Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τενοντίτιδα χηνείου ποδός Πρόταση για θεραπεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

isavvaid
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/08/2011 :  00:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Αναρωτιέμαι αν κανείς μπορεί να μου προτείνει κάποια θεραπεία ή τι άλλο να κάνω. Εδώ και 4 μιση περίπυ μήνες ο αθλητίατρος και ο ορθοπεδικός μου είπαν ότι είχα τενονίτιδα χηνείου ποδός (αριστερό γόνατο).
Πήρα για 10 μέρες συμβατικά αντ/νώδη αλλ'α δεν είδα μετά κάποια βελτίωση. Παράλληλα παίρνω φυτικά σκευάσματα (Βοswellia, γνωστή για την αντ/φλεγμ/δράση) και τελευταία παίρνω γλυκοζαμίνη και MSM. ¨Εχω δει βελτίωση αλλά όταν περπατώ γρήγορα ή για πολύ νοιώθω πάλι ενόχληση μάλλον στον έσω πλαγιο ή χιαστό? Μου είπαν ότι θέλει πολύ καιρό να περάσει...Αναρωτιέμαι αν όντως θα περάσει ή θα με συνοδεύει πλέον. Εννοείται ότι πλέον δεν πάω για τρέξιμο αλλά δεν κάνω και yoga που μάλλον από εκεί το παράκανα με κάποιες ασκήσεις.
Έχει κανείς κάποια άλλη πρόταση για΄θεραπεία? Μήπως θα βοηθούσε να κάνω ασκήσεις στο γυμναστήριο. Ξέχαδα να πω ότι επειδή για 1 2μηνο με πονούσε το πόδι όταν περπατούσα, και απέφευγα το αριστερό να το πατώ καλά, αυτό έχει σχετικά ατροφήσει.
Δεν ξέρω πόσο πλέον να περιμένω ή χρειάζεται να πάω πάλι σε γιατρό?
Οποιαδήποτε απάντηση θα το εκτιμούσα αν λάμβανα. Το μαιλ μου είναι: isavvaid@uoi.gr

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2011 :  12:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις κάνει μαγνητική τομογραφία?
Τενοντίτιδα χηνείου ποδός 4 μιση μήνες??
Θα πρεπε να χει αποδράμει απλά και μόνο με ξεκούραση.
Πρέπει να αποκλειστεί η χονδροπάθεια του γόνατος και κάποια βλάβη στον έσω μηνίσκο.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nsambris
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2011 :  13:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by isavvaid

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Αναρωτιέμαι αν κανείς μπορεί να μου προτείνει κάποια θεραπεία ή τι άλλο να κάνω. Εδώ και 4 μιση περίπυ μήνες ο αθλητίατρος και ο ορθοπεδικός μου είπαν ότι είχα τενονίτιδα χηνείου ποδός (αριστερό γόνατο).
Πήρα για 10 μέρες συμβατικά αντ/νώδη αλλ'α δεν είδα μετά κάποια βελτίωση. Παράλληλα παίρνω φυτικά σκευάσματα (Βοswellia, γνωστή για την αντ/φλεγμ/δράση) και τελευταία παίρνω γλυκοζαμίνη και MSM. ¨Εχω δει βελτίωση αλλά όταν περπατώ γρήγορα ή για πολύ νοιώθω πάλι ενόχληση μάλλον στον έσω πλαγιο ή χιαστό? Μου είπαν ότι θέλει πολύ καιρό να περάσει...Αναρωτιέμαι αν όντως θα περάσει ή θα με συνοδεύει πλέον. Εννοείται ότι πλέον δεν πάω για τρέξιμο αλλά δεν κάνω και yoga που μάλλον από εκεί το παράκανα με κάποιες ασκήσεις.
Έχει κανείς κάποια άλλη πρόταση για΄θεραπεία? Μήπως θα βοηθούσε να κάνω ασκήσεις στο γυμναστήριο. Ξέχαδα να πω ότι επειδή για 1 2μηνο με πονούσε το πόδι όταν περπατούσα, και απέφευγα το αριστερό να το πατώ καλά, αυτό έχει σχετικά ατροφήσει.
Δεν ξέρω πόσο πλέον να περιμένω ή χρειάζεται να πάω πάλι σε γιατρό?
Οποιαδήποτε απάντηση θα το εκτιμούσα αν λάμβανα. Το μαιλ μου είναι: isavvaid@uoi.gr


φίλε isavvaid σίγουρα θα πρέπει να δεις κάποιο ειδικό, εγώ απλά θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου γιατί τέλη Μαρτίου είχα διαγνωσθεί με τενοντίτιδα χημείου ποδός στο δεξιό γόνατο. Η εκτίμηση είχε να κάνει με υπερβολή στη προπόνηση σε σχετικά αγύμναστο πόδι. Το ξεπέρασα σχετικά γρήγορα με 15 περίπου φυσικοθεραπείες (ηλεκτροθεραπείες με αντιφλεγμονώδη, laser, κρυοθεραπείες, μασάζ κυρίως προσαγωγών, υπέρηχοι) και κοντά στο τέλος τους άρχισα συστηματικά να δυναμώνω με βάρη όλους τους μυς των ποδιών. Όταν άρχισα ξανά το τρέξιμο 2 μήνες μετά είδα σαφή διαφορά και συνεχίζω το μοντέλο αυτό δηλ 1 ημέρα / εβδ. δυνάμωμα με βάρη + προβολές/ισομετρικές κλπ. Περαστικά σου και βρες σίγουρα ειδικό για να μην ταλαιπωρηθείς..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

darampatz
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2013 :  12:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit darampatz Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή εγώ που έχω τενοντιτιδα χηνειου ποδός και στα δυο πόδια, να ξεχάσω τα πέντε χιλιόμετρα του μαραθωνιου; Πάντως μετά από δέκα μέρες με αντιφλεγμονωδη και παγοθεραπεια δεν έχω δει κάποια βελτίωση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tassos155
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2016 :  14:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου isavvaid εχω και εγω την ιδια παθηση χηνων ποδος γονατος εδώ και 6 μηνες . Ο ορθοπεδικος που πήγα μου ειπε να κάνω 5 υπερηχους και μετα αν δεν φυγει να μου κανει μια ένεση να τελειωνουμε.
Δεν εχω κάνει ακομα τιποτα από φορουμ που εχω ψαξει μονο ένας γερμανος συνεχιζει και κάνει προπονησεις και μαλιστα 2 ωρες την ημερα και μετα κανει ασκήσεις αποθεραπειας για 30 λεπτα, εδώ και 2 χρόνια τα παει πολύ καλα.
Εγω αναγκαστικα να σταματησω το τρέξιμο και κανω γυμναστικη στο σπίτι μου.
Θα σε συνιστουσα να πηγαινες να βγαλεις μια μαγνητικη και μετα να επισκεφθεις ένα ορθοπεδικο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nefertiti
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2016 :  15:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλο πρόβλημα ο χηνειος. Επίσης δεν τρέχω εδώ κ πέντε μήνες. Σταματησα το τρέξιμο από τους πόνους στο χηνειο. Στο μεταξύ προέκυψαν κι άλλα αλλά αυτό που πάντα με ενοχλεί όταν ξεκινήσω το οτιδήποτε είναι ο χηνειος. Ενεργοποιείται από τα πάντα. Έχω κάνει 20 φυσικοθεραπείες. Τώρα κολυμπάω και γυμνάζομαι σπίτι κ είναι υπό έλεγχο ή κατάσταση. Πριν λίγες μέρες με ξαναπιασε ήμουν στο τσακ να πάω να χτυπησω μία ένεση κ εγώ να τελειώσει το μαρτύριο κ κάνοντας μασάζ ανακάλυψα ότι ο τενοντας εσωτερικά στο γόνατο κ πλάι προς τα πίσω είναι πολύ επώδυνος. Έκανα συνέχεια μασάζ κ αυτό που κατάφερα είναι να μην κατέβει ο πόνος στο χηνειο. Οπως προειπα κατεβαίνει μετά απο μία μέρα μετά τη γυμναστικη.Το κάνω κάθε φορά πλέον . Αυτό που σκέφτηκα είναι οτι κάτι άλλο είναι λοιπόν που πυροδοτει τον πόνο εκεί κ αν το θεραπευσω θα λυθεί το θέμα χωρίς ενεσεςι. Οι φυσικοθεραπείες εστιαζαν καθαρά σ εκείνο το σημείο. Αν μου είχαν κάνει κανα μασαζακι σε όλο το μήκος του τένοντα ίσως τώρα να είχε λυθεί το πρόβλημα.

Edited by - nefertiti on 01/12/2016 15:13:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2016 :  16:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαλλον ο isavvaid πεντε χρονια μετα θα εχει γινει καλα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2016 :  09:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαγνωση για προβλημα στο χηνειο ποδα κατα βαση ειναι σωστη.Οι διαγνωσεις για πλαγιους και μηνισκους ειναι πολλες φορες λαθος.Οχι βεβαια οτι ειναι τενοντιτιδα το προβλημα στον χηνειο.
Η θεραπεια ευκολη καθως τις περισσοτερες φορες αρκει να χαλαρωσουν ο ραπτικος , ο ισχνος και ο ημιτενοντωδης που δημιουργουν τον χηνειο .Οπωσδιποτε χαλαρωση του ιγνυακου αν τον βρουμε σε συσπαση.
Οι ασκησεις ενδυναμωσης οσο οι μυς αυτοι δυσλειτουργουν συνηθως χειροτερευουν το προβλημα.Οι διατασεις το ιδιο. Οι ενεσεις και τα φαρμακα αδιαφορα εως επικινδυνα.
Μην τρελαθουμε.Τα παει καλα ο Γερμανος που ποναει δυο χρονια?Θα σε θεραπευσουν οι υπερηχοι?Ελεος.

Edited by - spiros tsi on 05/12/2016 09:36:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nefertiti
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2016 :  16:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σπύρο από την εμπειρία μου πάνω στο πρόβλημά μου συμφωνώ με αυτά που λες. Οι ασκήσεις ενδυνάμωσης τον χειροτερεύουν, αλλά και οι διατάσεις στο παρελθόν που ήταν σε μεγαλύτερη έξαρση πάλι χειροτέρευαν το πρόβλημα. Πώς θα χαλαρώσουν λοιπόν, οι μυς που δημιουργούν το πρόβλημα; Σε φυσικοθεραπευτή γνώστη του θέματος να υποθέσω;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2016 :  18:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόνος νευρομυοσκελετικής φύσεως που επιμένει για πολύ καιρό, πέραν του φυσιολογικού χρόνου επούλωσης που απαιτείται για κάθε ιστό, δεν έχει σαν κυρίαρχο μηχανισμό πρόκλησης κάποιο περιφερικό αίτιο αλλά είναι κεντρικού τύπου, δηλαδή παράγεται από το κεντρικό νευρικό σύστημα. Αν δεν γίνει νέα ενδελεχής κλινική εξέταση από ειδικό επαγγελματία υγείας και δεν ληφθούν υπόψη όλα τα στοιχεία του ιστορικού, ώστε να καθοριστούν οι μηχανισμοί πρόκλησης του πόνου και οι τυχόν επιβαρυντικοί παράγοντες, λύση δεν θα βρεθεί εύκολα και με όσα προτείνονται. Οι μύες δεν δημιουργούν πρόβλημα, το αναδεικνύουν.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2016 :  19:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νεφερτιτι εχω βαρεθει να γραφω σε αλλα θεματα εδω στο φορουμ οτι οι διατασεις επιβαρυνουν .Ριξε μια ματια.Η χαλαρωση γινεται με διαφορους τροπους και καλο ειναι να στην κανει ειδικος φθ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spiros tsi
Forum-Runner

107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2016 :  19:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spiros tsi

Νεφερτιτι εχω βαρεθει να γραφω σε αλλα θεματα εδω στο φορουμ οτι οι διατασεις επιβαρυνουν .Ριξε μια ματια.Η χαλαρωση γινεται με διαφορους τροπους και καλο ειναι να στην κανει ειδικος φθ.

Physiorunner ισχυουν αυτα που λες στα χρονια προβληματα αλλα μια βλαβη δεν επουλωνεται παντα και αν δε φτιαχτει μπορει να γινει η αρχη μιας αλυσιδας μυοσκελετικων προβληματων.Οποτε πρεπει να εχουμε και τα δυο αυτα δεδομενα στο μυαλο μας.
Οσο για τον ειδικο που θα τα κανει αυτα ας ειμαστε ειλικρινεις.Ποσοι πιστευεις στην Ελλαδα μπορουν να κανουν αυτα που λες ?Ελαχιστοι σε διαβεβαιω.Σχεδον ολοι θα πανε στην περιοχη του πονου,θα κανουν τα τεστ στο γονατο,καμια μαγνητικη και μερικοι θα σκεφτουν μηπως συμμετεχει και η μεση.Επειδη εσυ εχεις κανει ειδικες σπουδες και κατεχεις καποια πραγματα μην νομιζεις οτι ετσι λειτουργουν και οι υπολοιποι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000