Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αχιλλειος εφιάλτης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/08/2011 :  14:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απίστευτη ταλαιπωρία με τον Αχίλλειο...3 μήνες συντηριτική θεραπεία χωρίς λόγο...επεναρήξη και μετά χειρουργείο.ακινητοποίηση 2 μήνε σε γυψο (είμαι στην 45 μέρα)και πάλι "μπότα" κτλ...
1.Σε περίπτωση ολικής ρήξης (ελπίζω μην το πάθει κανένας ποτέ !!!!) κάνε χειρουργείο άμεσα...ο Νίκος Τ. καλά τα έλεγε όταν πρωτη φορά άνοιξα το θέμα αυτό..

2.Ακολούθα πιστά τις οδηγίες και μην βιαστείς ποτέ.

3.Στην παραμικρή ενόχληση στον γιατρό με την μια

Αυτά από την άσχημη εμπειρία μου.Τώρα ελπίζω να τελειώσω επιτέλους με τον εφιάλτη που λέγετε ρήξη έστω και σε δύο δόσεις και να αρχίσω κάποτε να περπατάω.
Αν κανείς έχει πληροφορίες για αποκατάσταση (χρόνος από εδω και πέρα ,ασκήσεις κτλ ) θα ήταν ευπρόσδεκτες ...

p.s
Τώρα ξέρω γιατί ο Αχιλέας ήταν ευάλωτος στον άχιλλειο και όχι ας πούμε στον τετρακέφαλο...είναι πολύ πολύ δύσκολη φάση !!!!!!!

Αυτά και συγώμη που επάνέρχομαι τρίτη φορά με το ίδιο θέμα...

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2011 :  15:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά περαστικά!!
Υπάρχει πρωτόκολλο αποκατάστασης.Δεν σου το έδωσε ακόμη ο χειρουργός σου??

http://orthodoc.aaos.org/jasonfreedmanmd/Achilles%20tendon%20repair%20PT.pdf

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 27/08/2011 15:53:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2011 :  16:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκο και για τα περαστικά και το pdf ...όχι δεν μου έχει δώσει τίποτα ακόμη παρα μόνο κάποιες ασκήσεις που κάνω καθημερινά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2011 :  08:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά κι υπομονή αδελφέ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2011 :  10:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολύ !!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2011 :  11:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή και ο χρόνος θα περάσει.
Μιλάω ως παθών (ολική ρήξη το 2003).
Έγινε αυτό που έπρεπε να γίνει εξαρχής.
Να ρωτήσω, για την ιστορία, αν σε χειρούργησε ο ίδιος γιατρός που σου πρότεινε συντηρητική αντιμετώπιση;

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18

Edited by - Skakinen on 30/08/2011 12:01:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2011 :  12:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολύ Διονύση ! με χειρούργησε ο ίδιος ...μαζί φυσικά με έναν ακόμη ....γενικότερα έχει φήμη πολύ καλού γιατρού ! επίσης ξέρω κόσμο που έχει κάνει καλά με ίδιο τραυματισμό ! ελπίζω αυτην την φορα να πάνε όλα καλά ! εσύ πόσο καιρό είχες γύψο και πόσο μπότα ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2011 :  12:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχικά είχα γύψο που ακινητοποιούσε ποδοκνημική (σε πελματιαία κάμψη δηλ. πέλμα προς τα κάτω) και γόνατο (σε μικρή κάμψη δηλ.ελαφρώς λυγισμένο). Αυτή η φάση διήρκεσε αν θυμάμαι καλά 6-7 εβδομάδες. Αμέσως μετά είχα γύψο που ακινητοποιούσε μόνο την ποδοκνημική (νομίζω για 2 εβδομάδες). Αμέσως μετά έβαλα τη γνωστή ''μπότα'' και άρχισα να περπατάω προοδευτικά. Έπαθα τη ρήξη τέλος Οκτώβρη και άρχισα να τρέχω, αργά βέβαια (και σε επίπεδες διαδρομές), τον Μάρτιο, δηλαδή μετά από 4 γεμάτους μήνες. Φυσικά πριν το τρέξιμο είχα αρχίσει περπάτημα, αργό στην αρχή και σε επίπεδη επιφάνεια και προοδευτικά πιο γρήγορο και σε ανηφορικές διαδρομές. Εννοείται βέβαια ότι έκανα και διατατικές ασκήσεις και ασκήσεις ενδυνάμωσης για τον γαστροκνήμιο αλλά και για τους υπόλοιπους μύες του ποδιού.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

axbab
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2011 :  21:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πανο...εγω χειρουργήθηκα στις 8 Ιουνίου.....Στις 29 Ιουλίου έβγαλα γύψους μπότες κλπ.....ακολούθησα ενδυνάμωση ..σιγά σιγά σε θάλασσα και με ασκήσεις και περπάτημα μέχρι πρηξίματος....κλείνω 3 μήνες ,περπατώ σχετικά καλά σε ευθεία διαδρομή αλλά καταλαβαίνω ότι ακόμη δεν έχει αποκτήσει ελαστικότητα.....Αρκετοί ειδικοί μου είπανε ότι πρέπει σχετικά γρήγορα να περπατήσεις το πόδι έστω και με μειωμένη δύναμη....Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι η μεγάλη ατροφία του ποδιού.....θέλει συνεχή κινητικότητα και με τον γύψο για να το έχεις στην καλύτερη κατάσταση......Ξεκίνημα μέτριας δύναμης ασκήσεων μετά την 10η εβδομάδα.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2011 :  00:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικα και για εσενα φιλε.....εγω βγαζω γυψο αυριο...μετα μποτουλα και βλεπουμε....θα το παλεψω σαν " σκυλι " ελπιζω να πραγματοποιησω το ονειρο μου..πρωτοχρονια και αλλαγη χρονου με αθλητικα να τρεχω ...πολυ σκληρος τραυματισμος ! Μακρια απο καθε δρομεα και καθε αθλητη !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2011 :  11:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε μια ερώτηση τεχνική...εσύ στον ύπνο έβγαζες την μπότα ; μένα μου λέει ο γιατρός για δύο εβδομάδες να μην την βγάζω αλλά είναι σχεδόν αδύνατο...δεν βολεύει με τίποτα !!! επίσης με την μπότα περπατούσες αρκετά ; η ήσουν φοβισμένος ; ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2011 :  14:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by panod

Περαστικα και για εσενα φιλε.....εγω βγαζω γυψο αυριο...μετα μποτουλα και βλεπουμε....θα το παλεψω σαν " σκυλι " ελπιζω να πραγματοποιησω το ονειρο μου..πρωτοχρονια και αλλαγη χρονου με αθλητικα να τρεχω ...πολυ σκληρος τραυματισμος ! Μακρια απο καθε δρομεα και καθε αθλητη !



Oταν θα σου δώσει το πράσινο φώς ο φυσιοθεραπευτής σου για ασκήσεις ελαστικοποίησης μην ξεχάσεις το ΛΑΣΤΙΧΟ (αυτό που είναι σαν λουρί). Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο πρέπει να ζεσταίνεις τον αχίλλειο πριν από το περπάτημα - τρέξιμο κλπ. (παθούσα και εγώ .. όχι ρήξη αλλά είχα συμφύσεις και έκανα χειρουργείο πριν από κάτι χρόνια)

Σιδερένιος.... και γρήγορη επανένταξη!!!!

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2011 :  11:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστω πολυ Μαντονα ! Ηδη νοιωθω πολυ καλυτερα με την μποτα ,καμια ενοχληση ..ευχαριστω και για τις συμβουλες,θα τις ακολουθησω..ειναι πολυ αισιοδοξο για εμενα να μου μιλανε παθοντες οι οποιοι τωρα αθλουνται κανονικα...αρχικα με ειχε πιασει μαυρη απελπισια αλλα τελικα ολα θελουν πιστη και προσπαθεια μεχρι να γινουν αναμνηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2011 :  17:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by panod

φίλε μια ερώτηση τεχνική...εσύ στον ύπνο έβγαζες την μπότα ; μένα μου λέει ο γιατρός για δύο εβδομάδες να μην την βγάζω αλλά είναι σχεδόν αδύνατο...δεν βολεύει με τίποτα !!! επίσης με την μπότα περπατούσες αρκετά ; η ήσουν φοβισμένος ; ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου !!



Αν σου είπε ο γιατρός να μην την βγάλεις ούτε στον ύπνο σου, μην το κάνεις. Είναι άβολο και επώδυνο αλλά κάνε κουράγιο έτσι ώστε να αποκατασταθεί πλήρως. Υπομονή με τον αχίλλειο.... όλα θα πάνε καλά. Πειθαρχία!

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panod
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2011 :  18:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστω Μαντονα...θελει πραγματι υπομονη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000