Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Μαγιά μπύρας και Β12
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

stereo
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/09/2012 :  19:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, η ερώτηση μου αφορά κυρίως χορτοφάγους , βεβαίως όμως κάθε απάντηση καλοδεχούμενη απο οποιονδήποτε!
Είμαι με το ένα πόδι να κόψω εντελώς το κρέας ,για να γίνω σαφής 5μήνες τώρα , το μόνο κρέας που τρώω είναι σε κιμά, βασικά έφαγα μερικές φορές μπιφτέκι.
Δε ζόριζομαι γιααυτό , μου είναι ποιο εύκολο να ΜΗΝ τρώω πια κρέας απο το να φάω. Μπιφτέκια που και που τρώω γιατί έχω ένα αιματοκρίτη ψιλοχάλια (και αιμοσφαιρίνη και φεριτίνη) , αλλα μάλλον θα το κόψω και αυτό γιατί δεν έχει νόημα . Το θέμα είναι οτι τελευταία ξενέρωσα και με τα αυγά.
Οπότε Β12 απο πού ;; Μια φορά τη βδομάδα που συνήθως τρώω σαρδέλα φτάνει; (ψάρια τρώω)
Διάβασα για συμπλήρωμα μαγιάς. Κάνει δουλεια για Β12; Και αν ναι σε τι ποσότητα; Φαντάζομαι θα πρέπει να γίνει ρουτίνα οπότε θα πρέπει να γίνει επιλογή σε τιμή - mg συμφέρουσα....
Συγνώμη αν σας κούρασα καλό βράδυ....

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2012 :  19:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Αν κι ακολουθώ κι εγώ τέτοια διατροφή, Β12 δε ξέρω από που αλλά την έχω δει σε διάφορα προϊόντα σόγιας ως επιμέρους συστατικό. Εδώ θα βρεις όλες τις απαντήσεις σου:
http://www.veganforum.gr/index.php?board=8.0
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stereo
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2012 :  19:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
giorgosdelta σε ευχαριστώ πολύ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2012 :  20:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρακαλώ, μπορούμε να τα λέμε κι από εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2012 :  09:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιο εντυπωσιακό σχετικά με την Β12 είναι οτι η συνιστώμενη δόση είναι βασισμένη σε άτομα που τρώνε κρέας και που το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτους παρουσιάζουν...έλλειψη. Η αντίφαση αυτή εξηγεί το γεγονός πως οι βιολογικοί δείκτες για τα προφιλ των ατόμων (αιματολογικό κτλ) βασίζονται (τα οριά τους) σε πολλές περιπτώσεις στις διατροφικές συνήθειες του γενικού πληθυσμού και δεν αποτελούν απαραίτητη συνθήκη για την υγεία, για αυτό εξάλλου παρουσιάζουν διακυμάνσεις κατα γεωγραφικές περιοχές.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2016 :  16:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει να προτείνει κάποιος συγκεκριμένη μάρκα, εταιρεία, μαγαζί εμπορίας μαγιάς μπύρας;

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 09/01/2016 16:16:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2016 :  17:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Solgar. Lanes, Now και πολλές άλλες.. θα βρεις σε φαρμακεία και καταστήματα υγιεινής διατροφής.

Edited by - xipolitos on 09/01/2016 17:42:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CharlieFader
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2016 :  19:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλύτερα να γίνει αρχικά μία ανάλυση αίματος για να ξέρεις που βρίσκεσαι.
Αν έχεις καλά επίπεδα (>400), πιθανώς να μπορείς να τα διατηρήσεις με ενισχυμένες τροφές (φυτικά γάλατα, διατροφική μαγιά, δημητριακά...), αλλιώς ένα συμπλήρωμα όπως της Solgar που αναφέρθηκε παραπάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2016 :  21:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι της Solgar το έχω υπόψη μου. Ρωτάω μήπως κάποιος έχει εμπειρία από συγκεκριμένη μάρκα και την προτείνει. Όσο για το αν και τι ποσότητα πρέπει να πάρει κανείς συμφωνώ ότι πρέπει να το γνωρίζει ύστερα από εξετάσεις.
Τη μαγιά την θέλω σαν ελεγχόμενη ποσότητα πρωτεΐνης στα γεύματα αποκατάστασης (μετά τις προπόνησεις - ιδιαίτερα τις δύσκολες) μιας και δεν μου αρέσει η γεύση του γάλατος (γαλατίλα), ούτε οι κουβάδες πρωτεΐνης.

Παρεμπιπτόντως δοκίμασα μια μάρκα αλλά ήταν πολλή έντονη η πικρή γεύση της, σαν αυτή που αφήνει η μπύρα. Και τις μπύρες δεν τις πάω και πολύ. Η μάγια της solgar, από ότι έμαθα, βγαίνει από παντζάρια και η γλυκίζει κάπως. Οπότε Θα την δοκιμάσω και αυτή.

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 18/01/2016 22:01:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2016 :  22:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά κάνεις και δεν πίνεις γάλα, πολλοί πιστεύουν ότι κάνει καλό αλλά εγώ έχω αντίθετη άποψη, εκτός από το γνήσιο κατσικίσιο.

Η δόση της μαγιάς (για ανθρώπους που αθλούνται) συνήθως είναι δύο κουταλιές της σούπας ημερησίως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christos76
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  10:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πρωτα εξετασεις.αν δειξουν χαμηλη B12 ο μονος τροπος για να την ανεβασεις αποτελεσματικα ειναι οι ενεσεις.
μετα και εφοσον εισαι σε επιθυμιτα επιπεδα για να καθυστερησεις την πτωση της παλι μπορεις να δοκιμασεις την β12 fix της unifarma που επειδη ειναι διασπειρομενα δισκια στην γλωσσα εχουν αρκετα καλυτερη αποροφηση(αρα κ αποτελεσμα) απο τα αλλα δισκια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  11:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Περιμένετε.
Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα για τη μαγιά, γιατί ήθελα να ρωτήσω για μάρκες γεύσεις προτιμήσεις.
Δεν θέλω τη μαγιά μπύρας γιατί έχω έλλειψη από κάτι. Κρέας τρώω. Την θέλω για την πρωτεΐνη που περιέχει. Να συμπληρώνω/εμπλουτίζω το γεύμα μου όταν δεν έχω πρωτεΐνη εύκαιρη ή δεν μου αρέσει κάτι άλλο που την περιέχει. Σύμφωνα πάντα με τη συνολική ημερήσια δόση πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CharlieFader
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  15:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω δοκιμάσει μαγιά μπύρας, αλλά η διατροφική μαγιά είναι πολύ ωραία (αν και η κάθε μάρκα είναι και λίγο διαφορετική). Μπορεί να την βρεις σε νυφάδες ή σε σκόνη. Η διατροφική αξία είναι αντίστοιχη (50% πρωτεΐνη, μεταξύ άλλων) και μπορεί να περιέχει και Β12, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Επίσης, κυκλοφορεί και μία διατροφική μαγιά στην Ελλάδα όπου αναφέρεται κατά λάθος στην ελληνική μετάφραση ότι σαν μαγιά μπύρας...
Όσον αφορά ότι αν κάποιος τρώει κρέας, άρα δεν έχει λόγο να ανησυχεί για την Β12, δεν ισχύει. Κάνουμε εξετάσεις για να δούμε που βρισκόμαστε, δεν παίζουν με την Β12.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CharlieFader
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  15:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνήθως η μαγιά μπύρας είναι πικρή, ενώ η διατροφική μαγιά όχι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  16:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραία, θα δοκιμάσω και την διατροφική μαγια.



___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 19/01/2016 16:12:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2016 :  16:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CharlieFader

Όσον αφορά ότι αν κάποιος τρώει κρέας, άρα δεν έχει λόγο να ανησυχεί για την Β12, δεν ισχύει. Κάνουμε εξετάσεις για να δούμε που βρισκόμαστε, δεν παίζουν με την Β12.



Αν αναρτήσω προσφατες εξετάσεις αίματος περνάω το τεστ;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000