Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στους κοιλιακούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2013 :  21:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To θεμα με τους κοιλιακους-προσαγωγους απο οτι καταλαβα αυτο το διαστημα οντας τραυματιας περιφερομενος σε γιατρους και φυσιοθεραπευτες ειναι οτι ,αν και πιο σπανιο φαινομενο στους δρομεις,ειναι πολυπλοκο μπορει να εχει παραπανω απο μια αιτια και σε καποιες περιπτωσεις να γινει χρονιο(αυτο μαλλον συμβαινει σε καποια παιδια απο το forum).Εγω προσωπικα δεν ειχα καταλαβει καν οτι εχω το συνδρομο και μεσα σε 2μηνες εσκασαν βουβωνοκηλες,ενα πιασιμο ελαφρυ ενιωθα στους κατω κοιλιακους που δεν με εμποδιζε στο να βγαζω γρηγορα κομματια,τεμπο η long run και τελικα να βγαλω ολη την προετοιμασια για τον κμα χωρις προβλημματα.Απλως απο τοτε που ενιωσα αυτο το πιασιματακι απεφευγα να κανω κατω κοιλιακους γιατι με ζοριζαν.Το οτι μου εσκασε η καταληξη του προβληματος κατα τη διαρκεια του αγωνα ηταν εντελως συμπτωματικο και απ"οτι μου ειπαν ολοι οι ειδικοι θα το παθαινα ειτε πριν ειτε μετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avou
Forum-Runner

Greece
100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2013 :  21:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας μας πει κάποιος ειδικός, αν έχεις διαπιστωμένο σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών και ας πούμε ότι ο πόνος είναι υποφερτός και συνεχίζεις να τρέχεις σε πολύ ήπιους ρυθμούς και για πολύ λίγη ώρα (μισάωρα μάξιμουμ, 2-3 φορές τη βδομάδα) τί γίνεται; υπάρχει κίνδυνος να μετατραπεί σε κάτι άλλο; υπάρχει περίπτωση να γίνει πολύ χειρότερα και να μην μπορείς να κάνεις ούτε αυτά τα μισάωρα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2013 :  22:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν συμβιβαστείς με 2-3 χαλαρά μισάωρα την εβδομάδα δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα μελλοντικά.
Απλά το πρόβλημα σου δεν θα λυθεί ποτέ,θα μάθεις να ζεις μ αυτό.
Επίσης κάποια στιγμή,τρέχοντας η μη,θα κάνεις βουβωνοκήλη η βουβωνοκήλες,την οποία θα χρειαστεί να χειρουργήσεις.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ThanasisT
Senior Forum-Runner

Greece


911 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2013 :  23:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS


.....Στον NIKOST και στον Thanasis να τους ευχηθώ
''να μην ξανασυναντήσουν παρόμοιο ή άλλο πρόβλημα
νάναι σιδερένιοι και πάντα γεροί''

Κι εμείς να δούμε πού θα καταλήξουμε!!!



Ευχαριστώ πολύ Τίμο.Εγώ μπαίνω για χειρουργείο στις 5 Φλεβάρη.Ήδη έχω ξεχάσει τον Μεγαλέξανδρο (κρίμα γιατί πιστεύω πως θα μπορούσα να σπάσω το 3:30 εκεί) αλλά δεν πειράζει.Υγεία πάνω από όλα.Θα προσπαθήσω να μεταφέρω και εγώ τις εμπειρίες μου από την επέμβαση.

“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden

Edited by - ThanasisT on 12/01/2013 23:23:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2013 :  07:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως κάποιοι ενώ έχουν διαπιστωμένο πρόβλημα βγάζουν κανονικά ακόμα και Μαραθώνιο ή ας πούμε συνεχίζουν το πρωτάθλημα και κάνουν εγχείρηση το καλοκαίρι. Το αντιμετωπίζουν με κάποιο τρόπο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2013 :  09:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aν έχεις κάνει ήδη τη βουβωνοκήλη μπορείς να περιμένεις και να την αποκαταστήσεις προγραμματισμένα.
Αν το σύνδρομο είναι στο στάδιο της διεύρυνσης του βουβωνικού στομίου χωρίς σχηματισμό κηλικού σάκου τότε τα πράγματα διαφέρουν.
Υπάρχει πόνος λόγω της αναπήδησης του περιτοναίου στο στόμιο.
Επίσης μεταφέρεται στους προσαγωγούς λόγω ερεθισμού του θυροειδούς νεύρου.
Το χαρακτηριστικό είναι ότι ο αθλητής σταματάει την προσπάθεια από τον πόνο,δεν μπορεί να συνεχίσει!
Πολλοί δοκιμάζουν διάφορες θεραπείες,χάνουν πολύτιμο χρόνο και στο τέλος χειρουργούνται(βλέπε Διαμαντίδης,Σπανούλης,Σαλπιγγίδης κλπ).

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ThanasisT
Senior Forum-Runner

Greece


911 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2013 :  09:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.
Πιστεύω πως κάθε περίπτωση βουβωνοκήλης είναι διαφορετική.
Εγώ ,για παράδειγμα, δεν πονάω καθόλου.Έβγαλα 2 ΚΜΑ και τον Αριστοτέλειο την περασμένη Άνοιξη χωρίς κανένα πρόβλημα.
Απλά το σπλάχνο που ξεπροβάλλει από το βουβωνικό τοίχωμα έχει αρχίσει καθοδική πορεία και αυτό ήταν που με προβλημάτισε και αποφάσισα να κάνω την επέμβαση.
Ο γιατρός που με εξέτασε και θα με χειρουργήσει μου ανέφερε πως επειδή έχω καλά γυμνασμένους κοιλιακούς δεν μεγάλωσε η κήλη περισσότερο.


“You are not your job, you're not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You are not your f***ing khakis. You are all singing, all dancing crap of the world.” Tyler Durden
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KosNi
Forum-Runner

140 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2013 :  10:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν έχω κηλη. Αλλά έχω συνεχείς ενοχλήσεις, όχι όμως στον προσαγωγο. Σαν βάρος όπως το περιγράφουν κι άλλοι πιο πάνω χαμηλα. Εχω σταματήσει ένα μήνα τα πάντα, αλλά δεν έχω δει καμία βελτίωση. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω καθόλου ένταση, ακόμα και να φωνάξω με τσιμπάει. Φίλοι γιατροί μου είπαν μόνο ξεκούραση (μαζί με κάποια μυοχαλαρωτικα/αντιφλεγμονώδη) και θα περάσει, αλλά δεν βλέπω προκοπή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2013 :  11:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει να σε δει σχολαστικά κάποιος που έχει εμπειρία από το σύνδρομο.
Να αποκλείσει τη διεύρυνση του βουβωνικού στομίου.
Μια απλή αλλά υπεύθυνη κλινική εξέταση με λίγα λόγια.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2013 :  11:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Στην εικόνα φαίνονται τα σημεία πόνου στο σύνδρομο.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 13/01/2013 11:23:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2013 :  16:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατά καιρούς έχω κι εγώ πόνους στους άνω κοιλιακούς(δεξιά συγκεκριμένα). Τί είναι πιο πιθανόν, να οφείλεται στην πίεση από το διάφραγμα ή να είναι προάγγελος τραυματισμού; Ήκαι τα δύο;
Όταν κωπηλατώ όμως δεν έχω αυτό τον πόνο.

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2013 :  16:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην δικη μου περιπτωση ο γιατρος μου(αυτος εχει χειρουργισει τα παραπανω ονοματα που αναφερετε)δεν ηταν σιγουρος 100% στην δακτυλικη εξεταση αν και εμπειροτατος.Το κλινικο ευρημα(βουβονοκηλες)φανηκε κατα τη διαρκεια της μαγνητικης στο test valsalva(πιεση του αερα στην περιοχη της λεκανης προς τα κατω σαν να θελεις να ενεργηθεις και οποτε προβαλουν εντονα οι κοιλιακοι μυες).Εμενα με ενοχλουσε ακομα και στο πιο αργο jogging και οταν εβηχα...απλα πεθαινα.Περασα επισης και απο γιατρο αθλιατρο με <<εφεση>> τις ενεσεις που εχουν προαναφερθει αλλα δεν μου ενεπνευσε σιγουρια και ουτε ηταν 100%σιγουρος οτι στο τελος θα την απεφευγα την επεμβαση...οποτε οτι σε γενικες γραμμες εχει γραψει ο ΝΙΚΟΣ στην ενοτητα αυτη καλυπτουν σχεδον τα παντα.Οτιδηποτε διαφορετικο ειναι αλλη διαγνωση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2013 :  17:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα συνεχίζει κανονικότατα, με τα ίδια συμπτώματα όπως και την περίοδο πριν τον ΚΜΑ.
Σκέφτομαι να τα παρατήσω για τον Μέγα Αλέξανδρο...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2013 :  18:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως πρέπει να σε δει κάποιος ειδικός Νίκο;

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2013 :  22:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως είχα γράψει, λίγο πριν τον ΚΜΑ πήγα και σε ορθοπαιδικό και σε χειρουργό.
Αποκλείστηκαν οι περιπτώσεις συνδρόμου και κήλης.
Κι οι δύο, μαζί με τον φυσιοθεραπευτή, μίλησαν για υπερχρήση η οποία απαιτεί ξεκούραση. Άγνωστο για πόσο...
Τι να πω...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000