Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin forerunner 10
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/10/2012 :  01:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το είδα χθες στο internet. Δεν ήξερα την ύπαρξή του. Μου φαίνεται συμπαθητικό και φθηνό. Το έχει κανείς; Δεν κάνει για τρίαθλο αλλά για τρέξιμο έχει ότι χρειαζόμαστε.

ripseventh
Newbie Forum Runner

Greece


33 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  20:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βαλε λινκ να δουμε ποσο το βρηκες κ που,να ριξουμε μια ματια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2012 :  21:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για κάποιον λογο δε κανει copy paste το link

δες www.wiggle.co.uk
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  00:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.actionitems.gr/GPS-%CE%A1%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%86%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/Garmin-Forerunner-10-Black-Red-+-%CE%94%CF%8E%CF%81%CE%BF-High5-Energy-kit.html

Edited by - Initiative on 06/08/2013 18:48:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  01:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδω μια καλή κριτική του:

http://www.dcrainmaker.com/2012/08/garmin-forerunner-10-fr10-gps-watch-in.html
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

swtki
Senior Forum-Runner

991 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  10:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαιρετική κριτική!
Καλό φαίνεται για 130 ευρώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  11:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τσεκάρετε την αλλαγή μπαταρίας.
Στο 305 που έχω η αλλαγή μπαταρίας κοστίζει πολύ ακριβά, όπως έχουν αναφέρει εδώ στο φόρουμ.
Βέβαια, η αλλαγή μπαταρίας εξαρτάται από τη χρήση. Χρήστες αναφέρουν ότι μετά από 3-4 χρόνια η μπαταρία θέλει άλλαγή στα GARMIN.

Παρακαλώ, επιβεβαιώσατε τα παραπάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  11:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσο έχει η μπαταρία του 305; Τώρα τελευταία στην μιάμιση ώρα μου γράφει low battery. Και επειδή το 305 έχει μείνει άνευ κουμοπιών( και χρειάζομαισυνδετήρα για να το πάω στις οθόνες), λέω να πάρω άλλο. Αλλά έλεγα να αλλάξω μπαταρία να υπάρχει. Διότι κατα τ'άλλα, δουλεύει μια χαρά.

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alefantos
Forum-Runner

Greece


104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  12:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσες ώρες κάνει να αποφορτηστεί η μπαταρία σε πλήρη χρήση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  12:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PATENTAS

Τσεκάρετε την αλλαγή μπαταρίας.
Στο 305 που έχω η αλλαγή μπαταρίας κοστίζει πολύ ακριβά, όπως έχουν αναφέρει εδώ στο φόρουμ.
Βέβαια, η αλλαγή μπαταρίας εξαρτάται από τη χρήση. Χρήστες αναφέρουν ότι μετά από 3-4 χρόνια η μπαταρία θέλει άλλαγή στα GARMIN.

Παρακαλώ, επιβεβαιώσατε τα παραπάνω.



http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p3984.m570.l1313&_nkw=garmin+305+battery&_sacat=0&_from=R40 για μπαταρία του 305, είναι στα 3.7 volt 850mAh αν ξέρεις από ηλεκτρονικά και κολλήσεις τότε δεν θα έχεις πρόβλημα

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  14:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με την αλλαγή μπαταρίας στο GARMIN, βλέπε παρακάτω από παλιότερο post στο runningnews:

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=6284
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2012 :  15:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eυχαρστώ PATENTAS!

Κρίμα και μόλις πριν μερικούς μήνες πέταξα το παλιό μου 305 που μου είχε σπάσει η οθόνη μετά από τούμπα με το ποδήλατο!

Βλέπω είχε κι άλλος πρόβλημα με τα κουμπιά που ξεφλύδισαν. Εμένα τώρα έχουν φύγει τα 2 δεξιά. Εντελώς τρύπια!

Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2013 :  10:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το εκανα δωρο στον αντρα μου για τη γιορτη του. Το φορεσα χθες μαζι με το 310XT που εχω εγω (απο ενα σε καθε χερι) για να κανω συγκριση. Στα 11 χλμ που εκανα χτυπουσαν ταυτοχρονα σε καθε χλμ, στο τελος εδειξαν ακριβως την ιδια αποσταση, τον ιδιο χρονο και το ιδιο pace. Αλλα δεν εδειχναν τα ιδια ουτε στα στιγμιαια pace ουτε στο τελος καθε χλμ., ειχαν μια μικρη διαφορα, δεν ξερω γιατι. Στο τελος βεβαια ο ΜΟ pace που εδειξαν ηταν ο ιδιος. (λογικο αφου ηταν ιδιο χρονος και χλμ).

Ειναι απλο ρολοι, δεν εχει και πολλες λειτουργιες, εχει 2 ενδειξεις στην οθονη, επιλεγεις μεταξυ χρονου, στιγμαιου lap (avg lap δε δειχνει, παρα μονο στο τελος καθε lap), αποστασης και θερμιδων. Αυτα μπορεις να βαλεις ανα 2 σε 2 οθονες. Μπορεις να βαλεις στη μια οθονη να δειχνει χρονο και ρυθμο και στην αλλο αποσταση και ρυθμο. Το GPS του ειχα διαβασει οτι θεωρειται πολυ αξιοπιστο και πραγματι εδειξε το ιδιο με το 310.

Δεν εχει καρδιοσυχνομετρο ουτε επιλογη να ορισεις εσυ καποιο συγκεκριμενο προγραμμα προπονησης (πχ tempo, διαλειμματικες κλπ), παρα μονο μια λειτουργια run/walk, οπου οριζεις μονο με βαση το χρονο ποση ωρα να κανεις το ενα και ποση ωρα το αλλο και αυτα επαναλαμβανονται συνεχεια μεχρι να πατησεις το στοπ.

Γενικα ειναι ενα απλο ρολοι, οικονομικο, ευκολο στη χρηση, πιο πολυ χρησιμευει σε οσους δεν τους ενδιαφερει η μετρηση καρδιακων παλμων και ειναι πολυ καλο για απλες προπονησεις, LR αλλα και αγωνες για να βλεπεις τι αποσταση διανυεις και με τι ρυθμο.

Επισης, δε φορτιζει στην πριζα αλλα μονο με USB θυρα. Μεταφορα δεδομενων στο garmin connect μεσω USB επισης.

Τιμη 119 ευρω απο Ελλαδα (παραδοξως πιο φτηνα απο οπουδηποτε αλλου) στο λινκ που υπαρχει σε πιο πανω ποστ, παραλαβη με αντικαταβολη την επομενη εργασιμη.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2013 :  13:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Elda: χμμ, εσύ το 310 και ο σύζυγος το 10…τον βλέπω να ζηλεύει μετά και να ζητάει κανά 610 στο μέλλον, ειδικά εάν είναι πωρωμένος με το άθλημα!...εκτός και αν εσύ πάρεις το 610 (στη τύχη το λέω το μοντέλο) και αυτός χρησιμοποιήσει το 310 σου…

@all: το Garmin 10 το βλέπω χρήσιμο για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για παλμούς στο ίδιο μηχάνημα (π.χ. γιατί έχει ξεχωριστό καρδιοσυχνόμετρο) ή δεν τον ενδιαφέρουν πολλές λειτουργίες. Για απόσταση προπόνησης/ώρα/laps/και ρυθμό είναι πάντως μια χαρά!

Εάν τώρα οι παλμοί αποτελούν ένα Must στο ίδιο μηχάνημα, τότε πάμε στο 110, ενώ αν το ζητούμενο είναι πιο προχωρημένες λειτουργίες, όπως τα «workouts», τότε αναγκαστικά μεταπηδάμε στο 305/310 και ακόμη πιο πάνω. Αν δεν κάνω λάθος ούτε ακόμη και στα 205/210 δεν μπορεί κάποιος να φτιάξει τα δικά του «workouts» που θα έχουν ως βάση το χρόνο, την απόσταση ή την ταχύτητα (ή συνδυασμό αυτών) με συγκεκριμένους στόχους, έτσι ώστε να μπορούν να ακολουθηθούν πιο «πολύπλοκα» προπονητικά σχήματα εντός και εκτός του γηπέδου.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2013 :  13:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

@Elda: χμμ, εσύ το 310 και ο σύζυγος το 10…τον βλέπω να ζηλεύει μετά και να ζητάει κανά 610 στο μέλλον, ειδικά εάν είναι πωρωμένος με το άθλημα!...εκτός και αν εσύ πάρεις το 610 (στη τύχη το λέω το μοντέλο) και αυτός χρησιμοποιήσει το 310 σου…


Καλε δεν ηθελε καθολου ρολοι, τοσο καιρο ετρεχε με εφαρμογη στο κινητο, σε καθε φωτο τερματισμου οταν οι αλλοι κοιτανε τα ρολογια τους, εκεινος κοιταει το κινητο του!!! Τον ενοχλει λεει το ρολοι στο χερι, γενικα δε φοραει. Οποτε το 10αρακι μια χαρα θα του ειναι. Τις καθημερινες προπονησεις μας εξαλλου τις κανουμε σε διαφορετικες ωρες, οποτε για τις διαλειμματικες του φτιαχνω εγω το workout στο 310, του το δινω και μετα περναω και ελεγχω τα αποτελεσματα! Ενιοτε τον επιπληττω!!! Εκεινος δε θελει καθολου να ασχολειται με αυτα, θελει μονο να τρεχει, καλα, για παλμογραφο ουτε λογος. Εγω του φτιαχνω το προγραμμα προπονησης, εγω του φτιαχνω τα workouts, εγω του περναω τα δεδομενα και μετα απ ολα αυτα τολμησε να με περασει στον ΚΜΑ!!!!Σιγα μην του παιρνα και καλυτερο ρολοι!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000