Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ταχυκαρδια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/11/2011 :  21:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του saridis.  Απάντηση σε αποστρόφους
μαζι με φιλο ειχαμε παει στο καυτατζογλειο σταδιο πριν καμμια βδομαδα για προπονηση.

δεν ειναι δρομεας αλλα γενικα προσπαθει να αθλειται ειτε με ποδηλατο ειτε με ελαφρυ τρεξιμο.

φορουσαμε και οι δυο παλμογραφο.

καθως πηγαιναμε με παρα πολυ αργο ρυθμο (πανω απο 6λ/χλμ) ειδα οτι οι παλμοι του ηταν πανω απο 165-170!

καθως εχει ενα φτηνο παλμογραφο, αλλαξαμε αισθητηρα να δουμε τη διαφορα.

τα ιδια. αλλαξαμε και ρολογια αλλα ολα ηταν οπως πριν.

συγκριτικα οταν ο φιλος ειχε 170 εγω ημουν στους 100-110.
περπατωντας για πανω απο 10 λεπτα παρα πολυ χαλαρα , ο φιλος ειχε 120-130 ενω εγω 50-52.

παρα την διαφορα μας σε επιπεδο φυσικης καταστασης θεωρησα οτι ισως κατι εχει και του συνεστησα να παει να κανει εξετασεις.

μου φανηκαν λιγο τραβηγμενα τα νουμερα του και οπως και να εχει μου ζητησε να σας ρωτησω εκ μερους του για την ταχυκαρδια αυτη!

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2011 :  21:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον προκειται περι βραδυκαρδίας που αφορά εσένα φίλε saridis γιατί οι 50 παλμοί στο χαλαρό περπάτημα δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο. :)

~ ο ρυθμός της καρδιάς είναι ένα σχετικό μέγεθος και απο μόνος του ως νούμερο δεν λέει απολύτως τίποτα. Η αλήθεια είναι βέβαια οτι μοιάζουν να είναι λίγο παραπάνω από το μέσο όρο ασκούμενων αλλά αυτό δεν λέει τίποτα ΑΝ ο φίλος σου δεν νιώθει κάποιο πρόβλημα ή κάποια δυσφορία.

Οπως και να έχει, για να φύγει το άγχος για τυχόν πρόβλημα καλό θα ήταν να γίνουν οι τυπικές εξετάσεις, καρδιογραφημα, τριπλεξ και ένα τεστ κοπώσεως σε έναν καρδιολόγο. Για προληπτικούς λόγους φυσικά.

(κάτι μου λέει οτι πρέπει να ξεφωρτοθείτε τους παλμογράφους σας και να δώσετε κάτι παρπανω για καινούριους :) )

Καλές προπονήσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2011 :  21:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρά μου φαίνονται.
χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά.
Εξετάσεις χρειάζονται αλλά αυτό δεν ειναι κριτίριο. Το 170 στο τρέξιμο είναι απολύτως νορμάλ. Τα 6'/χλμ για άλλους είναι χαλαρό, για άλλους ειναι στα όρια τους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2011 :  09:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε Σαριδη αν εχει μαξ καρδιακη συχνοτητα 210 πχ και ειναι σχετικα αγυμναστος τοτε εχει φυσιολογικες τιμες.Απλα εσυ εισαι σε πολυ καλο καρδιοαναπνευστικο επιπεδο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2011 :  15:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω για τις απαντησεις σας, λεω καποια στιγμη να παω για εργομετρικο στην πυλαια και θα τον πεισω να ερθει μαζι μου ετσι για να δει που βρισκεται.

αλλα και τις εξετασεις μου φαινεται καλο να τις κανει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

coolsmf79
Advanced Forum-Runner

Greece


249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2011 :  20:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit coolsmf79 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό το εργομετρικό στη Πυλαία ου θα το κάνεις γιατί με ενδιαφέρει και εμένα και μένω κοντά.

Impossible is Nothing
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2011 :  22:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.sportsclinic.gr/index.php
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2013 :  00:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά έκανα εξέταση χόλτερ ρυθμού και ο γιατρός μου πε βλέποντας ότι είχα κατά καιρούς εώς και 30κτύπους/δευτερόλεπτο(βραδυκαρδία) να σταματήσω να αθλούμαι!!! Ή μάλλον καλύτερα να ρίξω την προπόνηση στο 1/4 που είναι το ίδιο για μένα.
Θα επισκεφτώ και άλλους γιατρούς αλλά να σας πω την αλήθεια με έχει αγχώσει το όλο θέμα...Εγώ θα ξεκουραστώ ό,τι κάνω δηλαδή εδώ και ένα μήνα και ελπίζω να επανέλθω ελπίζοντας στην παροδικότητα της "ασθένειας". Αν έχει κάποιος εμπειρία θα θελα να μου πει ένα δύο πράγματα.Ευχαριστώ!

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cardiorun
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2013 :  12:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσον αφορά το φίλο με τη σχετικα εύκολη ταχυκαρδία στην άσκηση καλό είναι να γίνει καρδιολογικός έλεγχος (και τεστ κοπωσης) για να ειμαστε ήσυχοι!Η σύγκριση δύο διαφορετικων ανθρώπων δεν μπορεί να μας πει και πολλα πράγματα!
Όσον αφορά τον rowergr η φλεβοκομβική βραδυκαρδία στο χόλτερ 24 ωρου(έστω και 30 σφ/λ) δεν αρκει για να πρέπει να μειώσεις την άθληση!Η φλεβοκομβική βραδυκαρδία είναι φυσιολογική συνέπεια της άσκησης λογω αύξησης του τόνου του παρασυμπαθητικού νευρικού συστηματος!Εφ όσον δεν υπα΄ρχουν συμπτώματα κατα την βραδυκαρδία ούτε άλλες σοβαρες αρρυθμίες στο χόλτερ και ανεβάζουμε φυσιολογικά την καρδιακη συχνότητα στην άσκηση(κατι που ελέγχεται με το τεστ κοπωσης)δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ,ούτε΄λογος περιορισμου της άσκησης!Βέβαια κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή κι ούτε μπορούμε να κάνουμε ιατρική...εξ αποστάσεως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2013 :  13:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλοί elite runners έχουν κάτω από αυτό το νούμερο όταν κοιμούνται...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2013 :  21:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα κάνω τεστ κοπώσεως και θα εξετάσω το ενδεχόμενο υποθυροειδισμού με περαιτέρω εξετάσεις...Αυτά αποφάσισα έπειτα από λίγο ψάξιμο...Χαίρομαι που συμφωνούμε ακόμη και χωρίς να έχετε άλλα δεδομένα.
Θα επισκεφτώ και αθλητίατρο για πιο εξειδικευμένη, για το πρόβλημα μου, άποψη.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2013 :  21:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα να κάνω τεστ κοπώσεως και με έδιωξαν λέγοντας ότι μάλλον τους δουλεύω!!!
-Τι να το κάνεις εσύ το τεστ; Εσύ κάθε φορά που προπονείσαι κάνεις αυτόματα και το τεστ. Άμα κάνεις και διαλειματικές ποια η έννοια του τεστ σε σένα; Το τεστ το κάνουμε σε όσους έχουν καθιστική ζωή ή σε ηλικιωμένους ή σε ασθενείς. Τζάμπα λεφτά θα δώσεις.
-Μα....
-Αν θέλεις να το ψάξεις παραπάνω κάνε υπέρηχο. Μέχρι εκεί, δεν χρειάζεται κάτι άλλο για σένα που δεν κάνεις πρωταθλητισμό.
Αυτές τις απαντήσεις πήρα.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/06/2013 :  23:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά σε είπαν και σένα ρε Βασίλη!
Εγώ όμως έχω πρόβλημα που το βλέπω και μόνος μου και ένα τέτοιο τεστ θα έδινε σίγουρα καλές πληροφορίες....άσε που έχω να τρέξω καιρό και γι αυτό δε θα κρατήσει και πολύ

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000