Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 garmin fenix
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  16:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by wicket

καλημερα καθόλου υπερβολικός!!! Ειμουν με την garmin απο το 2005, κυριως με τα ποδηλατικα της ρολογια, κατόπιν ειχα το 305, και μετα το fenix1. Το fenix2 ειναι απλα το χειροτερο ρολοι που εχει βγάλει. Το ειχα για 3 εβδομαδες, τοσο το αντεξα!!! Στοιχεια ανακριβή, το 305 πολυ μεγαλυτερη ακριβεια!!! κολληματα σε δραστηριότητες πανω απο 2-3 ωρες!!!



αποσυνδεσεις απο το HRM και απο cadence pod. Απλα δεν γινεται σε αγωνα σαν τον olympus marathon να κολλαει και να κανει επανεκιννηση 3 φορες απο μονο του!! Οταν η garmin με τις αναβαθμισεις, γιατι ειναι προβλημα software, καταφερει και το κανει ρολοι τοτε ισως σταθεί στην αγορα.
Ξ



Καλησπερα,
με αυτα που αναφερεις δικαιολογημενη η αγανακτηση σου. Αλλα δεν μου καθεται καλα να ισχυει αυτο για ολα τα fenix2. Δεν μπορει η γκαρμιν να το εχει αφησει ετσι..
Εγω ειχα 5 χρονια suunto t6c & t6d.
Θελω να παω σε αλλη εταιρια για τους δικους μου λογους.

Εσυ τι προτινεις?
Πως σου φενεται το polar V800?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2014 :  21:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως ήταν αναμενόμενο δεν επικοινώνησε μαζί μου κανείς από τη garmin.


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  00:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by petransfhp

quote:
Originally posted by wicket

καλημερα καθόλου υπερβολικός!!! Ειμουν με την garmin απο το 2005, κυριως με τα ποδηλατικα της ρολογια, κατόπιν ειχα το 305, και μετα το fenix1. Το fenix2 ειναι απλα το χειροτερο ρολοι που εχει βγάλει. Το ειχα για 3 εβδομαδες, τοσο το αντεξα!!! Στοιχεια ανακριβή, το 305 πολυ μεγαλυτερη ακριβεια!!! κολληματα σε δραστηριότητες πανω απο 2-3 ωρες!!!



αποσυνδεσεις απο το HRM και απο cadence pod. Απλα δεν γινεται σε αγωνα σαν τον olympus marathon να κολλαει και να κανει επανεκιννηση 3 φορες απο μονο του!! Οταν η garmin με τις αναβαθμισεις, γιατι ειναι προβλημα software, καταφερει και το κανει ρολοι τοτε ισως σταθεί στην αγορα.
Ξ



Καλησπερα,
με αυτα που αναφερεις δικαιολογημενη η αγανακτηση σου. Αλλα δεν μου καθεται καλα να ισχυει αυτο για ολα τα fenix2. Δεν μπορει η γκαρμιν να το εχει αφησει ετσι..
Εγω ειχα 5 χρονια suunto t6c & t6d.
Θελω να παω σε αλλη εταιρια για τους δικους μου λογους.

Εσυ τι προτινεις?
Πως σου φενεται το polar V800?


Οπως ειπα , και εγω ειχα τυφλή εμπιστοσύνη στην garmin απο το 2005 που άρχισα να χρησιμοποιώ τα προϊόντα της. Ετσι λοιπον αντικατέστησα το fenix με το fenix2. Μέγα λαθος!!!! Το ρολόι εχει τόσες πολλές δυνατότητες και λειτουργίες που δεν τα βρίσκεις σε κανένα αλλο ανταγωνιστικό μοντέλο. Αλλα εχει ενα σοβαρό μειονέκτημα.... Δεν λειτουργεί!!!!! Δεν ξερω αν απο τον Ιούλιο που το ξεφορτώθηκα η εταιρεία εχει βγάλει αναβαθμίσεις , σιγα μην δεν εχει βγάλει, αλλα για οσο καιρό το ειχα στα χέρια μου , οταν οι προπονησεις ξεπερνούσαν το 2ωρο άρχιζαν τα σοβαρά προβλήματα!!!!!! Για αυτο το λόγο και πηγα στην suunto, με το ambit2. Και πραγματικα δεν εχω ξανασχοληθεί ....και εχω μείνει και έκπληκτος με την ακρίβεια του!!!!! Παράδειγμα , αγωνας 42 και ωρών , UTMB 100M, λειτούργησε άψογα!!!!!! Και έδωσε ακριβως τα στοιχεία που έδιναν οι διοργανωτές σε υψομετρικά και αποστάσεις κλπ.
Για το polar δεν εχω γνώμη, αλλα ενας φίλος που το χρησιμοποιεί δεν εχει παράπονα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  11:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by wicket
Οπως ειπα , και εγω ειχα τυφλή εμπιστοσύνη στην garmin απο το 2005 που άρχισα να χρησιμοποιώ τα προϊόντα της. Ετσι λοιπον αντικατέστησα το fenix με το fenix2. Μέγα λαθος!!!! Το ρολόι εχει τόσες πολλές δυνατότητες και λειτουργίες που δεν τα βρίσκεις σε κανένα αλλο ανταγωνιστικό μοντέλο. Αλλα εχει ενα σοβαρό μειονέκτημα.... Δεν λειτουργεί!!!!! Δεν ξερω αν απο τον Ιούλιο που το ξεφορτώθηκα η εταιρεία εχει βγάλει αναβαθμίσεις , σιγα μην δεν εχει βγάλει, αλλα για οσο καιρό το ειχα στα χέρια μου , οταν οι προπονησεις ξεπερνούσαν το 2ωρο άρχιζαν τα σοβαρά προβλήματα!!!!!! Για αυτο το λόγο και πηγα στην suunto, με το ambit2. Και πραγματικα δεν εχω ξανασχοληθεί ....και εχω μείνει και έκπληκτος με την ακρίβεια του!!!!! Παράδειγμα , αγωνας 42 και ωρών , UTMB 100M, λειτούργησε άψογα!!!!!! Και έδωσε ακριβως τα στοιχεία που έδιναν οι διοργανωτές σε υψομετρικά και αποστάσεις κλπ.
Για το polar δεν εχω γνώμη, αλλα ενας φίλος που το χρησιμοποιεί δεν εχει παράπονα!!!!


Τον Ιούλιο το firmware ήταν το 3.50. Από τότε έχουν βγει άλλα τέσσερα firmware, με τελευταίο το 3.90.
Απ' ό,τι είδα στα fora τα κολλήματα σταμάτησαν και δουλεύουν και τα notification με το Android. Επιπλέον προστέθηκαν και επιπλέον δυνατότητες όπως πχ το storm alert.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  11:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρα αποδεικνύονται αυτα τα οποια εβίωσα!!!! χαχαχα. Τεσσερα update σε 2 μηνες!!!!Δεν αμφιβάλλει κανείς οτι ειναι ενα παρα πολυ καλό ρολοι, απλα η garmin πρεπει να το κανει να δουλεψει!!! Βεβαια τωρα που δοκιμασα και την απεναντι μερια, απλα αποφάσισα οτι δεν γυριζω πισω!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  11:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, τα αρχικά προβλήματα δεν τα αρνείται κανένας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  12:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρεις όμως... οταν δίνεις 400+ ευρώ για ενα ρολοι εχεις απαίτηση να δουλέψει απο την πρώτη στιγμή!!!! και οχι να πειραματιζεται η εταιρεία ενώ το προωθεί σαν το καλυτερο ρολοι της αγορας!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

wicket
Forum-Runner

62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  12:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέρεις όμως... οταν δίνεις 400+ ευρώ για ενα ρολοι εχεις απαίτηση να δουλέψει απο την πρώτη στιγμή!!!! και οχι να πειραματιζεται η εταιρεία ενώ το προωθεί σαν το καλυτερο ρολοι της αγορας!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  12:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

[/quote]
Τον Ιούλιο το firmware ήταν το 3.50. Από τότε έχουν βγει άλλα τέσσερα firmware, με τελευταίο το 3.90.
Απ' ό,τι είδα στα fora τα κολλήματα σταμάτησαν και δουλεύουν και τα notification με το Android. Επιπλέον προστέθηκαν και επιπλέον δυνατότητες όπως πχ το storm alert.
[/quote]

Το τελευταίο firmware 3.90 με κάθε νέα αγορά από εδώ και πέρα είναι φορτωμένο ή πρέπει να κάνει την αναβάθμιση ο χρήστης;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  12:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by petransfhp
Το τελευταίο firmware 3.90 με κάθε νέα αγορά από εδώ και πέρα είναι φορτωμένο ή πρέπει να κάνει την αναβάθμιση ο χρήστης;


Εξαρτάται από πότε βγήκε κάθε ρολόι από το εργοστάσιο. Το 3.90 βγήκε πριν καμία εβδομάδα, οπότε δύσκολο να το βρεις σε συσκευή.
Η διαδικασία αναβάθμισης (μέσω pc) είναι εξαιρετικά εύκολη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  14:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχει καταντήσει αηδία το θέμα των firmware,όταν η microsoft έβγαζε 2ο service pack έτρωγε κράξιμο.
Επιβάλλεται να είναι λειτουργικό το ρολόι out of the box και όχι μετά από 10 ενημερώσεις και 18 μήνες κυκλοφορίας.
Η κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ.


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  09:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα ελτά κούριερ από το πρωί 08:00 της Τρίτης που έφτασε στον Αλιμο το παρέδωσαν στις 18:00 στο service.
Τηλεφώνησα δύο φορές στο service και δεν το είχαν δει καν,λογικό μιας και ο φόρτος εργασίας τους πρέπει να είναι μεγάλος εξαιτίας των προβλημάτων που παρουσιάζουν τα ρολόγια της εταιρίας.
Η εταιρία σχετικά με την εγγύηση του ρολογιού αντικατάστασης λέει ότι ισχύει η αρχική ημερομηνία αγοράς.
Η διαδικασία ελέγχου αντικατάστασης διήρκεσε περίπου ένα μήνα,αν ξανασυμβεί το ίδιο και με το 2ο ρολόι θα έχω μείνει χωρίς συσκευή για 2 μήνες οι οποίοι θεωρούνται εγγύηση δηλαδή ότι εγώ το χρησιμοποιούσα αυτό το διάστημα.
Ωραία πολιτική.

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2014 :  10:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sakis1971

Τα ελτά κούριερ από το πρωί 08:00 της Τρίτης που έφτασε στον Αλιμο το παρέδωσαν στις 18:00 στο service.
Τηλεφώνησα δύο φορές στο service και δεν το είχαν δει καν,λογικό μιας και ο φόρτος εργασίας τους πρέπει να είναι μεγάλος εξαιτίας των προβλημάτων που παρουσιάζουν τα ρολόγια της εταιρίας.
Η εταιρία σχετικά με την εγγύηση του ρολογιού αντικατάστασης λέει ότι ισχύει η αρχική ημερομηνία αγοράς.
Η διαδικασία ελέγχου αντικατάστασης διήρκεσε περίπου ένα μήνα,αν ξανασυμβεί το ίδιο και με το 2ο ρολόι θα έχω μείνει χωρίς συσκευή για 2 μήνες οι οποίοι θεωρούνται εγγύηση δηλαδή ότι εγώ το χρησιμοποιούσα αυτό το διάστημα.
Ωραία πολιτική.

same rules apply


Τριχες κατσαρες να πεις στην εταιρια.Η εγγυηση ανανεωνεται σε αλλαγη προιοντος

ΝΟΜΟΣ 2251/1994

Άρθρο 5 - Πώληση καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις

4. Η παράβαση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου δεν θίγει το κύρος της εγγύησης, την οποία ο καταναλωτής μπορεί να επικαλεσθεί και να απαιτήσει την τήρησή της. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2014 :  11:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ'ευχαριστώ φίλε stratus,καλά έκανες και με ενημέρωσες γιατί προβλέπω συνεχή χρήση εγγύησης με το ρημάδο fenix
που έμπλεξα.

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2014 :  06:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου τηλεφώνησαν από το service και προς μεγάλη μου έκπληξη με ενημέρωσαν πως το ρολόι λειτουργεί.
Συσκευή που λειτουργεί κατά βούληση δε γνωρίζω πόσο λειτουργική μπορεί να είναι.
Τους είπα ότι δεν τους το έστειλα από βίτσιο.
Θα κάνουνε και διαγνωστικό έλεγχο μου απάντησαν.
Για εμένα το ρολόι δεν είναι πιά εμπιστοσύνης,δε με ενδιαφέρει αν φταίει το hardware ή το λογισμικό.


same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000