Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος-ενόχληση στο γόνατο (επιγονατίδα;)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/06/2011 :  16:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την περασμένη Δευτέρα είχα πάει για τρέξιμο με ένα φίλο για περίπου 20 km... τα πρώτα 10 km ανηφορικά και τα υπόλοιπα (επιστρέφοντας) κατηφορικά (Βριλήσσια-Άγιος Πέτρος-Βριλήσσια). Αν και ο ρυθμός μας ήταν πολύ χαλαρός (κάτω από 150 παλμούς στην ανάβαση και πολύ λιγότερους στην κατάβαση), μετά από τα πρώτα 5-6 km άρχισα να έχω ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο.. για την ακρίβεια στην επιγονατίδα (αν δεν κάνω λάθος).
Από την Τρίτη μέχρι τώρα δεν πονάω ούτε και στον αγώνα που έτρεξα το Σάββατο (3ο Πάρνηθα Adventure Cup) είχα ιδιαίτερες ενοχλήσεις.
Βέβαια άλλο είναι το τρέξιμο στην άσφαλτο στην οποία δεν είμαι μαθημένος να τρέχω και άλλο το τρέξιμο στο χωματάκι που (μου) είναι πιο βολικό.
Επειδή θα λείψω κάποιες μέρες από την Αθήνα και δεν έχω σκοπό να ψάχνω για γιατρό εκεί που θα πάω (δεν είμαι δα και του θανατά), θα μου προτείνατε πλήρη ξεκούραση ή χαλαρή προπόνηση;
Υ.Γ. Να συνεχίσω να βάζω πάγο ή τσάμπα ο κόπος;

panchidis
Forum-Runner



122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2011 :  17:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κατά τη γνώμη μου απέφυγε να τρέχεις σε ανηφόρες και κατηφόρες, ειδικά το δεύτερο και προτίμησε ομαλές διαδρομές με χώμα ή ταρτάν με σχετικά όχι γρήγορη ταχύτητα.
έχω και γω παρόμοια κατάσταση στο ίδιο γόνατο (ένα τρίξιμο που δεν λέι να περάσει με τπτ)
γιατρός που με εξέτασε, βρήκε πως έχει μαζέψει κάποιο υγρό το γόνατό μου και μου χορήγησε ένα ελαφρύ αντιφλεγμονώδες και μια αλοιφή για πριν και μετά τη προπόνηση.
με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω γιατι κάθε ενόχληση και πόνος διαφέρει.
καλή ανάρρωση πάντως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2011 :  17:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φοβού τις κατηφόρες και περαστικά.

Εγώ που τις φοβάμαι πια πάω σχεδόν συρτά το πόδι στην άσφαλτο, δεν το σηκώνω καθόλου.

ΥΓ. Άσχετο ναι μεν αλλά διαβάζουν και παιδιά εδώ μέσα, οπότε παρακαλούνται οι υπεύθυνοι ως μεριμνήσουν διατηρώντας την καταλληλότητα του φόρουμ για όλες τις ηλικίες.

Edited by - giorgosdelta on 06/06/2011 17:42:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2011 :  18:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mε κάλυψαν, μπορώ να πω, οι δύο προηγούμενοι φίλοι.
Δεν έχει νόημα να βάζεις πλέον πάγο,απέφυγε τις κατηφόρες,πολύ χαλαρό κ αβίαστο τρεξιματάκι μικρής διάρκειας(30-35')για μία εβδομάδα κ μετα πολύ επιφυλακτικά ένταση κ διάρκεια βαθμιαία αυξανόμενη.
Αν στο ξαναβγάλει το κοιτάς από κοντά στο γιατρό σου.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2011 :  22:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αν με ξαναενοχλήσει θα επισκεφτώ γιατρό και θα σας ενημερώσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000