Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Στον ορθοπαιδικό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2012 :  14:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα, σίγουρα ήταν ορθοπαιδικός..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2012 :  16:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Zoro είναι και ορθοπαιδικός καιμαραθωνοδρόμος και τροαθλητής και σε νιώθει.
Ρε Σάββα τι να πω! Αν πονάει το κόκαλο, είναι περιοστίτιδα το ξέρω.
Τον πήρα τηλ πριν και του λέω πιέζω και ποναω, να έρθωα να με δεις, μήπως κάνω σπινθηρογράφημα, να μην χάνουμε χρόνο. Όχι μου λέει, δεν σε βάζω σε ακτινοβολία, αφού δεν πόναγες (θα λέει από μέσα του, νομίζεις πως πονάς αφού εδώ όταν ήρθες, δεν πονούσες).Πάρε αντιφλεγμωνώδες και πήγαινε να τρέξεις.
Είχε κόσμο όταν τον πήρα και δεν ήθελα να τον καθυστερώ. Ήθελα να τον ρωτήσω, τι θα κατφέρουμε; Το αντιφλεγωνώδες θα καλύψει τον πόνο και εγώ μπορεί να κάνω μεγαλύτερη ζημιά.
Εν τω μεταξύ, οταν έχεςι περιοστίτδα, εντοπίζει ο γιατρός σγρομπαλάκια. Εμένα δεν μου βρήκε.

Άλλοι πεθαίνουν απο καρκίνο και εμείς "πεθαίνουμε" για κάτι ασήμαντο.

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2012 :  17:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Zoro είναι και ορθοπαιδικός καιμαραθωνοδρόμος και τροαθλητής και σε νιώθει.
Ρε Σάββα τι να πω! Αν πονάει το κόκαλο, είναι περιοστίτιδα το ξέρω.
Τον πήρα τηλ πριν και του λέω πιέζω και ποναω, να έρθωα να με δεις, μήπως κάνω σπινθηρογράφημα, να μην χάνουμε χρόνο. Όχι μου λέει, δεν σε βάζω σε ακτινοβολία, αφού δεν πόναγες (θα λέει από μέσα του, νομίζεις πως πονάς αφού εδώ όταν ήρθες, δεν πονούσες).Πάρε αντιφλεγμωνώδες και πήγαινε να τρέξεις.
Είχε κόσμο όταν τον πήρα και δεν ήθελα να τον καθυστερώ. Ήθελα να τον ρωτήσω, τι θα κατφέρουμε; Το αντιφλεγωνώδες θα καλύψει τον πόνο και εγώ μπορεί να κάνω μεγαλύτερη ζημιά.
Εν τω μεταξύ, οταν έχεςι περιοστίτδα, εντοπίζει ο γιατρός σγρομπαλάκια. Εμένα δεν μου βρήκε.

Άλλοι πεθαίνουν απο καρκίνο και εμείς "πεθαίνουμε" για κάτι ασήμαντο.

Life is full of surprises


Θα σου μειωσει το οιδημα το αντιφλεγμονωδες.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2012 :  17:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συν-τρέχτισα, συν-παθούσα
άσε τις βλακειούλες και κάτσε να ξεκουραστείς 1 βδομαδούλα. Ορθοπαιδικός είναι όχι Θεός. Αν πηγαίνεις και δεν πονάς τι να σου πει δηλαδή; Μπορεί να σου πάρει παραπάνω από εβδομάδα, δεν πειράζει, άκου αυτό το ταλαίπωρο κορμί που σου κάνει σινιάλο ότι πονάει και συ του γυρνάς το κεφάλι!!!!!
Φιλενάδα, ξεκόλα, πήγαινε στο καναπέ σου, πάρε και το αγόρι σου και άντε να δείτε ταινιούλα τρώγωντας πατατάκια και πίνοντας κρύα μπυρίτσα.
Τίποτα ουσιαστικό δεν έχεις. ΑΡΑΞΕ ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ ΣΟΥ...........................
Οχι περιοστίτιδα αλλά περιαραξίτιδα έχεις. Βρέθηκε μικρή ποσότητα στο αίμα σου!!!!!!!!
Μην γράφουμε πάλι για τον σούπερμαν.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2012 :  18:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA
Εν τω μεταξύ, οταν έχεςι περιοστίτδα, εντοπίζει ο γιατρός σγρομπαλάκια. Εμένα δεν μου βρήκε.


Δεν βρίσκεις πάντα γρομπαλάκια... εξαρτάται από το μέγεθος του εκφυλισμού του περιόστεου και το σύνολο των νεύρων που περνούν από εκείνο το σημείο.

Τα αντιφλεγμονώδη τύπου δικλοφενάκης απλά καλύπτουν το πόνο... ούτως ή άλλως στη περιοστίτιδα δεν κάνουν και πολλά ούτε στη κάλυψη του πόνου. Άσε που στέλνουν και τις τρανσαμινάσεις στον ουρανό...

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2012 :  18:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Συν-τρέχτισα, συν-παθούσα
άσε τις βλακειούλες και κάτσε να ξεκουραστείς 1 βδομαδούλα. Ορθοπαιδικός είναι όχι Θεός. Αν πηγαίνεις και δεν πονάς τι να σου πει δηλαδή; Μπορεί να σου πάρει παραπάνω από εβδομάδα, δεν πειράζει, άκου αυτό το ταλαίπωρο κορμί που σου κάνει σινιάλο ότι πονάει και συ του γυρνάς το κεφάλι!!!!!
Φιλενάδα, ξεκόλα, πήγαινε στο καναπέ σου, πάρε και το αγόρι σου και άντε να δείτε ταινιούλα τρώγωντας πατατάκια και πίνοντας κρύα μπυρίτσα.
Τίποτα ουσιαστικό δεν έχεις. ΑΡΑΞΕ ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ ΣΟΥ...........................
Οχι περιοστίτιδα αλλά περιαραξίτιδα έχεις. Βρέθηκε μικρή ποσότητα στο αίμα σου!!!!!!!!
Μην γράφουμε πάλι για τον σούπερμαν.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.




Βασίλη, η καλύτερη συμβουλή φίλε

Περαστικά Αλεξάνδρα

--------------------------------------------------------
When you cross that finish line -no matter how slow, no matter how fast- it will change your life forever



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2012 :  23:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thanks παίδες!
(αλλά εμένα με πονάει όταντο πιέζψ.....το πα, έστω και σε παρένθεση )
Ρε Βασίλη, αφού ξέρεις, εύκολο είναι να καθήσεις στον καναπέ; Και μάλιστα 1 μήνα πριν τον μαραθώνιο....;!




Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tamilthi
Advanced Forum-Runner

Greece


301 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  00:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού δε δείχνει να είναι κάτι σημαντικό και όμως πονάει, τότε εγώ θα έτρεχα συντηρητικά και μετά κατευθείαν πάγο. Δοκίμασε να αλλάξεις και παπούτσια μήπως δεις διαφορά.
Αλεξάνδρα ίσως θέλει κανένα δεκαήμερο με πάγο τελικά για να συνέλθει.

Οσο για τον ορθοπεδικό και γω τις προάλες μετά από ένα πέσιμο και δυνατό πόνο στον καρπό πήγα και δε μπορούσαμε να βρούμε σε ποιο σημείο ήταν ο πόνος.
Τον κοίταζα απεγνωσμένα, με κοίταζε συμπονετικά.
Η τσέπη μου μάτωσε χωρίς αποτέλεσμα.



You'll never ...run alone
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  09:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Thanks παίδες!
(αλλά εμένα με πονάει όταντο πιέζψ.....το πα, έστω και σε παρένθεση )
Ρε Βασίλη, αφού ξέρεις, εύκολο είναι να καθήσεις στον καναπέ; Και μάλιστα 1 μήνα πριν τον μαραθώνιο....;!

Life is full of surprises



Ε, μην το πιέζεις!

Περαστικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  10:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κρυοθεραπείες μετα απο κάθε προπονηση μπορουν να βοηθήσουν αρκετά. Εστω κρυο ντουζ στα κάτω άκρα ,αν όχι παγο.

Για να μην σου πω ice water bath ολοκληρη χεχε :p


Ακόμα και να βρεις τι ακριβώς είναι , μπροστά στον στόχο σου που ειναι ένας πολυποθητος μαραθώνιος, μάλλον θα πρέπει να πορευτείς μαζί με τα μικροπονάκια σου τα οποία ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν . Συνήθως η αντιμετώπιση είναι κοινή , παγος , ξεκουραση, μειώση του όγκου μέχρι νεωτέρας, εναλακτική άσκηση κτλ κτλ Οπως και να 'χει μαραθώνιο ΘΑ ΤΡΕΞΕΙΣ , πονάς λίγο ή περισσότερο, μαραθώνιο ΘΑ ΤΡΕΞΕΙΣ!

Το πιο συνιθησμένο πράγμα στα σπορ :Από την στιγμή που δεν μπορεί να προσδιοριστεί ο πόνος , από που προερχεται και ποια ειναι η πηγή του, αυτό σημαίνει οτι κάποιες προσαρμογές γίνονται λόγο φόρτου του όγκου προπονησης. Οι προσαρμογές αυτές μετατρέπονται σε αυτό που λέμε "τραυματισμό" όταν η ανάρωση (η διαδικασία της προπονησης είναι στην ουσία η προσαρμογή στον σωματικό εκφυλισμό!!) δεν προλαβαίνει την προπονηση. Πράτεις ανάλογα στην πορεία και πορεύεσαι, δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο , για αυτό κανείς γιατρός στην παρούσα φάση δεν μπορει να σου πει ΓΙΑΤΙ πονάς ! ή ΤΙ τραυματισμό έχεις (δεν τον έχεις ακόμα , καταλαβαίνεις..).

Ολα θα πανε καλά, ξεκουραση σχετική, πάγος, εναλακτική ασκηση, αποθεραπευτικές προπονήσεις. Αφουγκράζεσαι τον πονο και αναλόγος προχωράς. Μα όμως , οτι και αν συμβεί,ΟΤΙ και αν συμβεί, στην αφετηρία θα σταθείς!! Καλή συνέχεια.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 27/09/2012 10:46:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  11:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα
δεν κάνεις και 1 βόλτα από κάποιο φυσικοθεραπευτή να σε τρίψει λιγάκι; Καλά τα λέει ο fidelio, αν δεν ξέρουν ακριβώς τι έχεις.....που πας; Ισως το μασαζάκι να σου αποφορτίσει την ευρύτερη περιοχή.
Οσο για την προπόνηση, μην αγχώνεσαι. Δεν είσαι της τελευταίας στιγμής.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για τον καναπέ........υπάρχει όμως και το χειμερινό μπάνιο!!!!!!! ΜΟΥΜΠΛΕ, ΜΟΥΜΠΛΕ ΜΟΥΜΠΛΕ........
Ελπίζω όταν πας στον ΚΜΑ να τρέξεις αρκετά συνετά και αν χρειαστεί(φτου μακρυά........) να καταλάβεις πότε πρέπει να εγκαταλείψεις για να μην έχεις τα δικά μου τα παρατράγουδα.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  15:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανόνισα σήμερα και θα πάω σε φυσικοθεραπευτή.
Το θέμα δεν είναι ότι πονάω μόνο όταν πιέζω με το χέρι (Rigelian). Πονάω και στο περπάτημα και στο τρέξιμο. Μόνο στον ορθοπαιδικό όταν πήγα δεν ήξερα να πονάω!
Πάγο έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν είδα προκοπή. Το παράτησα.
Gargadua, σχετικά με το να είμαι συνετή και να καταλάβω ότι πρέπει να εγκαταλείψω….. δυστυχώς, ξέρω ότι μπορεί να μην το κάνω. Μεγάαααααλη βλακεία αλλά ποιος κρατιέται! Από την άλλη, αν δε μπορώ διότι πονάω, ε, φυσικά θα σταματήσω. Αλλά στα Γιάννενα έτρεξα παρόλο που πονούσα. Ο πόνος όμως δεν ήταν τέτοιος ώστε να μη μπορώ να τρέξω. Ενώ τώρα, πάω με 7:30/χλμ και πονάω κιόλας.

Μου κακοφαίνεται όλο αυτό διότι δεν είμαι πρωτάρα, δεν έκανα κάτι ξαφνικό, δεν φόρτωσα χλμ απότομα (καλά εγώ κάνω 45-50 χλμ την εβδομάδα, σιγά το πράγμα:) και επίσης, δεν έχω τρέξει ποτέ με πόνο και δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα κατά την διάρκεια του μαραθωνίου. Πάντα πάω και το διασκεδάζω: βγάζω τις φωτογραφίες μου, μιλάω σε φίλους, μιλάω στο τηλέφωνο, περνάω πολύ ωραία. Και χωρίς να το καταλάβω....φτάνω στην Ηρ. Αττικού!


Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  15:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα παπουτσια ειναι μια πιθανοτητα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  15:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Κανόνισα σήμερα και θα πάω σε φυσικοθεραπευτή.
Το θέμα δεν είναι ότι πονάω μόνο όταν πιέζω με το χέρι (Rigelian). Πονάω και στο περπάτημα και στο τρέξιμο. Μόνο στον ορθοπαιδικό όταν πήγα δεν ήξερα να πονάω!
Πάγο έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν είδα προκοπή. Το παράτησα.
Gargadua, σχετικά με το να είμαι συνετή και να καταλάβω ότι πρέπει να εγκαταλείψω….. δυστυχώς, ξέρω ότι μπορεί να μην το κάνω. Μεγάαααααλη βλακεία αλλά ποιος κρατιέται! Από την άλλη, αν δε μπορώ διότι πονάω, ε, φυσικά θα σταματήσω. Αλλά στα Γιάννενα έτρεξα παρόλο που πονούσα. Ο πόνος όμως δεν ήταν τέτοιος ώστε να μη μπορώ να τρέξω. Ενώ τώρα, πάω με 7:30/χλμ και πονάω κιόλας.

Μου κακοφαίνεται όλο αυτό διότι δεν είμαι πρωτάρα, δεν έκανα κάτι ξαφνικό, δεν φόρτωσα χλμ απότομα (καλά εγώ κάνω 45-50 χλμ την εβδομάδα, σιγά το πράγμα:) και επίσης, δεν έχω τρέξει ποτέ με πόνο και δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα κατά την διάρκεια του μαραθωνίου. Πάντα πάω και το διασκεδάζω: βγάζω τις φωτογραφίες μου, μιλάω σε φίλους, μιλάω στο τηλέφωνο, περνάω πολύ ωραία. Και χωρίς να το καταλάβω....φτάνω στην Ηρ. Αττικού!


Life is full of surprises


Μαλλον εκανες μεγαλη ζημια που ετρεξες στα Γιαννενα.Ειχα χτυπησει και εγω δυο εβδομαδες πριν τον αγωνα και για να μην κανω καμια βλακεια και τρεξω,ακυρωσα ξενοδοχειο και αεροπορικα και ας μου στοιχησε αυτο μπλολικα ευρω.
Οσο για τον παγο δε ξερω ποσο συχνα εβαζες,αλλα φυσιατρος εξ Αμερικης μου εχει πει οτι τις 3 πρωτες μερες θελει ανα μια ωρα για 10-15 λεπτα.Τονιζω παγο και οχι τα gel που πολλοι βαζουμε.Αν βεβαια δεν μπορουμε οσο το δυνατον περισσοτερο.
Περαστικα!!

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2012 :  15:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α, μπα! Τό προσέχω αυτό.

Ψυχολόγος δεν είσαι; Πότε να έρθω μια επίσκεψη και από' κει;

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000