Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Δύο τα τσιπάκια, ένας ο αθλητής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/11/2012 :  14:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από του χρόνου η διοργάνωση του Κλασικού Μαραθωνίου πρέπει να θεσπίσει και ένα νέο κανονισμό για ακυρώσεις αθλητών, όπως προβλέπει για όσους αλλάζουν μπλοκ.

Αναφέρομαι για τους αθλητές που έχουν γραφτεί δύο φορές και φοράνε και τα δύο τσιπάκια. Ή για άλλους, που μπορεί να φοράνε εκτός από το δικό τους, και το τσιπάκι ενός φίλου τους που δεν τρέχει. Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να χρειάζεται ακύρωση και των δύο αριθμών προς παραδειγματισμό, θα πρότεινα και αποκλεισμό ενός-δύο χρόνων από τις προσεχείς διοεργανώσεις.

Όποιος για οποιοδήποτε λόγο έχει γραφτεί δύο ή περισσότερες φορές, οφείλει να χρησιμοποιήσει μόνο το ένα τσιπ.

Χαρακτηριστικό είναι το εξής παράδειγμα, θέσεις 55 και 56: http://acmresults.championchip.gr/acmresults2012/results.asp?p=1091&s=0&a=0&e=0&l=1&x=3

Εννοείται πως δεν έχω τίποτα με τον φίλο, αλλά με την ενέργειά του αυτή έχει αλλοιωθεί έστω προσωρινά η γενική κατάταξη από την 56η θέση και έπειτα, ενώ και τα διπλώματα που έχει κατεβάσει ο καθένας, αναφέρουν λάθος κατάταξη. Ήταν εύκολο να βρεθεί η 'παράβαση' λόγω της θέσης που πήρε, αλλά ποιος ξέρει πόσοι άλλοι στις 4 ή 5 ώρες μπορεί να έκαναν κάτι αντίστοιχο, που να περνά πιο εύκολα απαρατήρητο.


Εννοείται πως το θέμα αφορά και οποιονδήποτε αγώνα έχει ηλεκτρονική χρονομέτρηση.


Edit 15.17 Η διοργάνωση ή η εταιρία χρονομέτρησης λειτούργησε κάτι παραπάνω από άμεσα, και αφαίρεσε τον νο 56, που ήταν και ο νο 55. Πλέον ο 57 πήγε στη σωστή θέση που του αναλογούσε, την 56, κοκ. Έτσι όποιος βλέπει από τώρα και στο εξής το λινκ, θα μπερδεύεται, καθώς η 'παράβαση' δεν θα εμφανίζεται πλέον.

Τα συγχαρητήρια στους υπεύθυνους που λειτούργησαν κάτι παραπάνω από άμεσα.

Edited by - KostasPVol on 22/11/2012 15:18:16

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ουουου.......ΠΟΛΛΟΙ! (πάρα πολλοι!) :-(


N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikats

ουουου.......ΠΟΛΛΟΙ! (πάρα πολλοι!) :-(


N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"



Βρε, ο Νίκος!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενθάρρυνση (και) στον ΚΜΑ. Και χάρηκα πολύ που σε είδα.

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elias_Run
Advanced Forum-Runner

Greece
355 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ μαζί σου Κώστα! Θα έπρεπε η διοργάνωση να έχει κάνει κάτι γι'αυτό. Μεγάλη παράλειψη!

Και κάτι άλλο... O Isaka (θέση 51) γιατί δεν έχει πέρασμα στο 10???

Ηλίας Α.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικα ολη η πρωτη δεκαδα δεν εχει καταγραφει στο 10αρι.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι τόσο πρόβλημα αυτό για τις πίσω θέσεις Κώστα ?

(το χω κάνει και εγώ μια φορά και μάλιστα πρότεινα και σε φίλο απο εδω μέσα να το κάνει -και το έκανε όπως είδα, τον ρουφιανεύω τώρα για να μην έχω την αμαρτία μόνος μου - απλά και μόνο για να δώσει το chip της δεύτερης συμμετοχήες πίσω και να μη το ξεχάσει )

Το καταλαβαίνω για τη πρώτες θέσεις αλλά στο τετράωρο και πάνω τι σημασια έχει...

Και προσωπικά δεν πήρα δεύτερη συμμετοχή δωρεάν ποτε για να τη στερήσω απο κάποιον.. Απλά -και παλαιότερα γινόταν αυτό χαρακηριστικά- οι adidas/intersport ανακοίνωναν τους τελικούς συμμετέχοντες ΑΦΟΥ είχαν κλείσει οι επίσημες συμμετοχές και εάν ήθελες να είσαι σίγουρος ότι θα τρέξεις καλό θα ταν να δηλώσεις και σε κάποιον σύλλογο.

Τότε θυμάμαι μπορούσα μάλιστα να ακυρώσω του συλλόγου καθως δεν είχα πληρώσει ήδη αλλά καθώς τα χρήματα πάνε για φιλανθρωπικό σκοπό το θεώρησα λάθος και ούτε θέλησα να βάλω το σύλλογο σε κόπο για να τους εξηγώ πως θα επιστρέψουν το τσιπάκι... Επίσης δεν βρέθηκε κανείς τότε που να ήθελε τη συμμετοχή μου παρόλο που το χα κάνει θέμα στους γνωστούς μου (δεν είχε ανοικτεί και χρήσιμο θέμα όπως φέτος εδω)

Anyway την επόμενη φορά εάν ξανασυμβεί ποτέ κάπου αλλού κρεμασμένο ή στη τσέπη εάν έχω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τους 20 πρώτους, μόνο δύο έχουν πέρασμα στο 10αρι. Μάλλον θα υπήρξε πρόβλημα στον τάπητα στους πρώτους που περνούσαν στο 10αρι, που διαπιστώθηκε και λύθηκε αφού πέρασαν περίπου 20. Οι 2 από τους πρώτους της τςλικής 20αδας πέρασαν μάλλον λίγο πιο αργά, ενώ ο Isaka πιο γρήγορα, οπότε τότε ήταν στην 20αδα.

Παρεμπιπτόντως, και η κατάταξή μας ανά σταθμό ηλεκτρονικής χρονομέτρησης είναι αλλοιωμένη έστω κατά μία θέση, λόγω του γεγονότος που ανέφερα στο αρχικό ποστ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elias_Run

Και κάτι άλλο... O Isaka (θέση 51) γιατί δεν έχει πέρασμα στο 10???



Το εχω ξαναπει, απο τους 20 πρωτους μονο 2 (θεση 15 κ 19) εχουν περασμα στο 10. Αγνωστο γιατι.

_________________________________________________
Kαι το ξερό κεφάλι μου μυαλό ποτέ δε βάζει
όσο τα πόδια μου βαστούν στο δρόμο θα με βγάζει.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  14:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Είναι τόσο πρόβλημα αυτό για τις πίσω θέσεις Κώστα ?

(το χω κάνει και εγώ μια φορά και μάλιστα πρότεινα και σε φίλο απο εδω μέσα να το κάνει -και το έκανε όπως είδα, τον ρουφιανεύω τώρα για να μην έχω την αμαρτία μόνος μου - απλά και μόνο για να δώσει το chip της δεύτερης συμμετοχήες πίσω και να μη το ξεχάσει )

Το καταλαβαίνω για τη πρώτες θέσεις αλλά στο τετράωρο και πάνω τι σημασια έχει...

Και προσωπικά δεν πήρα δεύτερη συμμετοχή δωρεάν ποτε για να τη στερήσω απο κάποιον.. Απλά -και παλαιότερα γινόταν αυτό χαρακηριστικά- οι adidas/intersport ανακοίνωναν τους τελικούς συμμετέχοντες ΑΦΟΥ είχαν κλείσει οι επίσημες συμμετοχές και εάν ήθελες να είσαι σίγουρος ότι θα τρέξεις καλό θα ταν να δηλώσεις και σε κάποιον σύλλογο.

Τότε θυμάμαι μπορούσα μάλιστα να ακυρώσω του συλλόγου καθως δεν είχα πληρώσει ήδη αλλά καθώς τα χρήματα πάνε για φιλανθρωπικό σκοπό το θεώρησα λάθος και ούτε θέλησα να βάλω το σύλλογο σε κόπο για να τους εξηγώ πως θα επιστρέψουν το τσιπάκι... Επίσης δεν βρέθηκε κανείς τότε που να ήθελε τη συμμετοχή μου παρόλο που το χα κάνει θέμα στους γνωστούς μου (δεν είχε ανοικτεί και χρήσιμο θέμα όπως φέτος εδω)

Anyway την επόμενη φορά εάν ξανασυμβεί ποτέ κάπου αλλού κρεμασμένο ή στη τσέπη εάν έχω...


ευχαριστώ πολύ Σταμάτη!!!!! Βασικά εγώ είμαι ο δακτυλοδειχτούμενος..Κυρίως το εκανα οχι τόσο για να δώσω το chip πίσω, οσο γιατί εχω 2 ομάδες που τις αγαπάω εξίσου!!!!!

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  15:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω, αδέλφια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  15:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ Σταμάτη έχω πάρει άλλες φορές τις τσάντες για φίλους που δεν θα έτρεχαν. Το τσιπ το έδινα το Σάββατο στην έκθεση λέγοντας την αλήθεια, ότι έχω το τσιπ φίλου που δεν θα τρέξει. Ή άλλη φορά που δεν βρήκα αρμόδιο να το πάρει, το είχα στη τσάντα με τα πράγματά μας, και το παρέδωσα στον τερματισμό.

Στις θέσεις με 'αργό' χρόνο τερματισμού είναι θεωρητικά μικρότερο το πρόβλημα, αλλά το σωστό θα ήταν να εφαρμόζεται παντού ο κανονισμός (αν και τώρα ίσως δεν υπάρχει καν κανονισμός που το προβλέπει). Αλοίμονο, δεν έκανες έγκλημα, ούτε είχες δόλο, ούτε συζητάμε αν είναι σωστό να γραφτεί κάποιος δύο φορές (καλό θα είναι να μη γράφεται), αλλά αναφέρθηκα για τη χρησιμοποίηση δύο τσιπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  15:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Χαρακτηριστικό είναι το εξής παράδειγμα, θέσεις 55 και 56: http://acmresults.championchip.gr/acmresults2012/results.asp?p=1091&s=0&a=0&e=0&l=1&x=3



Πώς συμπεραινεις οτι ειναι ενας αθλητης με 2 τσιπακια? Αφου τα περασματα γινονται σε διαφορετικους χρονους, ειδικα στον ημι και στο 30 ειναι 2 λεπτα διαφορα.

Επισης, δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ενας αθλητης να τρεξει με 2 τσιπακια που ανηκουν στον ιδιο. Ενταξει να τρεξει με ενος φιλου του, αλλα με 2 δικα του?

_________________________________________________
Kαι το ξερό κεφάλι μου μυαλό ποτέ δε βάζει
όσο τα πόδια μου βαστούν στο δρόμο θα με βγάζει.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  15:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανώλη κάθε άλλο παρά είσαι δακτυλοδειχτούμενος, άλλωστε ούτε καν που το ήξερα. Ούτε έκανες θεωρητικά παράβαση εφόσον δεν υπήρχε σχετικός κανονισμός. Καλό είναι από του χρόνου να υπάρξει ένας κανονισμός για όλους, αυτονόητο είναι ότι ο καθένας, από τον πρώτο ως τον τελευταίο, πρέπει να τρέχει με ένα τσιπ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  15:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by KostasPVol

Χαρακτηριστικό είναι το εξής παράδειγμα, θέσεις 55 και 56: http://acmresults.championchip.gr/acmresults2012/results.asp?p=1091&s=0&a=0&e=0&l=1&x=3



Πώς συμπεραινεις οτι ειναι ενας αθλητης με 2 τσιπακια? Αφου τα περασματα γινονται σε διαφορετικους χρονους, ειδικα στον ημι και στο 30 ειναι 2 λεπτα διαφορα.

Επισης, δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ενας αθλητης να τρεξει με 2 τσιπακια που ανηκουν στον ιδιο. Ενταξει να τρεξει με ενος φιλου του, αλλα με 2 δικα του?

_________________________________________________
Kαι το ξερό κεφάλι μου μυαλό ποτέ δε βάζει
όσο τα πόδια μου βαστούν στο δρόμο θα με βγάζει.



Η διοργάνωση ή η εταιρία χρονομέτρησης λειτούργησε κάτι παραπάνω από άμεσα, και αφαίρεσε τον νο 56, που ήταν και ο νο 55. Πλέον ο 57 πήγε στη σωστή θέση που του αναλογούσε, την 56, κοκ. Έτσι όποιος βλέπει από τώρα και στο εξής το λινκ, θα μπερδεύεται, καθώς η 'παράβαση' δεν θα εμφανίζεται πλέον.

Τα συγχαρητήρια στους υπεύθυνους που λειτούργησαν κάτι παραπάνω από άμεσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2012 :  15:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Μανώλη κάθε άλλο παρά είσαι δακτυλοδειχτούμενος, άλλωστε ούτε καν που το ήξερα. Ούτε έκανες θεωρητικά παράβαση εφόσον δεν υπήρχε σχετικός κανονισμός. Καλό είναι από του χρόνου να υπάρξει ένας κανονισμός για όλους, αυτονόητο είναι ότι ο καθένας, από τον πρώτο ως τον τελευταίο, πρέπει να τρέχει με ένα τσιπ.


δαχτυλοδειχτούμενος απο τον καλό μου φίλο Σταμάτη εννοώ..που με εδωσε στεγνά μέσα σε 3 λεπτά!!!!Παντως η μόνη παρενέργεια που σκεφτηκα είναι ότι αλλάζω την στατιστική. Πχ οτι ανακοινώθηκαν οτι ετρεξαν 9800, ενω στην πραγματικοτητα ηταν 9799...υπάρχει παράβαση, εστω και αν δεν αναφέρεται ρητά...με την ευκαιρία ζητώ συγνώμη απο οσους είναι πίσω απο μένα

MANOLIS2004
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000