Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Πως και τρέξατε μαραθώνιο την πρώτη φορά;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 12

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  00:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω την τύχη να μένω δίπλα στο πάρκο τρίτση και πήγαινα για τρέξιμο 3 φορές την βδομάδα, όχι τίποτα σπουδαίο, 30' εως 50'. Εκεί γνώρισα σιγά σιγά διάφορους 'τρελλούς' που με πείσανε να πάω στο 10άρι του 2009. Δήλωσα συμμετοχή και πήγα σ'εκείνο το 10άρι και μάλιστα το πρωΐ που έφευγα απο το σπίτι έρειχνε 'αρκούδες' και έλεγα μέσα μου που πάς ρέ? Πήγα όμως έτρεξα 53 λεπτά το 10άρι και περίμενα τις αφίξεις απο τον μαραθώνιο. ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ. Μόλις είδα τους δρομείς να τερματίζουν είπα: αφού μπορούν αυτά τα 'παρτάλια' μπορώ και γώ.. Έτσι κ@βλωσ@ και αποφάσισα να τρέξω μαραθώνιο. Ανέβασα τα χλμ ανα βδομάδα και έμαθα ότι γίνεται μαραθώνιος την άνοιξη του 10 στην Θεσσαλονίκη, στον οποίο πήγα, τερμάτισα και 'κ@βλωσ@' περισσότερο. Τώρα πλέον ετοιμάζομαι στα 49 μου για τον 6 μαραθώνιο της ζωής μου. Κάνω 2 τον χρόνο πλέον με μέσο χρόνο τις 3:30 ώρες..
Τώρα τρελλός είμαι εγώ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  00:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ἔτρεχα ἐλάχιστα χλμ μόνον 1 φορά τήν ἑβδομάδα, ἁπλά γιά νά διατηροῦμαι σέ φόρμα.
Πῆρα μέρος στά 10άρια τοῦ '08 καί τοῦ '09 τοῦ ΚΜΑ καί λάτρεψα τήν ἀτμόσφαιρα...
Τότε ἦταν πού ἔμαθα γιά τόν ἐπετειακό Μαραθώνιο τοῦ 2010 καί ἀποφάσισα νά προσπαθήσω νά συμμετάσχω. Θά ἔτρεχα τόν Μαραθώνιο ὡς τόν ἐλάχιστο φόρο τιμῆς πού μποροῦσα νά προσφέρω στούς προγόνους μου.
Ἐξάλλου εἶχα 12 ὁλόκληρους μῆνες προετοιμασίας μπροστά μου...
Καί μετά κόλλησα...


Σίση

Edited by - sisi on 26/10/2012 00:18:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  01:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ξεκίνησα τον Σεπτέμβριο του 2009, παράλληλα με το μπάσκετ. Όχι συστηματικά, μπορεί να περνούσε κι ένας μήνας χωρίς να τρέξω ούτε μέτρο. Δεν μπορώ να πω ότι το απολάμβανα ιδιαίτερα, μιας και προέρχόμουν κι από ένα άθλημα εντελώς άλλης φιλοσοφίας (βλ. υπογραφή!).
Έτσι κυλούσε η σχέση μου με το τρέξιμο επί 2 χρόνια. Βέβαια, συμμετείχα σε κάποιους αγώνες κατά καιρούς αλλά και πάλι η σχέση μου με το σπορ παρέμενε περιστασιακή.
Όταν πέρυσι το καλοκαίρι πήρα την απόφαση να κόψω το μπάσκετ, λόγω πολλών και διαφόρων τραυματισμών, αναγκαστικά "ξέμεινα" με το τρέξιμο. Έτσι, από τον Σεπτέμβριο του 2011 άρχισα να προπονούμαι για διαφόρους αγώνες-στόχους, αργά και σταθερά ερχόταν κι η βελτίωση και ως λογική συνέπεια άρχισα να "κοιτάω" και τον Μαραθώνιο.
Εξακολουθώ να μην το "αγαπάω" το άθλημα αλλά η όλη διαδικασία της προπόνησης, της βελτίωσης, της συνεπείας και του αγώνα με εξιτάρουν.

Άλεξ, νομίζω πως οι περισσότεροι που απεφάσισαν να ακολουθήσουν την προετοιμασία των 16-18 εβδομάδων ήταν εξίσου συνεπείς και πειθαρχημένοι.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  01:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Εγώ ξεκίνησα να τρέχω πριν ακριβως ένα χρόνο. Καμία σχέση με αθλητισμό μέχρι τότε εκτός από κάτι πολεμικές τέχνες σταματημένες το 2002.

Ηθελα να πάρω μέρος σε ενα 23αρι στην Κρήτη στις 07-11 με σκοπό τι άλλο να τερματίσω.
Στα Τέλη του περυσινού Οκτώβρη, κάνοντας canyoning σε ενα φαράγγι στην Κρήτη με κάτι φίλους, έχουμε σταματήσει και τρώμε μέσα στο φαράγγι και με ρώτησε ένας φιλος μου (Ο Γιάννης, χοντρός τότε, παλια ειχε τρεξει ομως μαραθωνιους) γιατί έτρεχα το μεσημέρι στην παραλία. Του λέω θέλω να τρέξω στο ρέθυμνο σε 10 μέρες και θέλω να έχω κάνει 5-6 προπονήσεις. Και μου λεει: 23αρια και μ@λακίες. Πήγαινε στο μαραθώνιο. Αυτό είναι υπέρβαση! Του λέω μα είναι 6 μέρες μετά τον ήμι. Μου λέει δεν πειράζει, πήγαινε να το κάνεις 6-7 ώρες, στα @@ σου!

Ε πήγα στο 23αρι και έκανα ακριβώς 2 ώρες και μετά από 6 μέρες μαραθώνιο ΚΜΑ τελείως πανηγυριτζίδικα. Έκανα 5:50, περπατώντας 19χλμ (14-32). Εκτοτε έχω τρέξει άλλους 5 μαραθωνίους κατεβάζοντας το χρόνο μου στο 3:50, και φιλοδοξώ να τρέξω άλλους 3-4 μέχρι να τελειώσει η χρονιά. Ο Γιάννης τωρα είναι αρκετά περήφανος για μένα, και αρκετά στεναχωρημένος γιατί έκτοτε παράτησα το canyoning, όπου τον είχα δάσκαλο.

Δυστυχώς, είμαι αρκετά ανυπόμονος σαν άτομο και έτσι τώρα νιώθω ότι ούτε η απόσταση του μαραθωνίου με φτάνει. Μέχρι φλεβάρη-Μάρτη θα κατέβω σίγουρα σε 100αρι και τον Ιούλη στοχεύω σε ένα 24ωρο, ενώ το παράξενο είναι ότι δεν έχω τρέξει ποτέ απόσταση κάτω από ημιμαραθώνιο (εξαίρεση τα Βρεττάκεια 18,5χλμ)

αν και λόγω χαρακτήρα γίνομαι αμέσως φανατικός με κάτι, το οποιο μετά ξεφουσκώνει, πιστεύω ότι αυτό το μικρόβιο δε θα μου φύγει ποτέ, ίσως γιατί την ώρα που τρέχω εμπνέομαι.

Επίσης να δηλώσω, ότι αν είχα βρει το φορουμ νωρίτερα, θα είχα τρέξει μαραθώνιο αμέσως. Πολύ ελκυστικά όλα τα τοπικ, σε κάνουν να θες να μπορείς να έχεις και εσύ άποψη.

Edited by - Aytoxeiras on 26/10/2012 01:46:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  07:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Aν και τρέχω από 6 χρονών περίπου, αποφάσισα να τρέξω το 2006 το πρώτο μου μαραθώνιο κυρίως για να τη "σπάσω" σε αυτούς που έλεγαν ότι λόγω άσθματος δεν μπορώ να τρέξω. 1 μήνα πριν το μαραθώνιο μου είπαν ότι δεν μπορώ να σπάσω τις 4ρις ώρες και ότι είναι δύσκολο :P . Ε είναι να μη με προκαλέσεις ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  08:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ουπς, ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό και καλά που μού το θύμησε ο Μάριος.
Το φόρουμ έχει συντελέσει σε πολύ μεγάλο βαθμό στην ενασχόλησή μου με το τρέξιμο, κυρίως ως κίνητρο. Με κρατάει σε εγρήγορση, ιδίως όταν αρχίζω και βαριέμαι.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  08:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως από ότι βλέπω και καλημέρα κιόλας σε όλους,λίγο-πολύ για ψιλοπάσχετους λόγους αποφασίσαμε οι περισσότεροι να κατεβούμε Μαραθώνιο.Εννοώ,ότι από ότι διαβάζω,οι περισσότεροι δεν ξυπνήσαμε και είπαμε κάποια μέρα ΄΄θέλω να κατεβω να τρέξω Μαραθώνιο΄΄.Κάτι άσχετο μας ώθησε και τελικά κολλήσαμε,και ασχοληθήκαμε και με το τρέξιμο και με το να κατεβούμε σε κάποιον αγώνα Μαραθωνίου.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2013-ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΚΡΟΚΕΑΤΗ ΛΙΘΟΥ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 3/8/2013
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  08:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dejan

Aν και τρέχω από 6 χρονών περίπου, αποφάσισα να τρέξω το 2006 το πρώτο μου μαραθώνιο κυρίως για να τη "σπάσω" σε αυτούς που έλεγαν ότι λόγω άσθματος δεν μπορώ να τρέξω. 1 μήνα πριν το μαραθώνιο μου είπαν ότι δεν μπορώ να σπάσω τις 4ρις ώρες και ότι είναι δύσκολο :P . Ε είναι να μη με προκαλέσεις ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Τις 3 δε μπορείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  08:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

quote:
Originally posted by Dejan

Aν και τρέχω από 6 χρονών περίπου, αποφάσισα να τρέξω το 2006 το πρώτο μου μαραθώνιο κυρίως για να τη "σπάσω" σε αυτούς που έλεγαν ότι λόγω άσθματος δεν μπορώ να τρέξω. 1 μήνα πριν το μαραθώνιο μου είπαν ότι δεν μπορώ να σπάσω τις 4ρις ώρες και ότι είναι δύσκολο :P . Ε είναι να μη με προκαλέσεις ^_^

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”



Τις 3 δε μπορείς!


Στα 80 κιλά όχι δεν μπορώ. Στα 70 όμως ίσως κάτι καταφέρω

______________________
“Ethiopians and Kenyans are running 160 miles a week, more than you will ever run, because it’s their only way out, and those who survive that are going to be really hard to beat unless you do everything perfectly,” Salazar told Ritzenhein. “If they have better biomechanics, too, you are in trouble.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MEDEON
Senior Forum-Runner

Greece


554 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  09:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατά τα σχολικά χρόνια ήμουν στιβίστας (άλματα και 1 χρόνος βάδην). Μετά με τη φοιτητική ζωή άρχισαν οι καταχρήσεις (ποτά, τσιγάρα, γυναίκες) οπότε μέχρι τα 37 το τρέξιμο περνούσε σαν κομήτης από τη ζωή μου σε άτακτα χρονικά διαστήματα αλλά η «πετριά» πάντα υπήρχε. Πριν ακριβώς από 3 χρόνια ενώ τσακίζαμε κάτι παϊδάκια στην Πεντέλη με έναν κουμπάρο μου γυμναστή και ενώ συζητούσαμε ότι την επόμενη εβδομάδα θα είναι ο ΚΜΑ (2009) είπαμε να ξεκινήσουμε σιγά-σιγά προετοιμασία ώστε το 2010 να κάνουμε τον πρώτο μας μαραθώνιο και συγχρόνως να εκπληρώσω κι ένα εφηβικό – άπιαστο τότε - όνειρο. Ο κουμπάρος μου με πρόδωσε και με άφησε μόνο μου να κυνηγήσω το «άπιαστο» μόνος μου το οποίο τελικά κατάφερα.

Καλά Χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  09:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνησα πριν περίπου 2 χρόνια (2/2011) χαλαρό τρέξιμο για να χάσω κάνα κίλο και γενικότερα για λόγους υγείας. Στην αρχή 3 - 5 γύρους στο στάδιο και μετά από 3 μήνες είχα φτάσει τους 10 (4,4 χλμ). Απλά βδομάδα με την βδομάδα προσπαθούσα κάθε Κυριακή να κάνω 3 γύρους παραπάνω. Τον 6/2011 είδα την διαφήμιση του ΣΕΓΑΣ για τον Μαραθώνιο και πορώθηκα. Όταν το ανακοίνωσα σε γυναίκα και φιλαράκια απλά έπεσε πολύ γέλειο....τότε καατάλαβα ότι αύτο ήταν πρέπει να πάω και να τερματίσω. 4.49.38 ΚΜΑ, και από τότε ξεκίνησε το "πραγματικό" τρέξιμο!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  09:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως εχω ξαναγραψει τρεχω πανω απο 35 χρονια,αλλα σπανια ξεπερνουσα τα 9-10 χλμ,αγνοωντας τι ειναι διαλλειματικη ,τεμπο κλπ.Πριν 3 χρονια ειχα συνεχως ενοχλησεις στον αριστερο δικεφαλο.Ψαχνοντας λιγακι στο google βρηκα το σαιτ και αρχισα να μαθαινω διαφορα πραγματα και κολλησα και εγω με τους αγωνες στα γεραματα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  10:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω ξεκινησα να τρεχω αρχες του 2005 λογω διαστρεμματος στο μπασκετ που δεν μου επετρεψε απο τοτε να παιζω οπως θελω και αποφασισα να αρχισω παλι να κανω κατι με κινηση τουλαχιστον.
Ετρεχα 3-4 φορες την εβδομαδα απο 8-9χλμ και αποφασισα να τρεξω τον Νοεμβρη το 10αρι της Κλασσικης.
Οταν τερματισα εκατσα να δω τους Μαραθωνοδρομους και οταν τους ειδα ειπα απο μεσα μου "τι κανουν αυτοι ρε τρελοι ειναι?"
Τελικα κολλησα με το τρεξιμο αρχισα πιο σοβαρα με προπονητη διαλλειματικες κλπ και ξαναετρεξα του χρονου 10αρι συντριβοντας τον προηγουμενο χρονο μου κανοντας 35,30 οπου οταν τερματισα δεν μπορουσα να πιστεψω την επιδοση μου αυτη και ημουν στα ουρανια.
Ναι καλα μολις ειδα τους Μαραθωνοδρομους των 4 ωρων και την προσπαθεια που κατεβαλαν με επιασε δεος και συγκινηση και ταυτοχρονα ενιωσα πολυ "λιγος".
Παντα ετρεφα σεβασμο για τους Μαραθωνοδρομους και ειδικα για τους πιο αργους βλεποντας τους σαν υπεραθρωπους που αντεχαν να τρεχουν τοση ωρα.
Τελικα εκεινη την ημερα ειπα απο μεσα μου οτι οσο και να κανω 10αρι αν δεν κανω ΜΑραθωνιο δεν αξιζω τιποτα και τελικα μετα κοπων και βασανων στηθηκα στην αφετηρια το 2007 κανοντας 3,30.51 με δακρυα στα ματια.
Ελπιζω να αξιωθω καποια στιγμη να ξανατρεξω....

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  10:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαιξα πολλα χρονια ποδοσφαιρο,ωσπου πριν 8 περιπου χρονια ειρθε ενας ασχημος τραυματισμος στο γονατο και αναγκαστικα να σταματησω.Μετα απο4 χρονια αρχισα να τρεχω χαλαρα 3,4,5χλμ οχι παραπανω,ωσπου προπερσι πηγαινοντας διακοπες στη Ζακυνθο,μεσα στο καραβι βρηκα τυχαια τον ξαδερφο μου το Φωτη που ειχα να τον δω καιρο.Αυτο ηταν!Ετρεχε και αυτος λιγο,πηγαιναμε καθε απογευμα για τρεξιμο,και περυσι στον ημι στη Λευκαδα αποφασισαμε να κανουμε τον πρωτο αγωνα μας.Και υστερα ηρθε ο ερωτας......ξερετε!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/10/2012 :  11:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΜΠΡΑΒΟ! ΜΠΡΑΒΟ! ΜΠΡΑΒΟ!Εlda.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000