Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αλλαγές στο Πάτημα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2011 :  11:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλαγές στο πάτημα είχα όταν έχασα κάποια κιλά στην αρχή.
Επίσης όταν αύξησα σταδιακά τις προπονήσεις από τα 13χλμ στα 20+χλμ. Μάλιστα 2 ζευγάρια καλά παπούτσια των 13χλμ που είχα καβάντζα, στα 20+ απεδείχθησαν λάθος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2011 :  11:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.runblogger.com/2010/07/pronation-control-paradgim-is-starting.html

Διαβάστε και αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον...

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Runden
Forum-Runner

Greece


107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2011 :  14:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Jonsson

http://www.runblogger.com/2010/07/pronation-control-paradgim-is-starting.html

Διαβάστε και αυτό είναι αρκετά ενδιαφέρον...

A Physical Measure Odyssey



Αγαπητε Jonsson, πολυ ωραιο αρθρο και σχετικες αναφορες εντος. Από προσωπική εμπειρια θα συμφωνούσα με το τελικο συμπερασμα. Πάντως είναι και άλλοι παράγοντες, εκτός από το πάτημα, που θα περίμενε κανείς να επηρεάζουν τους τραυματισμούς, ή την τάση για εμφάνιση τραυματισμών. Για παράδειγμα "δομικές" παράμετροι (π.χ. σκωλίωση, ανισοσκελία) που τα πελματογραφήματα σε οποιοδήποτε κατάστημα αθλητικών δεν μπορούν να λάβουν υπόψιν, είτε λόγω μεθοδολογίας, είτε λόγω μη εξειδίκευσης (δεν ειναι ορθοπαιδικοι/ ποδίατροι).

Πρακτικα ομως εμεις οι κοινοι θνητοί τι κανουμε? Δινουμε ενα κατοσταρικο για ενα ζευγαρι παπουτσια και κανουμε το σταυρο μας? Και αν βρουμε το παπουτσι που μας "κανει", ξεσηκώνουμε στα ραφια? Θα μπορέσουμε να ξεπερασουμε την καταρρευση του "μυθου"?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2011 :  16:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποτε πήρα τα πιο ωραία παπούτσια του εμπορίου. KAYANO τάδε. Σε μια βδομάδα 'βγήκαν τα γόνατα εκτός. Για να μη πάν χαμένα τα φορούσα μια φορά το μήνα. Διαλύθηκαν γρήγορα ευτυχώς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2011 :  13:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Κάποτε πήρα τα πιο ωραία παπούτσια του εμπορίου. KAYANO τάδε. Σε μια βδομάδα 'βγήκαν τα γόνατα εκτός. Για να μη πάν χαμένα τα φορούσα μια φορά το μήνα. Διαλύθηκαν γρήγορα ευτυχώς.


Τώρα τι φοράς;Έχεις ουδέτερο πάτημα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2011 :  14:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο και εγώ με τα KAYANO έπαθα ταινία... Άλλοι φίλοι δρομείς βέβαια δεν καταλαβαίνουν Χ

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2011 :  21:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά μήπως είναι σύμπτωση γιατί και γω με τα cayano έτρεχα και φορτώθηκα την ταινιούλα μου ένα εξάμηνο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2011 :  00:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Κayano είναι για υπερπρηνισμό,μήπως δεν ανήκετε σε αυτόν τον τύπο πατήματος??

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 06/08/2011 00:33:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2011 :  01:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο τι να πω... εγώ έχω μικρό πρηνισμό αλλά τρέχω με τα rider 13 και τα ds trainer και όλα καλά. Με stability πονούσα παντού

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jonsson
Senior Forum-Runner

Greece


960 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2011 :  01:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειδικά στην ταινία.

A Physical Measure Odyssey
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2011 :  11:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα πατώ μπροστά στα δάκτυλα και φορώ ελαφριά παπούτσια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2011 :  19:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο εχώ ουδέτερο πάτημα αλλά τότε δεν ήξερα την τύφλα μου.Μπήκα στο μαγαζί, μου άρεσαν(κουκλιά τα άτιμα)και τα πήρα.Και οι πωλητές εννοείται στην ίδια γνωστική κατάσταση με μένα...Όχι οτι τώρα έκανα καλή επιλογή.Αυτά που ήθελα τα είχαν μόνο σε αντρικά νούμερα και πήρα τα nimbus 12.Tώρα που το χωριατάκι θα πάει θεσσαλονίκη και θάχει και χρόνο έχεις να προτείνεις κάτι καλό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2011 :  22:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα πας στον Τάσο(Jυst Rυn) και θα πάρεις τα mizunο wαve precisiοn.Τα χει και σε καλή τιμή!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

igi
Senior Forum-Runner

589 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/08/2011 :  12:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ Νίκο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2011 :  18:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Jonsson

Νίκο τι να πω... εγώ έχω μικρό πρηνισμό αλλά τρέχω με τα rider 13 και τα ds trainer και όλα καλά. Με stability πονούσα παντού

A Physical Measure Odyssey



Για να μη ρίχνουμε "μύδρους" μόνο στα Kayano, είναι όπως το θέτεις: με παπούτσια που προσπαθούν να εξένξουν την κίνηση του ποδιού (λες και το ίδιο το σώμα μας δεν ξέρει τι να κάνει...τρομάρα μου!) ενδέχεται να έχεις περισσότερα προβλήματα/ενοχλήσεις. Έχω και εγώ πέσει "θύμα" του ήπιου υπερπρηνισμού και του "κατάλληλου" παπουτσιού (στις παλιές κακές εποχές που βασιζόμουνα μόνο στα παπούτσια για να με προστατεύουν).

Εδώ και μήνες που τρέχω πλέον χρησιμοποιώντας το μπροστινό μέρος του πέλματος και ουχί την φτέρνα, το θέμα του πρηνισμού έχει μπει οριστικά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Και μια που το θέμα είναι για αλλαγή πατήματος (θεωρώ όχι μόνο στον εγκάρσιο άξονα = από υποπρηνισμό σε υπερπρηνισμό, αλλά και στον διαμήκη άξονα = forefoot vs. heelstrike):
- Όταν προσγειωνόμαστε στη φτέρνα μας, γινόμαστε "έρμαια" των μηχανισμών υποστήριξης/ελέγχου του εκάστοτε πατούμενου. Σε αυτή την περίπτωση το παπούτσι μπορεί να βοηθήσει ή να συντελέσει σε πιθανό τραυματισμό.
- Όταν προσγειωνόμαστε στα μετατάρσια (και ύστερα η φτέρνα σε κάθε πάτημα απλά "χαϊδεύει" το έδαφος), απενεργοποιούμε κυριολεκτικά τους μηχανισμούς που υιοθετούν οι εταιρίες υποδημάτων στο πίσω (κυρίως) μέρος των προϊόντων τους. Με άλλα λόγια: ένας forefoot δρομέας, είτε τρέχει με motion control είτε με stability είτε με neutral πατούμενα, δε θα καταλάβει - σχεδόν - την παραμικρή διαφορά. Οπότε χρησιμοποιεί και πιο απλά-λεπτόσολα-ελαφριά παπούτσια και ησυχάζει. Τα DS Trainer του Jonsson θα ήταν τα πιο χοντρόσολα που απαιτούνται...ακόμα καλύτερα τα DS Racer ή τα Piranhas της ίδιας εταιρίας (για να υπάρχει ένα κοινό μέτρο).

Προσωπική εμπειρία: τρέχω με forefoot βηματισμό με τα Asics Nimbus 12 (το πιο χοντροπάπουτσο που έχω) ή τα Adidas AdiZero Pro (=super flat racer) ή τα μινιμαλιστικά Vibram KSO (μια παντόφλα είναι πιο πολύπλοκη από αυτά) ή με γυμνό πέλμα και δεν αισθάνομαι σε καμία περίπτωση ότι κάποιος πάει να μου ελένξει τον φυσική κίνηση του πέλματος. Απλά στα Nimbus έχω την αίσθηση ότι κουβαλάω παντελώς άσκοπα ένα βάρος στα πόδια μου, ενώ δυσκολεύουν και την υιοθέτηση του forefoot βηματισμού.

Ε, και εσείς οι παλιοί στο forum μη με σημαδεύεται με τα Kayano σας κατακέφαλα...με την ευκαιρία του θέματος (για αλλαγή πατήματος δεν ήταν;) κατέθεσα την ταπεινή μου άποψη, αφού και το θέμα του πρηνισμού απασχολεί τόσο κόσμο.

@Jonsson: ωραίος ο σύνδεσμος που παρέθεσες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000