως (και το πανελλήνιο στο ΣΕΦ είχε γίνει;)...

Προσωπικά, στο σκάκι με έβαλε ο πατέρας μου ο οποίος το είχε μάθει από έναν φίλο του στο στρατό... Κατά κύριο λόγο παίζαμε μεταξύ μας, (εγώ, ο αδερφός μου και ο πατέρας μου) και συνήθως κέρδιζε ο πατέρας μου... Εκ των υστέρων, συνειδητοποιώ ότι και τις φορές που τον κερδίζαμε μάλλον μας την χάριζε! Και εγώ δεν σκάμπαζα από θεωρίες κτλ, αλλά επειδή το είχαμε πάρει ζεστά το θέμα με τον αδερφό μου, γραφτήκαμε σε έναν σύλλογο στην Γλυφάδα. Ούτε και εκεί μου άρεσε να μαθαίνω θεωρίες, προτιμούσα να πηγαίνω ενστικτωδώς και αν κάποιος με κέρδιζε εφαρμόζοντας μια θεωρία, αρνούμουν πεισματικά να την αποδεχτώ και ξαναπαίζαμε μαζί μέχρι να τον κερδίσω με κάποιον τρόπο (αν και εμμέσως μάθημα θεωρίας ήταν αυτό!) Εκεί ήταν ένας συμπαθέστατος κύριος (κος Σκλαβούνος αν θυμάμαι καλά - το είδα τυχαία στον δρόμο πριν 2-3 χρόνια και πιάσαμε την κουβέντα!) ο οποίος μας "έσπρωξε" παραπέρα και πήραμε μέρος σε 1-2 τοπικά τουρνουά δημοτικών, όπως και σε εκείνο στο ΣΕΦ...

Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο το ότι ούτε και εγώ ήμουν καλός σε οποιαδήποτε άλλη αθλητική δραστηριότητα... Μαζευόμασταν να παίξουμε μπάσκετ και με διάλεγαν τελευταίο! Όταν μου έδιναν πάσα, δεν μπορούσα καν να τρέχω και να την σκάω παράλληλα, οπότε το συνηθισμένο ήταν να κάνω πάσα και εγώ αμέσως σε κάποιον άλλον! Έχοντας στο μυαλό μου ότι "τουλάχιστον είμαι καλός στο σκάκι", (έτσι νόμιζα μετά την 1η θέση σε τοπικό πρωτάθλημα δημοτικών στη Γλυφάδα) προσγειώθηκα πολύ ανώμαλα μετά την συντριβή μου στο ΣΕΦ... Τα παράτησα σχεδόν αμέσως μετά από αυτό... Θυμάμαι ότι έβλεπα τον αδερφό μου και τον πατέρα μου να παίζουν και να μου λένε, "θα παίξεις και εσύ μετά;", "όχι σήμερα, άλλη μέρα" να τους λέω...

Τελικά, η άλλη μέρα ήρθε στον στρατό με 2-3 άλλα παιδιά πολλά χρόνια αργότερα... Συνειδητοποίησα τότε ότι οι κινήσεις μου και οι διάφορες στρατηγικές μου έρχονταν πολύ δυσκολότερα από ότι θυμόμουν... Για λίγο αναθερμάνθηκε όμως το ενδιαφέρον μου, μέχρι να φύγω από εκείνη την μονάδα... Μετά, ελλείψει παρέας δεν ξαναασχολήθηκα και πέρασαν πλέον 11-12 χρόνια!

Αν με ρωτούσες τώρα, θα σου έλεγα ότι θα προτιμούσα να είχα ασχοληθεί με κάποιο άθλημα στο σχολείο παρά με το σκάκι... Αν και ομολογώ, ότι και τώρα δεν είμαι σίγουρος για το αν οφειλόταν στο σκάκι το ότι δεν ήμουν καλός στα αθλήματα, ή απλά δεν τα είχα και το σκάκι ήταν μια διέξοδος...

________________________

Aν δεν σου δώσει η μάνα σου το πιό καλό χωράφι, χρόνια πολλά θα σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2013 :  17:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όποιος, μυημένος ή μη, θέλει να παρακολουθήσει live, με ανάλυση Houdini, το τουρνουά των (8) διεκδικητών στο Λονδίνο, πατάει το παρακάτω λινκ. Σήμερα ο δεύτερος γύρος, ξεκίνησε στις 4 δική μας ώρα. Τελευταίος γύρος την 1η Απριλίου. Ο νικητής παίζει με Ανάντ για τον τίτλο.

http://candidates2013.live.whychess.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2013 :  20:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α ρε Kramnik δεν άλλαξες καθόλου,respect
Πάντως είχα καιρό να παρακολουθήσω και είναι πόσοι πανω από 2800 ελο,παλια δεν ηταν ετσι.
Πλεον με τους υπολογιστες εχουν παει σε αλλο επιπεδο παιχνιδιου που στις αρχες σε μερικες παρτιδες δεν μπορουμε να παρακολουθησουμε και να καταλαβουμε.Παντως αν μαζευτουμε καμια μερα ειμαι μεσα για καμια παρτιδα (ρολογακια,μπλιτζακια κλπ) μετα απο λονγκ ραν βεβαιως βεβαιως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2013 :  20:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Initiative

Α ρε Kramnik δεν άλλαξες καθόλου,respect
Πάντως είχα καιρό να παρακολουθήσω και είναι πόσοι πανω από 2800 ελο,παλια δεν ηταν ετσι.
Πλεον με τους υπολογιστες εχουν παει σε αλλο επιπεδο παιχνιδιου που στις αρχες σε μερικες παρτιδες δεν μπορουμε να παρακολουθησουμε και να καταλαβουμε.Παντως αν μαζευτουμε καμια μερα ειμαι μεσα για καμια παρτιδα (ρολογακια,μπλιτζακια κλπ) μετα απο λονγκ ραν βεβαιως βεβαιως



Μα επειδή υπάρχουν οι υπολογιστές και ο Χουντίνι μπορούμε να παρακολουθήσουμε και να ψιλοκαταλάβουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000