Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σίδηρος και φεριτίνη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2013 :  11:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ νομίζω ότι πρέπει προς το παρόν να ακολουθήσεις την θεραπεία που σου προτείνει ο γιατρός σου. Αν σε 2-3 μήνες που θα ξανακάνεις εξετάσεις δε δεις θεαματική αύξηση της φερετίνης, τότε άρχισε να το ψάχνεις αλλιώς. Εμένα όταν μετά από θεραπεία με χάπια σιδήρου είδε ο γιατρός ότι δεν ανεβαίνει η φερετίνη και είναι ακόμα άδεια το πρώτο που μου είπε είναι από κάπου χάνεις αίμα. Του λεώ δεν έχω τέτοιο θέμα μου λέει μπορεί να έχεις κανά έλκος στο στομάχι ή στο έντερο καμιά πληγη ή αιμοροείδες κλπ κλπ. Δηλαδή μπορεί να παίζει κάτι από όλα αυτά. Απλά σε εμένα μετά τη γαστροσκόπηση έδειξε καταστροφή του στομαχιού και συγκεκριμένα στις λάχνες όπου γίνεται η απορόφηση των θρεπτικών ουσιών η οποία οφειλόταν στη γλουτένη. (Η κοιλιοκάκη είναι αυτοάνοσο νόσημα και όταν ο οργανισμός φάει κάτι που έχει γλουτένη το εκλαμβάνει σαν εχθρό και στέλνει στην περιοχή του στομαχιού αντισώματα και κάνει επίθεση στον εαυτό του)

quote:
Originally posted by moumia

Λες να εχω προβλημα με γλουτένη; Τη φαγητα την έχουν; Εγω αιματοκρητη εχω 32 άθλιο φεριτίνη8 σιδηρο65. fero sonel σιδηρο μου δίνει ο γιατρος



Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

moumia
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2013 :  21:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
thanks φίλε μου !

Για να δουμε σε λιγο καιρο τα αποτελέσματα και τα ξαναλεμε !

_________________________
Δε διαβάζουμε ποίηση επειδή είναι χαριτωμένη. Διαβάζουμε ποίηση επειδή ανήκουμε στην ανθρώπινη φυλή.
Η Ιατρική, η Νομική είναι ευγενικοί στόχοι απαραίτητοι για τη ζωή. Αλλά η ποίηση, η ομορφιά,
το ρομάντσο, η αγάπη... γι'αυτά ζούμε. Ο Γουίτμαν λέει:

«Ω, εγώ, ω ζωή των ερωτήσεων, χωρίς τελειωμό,

των ατέλειωτων τραίνων των άπιστων,

των πόλεων γεμάτων ανόητους.

Τι καλό έχουν αυτά, ω εγώ, ω ζωή;

Απάντηση.

Ότι είσαι εδώ, ότι η ζωή υπάρχει· και η ταυτότητα.

Ότι το παντοδύναμο παιχνίδι συνεχίζεται,

κι ίσως συνεισφέρεις μια στροφή»


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2014 :  08:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με όσα διάβασα στο φόρουμ (νά'στε καλά) έκανα προχθές γενικές και για πρώτη φορά ζήτησα φερριτίνη μιας και σε παλαιότερες
εξετάσεις κανείς γιατρός δε φιλοτιμήθηκε να βάλει ή δε το θεώρησε σημαντικό.
Η μικροβιολόγος μου είπε ότι κάποτε έκαναν μέτρηση σε ποδοσφαιριστές πριν και μετά τον αγώνα και είχαν βρει σημαντικές διακυμάνσεις στη φερριτίνη.
Εχουμε και λέμε

Φερριτίνη 20,8
Σίδηρος 120
Αιμοσφαιρίνη 15,7
Αιματοκρίτης 46,3

Πάλι καλά που δεν έχω δώσει αίμα τελευταία γιατί πριν 1,5 χρόνο έδινα 2 φορές το χρόνο.

Ευτυχώς ο μπαμπάς είναι σιδεράς και έτσι θα χτυπάω για πρωινό μούσλι με γρέζια. :)


Edited by - sakis1971 on 22/01/2014 08:27:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  10:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω πάντως ότι σε άντρες οι γιατροί δεν γράφουν εξέταση για φερριτίνη συνήθως. Μόνο εάν υπάρχουν ενδείξεις ότι υπάρχει πρόβλημα. Είναι πιο συχνά γυναικείο θέμα η χαμηλή φερριτίνη...

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  21:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στους αιμοδότες την κάνουν συχνά την εξέταση φερριτίνης(απο ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω)

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  07:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Στους αιμοδότες την κάνουν συχνά την εξέταση φερριτίνης(απο ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω)

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Ο εξεταζόμενος πρέπει να δηλώσει ότι είναι αιμοδότης διαφορετικά ο γιατρός που γράφει τις εξετάσεις δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει.
Και συνήθως ο γιατρός δε ρωτάει ούτε περί αιμοδοσίας ούτε περί άθλησης εμείς πρέπει μα είμαστε ενημερωμένοι και να ενδιαφερόμαστε για την υγεία μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  12:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Στους αιμοδότες την κάνουν συχνά την εξέταση φερριτίνης(απο ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω)

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Ο εξεταζόμενος πρέπει να δηλώσει ότι είναι αιμοδότης διαφορετικά ο γιατρός που γράφει τις εξετάσεις δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει.
Και συνήθως ο γιατρός δε ρωτάει ούτε περί αιμοδοσίας ούτε περί άθλησης εμείς πρέπει μα είμαστε ενημερωμένοι και να ενδιαφερόμαστε για την υγεία μας.




Μιλάμε για εθελοντές αιμοδότες που δίνουν αίμα συχνά και κάνουν δωρεάν ένα τσέκ απ το χρόνο.Εκεί είναι περίπου στάνταρ οι εξετάσεις που γίνονται(και είναι μέσα και η φερριτίνη).Τώρα εάν θέλει κάποιος να κάνει και κάτι παραπάνω(για να τσεκάρει κάποια επιπλέον πράγματα),φαντάζομαι δέν θα υπάρχει πρόβλημα.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  14:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
20 χρόνια δίνω αίμα κανείς στην αιμοδοσία ούτε στην Αθήνα ούτε στη Δράμα δε μου είπε τίποτα ούτε για φεριτίνη ούτε για δωρεάν τσεκάπ.
Μήπως πρέπει να είμαστε κολλητοί με τους γιατρούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  15:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

20 χρόνια δίνω αίμα κανείς στην αιμοδοσία ούτε στην Αθήνα ούτε στη Δράμα δε μου είπε τίποτα ούτε για φεριτίνη ούτε για δωρεάν τσεκάπ.
Μήπως πρέπει να είμαστε κολλητοί με τους γιατρούς.



Δωρεάν αιματολογικές μια φορά τον χρόνο, αλλά όχι φεριτίνη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2014 :  17:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γουατέβα,το κόστος των εξετάσεων δεν είναι το πρόβλημα αλλά η γνώση κάποιων θεμάτων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2014 :  21:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by sakis1971

20 χρόνια δίνω αίμα κανείς στην αιμοδοσία ούτε στην Αθήνα ούτε στη Δράμα δε μου είπε τίποτα ούτε για φεριτίνη ούτε για δωρεάν τσεκάπ.
Μήπως πρέπει να είμαστε κολλητοί με τους γιατρούς.



Δωρεάν αιματολογικές μια φορά τον χρόνο, αλλά όχι φεριτίνη.




Μάλλον παίζει ανάλογα με το νοσοκομείο.Στην τελευταία αιμοδοσία(εθελοντική)που έκανα,χωρίς να πώ τίποτα,μου λένε:να κάνουμε και μία φερριτίνη.
Δέν χρειάζεται πάντως να είναι κανεις κολλητός με τους γιατρούς.Ο εθελοντής δικαιούται 1 φορά τον χρόνο,δωρεάν τσέκ απ.
Δράμα είπες?Είμαστε πατριώτες



Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  10:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOSΟ εθελοντής δικαιούται 1 φορά τον χρόνο,δωρεάν τσέκ απ.



οπα, τι ειναι αυτο; Για πειτε περισσοτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  12:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MasBass

quote:
Originally posted by ANASTASIOSΟ εθελοντής δικαιούται 1 φορά τον χρόνο,δωρεάν τσέκ απ.



οπα, τι ειναι αυτο; Για πειτε περισσοτερα.




Εάν δίνεις τακτικά αίμα(εθελοντικά μιλάμε πάντα) δλδ 3-4 φορές το χρόνο,έχεις δικαίωμα για μιά γενική και βιοχημική αίματος το χρόνο.Τώρα, παίζει ανάλογα με το νοσοκομείο να σου κάνουν και φερριτίνη.Συνήθως βέβαια οι νοσηλεύτριες δέν το λένε.Και εγώ έτυχε να ακούσω μιά κουβέντα πρίν κάποια χρόνια και έτσι το έμαθα.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  12:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by MasBass

quote:
Originally posted by ANASTASIOSΟ εθελοντής δικαιούται 1 φορά τον χρόνο,δωρεάν τσέκ απ.



οπα, τι ειναι αυτο; Για πειτε περισσοτερα.




Εάν δίνεις τακτικά αίμα(εθελοντικά μιλάμε πάντα) δλδ 3-4 φορές το χρόνο,έχεις δικαίωμα για μιά γενική και βιοχημική αίματος το χρόνο.Τώρα, παίζει ανάλογα με το νοσοκομείο να σου κάνουν και φερριτίνη.Συνήθως βέβαια οι νοσηλεύτριες δέν το λένε.Και εγώ έτυχε να ακούσω μιά κουβέντα πρίν κάποια χρόνια και έτσι το έμαθα.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.





Αυτό που ξέρω από το Ασκληπιείο της Βούλας είναι ότι υπάρχει εγκύκλιος σαφέστατη που ορίζει ποιες εξετάσεις δικαιούνται μια φορά τον χρόνο οι εθελοντές αιμοδότες. Αν θέλεις επιπλέον να κάνεις κάποια άλλη, πληρώνεις το αντίτιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2014 :  14:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σου σε πατριώτη Αναστάσιε,την επόμενη φορά που θα δώσω,μάλλον το καλοκαίρι θα ρωτήσω για την δωρεάν εξέταση.
Και κάτι ακόμη,φίλος αιμοδότης που χρειάστηκε αίμα για τρίτο μη συγγενικό πρόσωπο αρχικά αρνήθηκαν να του χορηγήσουν,έμαθε ότι η τράπεζα αίματος είναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ,τα ψυγεία τα μηχανήματα κλπ.
Μετά από φασαρία που τους έκανε και απειλώντας ότι δε θα ξαναέδινε υποχώρησαν τελικά και του έδωσαν το αίμα που ήθελε.

Edited by - sakis1971 on 27/01/2014 14:49:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000