Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 τενοντίτιδα πρόσφυσης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Costas66
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/06/2011 :  17:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα-θα μπω κατευθείαν στο ψητό:
α) Το πρόβλημα: τενοντίτιδα πρόσφυσης αχιλλείου τένοντα.

β) Διάρκεια-σύνομο ιστορικό: εμφανίστηκε πολύ σταδιακά πριν 5 με 6 μήνες. Απότομα αυξήθηκε ο πόνος σε σημείο να γίνει το τρέξιμο επώδυνο.

γ)Πώς το αντιμετώπισα: αποχή από το τρέξιμο, σχεδόν απόλυτη. Γρήγορη βελτίωση μέχρι κάποιο σημείο, αλλά μετά, και εδώ και 5 μήνες, η κατάσταση είναι η ίδια. Δοκίμασα τα πάντα (ή σχεδόν): διατάσεις, ασκησούλες, πάγο, φυσιοθεραπεία, ελαφρύ τρεξιματάκι...καμία βελτίωση.

δ)Τα συμπτώματα: πόνος στο σημείο πρόσφυσης του αχιλλείου τένοντα. Δεν είναι ορογονοθυλακίτιδα (το ξέρω). Δεν είναι Haglund's Deformity, διότι ο πόνος είναι στην εσωτερική και μέσα πλευρά της πρόσφυσης, και όχι ακριβώς κάτω ή εξωτερικά του αχιλλείου.
Το σοβαρότερο σύμπτωμα: πρωινός πόνος και δυσκαμψία. Όσο και να το ξεκουράσω, δεν λέει να περάσει.
Άλλο σύμπτωμα: πολύ ελαφρύ τοπικό πρηξιματάκι. Πολύ δυσδιάκριτο, μόνο αν το κοιτάξεις από κοντά, όπως επίσης και πολύ ελαφρύς ο πόνος τοπικά, αν το πιέσω με δύναμη. Δίνει την εντύπωση ο πόνος πως βρίσκεται στο κόκκαλο και όχι πολύ εξωτερικά.

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και καιρό, είμαι 44 χρονών και πρώην συστηματικός δρομέας, που ποτέ δεν είχα προβλήματα. Τρέχω (πριν το τραύμα) από 30 ως 60 χλμ/εβδομάδα.

Τα φώτα σας! Με το ψάξιμο στο διαδίκτυο δεν έβγαλα άκρη! Όλοι μιλούν για χειρουργείο, κάτι που το θεωρώ υπερβολικό!
Ευχαριστώ!

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2011 :  17:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινα χαλαρα και σταδιακα αυξανεις την ενταση και τη διαρκεια. Θα πονας. Θα πονας αρκετα. Καποια στιγμη μετα απο καιρο θα περασει. Μπορει να περασουν μηνες. Προιμησε τα μαλακα τερεν στην αρχη. Επισης μπορεις να ξεκινησεις να περπατας αρχικα καποια μικρη αποσταση ξυπολυτος και σιγα σιγα να το γυρισεις στο χαλαρο τρεξιμο. Ετσι θα δυναμωσουν τα ποδια σε αυτο το σημειο και οχι μονο. Βεβαια εχεις και την επιλογη να πας σε αλλον γιατρο η φυσιοθεραπευτη και να παρεις και αλλη γνωμη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Costas66
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2011 :  17:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελτον σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Υποψιάζομαι όμως ότι το να ξεκινήσω ξανά τρέξιμο, από τη στιγμή που και το ελάχιστο τρέξιμο μου δημιουργεί αυξημένο πόνο, μπορεί να αποβεί μοιραίο για την πρόσφυση. Αν υπάρχει κάποια φλεγμονή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2011 :  18:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα μπορούσε να είναι μια χρόνια τενοντίτιδα του αχιλλείου,χωρίς φλεγμονή,αλλά με ενδοτενόντιες αλλοιώσεις(ρήξη ινών)κ μάλιστα καταφυτική(εκφυλιστικής αιτιολογίας).
Διαφωνώ κάθετα στο να συνεχίσεις να τρέχεις, πριν τη λύση του προβλήματος.Ο κίνδυνος της ρήξης παραμονεύει!!
Αν αποτύχει η συντηρητική θεραπεία τότε σαν τελευταία λύση θα πρότεινα το χειρουργείο.
Σκέψου κ τις τοπικές εγχύσεις ενζύμων(φυσικό πρϊόν).
Επισης το ποδήλατο κ το κολύμπι σαν εναλλακτική προπόνηση.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Edited by - NIKOS T. on 18/06/2011 18:05:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Costas66
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2011 :  18:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο αυτό ακριβώς φοβάμαι: την αποτυχία της συντηρητικής προσέγγισης και το χειρουργείο. Κάτι μου λέει πως οι 4-5 μήνες που έχουν περάσει, αυτό δείχνουν.
Και για χειρουργείο, πρέπει να φύγω έξω, καθώς υποψιάζομαι ότι πρόκειται για σπάνια για τα ελληνικά δεδομένα επέμβαση.
Κάνω κολύμπι και λίγο ποδήλατο, κανένα δεν με ενοχλεί από τα δύο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2011 :  19:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι δυσδιάκριτη η διαχωριστική γραμμή, ανάμεσα στην αποτυχία της συντηρητικής θεραπείας κ την απόφαση για χειρουργική θεραπεία!
Αν τα εχεις δοκιμάσει όλα κ έχει επέρθει 6μηνο αποχής από το τρέξιμο,τότε το συζητάμε πάνω σε άλλη βάση....
Από την εμπειρία μου, λίγοι ασχολούνται σοβαρά με το συγκεκριμένο χειρουργείο κ πολλές φορές η λύση του εξωτερικού είναι μονόδρομος.΄
Το τελευταίο περιστατικό που αντιμετώπισα πήγε καλά με την έγχυση ενζύμων,αλλά δεν είναι κ πανάκεια!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kostasxalarosxiastos
Elite Forum-Runner

Greece


1976 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2011 :  22:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προτείνω κολύμπι συστηματικό περίπου 30-40 λεπτά κάθε μέρα, θα πάρεις πρωτείνες και γλουταμίνη σε συστηματική βάση κάθε μέρα 2 δόσεις για ενδυνάμωση μυών και μαλακών μορίων όπου κάνει και αποκατάσταση και επίσης χρειάζεσαι φυτικά αντιφλεγμονώδη, με βάση τη γλυκοζαμίνη, μαγνήσιο, τζίντζερ κ.α υλικά δεν τα θυμάμαι πρόχειρα τώρα, πολύ καλή περίπτωση της Health Aid, τέλος συστηματική ενδυνάμωση στο γυμναστήριο αυτό θα στο υποδείξει κινησιολόγος-χειροπράκτωρ- αν και θα πρότεινα ίσως να κάνεις και λίγο XATHA-YOGA με σκοπό να πας POWER-YOGA-θα βοηθήσει το σώμα σου στην αυτοσυγκέντρωση και στις διατάσεις, και ολικό βελονσιμό-Ασιατικό και όχι ΔΥΤΙΚΟ-μονομερή στο πρόβλημα, επίσης προτείνω και την περίπτωση PAPIMI, μαγνητική θεραπεία, για τη συσκευή αυτή που υπάρχει Ελλάδα μπορείς να δείς σε ποια κέντρα φυσικής αποκατάστασης υπάρχει μέσω του google. Θα πρότεινα και τον Ολιστικό ομοιοπαθητικό, να σου προτείνει κάποια φυτικά σκευάσματα αποκατάστασης, κοίταξε για τον κο Γ.Παντούλα πάλι στο google, πολύ καλός στο είδος του....

AVE, SALVE,XAΙΡΕ, ΣΠΟΛΛΑΤΗ, ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2011 :  10:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαγνητικη εκανες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Costas66
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2011 :  12:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Δεν έχει περάσει εξάμηνο απόλυτης αποχής από το τρέξιμο. Εντελώς έχω σταματήσει περίπου δύο μήνες. Ούτε βήμα σχεδόν.
Το χειρουργείο τρομάζω και που το σκέφτομαι μόνο.
Η μαγνητική έδειξε μια πολύ μικρή φλεγμονή, αλλά όχι "ασβεστοποίηση" ακόμα. Δεν έχουν μαζευτεί άλατα δηλαδή εκεί.
Οι γνώμες που έχω πάρει από γιατρούς των Αθηνών, δυίστανται όπως ακριβώς τις διαβάζω σε αντίστοιχα φόρα των ΗΠΑ. Άλλος προτείνει διατάσεις, άλλος τις απαγορεύει. Το ίδιο και με τις ασκήσεις. Το ίδιο και με το μασάζ. Το ίδιο και με τα αντιφλεγμονώδη. Άλλος το ένα, άλλος το άλλο (και στο τέλος οι περισσότεροι Αμερικανοί: "χειρουργείο"!).
Είναι εξαιρετικά απογοητευτικό, με έχει "πάρει από κάτω"...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2011 :  12:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να προχωρήσεις σε διατάσεις-ενδυνάμωση, πρέπει απαραίτητα να περάσει ο πόνος!!
Οι δε Αμερικάνοι,αν κ πλατειάζουν συνήθως,δεν παύουν να είναι update!
Xωρίς να έχω τη διάθεση να σε "παρηγορήσω",πρέπει να σου πω ότι οι καταφυτικές μορφές συνήθως πάνε καλά συντηρητικά,τουλάχιστον καλύτερα από τις μορφές που αφορούν την κύρια μάζα του τένοντα.
Δωσε της χρόνο με αποφόρτιση, με cross training κ εξάντλησε το 6μηνο!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2011 :  12:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρις να ειμαι ειδικος, αλλα με παρα πολλους σοβαρους τραυματισμους που μου εχουν αφησει μονιμα κουσουρια, θα σου πω πως με μια μικρη φλεγμονη ΔΕΝ πας χειρουργειο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Costas66
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2011 :  23:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτά ήθελα να ακούσω! Ομολογώ πως αισθάνομαι ελαφρώς ανακουφισμένος. Θα εξαντλήσω το εξάμηνο, και παραπάνω εάν χρειαστεί.
Γιατρέ Νίκο, για τους Αμερικανούς αυτό που εννοείς είναι ότι είναι υπερβολικοί ή κάτι άλλο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2011 :  23:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι ενημερωμένοι κ αξιόπιστοι επιστημονικά,με έρευνα κ μεγάλες εξειδικευμένες εργασίες!
Απλά πλατειάζουν,δεν είναι πάντοτε εύστοχοι(τουλάχιστον στην ειδικότητα μου),πολλές φορές αναλώνονται σε υπερβολική μελέτη κ χάνονται στην ανάλυση!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2011 :  11:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω παρομοιο προβλημα με σενα στον Ιγνυακο τενοντα ομως με τα ιδια συμπτωματα.
Αποφασισα μετα απο 2 εβδομαδες αποχη και φυσιοθεραπειες χωρις αποτελεσμα να συνεχισω την προπονηση βαζοντας παγο οσο πιο πολυ μπορω.
Μεχρι στιγμης εχω καποιες ενοχλησεις αλλα οχι κατι σοβαρο που θα σταματησω.
Βεβαια ο Αχιλλειος ειναι αλλη περιπτωση και μια ρηξη θελει πολυ καιρο αποκατασταση και χειρουργειο.Θα ελεγα ν ατρεχεις βαζοντας παγο και να ακους το σωμα σου.Αν δυναμωσει ο πονος τοτε ψαξτο πιο πολυ ακομα και χειρουργειο για να τελειωνεις.
Αλλα δοκιμασε πρωτα με σταδιακη αυξηση και βλεπεις.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2011 :  12:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα, καλημέρα

Θα σου πω εν ολίγοις το δικό μου (διπλό) ιστορικό, που το έχω ήδη πει πολλές φορές:

Τον Οκτώβριο του 2008 από "λάθος" πάτημα σε αγώνα (για καμμιά 12αριά χλμ) σε συνδυασμό με "λάθος" παπούτσια εμφανίζεται το πρόβλημα στον αριστερό μου αχίλλειο...
μέχρι να εντοπίσω το τι και πως, το πρόβλημα εντείνεται σε σημείο να μην μπορώ σχεδόν να τρέξω...
Κάνω μια εβδομάδα αποχή, κάποιες φυσικοθεραπείες με μέτρια αποτελέσματα και τρέχω στον Μαραθώνιο της Αθήνας με την ψυχή στα δόντια...
Το πρόβλημα παρέμεινε σε ένταση 80 - 100% επί 8 μήνες και σιγά - σιγά υπεχώρησε ελαφρά.
Ενα χρόνο μετά (Οκτώβριος/ Νοέμβριος 2009) παραμένει σε ένταση 50-60%...
Ξανά Μαραθώνιος και τραυματισμός στο γόνατο "εξω αριστερά" και εγκατάλειψη στο 37,5!!!
Πεισμώνω και συνεχίζω να τρέχω ΠΑΛΙ με "λάθος πάτημα" και ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ κάνει "ΜΠΑΜ" ο δεξιός αχίλλειος με ένταση 150%!!!
Μένω χωρίς να μπορώ ούτε να περπατήσω 30 μέρες...
Σήμερα έχω ακόμα ενόχληση 20-30% στον αριστερό και 40-60% στον δεξιό αχίλλειο!!!
Η βλάβη (είναι δεδομένο!!!) είναι (χρόνια πλέον) ΟΡΟΓΟΝΟΘΥΛΑΚΙΤΙΔΑ!!!

Υπαίτιος:
Λάθος πάτημα
και
Λάθος παπούτσια (πίσω μέρος!!!!!!!!)

Λύσεις (???)
Αλλαγή παπουτσιού με ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ πίσω μέρος
Διατάσεις
Υψωση της φτέρνας
Κόψιμο του επίμαχου μέρους στο πίσω του παπουτσιού...

Κατά την άποψή μου η πιθανότητα να έχεις ορογονοθυλακίτιδα είναι εξαιρετικά μεγάλη!!!
Υπάρχουν στο σημείο σύνδεσης του αχίλλειου με την φτέρνα 2 ορογόνοι θύλακοι (ο "από μέσα" και ο "απ' έξω"!) και υπό συνθήκας πιέζονται πολύ άσχημα και τα "φτύνουν"...

Αυτά και περαστικά (?)

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Costas66
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2011 :  00:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα, νομίζω ότι είναι πολύ λάθος το να τρέχει κανείς έτσι. Μπορεί να προκαλέσει πολύ μεγαλύτερη βλάβη στους ιστούς. Τουλάχιστον αυτό γράφουν στα σάιτ του εξωτερικού: άμεση αποχή!

Αντώνη, μόνο και μόνο που διαβάζω τα λεγόμενά σου, με πιάνει πανικός! Στη δική μου περίπτωση δεν είναι ορογονοθυλακίτιδα, σίγουρα το λέω. Διαφοροποιούνται αυτά τα συμπτώματα. Είναι καθαρά πρόβλημα πρόσφυσης, το οποίο εάν το είχα αντιμετωπίσει ΑΚΑΡΙΑΙΑ και όχι με δοκιμαστικές προπονήσεις, έστω και χαλαρές, πιθανόν να ήταν καλύτερα. Αλλά, στερνή μου γνώση!

Από 'δω και πέρα τι κάνουμε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000