Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Shin splints ή κάτι άλλο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

dino00
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/07/2011 :  03:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας παιδιά. Πρώτα από όλα τα συγχαρητήριά μου για το καταπληκτικό αυτό forum. Τριγυρνάω εδώ και αρκετό καιρό χωρίς registration και έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα.
Πριν ξεκινήσω να πω οτι τρέχω εντελώς ερασιτεχνικά εδώ και 1 χρόνο κάνοντας γύρω στα 30-40 χλμ την εβδομάδα. Είμαι 1.93, 82 κιλά και δεν έχω ιδέα τί πάτημα έχω. Τα παπούτσια μου είναι τα ADIDAS VANQUISH 4 και έχουν 600 χλμ.

Πριν από 4 μέρες είχα τον πρώτο μου τραυματισμό. Έτρεξα 5 χλμ αλλάζοντας έδαφος στο μισό της διαδρομής (από δρόμο σε χόρτο) και καμιά 200 αρια μέτρα μετά την αλλαγή με έπιασε ένας δυνατός πόνος επάνω στο καλάμι, καμιά 10αριά πόντους πάνω από τον αστράγαλο. Προσπάθησα να τρέξω αλλά επειδή ο πόνος δεν υποχωρούσε σταμάτησα. Γυρνώντας σπίτι αναγκάστηκα να βγω αμέσως χωρίς να το ξεκουράσω και εκεί ομολογώ τα είδα όλα. Το πόδι πονούσε αρκετά (ο πόνος ήταν γενικευμένος, όχι σε ένα σημείο, πονούσε αν σήκωνα τα δάχτυλα προς τα πάνω καθώς και αν ακουμπούσα το δρόμο πρώτα με το πέλμα. Αντιθέτως πατώντας με το δάχτυλα ο πόνος υποχωρούσε).
Για να μη σας τα πολυλογώ, όταν μπόρεσα το ξεκούρασα και έβαλα πάγο. Δεν υπήρξε κάποιο πρήξιμο, ουτε κάποιο επίπονο σημείο στο άγγιγμα και την επόμενη μέρα ο πόνος είχε υποχωρήσει εντελώς (το βράδυ περπατώντας έκανα 3 χλμ χωρίς πόνο). Το παράξενο είναι οτι αισθάνομαι κάτι πονάκια κάτω από το πέλμα, στην δεξιά πλευρά τα οποία όμως δεν με εμποδίζουν να περπατήσω κανονικότατα

Μετά από όλο αυτό το μυθιστόρημα πιστεύετε οτι πρόκειται για shin splints η υπάρχει πιθανότητα να μιλάμε και για κάταγμα? Πότε θα ήταν καλό να ξαναρχίσω το τρέξιμο και με πόσα χιλιόμετρα?

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι συγνώμη για το μακροσκελέστατο post

Edited by - dino00 on 11/07/2011 03:54:11

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  08:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σου. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται για shin splints. Από εκεί και πέρα ο χρόνος θα δείξει. Αν ήταν κάταγμα κόπωσης λογικά θα πονούσες και την επόμενη μέρα και ορισμένες φορές ακόμα και σε φάση ανάπαυσης π.χ. στον ύπνο. Δυστυχώς η περιοστίτιδα δεν έχει χρονοδιαγράμματα. Ενδέχεται σε μία εβδομάδα να είσαι καλά και ενδέχεται στο μήνα ακόμα να σε πονάει. Μιας που είναι καλοκαίρι δεν το ρίχνεις στα μπάνια για καμία εβδομάδα και να ξεκινήσεις διατάσεις στη γάμπα κτλ?

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dino00
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  18:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σου Dejan και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε παίζει και για περιοστίτιδα. Υπέροχα! Δυστυχώς για μπάνια για την ώρα είναι αρκετά δύσκολο λόγω δουλειάς (συν το γεγονός οτι δεν τρελαίνομαι και για θάλασσα) οπότε θα συνεχίσω την απλή ξεκούραση για μία ακόμα εβδομάδα. Να ρωτήσω όμως κάτι καθότι άσχετος. Σε περίπτωση φλεγμονής (όπως πχ στην περιοστίτιδα) δε θα έπρεπε να πονάει κάποιο συγκεκριμένο σημείο και στο άγγιγμα? Πάντως δεν πήρα καθόλου αντιφλεγμονώδη. Ελπίζω να έκανα καλά.

Ξέρεις κανένα καλό πρόγραμμα διατάσεων?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  18:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.stretching.name/index.php?filt=legs

δες αυτο φιλε και περαστικα...

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dino00
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  18:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'σαι καλά φίλε dpkouk. Χρειάζεται να κάνω ζέσταμα πριν κάνω τις διατάσεις? Και ακόμα μια ερώτηση. Από πόσα χιλιόμετρα θα ήταν καλό να ξεκινήσω ξανά τρέξιμο. Η τελευταία διαδρομή ήταν 5αρι αλλά την εβδομάδα είμαι γύρω στα 30-40 χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  18:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε γιατρος δεν ειμαι,προσωπικη αποψη θα σου πω,αν και θα πρεπε να δεις ειδικο αν συνεχισεις ναχεις ενοχληση..μετα την περιοδο αναπαυσης ξεκινα χαλαρα και δες πώς θα παει.τωρα αλλοι κανουν και πριν διατασεις,αλλοι (οπως κι εγω) οχι...ο,τι σου ταιριαζει

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dino00
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2011 :  19:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοείται οτι αν συνεχίσει να υπάρχει ενόχληση θα πάω σε γιατρό, αυτές οι μέρες όμως ήταν μάλλον ήσυχες (κανα τσιμπιματάκι το οποίο το παρατηρώ επειδή το μυαλό μου είναι κολλημένο εκεί, διαφορετικά μπορεί και να περνούσε απαρατήρητο). Μάλλον θα αρχίσω να κάνω καμιά διαταση με το μαλακό για να δω κυρίως αν θα υπάρξει κάποιος πόνος και βλέπουμε.
Να 'στε καλά παιδιά για τις συμβουλές και ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα σε κάποιο άλλο section του forum
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2011 :  12:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημήτρη όλες αυτές οι ομάδες διατάσεων είναι απαραίτητες? Προσωπικά κάνω τις βασικές για κανά 3λ3πτο.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2011 :  12:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κι εγω δεν τις κανω ολες,δινω εμφαση στη λαγοκνημιαια...απλως δινω στο φιλο το λινκ..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000