Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Είμαστε σαράβαλα τελικά;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Yianvla
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  12:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
....δηλαδή giorgodelta (Γιώργο) ΑΚΟΜΑ να κατέβεις τις 3 ώρες? χεχεχε (...εγώ φέτος λέω να παλέψω τον 1ο μου μαραθώνιο, ελπίζω κάτω απο 4 ώρες!) ;-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  12:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαράβαλα δεν ξέρω αν είμαστε αλλά ηλίθιοι ναι αφού κάνουμε όλα αυτά που ξέρουμε πως δεν πρέπει να κάνουμε!
Και μου αρέσει που συμβουλεύουμε τους πιο άπειρους να μην τα κάνουν!

Κι εγώ ετοιμάζομαι να τρέξω στην Πάρνηθα έχοντας μείνει εκτός για 3 εβδομάδες (και περισσότερο ίσως)....και να πάω και Λευκάδα....Κούνια που με κούναγε (βέβαια ευελπιστώ να έω ξεκινήσει πάι-ήδη το Σάββατο έτρεξα 4 χλμ και χθες άλλα 4).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  12:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω στα περισσοτερα που ειπωθηκαν και κυριως σε αυτο πυ ειπε ο Γιαννης για την γυμναστικη.Και το τρεξιμο θελει την απαραιτητη γυμναστικη γαι να αντεχει τις καταπονησεις το σωμα εχοντας ενα δυνατο μυικο συστημα.
Ενταξει εγω δεν ειμαι και τι καλυτερο παραδειγμα αφου ειμαι μεγαλος τεμπελης και ενιοτε κανω λογω ενθουσιασμου χοντρες λαλακιες.
Οπως το να τρεξω 20αρι με 4 λεπτα κανοντας 30χλμ την εβδομαδα.
Καλα μην μιλησουμε για βαρη και ασκησεις αφου βαριεμαι μεχρι και με το COMPEX να κανω.
Γιαννη ακουει?Πες μου για Ποσειδωνιο τι θα κανουμε τελικα?Θα παμε σκυταλη οπως ειπαμε αν ειναι για να δηλωσω συμμετοχη.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  13:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Συμφωνω στα περισσοτερα που ειπωθηκαν και κυριως σε αυτο πυ ειπε ο Γιαννης για την γυμναστικη.Και το τρεξιμο θελει την απαραιτητη γυμναστικη γαι να αντεχει τις καταπονησεις το σωμα εχοντας ενα δυνατο μυικο συστημα.
Ενταξει εγω δεν ειμαι και τι καλυτερο παραδειγμα αφου ειμαι μεγαλος τεμπελης και ενιοτε κανω λογω ενθουσιασμου χοντρες λαλακιες.
Οπως το να τρεξω 20αρι με 4 λεπτα κανοντας 30χλμ την εβδομαδα.
Καλα μην μιλησουμε για βαρη και ασκησεις αφου βαριεμαι μεχρι και με το COMPEX να κανω.
Γιαννη ακουει?Πες μου για Ποσειδωνιο τι θα κανουμε τελικα?Θα παμε σκυταλη οπως ειπαμε αν ειναι για να δηλωσω συμμετοχη.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


To compex πονάει.... λογικό είναι, παρόλα αυτά κάνω σχεδόν κάθε μέρα.... Για Ποσειδώνιο μάλλον το βλέπω χλωμό. Γράφω σε ένα μήνα εξετάσεις και εκείνη τη περίοδο θα είμαι πηγμένος....

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  14:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα το προβλημα μου δεν ειναι ο πονος αλλα να το βγαλω απο το κουτι και να διαβασω τις οδηγιες.
Οκ θα βρω αλλον παρτενερ λοιπον.
Και εγω δεν ξερω θα δω πως θα παει το ποδι.
Την περασμενη Πεμπτη εκανα ενα τεμπο 7αρι στο 3,50χλμ και με τσιμπησε λιγο και την αλλη μερα δεν ηταν και πολυ καλα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  15:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βλέπω ότι τα προβλήματα έρχονται με τις διαλλειματικές!!!!!!
Εντάξει να δεχτώ την υπερβολή της προπόνησης καθώς και το θέμα ανταγωνισμού/εγωισμού στον αγώνα. Ομως πέρα των συνηθισμένων τραυματισμών υπάρχουν και άλλοι που φυσιολογικά το σώμα (έτσι νομίζω τουλάχιστον) θα έπρεπε να είχε προσαρμοστεί. Βλέπε μυς και τένοντες πατούσας ή ίσως και κάτι άλλο παράξενο εκτός μυών.
Εκεί τι παίζει ρόλο; Αντε να πώ ότι είναι τα κιλά. Ναι, αλλά το σώμα δεν προσαρμόζεται σε αυτό που κουβαλάει; Ας πούμε μέχρι και 15 κιλά πάνω από το ύψος. Με τέτοια καθημερινή χρήση (εκτός προπονήσεων) δεν έχει εξοικειωθεί; Και δε μιλάω για "6 μήνες σε μαραθώνιο".
Ο τερματισμός 1 μαραθωνίου σίγουρα σηκώνει πολύ συζήτηση, όμως ο απλός τερματισμός παραμένει 1 και μοναδικός. Εχω δει να τερματίζουν άνθρωποι που δεν έχουν τρελλή σχέση με το τρέξιμο. Απόδειξη ότι τρέχουν και τερματίζουν όλοι οι σωματότυποι.
Αυτοί ρε γαμώτο πως το κάνουν; Μπορεί να πονάνε 1 μήνα αλλά μετά είναι ο.κ. Οι δρομείς αν τραυματιστούν δε λέει να περάσει!!! Γαμώτο, αδικία είναι. Βέβαια η αποθεραπεία των δρομέων μετά είναι κατά πολύ πιό ήπια.
Νομίζω ότι το πιό σωστό είναι αυτό που γράφει ο Γιάννης στο μοτό του: “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.” Αμα δε το 'χεις..............................

"Το αργά διορθώνεται, το γρήγορα ΟΧΙ!!!!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  16:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε μένα έφταιξε σίγουρα η διαλειμματική αλλά αυτό όχι από μόνο του. Ήταν συγκεκριμμένα, διαλειμματική παρέα με κάκιστη διατροφή λόγω δίαιτας!! Επ, που πάω.
Υπερβολή λοιπόν για λόγους ανταγωνισμού και τίποτα άλλο.
Ή μπορείς να πεις κάλιστα "Όποιος βιάζεται σκοντάφτει" ή "Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα".
Επίσης δε μπορώ να καταλάβω την εξέλιξη στα ρεκόρ του μαραθωνίου, δεν ταιριάζει με την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους. Μήπως τελικά μας ζώνουν οι μύγες; Ρίξτε μια ματιά εδώ για μαραθώνιο http://en.wikipedia.org/wiki/Marathon_world_record_progression, εδώ για 5000μ http://en.wikipedia.org/wiki/5000_metres
Υπάρχει λογική;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  16:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua


Οι δρομείς αν τραυματιστούν δε λέει να περάσει!!!



Πως να περάσει ?
Έχεις δει ποτέ δρομέα να απέχει από το τρέξιμο
"άμα τη εμφανίσει" τραυματισμού ή ακόμα καλύτερα
των πρώτων σημαδιών ?
Εγώ ποτέ.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  16:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασίλη!

Μετά τον Μαραθώνιο θέλεις ΤΡΕΙΣ (3) μέρες!!!
Μετά είσαι ΚΑΛΑ!!!

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Αμα τρέχεις τον Μαραθώνιο, όπως τον τρέχω εγώ!...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manos5
Advanced Forum-Runner

Greece
288 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2011 :  18:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως σχεδόν το παν είναι να έχουμε δίπλα μας κάποιον άνθρωπο να μας καθοδηγεί ο οποίος πρέπει να ξέρει πολλά!!!Δυστυχώς σχεδόν οι ποιο πολύ αθλητές νομίζουν ότι είναι οι ίδιοι προπονητές διαβάζοντας 5-10 βιβλία και κάνοντας πειράματα πάνω τους όποτε το αποτέλεσμα είναι το μισό καιρό να είναι τραυματισμένοι και τον υπόλοιπο να είναι χρόνια στάσιμοι χωρίς εξέλιξη!!!!
Προσωπικά έτρεξα τον πρώτο Μαραθώνιο στο πρώτο πολύ λιγότερο από 6μηνο που ασχολήθηκα με το τρέξιμο πεθαίνοντας στις προπονήσεις βγάζοντας κάποια προβληματάκια και με χάλια αποτέλεσμα,μετά από ούτε 6μήνες προπόνηση με προπονητή πήγα Θεσσαλονίκη και έκανα πολύ καλό χρόνο για μένα χωρίς προβλήματα και με πανεύκολη προπονηση!!!!Ευτυχώς δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο!!!!
Βλέπω πολλούς από εδώ μέσα όπως και στο γήπεδο που τρέχω που δεν κάνουν ζέσταμα,δεν κάνουν διατάσεις δεν δεν....τρέχουν αγώνες κάθε σχεδόν Σαββατοκύριακο,κάνουν τρελλές αποστάσεις και μετά πάλι αγώνες αγώνες Ε κάποια στιγμή αυτονόητο είναι θα βγουν και οι τραυματισμοί.Με σωστές προπονήσεις θα μειωθούν υπερβολικά οι τραυματισμοί αλλά σίγουρα πάντα θα υπάρχουν....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000