Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Επανέρχομαι με την ρήξη Αχιλλείου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/05/2011 :  13:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχουν περάσει 50 ημέρες και μετράω ανάποδα για να βγάλω την ορθοπεδική μπότα σε 18 ημέρες.Νοιώθω ήδη καλύτερα μάλλον άλλα δεν είμαι και πολύ σίγουρος γιατί ακόμη δεν έχω δοκιμάσει να πατήσω το πόδι χωρίς βοήθεια από μπότα ή νάρθηκα.Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία ; πόσο καιρό θα κάνω να περπατήσω κανονικά αφού βγάλω την μπότα ; και σε πόσο καιρό θα μπορέσω να κάνω τουλάχιστον κολύμπι ; τέλος πόσο καιρό χρειάζεται η γάμπα και όλοι οι μύες του ποδιού που έχουν ατροφήσει να ανακτήσουν την μάζα τους ; τώρα είναι εμφανώς αδυνατισμένο το πόδι :( σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας !!!

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2011 :  15:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προφανώς είμαι ο μόνος που έχει πάθει αυτό τον τραυματισμό !!! μα κανένας δεν ξέρει ούτε μια πληροφορία ! :(
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2011 :  16:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευτυχώς που δεν ξέρουμε...
Περαστικά εύχομαι.

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2011 :  17:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα περπατήσεις σχεδόν άμεσα,κολύμπι μπορείς να αρχίσεις επίσης άμεσα.
Τώρα όσον αφορά τη μυϊκή ατροφία, εξαρτάται από το πόσο θα δουλέψεις,δηλαδή χρειάζεται μυϊκή ενδυνάμωση.
Περαστικά σου!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2011 :  17:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είσαι ο μόνος φίλε Πάνο. Το 2003 (τέλη Οκτωβρίου) έπαθα ολική ρήξη Αχίλλειου σε ποδόσφαιρο 5x5. Μετά τη συρραφή έγινε η σχετική ακινητοποίηση με γύψο (πάνω από το γόνατο) και μετά από 45 περίπου μέρες ο γύψος αλλάχτηκε με άλλον που άφηνε το γόνατο ελεύθερο. Αφού έφυγε και αυτός φόρεσα τη γνωστή μπότα. Με τη μπότα περπατούσα κανονικά (όσο κανονικά επιτρέπει η μειωμένη τροχιά της ποδοκνημικής βέβαια). Τρέξιμο πάντως άρχισα το Μάρτιο δηλαδή 4 μήνες μετά το χειρουργείο. Φυσικά περπατούσα κανονικά πιο νωρίς. Η αντιμετώπιση της ατροφίας θέλει χρόνο και υπομονή. Σε μένα πάντως (που δεν δούλεψα και όσο έπρεπε) αν παρατηρήσει προσεκτικά κάποιος, θα δει μια μικρή διαφορά μεταξύ δεξιού αριστερού τετρακέφαλου (κυρίως στον έξω πλατύ τον οποίο είχα ιδιαίτερα ανεπτυγμένο) και μεταξύ των δύο γαστροκνήμιων. Φυσικά αυτή η μικρή διαφορά δεν με έχει εμποδίσει να τρέξω από τότε 6 μαραθώνιους και να ασχοληθώ και με άλλες αθλητικές δραστηριότητες (μπάσκετ, πινγκ πονγκ).

Σιδερένιος!!!

Υ.Γ.
Φυσικά δεν είσαι 13 ετών όπως λέει το προφίλ σου, έτσι;
Πώς το έπαθες;
------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

Edited by - Skakinen on 05/06/2011 17:33:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2011 :  17:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
OK, είδα το νήμα που άνοιξες αρχικά Πάνο και είδα ότι δεν έκανες εγχείρηση.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2011 :  12:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου φίλε είμαι 32 ετών κατά λάθος έγραψα 13...το έπαθα στο 5Χ5 και εγώ αλλά με την διαφορά ότι δεν έπαιζα...απλά εκείνη την στιγμή καθόμουν και ξαφνικά....μπαμ.Οι γιατροί με πήγαν συντηρητικά χωρίς χειρουργείο.Είδαν μαγνητική και έκριναν ότι δεν πρέπει να χειρουργηθώ ! σπάνιο αλλά δεν ξέρω τι να πω ! τώρα νοιώθω καλύτερα νομίζω αλλά περιμένω πως και πώς να βγάλω την μπότα και να περπατήσω ! 13 και σήμερα όπως στον στρατό τις μετράω ! άσε που έχω ένα πόδι μαυρισμένο και ένα λευκό πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν πονάω ! τι πιστεύεις θα καταφέρω τέλος Ιουλίου ή αρχές Αυγούστου να κάνω τουλάχιστον περπάτημα (σε χώμα κτλ ) ,ποδήλατο ή έστω λίγο κολύμπι ; Ευχαριστώ για τις ευχές και για τον χρόνο σου !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2011 :  12:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000