Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Ταχίνι: εύγευστο και θρεπτικό!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 30

ioarma
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2014 :  19:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόσθεσε και από μια κουταλιά κακάο & κανέλλα ......τούμπανο το σνακ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/06/2014 :  22:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioarma

Πρόσθεσε και από μια κουταλιά κακάο & κανέλλα ......τούμπανο το σνακ...



Θα το δοκιμασω.εχω κανελα Κευλλανης και κακαο 100% Callebault.πιστευω θα γινει σουπερ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioarma
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2014 :  07:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fanis.

quote:
Originally posted by ioarma

Πρόσθεσε και από μια κουταλιά κακάο & κανέλλα ......τούμπανο το σνακ...



Θα το δοκιμασω.εχω κανελα Κευλλανης και κακαο 100% Callebault.πιστευω θα γινει σουπερ!!!



Tα καλύτερα έχεις!!!
Πιστεύω η αναλογία 1(μέλι) προς 1(ταχίνι) είναι καλή …δοκιμάζεις και κρίνεις!!!


Edited by - ioarma on 01/07/2014 08:52:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioarma
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2014 :  14:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόσθεσε και από μια κουταλιά κακάο & κανέλλα ......τούμπανο το σνακ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2014 :  23:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είπα και εγώ να δοκιμάσω και πήρα ένα κουτάκι από το ΑΒ. Λέει Θεσσαλονίκης Χαϊτόγλου. Ωραία γεύση αλλά στην τρίτη κουταλιά της σούπας φουσκώνει άσχημα το στομάχι. Ένα αίσθημα κορεσμού που δεν σου κάνει να φας τίποτα για κανά 6ωρο. Είναι normal αυτό λέτε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2014 :  11:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά τρώω 1-2 κουταλακια του γλυκου,ένα στη φέτα και μπορεί και ένα σκέτο.
Τρεις κουταλιες της σουπας είναι πάρα πολύ!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 06/07/2014 11:45:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  10:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ουπς.. λέω και γω τόσο φούσκωμα

"σε έφαγε το αρνί Μιχαλάκηηηη μουυυυυυυ"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  11:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον είναι θέμα συνήθειας.. Εγώ προσωπικά τρώω κάθε μέρα από 5 έως 10 κουταλιές της σούπας για πρωινό (συν διάφορα άλλα πράγματα). Δε με φουσκώνει, αλλά αργώ κι εγώ να πεινάσω για αρκετή ώρα.
Στην αρχή θα μπορούσες ίσως να τρως πιο μικρές ποσότητες και σταδιακά να τις αυξήσεις..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  12:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρωί και αργά το βράδυ
λίγο μέλι σε φέτα τοστ
και από πάνω 1.5 κουταλιά της σούπας
τα τελευταία χρόνια για μένα και...
νομίζω έτσι θα το συνεχίσω

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioarma
Newbie Forum Runner

Greece
32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  21:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο φούσκωμα παίζει και το ρόλο του το είδος του ταχίνι

Edited by - ioarma on 08/07/2014 20:43:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2014 :  16:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η πλάκα κάνετε , η κάτι δεν πάει καλά. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ 3 κουταλιές της σούπας ταχίνι. μην ξεχνάμε ότι είναι 100%(φυτικό) λιπαρό . Δύσπεπτο ιδίως αν δοκιμάσεις τρέξιμο... θάθελα να σε δω. Το ταχίνι είναι μία άριστη τροφή με ιχνοστοιχεία και μέταλλα πολύτιμα για το εργοστάσιο μας , αλλά παν μέτρο άριστο. καταναλώνω ~0,5 κιλό ταχίνι τον μήνα και μάλλον είμαι στα επάνω όρια .Το μέλι είναι η επόμενη άριστη τροφή , ναι μέλι μπορούμε να τρώμε 1 κουταλιά της σούπας κάθε μέρα (άσε εμένα που θέλω 1 κιλό τον μήνα ...) σαν πολυσακχαρίτης δεν έχει λιπαρά και έχει πολύ καλά θρεπτικά στοιχεία .Μέλι με ταχίνι ,ναι κορυφαίος πειρασμός , αλλά για πρωινό ,όχι πριν την προπόνηση η σε αγώνα ,Η ΄φυσική είναι φυσική , ακόμη κι αν το στομάχι αλέθει τα πάντα ,ε ας μην το προκαλούμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sega
Forum-Runner



173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  14:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιδέα:

Βάζουμε σε ένα ποτήρι μία κουταλιά της σούπας ταχίνι + μια μέλι και τρίβουμε σοκολάτα υγείας (ελάχιστη, ίσα να μαυρίσει). Ανακατεύουμε και με ένα μαχαιράκι στρώνουμε το περιεχόμενο του ποτηριού πάνω σε μια φέτα του τοστ ολικής αλέσεως. Κι άλλη μια φετούλα από πάνω να το κάνουμε σαν τοστ και το τρώμε! Τέλειο Γευστικό και δυναμωτικό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τέτοια σχόλια , απαγορεύεται να τα γράφεις ,μέρα μεσημέρι, στην δουλειά,με ένα τσάι απ το πρωί... ναι η συνταγή είναι τέλεια για πρωινό , η βραδυνό . αν θέλεις να πλησιάσεις το νεκταρ των θεών , βάλε στο ταχινι-μέλι-κανελλα-σοκο και λιγο τριμένο τζιντζερ , 4 αμύγδαλα ,1 καρύδι και1 χουρμά.εγγυημένο καυσιμο για 4-5 ώρες ποδήλατο (νο τρέξιμο νο κολύμπι)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by samis

η πλάκα κάνετε , η κάτι δεν πάει καλά. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ 3 κουταλιές της σούπας ταχίνι. μην ξεχνάμε ότι είναι 100%(φυτικό) λιπαρό . Δύσπεπτο ιδίως αν δοκιμάσεις τρέξιμο... θάθελα να σε δω. Το ταχίνι είναι μία άριστη τροφή με ιχνοστοιχεία και μέταλλα πολύτιμα για το εργοστάσιο μας , αλλά παν μέτρο άριστο. καταναλώνω ~0,5 κιλό ταχίνι τον μήνα και μάλλον είμαι στα επάνω όρια .Το μέλι είναι η επόμενη άριστη τροφή , ναι μέλι μπορούμε να τρώμε 1 κουταλιά της σούπας κάθε μέρα (άσε εμένα που θέλω 1 κιλό τον μήνα ...) σαν πολυσακχαρίτης δεν έχει λιπαρά και έχει πολύ καλά θρεπτικά στοιχεία .Μέλι με ταχίνι ,ναι κορυφαίος πειρασμός , αλλά για πρωινό ,όχι πριν την προπόνηση η σε αγώνα ,Η ΄φυσική είναι φυσική , ακόμη κι αν το στομάχι αλέθει τα πάντα ,ε ας μην το προκαλούμε




Συγγνώμη αλλα εάν ρωτήσεις 10 δρομείς απο όσους τερματίζουν στο παρανέστι υπολογίζω πανω απο τους μισούς τουλάχιστον να σου πουν ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει... Απο τα πιο αγαπημένα υλικά στους σταθμούς όπως έβλεπα και προσωπικά μιλώντας το μόνο που "κατέβαινε" απο κάποια στιγμή και έπειτα και ήταν ΚΑΙ βάλσαμο για το στομάχι (τα τζελάκια που θεωρούνται έυπεπτα δεν τα αντέχεις απο μία ώρα και μετά) και ενεργειακή βόμβα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2014 :  09:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πρωινές ταχινοφιλοσοφίες: παρανέστι δεν.. αλλά σε άλλους μακρυνούς αγώνες (ποδήλατο brevet η >>3άθλα)το ταχίνι είναι δύσπεπτο , εκτός κι αν είναι κουταλ΄κι του γλυκού και 1 μπουκάλι νερό για αραίωμα , ίσως περάσει. Σε μεγάλες αποστάσεις - ώρες , θέλουμε πιό απλά βασικά καύσιμα , ευκολο αποροφούμενα (ζάχαρη , αλάτι , ηλεκτολύτες κλπ) που θα φτάσουν γενικά γρήγορα. Αν η πέψη διαρκεί 3~4 ώρες σε νορμάλ ανθρώπους (σε αγώνα σίγουρα παραπάνω) τότε φαντάσου πόση ταλαιπωρία θα υποστεί το στομάχι μέχρι να χωνέψει το ταχίνι και μέχρι ν αποροφήσει τα θρεπτικά του. εκτός αν πάρεις το ταχίνι , και κατεβάσεις ρυθμό ,πχ περπατήσεις πιό αργά για >30λεπτά για να α΄ρχίσει η χώνεψη , αλλά σε υπεραποστάσεις κάθε περίπτωση είναι μοναδική και θέλει δοκιμή. ηθικό δίδαγμα: νάμαστε καλά να τρέχουμε με η άνευ ταχινίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 30 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000