Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στη γάμπα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/07/2016 :  00:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους τους φιλους του τρεξιματος.
το προβλημα μου ειναι το εξης- εδω και σχεδον 1,5 μηνα ειχα παθει ενα τραβηγμα στη γαμπα...για την ακριβεια 5-7 ιουνιου.Συνεχισα να τρεχω μετα απο 2 φυσιοθεραπειες και συμμετοχη σε ημι 21χιλ οπου ειχα εντονη ενοχληση.αποφασιζω να ξεκουραστω για μεγαλο διαστημα αν και καπου καπου πηγαινα για τρεξιμο χωρις μαλιστα να εχω ενοχληση.Ξαφνικα μετα απο καιρο ετρεξα σημερα και μαλιστα ξεκουραστος και μετα απο 3 φυσιοθεραπειες και μετα απο 2 χιλ νατος ο πονος στη γαμπα-ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΜΠΑ.εβαλα παγο αλλα ωρες μετα ποναει το σημειο και την ωρα που καθομαι..οχι φοβερος πονος αλλα ενα σαν μουδιασμα,σαν να νιωθω βαρια τη γαμπα...μικροτσιμπηματα οπως και οταν ετρεξα σημερα.
Καποια γνωμη?σιγουρα θα παω ορθοπεδικο πρωτα και οχι φυσιοθεραπευτη αλλα θα ηθελα ετσι να ακουσω και τις γνωμες σας.
Με ετκιμηση

Edited by - davosa on 29/07/2016 00:03:54

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2016 :  14:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ davosa,

Δίνεις πολύ λίγες πληροφορίες για το πρόβλημά σου. Είναι παράτολμο να πάρεις έγκυρες συμβουλές. Για αρχή, ίσως να επανεξετάσεις τις παραμέτρους της προπόνησής σου (διάρκεια, ένταση, είδος, επιφάνεια κ.ά.), με στόχο να μειώσεις τα προπονητικά φορτία σε πιο "σταθερή" συχνότητα. Αν, για παράδειγμα, σταματήσεις να τρέχεις για 1 εβδομάδα και μετά πας σε πλήρες πρόγραμμα, μάλλον δε θα καταφέρεις τίποτα.
Μια συμβουλή ακόμα. Αν και ο φυσικοθεραπευτής δεν μπορεί να κάνει ιατρική διάγνωση, έχει τις γνώσεις και τις κλινικές δεξιότητες να εντοπίσει τις πιθανές αιτίες του προβλήματός σου και μπορεί να σε κατευθύνει για να επισκεφθείς ιατρό, αρχικά για να αποκλείσει ή να επιβεβαιώσει κάποια σοβαρή παθολογία και μετά να κάνει τη διάγνωσή του. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής, στην Ελλάδα οι φυσικοθεραπευτές δεν μπορούν να προχωρήσουν νόμιμα σε επιλογή και εκτέλεση φυσικοθεραπευτικών πράξεων χωρίς τη γραπτή ιατρική διάγνωση ή γνωμάτευση, αν και στο εξωτερικό δίνεται η δυνατότητα της αξιολόγησης από φυσικοθεραπευτές. Βέβαια, στην Ελλάδα οι νόμοι εφαρμόζονται κατ' επιλογή και μην παραξενευτείς αν δεις να μην τηρείται ο νόμος. Οπότε, μεγαλύτερη σημασία έχει να βρεις τον κατάλληλο επαγγελματία υγείας, όχι το πότε θα τον βρεις ή αν θα σε δει πρώτα γιατρός ή φυσικοθεραπευτής.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/08/2016 :  14:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα ο πονος κρατουσε 1,5 μηνα και αναγκαστηκα αμεσως να παω σε ορθοπεδικο με διαγνωση μετα απο υπερηχο οτι υπαρχει μικρο οιδημα στον υποκνημιδιο μυ και με 2-3 φυσιοθεραπειες θα περασει...να αλλαξω επιφανεια για λιγο και να παω σε χορταρι.Για να δουμε την εξελιξη..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2016 :  19:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι φυσιοθεραπειες αρχισαν εχτες...ελπιζω ολα να πανε καλα!
οι ρητα εμαθα καλα με την ενασχοληση που εγινε παθος -το τρεξιμο

1)καλυτερα αποχη 10 μερες απο τρεξιμο εξαιτιας τραυματισμου παρα 2 μηνες ,,,γιατι πολλοι απο εμας δεν λεμε να αφηνουμε το τρεξιμο ουτε για ενα μικρο τραυματισμο που μπορει να εξελιχθει σε μεγαλο.

2)καλυτερα απροπονητος σε εναν αγωνα και να συμμετασχω παρα τραυματιας και να μη μπορω να τρεξω στον αγωνα εξαιτιας τραυματισμου που τον αμελησα και δεν σταματησα εγκαιρως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2016 :  11:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα απο 4 φυσιοθεραπειες και αποχη 10 μερες ξανα δοκιμασα εχτες με ελαχιστες ενοχλησεις ακομη στον υποκνημιδιο μυ..ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο ...Για να δουμε θα θρεψει εντελως..ενας τραυματισμος που με εχει φερει αρκετα πισω και με βασανιζει 2 μηνες τωρα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  09:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειχε κανεις αντιστοιχο τραυματισμο στον υποκνημιδιο μυ?μια μικρη φλεγμονη και δεν λεει να φυγει η ενοχληση μολις τρεχω.μετα απο 4 φυσιοθεραπειες και η βελτιωση πολυ μικρη..θα χρειαστω και αλλες 3 φυσιοθεραπειες λεει ο γιατρος..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS RAMANTANIS
Forum-Runner

Greece
55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  09:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα το αντίστοιχο πρόβλημα στον υποκνημίδιο, χρειάστηκε 9 φυσικοθεραπείες και αρχικά τρέξιμο σε διάδρομο antigravity, και ενδυνάμωση με ασκήσεις με λάστιχο. Χρειάζεται προσοχή είναι ύπουλος τραυματισμός.

Νίκος Ραμαντάνης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

galimanas
Forum-Runner

58 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  10:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου..άρα θα χρειαστω άλλες 5 φυσικοθεραπείες σίγουρα..τρέξιμο έκανες παράλληλα?ή είχες μπει σε καραντίνα? Όντως είναι πολύ υπουλος τραυματισμός..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  11:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by galimanas

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου..άρα θα χρειαστω άλλες 5 φυσικοθεραπείες σίγουρα..τρέξιμο έκανες παράλληλα?ή είχες μπει σε καραντίνα? Όντως είναι πολύ υπουλος τραυματισμός..



Συνήθως όταν κάνεις φυσιοθεραπεία, δεν κάνεις και τρέξιμο γιατί δεν δίνεις χρόνο για επούλωση του τραυματισμού.
Εγώ ήμουν off με γάμπα 3 εβδομάδες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  13:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μακαρι να θρεψει φιλε μου γιατι εχω ψιλοαπελπιστει να σου πω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  15:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
υπαρχει θεμα να κανει κατι λαθος ο φυσικοθεραπευτης?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2016 :  22:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
6 φυσιοθεραπεια αλλα ο πονος επιμενει αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο αλλα ειναι εκει...εχει κανεις εμπειρια σε αναλογο τραυματισμο?οιδημα στο υποκνημιδιο μυ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2016 :  23:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε όλα κάποτε θα φτιάξουν, ένα κακό όνειρο είναι και θα φύγει, μην βιάζεσαι, ηρέμησε και μην απελπίζεσαι, άκου τους ειδικούς που έχουν μπροστά τους το πρόβλημά σου και όχι το διαδίκτυο, από εδώ πέρα μόνο γενικόλογες συμβουλές μπορείς να πάρεις, μην τρελαίνεσαι με το τρέξιμο σαν να είναι η πρώτη προτεραιότητά σου, προσωπικά θα θεωρούσα ανόητο τον εαυτό μου αν υπήρχε περίπτωση να το πάρω κάποτε στα σοβαρά........περαστικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

galimanas
Forum-Runner

58 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  00:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χομπυ είναι φίλε μου το ξέρω ..απλά όταν πονάς και στη καθημερινότητά και ξοδευεις και χρήματα και δουλειά δεν γίνεται μετά αρχίζεις και αγχωνεσαι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2016 :  09:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν καποιος εχει εμπειρια απο οιδημα στο υποκνημιδιο ας καταθεσει τις αποψεις του.ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gkall
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2016 :  10:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα φιλε μου...γραψε το mail σου να επικοινωνησω μαζι σου να σου προτεινω μια λυση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000