Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος πλαινου γονατου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2013 :  16:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ilias81

Θέλει πολύ καλή ξεκούραση και ένα πολύ καλό αντιφλεγμονώδες είναι το pensaid κάνει 13 ευρώ αλλά είναι πραγματικά θαυματουργό!!!



Συμφωνω άπειρα με βοηθησε πολύ εμενα.... Ριχτου απο αυτο πριν κοιμηθεις

και μπολικο παγο μπολικο

Υπομονή και οι τραυματισμόι έχουν τα "καλά" κακά τους
Ξεκούραση

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2013 :  17:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω παιδια,θα το ξεκουρασω και θα αφησω τον Υμητο(εκτος και μου εχει περασει).Παντως δεν εκανα και πολυ ζεσταμα πριν τα γρηγορα μου.Σιγουρα φταιει και αυτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lewvwtas
Advanced Forum-Runner

Greece


402 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2013 :  19:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχουν πολλά κείμενα να διαβάσεις για να ενημερώθεις στο runningnews εγω συγκεκριμένα διάβασα αυτο http://www.runningnews.gr/item.php?id=10519 και με βοήθησε αρκετά,δεν ειναι οτι δεν τις ξέρεις τις διατάσεις αλλα ''επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως''.Έπαιξαν μεγάλο ρόλο στον τραυματισμό μου και στην αποκατάσταση του οι διατάσεις και το ζέσταμα.

Τω βίω μάχου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2013 :  20:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα έχω περάσει και γω. Λύσεις : Φυσικοθεραπεία με piezowave (θαυματουργό!!!)- όχι το radial (RSWT) αλλά το ESWT, TPST = εξωσωματική θεραπεία κρουστικών κυμάτων και σημείων πυροδότησης πόνου (triger points) με κρουστική - πιεζοηλεκτρική μέθοδο, πολλές διατάσεις (δες στο youtube ειδικές διατάσεις για IT BAND (illiotibial band syndrome),στοχευμένες ασκήσεις ενδυνάμωσης στα πόδια, πάγος τοπικά μετά την προπόνηση, επίσκεψη σε ορθοπαιδικό για σωστή διάγνωση και ν' αποκλειστεί τενοντίτιδα του ιγνιακού συνδέσμου, ή τενοντίτιδα του δικεφάλου, ή κάκωση του έξω μηνίσκου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teofar
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2013 :  23:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια αλλαξα παπουτσια.
Απο asics cayano 16 σε nike vomero 7.Στο μαγαζι μπηκα με τα Asics με μικρες ενοχλησεις στα γονατα βγηκα φορωντας τα Nike και ΧΩΡΙΣ ενοχλησεις!!
Ακομα δεν εχω τρεξει αλλα βλεπω οτι με τα παπουτσια θα εχω τεραστια προοδο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lewvwtas
Advanced Forum-Runner

Greece


402 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2013 :  01:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αλλαγή υποδημάτων παίζει μεγάλο ρόλο εγώ έτρεχα με reebok όταν με έπιασε και κατέφυγα στη λύση των puma ventis 2 μια καλή επιλογή όπως αποδείχθηκε,όπως σου ανέφερα και παραπάνω η απορρόφηση κραδασμών είναι σημαντική ειδικά για τα γόνατα και τους τένοντες τους.Επίσης με βοήθησε και ένα θερμαντικό λάδι που χρησιμοποιούμε πριν το sparring στους μύς για καλό ζέσταμα.

Τω βίω μάχου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ghostdog1976
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2013 :  12:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσκεψη σε ορθοπαιδικό οπωσδήποτε.
Εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα ο ορθοπαιδικός μου είπε ότι έχω αδύναμους τετρακέφαλους. Γράφτηκα 3 μήνες γυμναστήριο όπου έδωσα βάρος στην ενδυνάμωση αλλά δεν σταμάτησα το τρέξιμο απλά έτρεχα μόνο σε διάδρομο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marstay
Forum-Runner

Greece


158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2013 :  18:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, σήμερα πήγα για προπόνηση 17 km σε 1h40min περίπου. Να πω εδώ ότι τρέχω 11 μήνες και ότι η μεγαλύτερη απόσταση που έχω τρέξει είναι 16κμ. Λοιπόν χωρίς κανένα πρόβλημα πήγα μέχρι το 16ο κμ όμως κάπου εκεί με έπιασε ένας πόνος στο εξωτεερικό του γονάτου ο οποίος ήταν ανυπόφορος. Λέω έλα ρε η ιδέα σου είναι και συνεχίζω για ελάχιστα μέτρα αλλάζοντας λίγο τον τρόπο πατήματος. Τίποτα και ο πόνος έγινε τόσο έντονος σαν απονεύρωση δεν ξέρω πως αλλιώς να το πώ και δεν ήταν προσανατολισμένος στο γόνατο αλλά πλέον σε όλο το αριστερό πόδι. Τότε φυσικά σταμάτησα έκατσα έκανα λίγες διατάσεις και όλα μια χαρά συνέχιασ σε ρυθμό τζοκινγκ μέχρι τα πράγματα μου, χωρίς κανένα πόνο ούτε καν ενόχληση. Επίσης να πω ότι δεν με ενοχλεί καθόλου ούτε τώρα. Δηλαδή ήταν ανυπόφορο μόνο για εκείνη την ώρα, όσο έτρεχα για 50 μέτρα. Έχει κάποιος ιδέα τί μπορεί να είναι; Ήταν λίγο αποκαρδιοτικό το σημερινό μιας και ήταν η πρώτη προσπάθεια σε αυτή την απόσταση ενώ τα 15κμ τα βγάζω σχεδόν κάθε κυριακή εδώ και περίπου 2 μήνες. Από τροφοδοσία νεράκι και 1 saltstick στο 11κμ. Please δώστε μου τα φώτα σας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marstay
Forum-Runner

Greece


158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2013 :  08:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγγνώμη ρε παιδιά για την επιμονή, αλλά δεν έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο? Έχω περιέργεια, συν του ότι δεν ξέρω τι κινήσεις πρέπει να κάνω...Να πάω για προπόνηση σήμερα? Να πάω στον γιατρό? Τί να κάνω? Ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2013 :  08:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ήταν ο πόνος στο σημείο που φαίνεται στην εικόνα τότε πρόκειται για τριβή της λαγονοκνημιαίας.



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2013 :  08:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα! Τώρα δε σε ενοχλεί καθόλου; Αν δε σε ενοχλεί μπορείς να δοκιμάσεις να τρέξεις κι αν σε ενοχλήσει σταματάς αμέσως και κανονίζεις ραντεβού με γιατρό.


//Κατά φωνή! Καλημέρα γιατρέ!
------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Edited by - anna_ves on 12/02/2013 08:58:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marstay
Forum-Runner

Greece


158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2013 :  09:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Αν ήταν ο πόνος στο σημείο που φαίνεται στην εικόνα τότε πρόκειται για τριβή της λαγονοκνημιαίας.



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



Ναι κάπου εκεί ήταν αλλά το περίεργο είναι ότι αφού δεν του έδωσα σημασία μετά από δευτερόλεπτα μου έριχνε κάτι σουβλιές που αναγκάστηκα να κάτσω κάτω. Επίσης ο πόνος μετά δεν ήταν προσανατολισμένος στο εξωτερικό του γονάτου αλλά γενικότερος στο αριστερό πόδι μέχρι ψηλά. Αυτό κράτησε ούτε 1 λεπτό μετά σαν να μην υπήρξε ποτέ αυτός ο πόνος. Αννα_βες τώρα δεν με πονάει καθόλου. Βασικά είναι αυτό που λέω με πόνεσε για 1 λεπτό. Έψαξα αρκετά για τριβή λαγοκνημιαίας ταινίας μιας κι εγώ εκεί κατέληξα ύστερα από ψάξιμο αλλά όλοι λένε ότι πονάει και μετά. Τι να πώ υπάρχει περίπτωση να είναι σε αρχικο στάδιο και να χειροτερέψει άμα τρέξω? Μπορεί να είναι κάτι άλλο? Μήπως δεν ήμουν έτοιμος για τα χιλιόμετρα? Συγγνώμη για το πρήξιμο...

//Τα φώτα σου γιατρέ!!!

Edited by - marstay on 12/02/2013 09:24:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2013 :  09:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε από μακριά..
Δοκίμασε το και σήμερα σε ένα χαλαρό τρέξιμο και βλέπουμε.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marstay
Forum-Runner

Greece


158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2013 :  09:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έγινε ευχαριστώ πολύ, θα πάω για κανα 30-40λεπτο σήμερα να δω τι γίνεται και θα σας ενημερώσω. Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2013 :  10:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι σε μια αντίστοιχη φάση με σένα και θα το δοκιμάσω μετά από 40 μέρες κι εγώ, πιθανόν και σήμερα (λέω να τρέξω χαλαρά ένα πεντάρι). Βέβαια σε μένα έπαιζε χονδροπάθεια γενικότερα στο γόνατο (σε δύο σημεία), όπως έδειξε η μαγνητική, και έκανα μια ένεση υαλουρονικού συν κάτι βιταμινοειδή που παίρνω (ο γιατρός πρότεινε και αρθροσκόπηση για πιο μόνιμη αποκατάσταση, αλλά το άφησα για αργότερα...). Πάντως το πόδι ήθελε 2-3 μέρες για να συνέλθει μετά από κάθε αγώνα, και πολλοί εδώ μέσα, κι ας μη με ξέρουν, θα με έχουν δει σε πρόσφατους αγώνες να τερματίζω κουτσαίνοντας με πολύ πόνο (10άρι του ΣΔΥΑ, 10άρι της Nike, 8άρι στο Πέραμα -εκεί με πέθανε σχεδόν σε όλο τον δρόμο, μόνο στο 10άρι της λίμνης με λυπήθηκε ο θεός κι έτρεξα χωρίς προβλήματα...) ή στο 10άρι για το Ν. Νίντο (εκεί έριξα πολύ περπάτημα και μάλιστα εν μέσω βροχής). Το περίεργο είναι ότι μετά από 2-3 μέρες (κατά τις οποίες... έσερνα το ένα πόδι) περπατούσα κανονικά, και γενικά μόνο στο τρέξιμο είχα θέμα, ποτέ στο περπάτημα. Περαστικά μας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000