Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Υγεία και αθλητισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/11/2012 :  21:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Laga.  Απάντηση σε αποστρόφους
Με αφορμή τον χαμό του Νίκου

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω κείμενο (που είχα γράψει πριν λίγο καιρό) με την ελπίδα να ευαισθητοποιηθούμε λίγο περισσότερο σε θέματα υγείας και ειδικά σε θέματα υγείας που συνδέονται με τον αθλητισμό.

Καρδιολογικές εξετάσεις
Εχθές πήγα την κόρη μου σε καρδιολόγο για έναν έλεγχο ρουτίνας και με την ευκαιρία ότι δεν υπήρχαν άλλοι ασθενείς έπιασα πολύωρη κουβέντα με τον γιατρό σχετικά με τις εξετάσεις που χρειάζεται να κάνει κάποιος στην ηλικία μου σε συνδυασμό με την (έντονη) ενασχόληση με το τρέξιμο. Ο doctor ως συνεργάτης του ΕΚΚΑΝ* (πιθανώς θα το θυμάστε οι παλαιότεροι στο RN, ήταν μια από τις καλύτερες επιλογές για καρδιολογικό έλεγχο) είναι πολύ έμπειρος σε θέματα αθλητισμού, αντιλαμβάνεται τις ανάγκες και τη μούρλα κάποιου που τρέχει και δεν είναι από αυτούς που η πρώτη κουβέντα που ακούς είναι «τι το θέλεις το τρέξιμο στην ηλικία σου». Οταν λοιπόν τον ενημέρωσα σχετικά με την προπόνηση που κάνω (στάθηκε ιδιαίτερα στις διαλειμματικές και στα τέμπο) και ρώτησα «κάθε πότε πρέπει να κάνω έλεγχο» μου απάντησε «απαραίτητα κάθε χρόνο». Ο λόγος είναι πως όταν δουλεύεις σε υψηλές εντάσεις υπάρχει πάντα ο κίνδυνος για βλάβες (καρδιά του αθλητή, σπάσιμο αθηρωματικών πλακών και πολλά ακόμη που δεν διακινδυνεύω να μεταφέρω χωρίς να κάνω λάθος). Μου είπε «έχουμε δει πολλά σε αθλητές... Αν ήσουν 20 χρονών θα κάναμε μια εξέταση και θα ήμασταν εντάξει. Στις μεγάλες ηλικίες όμως (εννοούσε πάνω από 40) πρέπει να παρακολουθούμε για (πιθανές) μεταβολές της καρδιάς. Υπάρχει γονιδιακή προδιάθεση. Σε κάποιους, από την πολύ προπόνηση, η καρδιά μεγαλώνει, μπορεί να ξεχειλώσει κάποιο τμήμα, έχουμε δει επεισόδια κολπική μαρμαρυγή όπως και αρρυθμίες ως αποτέλεσμα της έντονης προσπάθειας». Μου είπε πως όταν έχουμε μια μικρή (σύμφωνα με τον σωματότυπο) και σφικτή καρδιά που παραμένει έτσι, είμαστε ασφαλής. Χρειάζεται λοιπόν φίλοι και φίλες μια εξέταση αναφοράς (ένας υπέρηχος αρκεί) και μετά παρακολουθούμε χρόνο με τον χρόνο αν υπάρχουν μεταβολές κυρίως στο μέγεθος της καρδιάς. Τελείωσε λέγοντας πως αν δεν κάνω εξετάσεις τότε αν θέλω να είμαι ασφαλής πρέπει να τρέχω στο 75%-80% της ΜΚΣ !!! Επίσης πως ανεξάρτητα από το τι συζητάμε τώρα σαφέστατα τα καρδιολογικά προβλήματα στους δρομείς είναι ελάχιστα σε σχέση με τον μέσο πληθυσμό ΟΜΩΣ η πολύ προπόνηση δεν σε κάνει άτρωτο, ίσα-ίσα...
* ΕΚΚΑΝ : Ειδικό Κέντρο Καρδιολογίας Αθλητών και Νέων

--------------------------------------------------------
«Καλοί οι χρόνοι, τα ρεκόρ και οι νίκες. Αν είναι να έρθουν, ας έρθουν. Καλοδεχούμενα. Αυτοί οι αγώνες όμως έχουν άλλο σκοπό. Ή μάλλον έχουν το σκοπό που τους δίνουμε εμείς με την συμμετοχή μας. Το βίωμα εμπειριών που λείπουν από την απλή αστική ζωή μας όπου αρχέγονα ένστικτα ξυπνούν και μας καλούν να ΖΗΣΟΥΜΕ» Τάκης -Fantasma- Τσογκαράκης

georgemarousi
Forum-Runner

Greece
166 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2012 :  21:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

όχι ρε παιδιά, έχω μείνει άφωνος..

θερμά συλληπητήρια στους δικούς του ανθρώπους...

Ας τρέξουμε τον πρώτο μας Μαραθώνιο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2012 :  22:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσέξτε τις υπερβολές "παληκάρια"... Αυτό έχω να προσθέσω εγώ... Μη στεναχωριέστε γιατί δεν τα "δωσατε" όλα και χάσατε 5 ή 50 δευτερόλεπτα...

Αυτοί που πανε για το πανελλήνιο είναι μετρημένοι στα δάκτυλα και καλώς ή κακώς το 99,9% απο εμας δεν ανήκουμε σε αυτούς... Και πάντα να προσπαθούμε να ακούμε το σώμα μας...

Ας μας βοηθήσει τουλάχιστον ο Νίκος στέλνοντας μας απο αύριο όλους για εξετάσεις...


Υ.Γ. Και εδώ να πω για όσους νιώθουν ότι δεν κουράστηκαν τελείως στη κλασσική (το διάβασα γιάννα καπου το γραφες) σπλά να παρατηρήσω από τη μικρή μου πείρα ότι ειδικά στη κλασσική είναι πολύ προτιμότερο να νιώθεις έτσι παρά να νιώσεις μέσα στον αγώνα ότι κουράστηκες παραπάνω απο όσο μπορούσες... Δεν συγχωρεί εύκολα η κλασσική

Edited by - sam on 11/11/2012 22:02:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2012 :  01:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν εχω καταλάβει...γιατί έχουμε πάρει ως δεδομένο ότι ο Νίκος δεν πήγαινε στο γιατρό; δεν είναι λιγο άδικο για το Νίκο αυτο;

καμια εξέταση δεν είναι από μόνη της αξιόπιστη ούτε αρκετή. ο υπέρηχος ΔΕΝ αρκεί (πχ. αρρυθμίες), φυσικά καλό είναι να γίνεται συχνά.
εγώ ας πούμε είχα έντονο θωρακικό άλγος στην ηρεμία αλλά και στη σωματική άσκηση και καμία εξέταση δεν έδειξε τίποτα (τις έκανα όλες). τελικά δε βρήκα τι είναι και συνέχισα το τρέξιμο. έφυγε μόνο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2012 :  01:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιος το είπε αυτό?

δεν νομίζω ότι αυτό ήταν το νόημα της δημοσίευσης... τουλάχιστον εγώ δεν έχω πάρει ως δεδομένο τίποτα και πολύ περισσότερο για τον νίκο συγκεκριμένα. Γενικά όμως μιλώντας ...ΝΑΙ δεν πάμε για εξετάσεις όσο και όπως θα έπρεπε.

Με συγκεκριμένο τρόπο δηλαδή όπως εξήγησε ο Λάμπρος, συγκρίνοντας συγκεκριμένα δεδομένα και πολύ πιο τακτικά απο το μέσο πληθυσμό...

Edited by - sam on 12/11/2012 01:57:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2012 :  18:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aytoxeiras

δεν εχω καταλάβει...γιατί έχουμε πάρει ως δεδομένο ότι ο Νίκος δεν πήγαινε στο γιατρό; δεν είναι λιγο άδικο για το Νίκο αυτο;

καμια εξέταση δεν είναι από μόνη της αξιόπιστη ούτε αρκετή. ο υπέρηχος ΔΕΝ αρκεί (πχ. αρρυθμίες), φυσικά καλό είναι να γίνεται συχνά.
εγώ ας πούμε είχα έντονο θωρακικό άλγος στην ηρεμία αλλά και στη σωματική άσκηση και καμία εξέταση δεν έδειξε τίποτα (τις έκανα όλες). τελικά δε βρήκα τι είναι και συνέχισα το τρέξιμο. έφυγε μόνο του.



Δεν είχα την παραμικρή πρόθεση να υπονοήσω ότι ο Νίκος αμελούσε να παρακολουθεί την υγεία του, δεν τον γνώριζα άλλωστε για να το πω. Αν κάτι τέτοιο βγαίνει από το κείμενό μου προφανώς έχω πρόβλημα στο γράψιμο. Ζητώ συγνώμη. Πρόθεσή μου είναι ΜΟΝΟ να υπενθυμίσω σε όλους εμάς που μένουμε πίσω πως το αγαθό της υγείας δεν είναι κεκτημένο από κανέναν και το συνειδητοποιούμε με τον πιο σκληρό τρόπο όταν συμβαίνει κάτι κακό γύρω μας.
Γιατρός δεν είμαι, ότι γράφω είναι ότι μου είπε ο καρδιολόγος μου. Οπως έγραψα, δεν διακινδυνεύω να πω κάτι που μπορεί να το έχω καταλάβει λάθος. Πιο έγκυρες πληροφορίες για το τι χρειάζεται από εξετάσεις μόνο από τον γιατρό σας.
Νιώθω πολύ άσχημα που αναγκάζομαι να κάνω αυτή τη συζήτηση/διευκρίνηση υπό τη σκιά ενός τόσο δυσάρεστου γεγονότος, γι΄αυτό δεν πρόκειται να επανέλθω. Νιώθω ήδη πως κινδυνεύω να προσβάλω τη μνήμη του ανθρώπου που έφυγε.



--------------------------------------------------------
«Καλοί οι χρόνοι, τα ρεκόρ και οι νίκες. Αν είναι να έρθουν, ας έρθουν. Καλοδεχούμενα. Αυτοί οι αγώνες όμως έχουν άλλο σκοπό. Ή μάλλον έχουν το σκοπό που τους δίνουμε εμείς με την συμμετοχή μας. Το βίωμα εμπειριών που λείπουν από την απλή αστική ζωή μας όπου αρχέγονα ένστικτα ξυπνούν και μας καλούν να ΖΗΣΟΥΜΕ» Τάκης -Fantasma- Τσογκαράκης

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000