Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Με γεια!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 39

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by costa

Καλή περίπτωση τα mt110, αλλά και τα inov-8 έχεις δοκιμάσει κάποιο από τα δύο;

Rogue Runner



Λοιπόν costa έχουμε και λέμε (στη συνέχεια του ποσταρίσματος θα ακολουθήσει και γκρίζα διαφήμιση):
Και τα δύο μοντέλα της New Balance (MT00 & MT10) λόγω:
- Της ανυπαρξίας “Rock Plate”
- Των κενών που υπάρχουν ανάμεσα στα «τακάκια» της εξώσολας

ΔΕΝ τα θεωρώ κατάλληλα για τεχνικό έδαφος αλλά μόνο για χωμάτινο έδαφος/μονοπάτια, χωρίς πέτρες, κατσάβραχα, πετραδάκια κλπ. Αν μάλιστα πατήσεις καμιά μυτερή πέτρα και αυτή χωθεί ανάμεσα στα τακάκια και σε βρει απευθείας στο πέλμα τότε την έκατσες τη…βάρκα!

Τα ΝΒ 110 έχουν μεν Rock Plate αλλά αυτό καλύπτει μόνο το μπροστινό μέρος και η καμάρα+πίσω μέρος ποδιού μένουν ακάλυπτα. Επίσης το μεσαίο κομμάτι της εξώσολας δεν έχει καθόλου σκληρό λάστιχο αλλά αποτελεί στην ουσία την προέκταση του υλικού απόσβεσης EVA που αποτελεί τη μεσόσολα. Οπότε και αυτά τα παπούτσια δεν είναι για πολλά χιλιόμετρα σε ιδιαίτερα τεχνικό έδαφος. Οπότε τη Ζήρεια ή Ζαγόρι ή Όλυμπο ή Alpamayo Πάρνηθας κλπ τα ξεχνάς με τέτοια παπούτσια!

Την υγειά μου τη βρήκα με ένα μοντέλο της Inov-8! Εταιρία με πολύ μεγάλη ειδίκευση στο ορεινό/χωμάτινο τεραίν, και πολυυυυύ μεγάλη ποικιλία!
Προσωπικά χρησιμοποίησα το πιο ενισχυμένο μοντέλο της εταιρίας για τεχνικό έδαφος που είναι από την σειρά “TrailRoc” στα 6mm drop με RockPlate σε όλο το μήκος της εξώσολας, ιδιαίτερα ενισχυμένο λάστιχο παντού, αρκετά επιθετική εξώσολα (δεν είναι για λάσπες, για αυτό το έδαφος έχει άλλο υπόδημα η Inov) και γενικά όλη την προστασία που χρειάζεται κάποιος για τέτοιου είδους εξορμήσεις! Το μοντέλο για την ακρίβεια είναι το TrailRoc 255:
http://1.bp.blogspot.com/-XykGEnVkvNU/UCU-UDWW5rI/AAAAAAAAATI/Qnz7vadwJQU/s1600/IMG_0673.JPG


Υπάρχουν όμως και πιο ελαφριά μοντέλα από την ίδια σειρά, με μικρότερο drop (έως και «0») και χωρίς RockPlate για πιο ήπια εδάφη.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  15:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω το rockplate τελικά από την μικρή μου εμπειρία άνευ είναι αρκετά σημαντικό, δεν ήξερα ότι και τα trailroc έχουν rockplate. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τα MT10 ότι δεν είναι κατάλληλα για τεχνικό έδαφος παρά μόνο για πατημένο έδαφος χωρίς πολλά πετραδάκια κλπ. Το διαπίστωσα από πρώτο χέρι προχθές που τραυμάτισα το πέλμα μου στο μπροστινό μέρος μετά από 2-3 μήνες, ευτυχώς που δεν έκανα την βλακεία να αναβαθμίσω στα MT10V2. Νόμιζα ότι με vibram τακάκια θα ήταν OK αλλά που.. Να σου πω την αλήθεια New Balance είναι σαν έρωτας και θα ήθελα να πάω στο MT110 αφού έχει rockplate και ελπίζω να βρω στο νούμερο μου σύντομα σε φθηνή τιμή γιατί όσο διάβασα οι περισσότεροι τα πήραν σε εξεφτελιστικές τιμές κάτι 25-40 λίρες. Επιπλέον νομίζω ότι δε θα με πειράξει τόσο που δεν έχει rockplate σε όλο το μήκος της σόλας συνήθως δουλεύω forefoot όσο μπορώ. Από την άλλη θα ήθελα να δοκιμάσω τα inov-8 trailrock 245 αλλά λίγο που κοιταξα είναι πανάκριβα :( 100+ euro και λίγο πιο βαριά. Εν αναμονή λοιπόν μιας καλής προσφοράς και βλέπουμε.. Μάλλον για τα κοντά τώρα και για τον αγώνα στη ΧΑΪΝΤΟΥ θα χτυπήσω το 110 όταν βρω νούμερο σε καλή τιμή και αργότερα το inov-8.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  16:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα ΜΤ 00 τα φόρεσα την Κυριακή για να δω πως συμπεριφέρονται τα πόδια με αυτά. Η αλήθεια είναι ότι δε νομίζω
ότι θα τα ξαναφορέσω σε χώμα. Ειδικά στα δρομολόγια που είχε πέτρες βέλαζα κανονικά. Ένιωθα και το παραμικρό
πετραδάκι. Ίσως για κάποιον αγώνα ανωμάλου(όχι ορεινό) και όχι πάνω από 10 χλμ. Θέλει περισσότερη προστασία
όπως και να το κάνουμε. Θα προτιμούσα να έτρεχα με νίμπους ή τα κούμουλους παρά με αυτά.
Γενικά όμως με κουράσαν αρκετά στις κλειδώσεις και αρθρώσεις. Τα μόνα θετικά τους ήταν ότι δεν ακούγονται στο
χώμα όπως στην άσφαλτο και ότι είχαν καλή πρόσφυση. Άλλη 1 φορά να γράψω ότι με ξένισε η φθορά της σόλας. Too fast, too soon. Στο 20αρι
όμως το σημερινό 1 χαρά πήγανε. Βρε μήπως τα βγάλανε για δρόμο και δεν το ξέρουνε;


The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.

Edited by - gargadua on 25/06/2013 16:02:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  16:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Costa, πρέπει να τονίσω ότι συνολικά από τα ΝΒ110 ήμουν πάντως ευχαριστημένος και συνεχίζω να τα θεωρώ ένα καλό ορεινό παπούτσι για τους απανταχού forefootάδες! Πανάλαφρα με καλή εφαρμογή και ευρύχωρα μπροστά, ενώ διαθέτουν και καλή ελαστικότητα/αίσθηση εδάφους!

Πέρα από τις αμέτρητες προπονήσεις που με έχουν υπηρετήσει πιστά – ακόμη και σε τεχνικά εδάφη, όπως είναι τα «σκαλάκια» και το φαράγγι της Χούνης στην Πάρνηθα – τα έχω τρέξει και σε δύο ορεινούς αγώνες, μεταξύ των οποίων και το «Μονοπάτι Παρνασσού». Βέβαια στα τελευταία λίγα χιλιόμετρα του αγώνα αυτού, όπου το έδαφος ήταν ιδιαίτερα τεχνικό και το πέλμα «κουρασμένο-ταλαιπωρημένο» από την προηγούμενη διαδρομή, την άκουσα πολυφωνικά, με ήχο Dolby Surround THX approved!

Σε κάθε περίπτωση είναι σαφώς πιο προστατευτικά από ΜΤ10&ΜΤ00!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  18:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τις πολλές φυτεμένες πέτρες συμφωνώ με των Μανώλη. Την ακούς κανονικά στο μεσαίο και πίσω μέρος με τα 110. Όσο Forefootάς και να είσαι η φτέρνα ακουμπάει πάντα, εντονότερα ή πιο χαλαρά, ανάλογα με τις κλίσεις του εδάφους και της κούρασης που κουβαλάει κανείς…
Τα INOV μου τα έχει δείξει ο Μανώλης και από τα λεγόμενα του, ίσως είναι το επόμενο παπούτσι το οποίο θα δοκιμάσω στο βουνό. Αν υπάρχουν λεφτά... Αλλιώς τα ΝΒ 110 μου και...


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 25/06/2013 19:05:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike 7
Forum-Runner

165 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2013 :  22:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αγορασα μια race belt.
πολυ καλη μου φαινεται,εχει κ 4 θηκες για gel..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jhal
Forum-Runner

116 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  22:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις πήρα τα Saucony Ride 6. Δεν τα έχω δοκιμάσει σε προπόνηση ακόμα,αλλά μου φαίνονται λίγο πιο ελαφριά και λίγο πιο σκληρά απ'τα Triumph 10 που ήταν το βασικό μου παπούτσι προπόνησης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  01:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jhal

Μόλις πήρα τα Saucony Ride 6. Δεν τα έχω δοκιμάσει σε προπόνηση ακόμα,αλλά μου φαίνονται λίγο πιο ελαφριά και λίγο πιο σκληρά απ'τα Triumph 10 που ήταν το βασικό μου παπούτσι προπόνησης.



Δεν γνωρίζω για το νεοφερμένο Ride 6, το 5 μια φορά που έχω την ''τιμή'' να φορώ σε προπόνηση και αγώνες(2 ζευγάρια έχω)είναι ΑΠΑΙΧΤΟ!!!!! και πολύ εύκαμπτο, μάλιστα από ότι είδα πριν λίγο, γνωστό ιντερνετικό site το κατέβασε (και λόγω της νέας έκδοσης)στα 54 Ευρώ!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jhal
Forum-Runner

116 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  08:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

quote:
Originally posted by jhal

Μόλις πήρα τα Saucony Ride 6. Δεν τα έχω δοκιμάσει σε προπόνηση ακόμα,αλλά μου φαίνονται λίγο πιο ελαφριά και λίγο πιο σκληρά απ'τα Triumph 10 που ήταν το βασικό μου παπούτσι προπόνησης.



Δεν γνωρίζω για το νεοφερμένο Ride 6, το 5 μια φορά που έχω την ''τιμή'' να φορώ σε προπόνηση και αγώνες(2 ζευγάρια έχω)είναι ΑΠΑΙΧΤΟ!!!!! και πολύ εύκαμπτο, μάλιστα από ότι είδα πριν λίγο, γνωστό ιντερνετικό site το κατέβασε (και λόγω της νέας έκδοσης)στα 54 Ευρώ!!!!!!!!!!



Οι βασικές αλλαγές είναι ότι έχουν αλλάξει το υλικό στη midsole απο Progrid σε PowerGrid και είναι λίγο πιο ελαφρύ. Κατά τα άλλα στη γνωστή επιτυχημένη συνταγή του Ride 5.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  13:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα μαζί ήρθαν!



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  14:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με γειά καλοφόρετα...!!!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  14:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ κομάντο μου!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  14:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πορτοκαλι τι ειναι ρε Νικο?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  14:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To Fastwitch το καινουριο?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2013 :  14:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Fastwitch 6, Σάββα.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 39 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000