Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 παπουτσια τρεξιματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

koutirispan
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/02/2013 :  21:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα φιλοι δρομεις!!! ειμαι σχετικα αρχαριος μαραθωνοδρομος ( τολμω να πω μετα απο 2 ΚΜΑ ), φετος λεω να τρεξω κατι παραπανω απο 42.195! Ξεκιναω με το 50αρι στο αλεποχωρι και λεω να συνεχισω με εναν on-off αγωνα λεβιδι-αρχαια νεμεα 62κμ... θελω την αποψη σας για τα salomon xa pro 3d ultra 2 ( χωρις gortex ), φοβαμαι μηπως ειναι βαρια παπουτσια... στην ασφαλτο τρεχω με τα nimbus 13 απο τα οποια ειμαι υπερευχαριστημενος! για υπερμαραθωνιο on-off ομως;;; αγορασα τα salomon ξερει καποιος να μου πει τη γνωμη του;;; ειμαι 78 κιλα 1.80 αν παιζει ρολο! ευχαριστω εκ των προτερων!!!

AMALIA
Mountain Runner

Greece


953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2013 :  22:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by koutirispan

καλησπερα φιλοι δρομεις!!! ειμαι σχετικα αρχαριος μαραθωνοδρομος ( τολμω να πω μετα απο 2 ΚΜΑ ), φετος λεω να τρεξω κατι παραπανω απο 42.195! Ξεκιναω με το 50αρι στο αλεποχωρι και λεω να συνεχισω με εναν on-off αγωνα λεβιδι-αρχαια νεμεα 62κμ... θελω την αποψη σας για τα salomon xa pro 3d ultra 2 ( χωρις gortex ), φοβαμαι μηπως ειναι βαρια παπουτσια... στην ασφαλτο τρεχω με τα nimbus 13 απο τα οποια ειμαι υπερευχαριστημενος! για υπερμαραθωνιο on-off ομως;;; αγορασα τα salomon ξερει καποιος να μου πει τη γνωμη του;;; ειμαι 78 κιλα 1.80 αν παιζει ρολο! ευχαριστω εκ των προτερων!!!



Καλησπερα.
Δεν χρειαζεσε trail παπουτσια για το 62αρι του Αέθλιου.
Με τα Νιμπους ή αλλα δρομικα θα εισαι μια χαρα.
Δοκιμασε τα ομωςσε καποια προπονηση και σε χωματοδρομο για να δεις οτι πατας καλα.

Θεμα για Λεβιδι-Νεμεα εχει εδω

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=7757

------------------------------------------------------------------------

------- JUST RUN -------
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

koutirispan
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2013 :  23:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ok αλλα λεω να στρωσω τα salomon και να τρεξω με αυτα, εχεις γνωμη για το συγκεκριμενο παπουτσι μηπως;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2013 :  23:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα εχω, ειναι αρκετα βαριά.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

koutirispan
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2013 :  23:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑΝ ;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2013 :  23:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ανθεκτικά, για δύσκολα τεχνικά τεραίν, πολύ βαριά όμως και κάπως σκληρά. Προτιμώ τα fellcross της salomon (σειρά s-lab, 4mm drop) ή αν θες κάτι πολύ ελαφρύ και με μεγαλύτερο drop πας σε ΧΤ s-lab 5.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2013 :  23:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα salomon xa είναι τελείως ακατάληλα για άσφαλτο, προσωπικά, θεωρώ οτι είναι ακατάληλα και για χωματόδρομο και αν θέλεις να τρέξεις τον αγώνα στο Λεβίδι τρέξε με τα nimbus.
Τα salomon xa είναι καλά για μονοπάτια.

www.gaiorama.net
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barerunner
Forum-Runner

Greece


187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  00:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όντως, και γω που τα έχω (με goretex τα δικά μου), τα χρησιμοποιώ μόνο για πεζοπορείες με τον ορειβατικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AMALIA
Mountain Runner

Greece


953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  08:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by koutirispan

ok αλλα λεω να στρωσω τα salomon και να τρεξω με αυτα, εχεις γνωμη για το συγκεκριμενο παπουτσι μηπως;;;



Εχω τρεξει τα 180χλμ στον Oλυμπιο δρομο 2010 με αυτα και με Wings, οπως και τον Ευχιδα που ειναι 107,5χλμ, ο λογος του τραγικου μου λαθους ηταν γιατι δεν ειχα παπουτσια για δρομο, δεν εκανα ασφαλτινες προπονησεις και μονο με αυτα εκανα προπονησεις σε βουνο.
Ως ενα σημειο με βολεψαν γιατι ημουν συνηθισμενη με αυτα. αλλα μια τζαμπα ταλαιπορια την ειχα μετα απο καποιες ωρες.
Γενικα, αυτα τα παπουτσια δεν κανουν για τον αγωνα που θελεις.
Απο τη στιγμη που εχεις ηδη Νιμπους και τα τρεχεις, θα εισαι μια χαρα.




------------------------------------------------------------------------

------- JUST RUN -------

Edited by - AMALIA on 15/02/2013 08:44:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  08:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by AMALIA

quote:
Originally posted by koutirispan

ok αλλα λεω να στρωσω τα salomon και να τρεξω με αυτα, εχεις γνωμη για το συγκεκριμενο παπουτσι μηπως;;;



Εχω τρεξει τα 180χλμ στον Oλυμπιο δρομο 2010 με αυτα και με Wings, οπως και τον Ευχιδα που ειναι 107,5χλμ, ο λογος του τραγικου μου λαθους ηταν γιατι δεν ειχα παπουτσια για δρομο, δεν εκανα ασφαλτινες προπονησεις και μονο με αυτα εκανα προπονησεις σε βουνο.
Ως ενα σημειο με βολεψαν γιατι ημουν συνηθισμενη με αυτα. αλλα μια τζαμπα ταλαιπορια την ειχα μετα απο καποιες ωρες.
Γενικα, αυτα τα παπουτσια δεν κανουν για τον αγωνα που θελεις.
Απο τη στιγμη που εχεις ηδη Νιμπους και τα τρεχεις, θα εισαι μια χαρα.




------------------------------------------------------------------------

------- JUST RUN -------



Έκανες 180 χλμ άσφαλτο με αυτά τα παπούτσια;;

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psaras
Senior Forum-Runner

Denmark


559 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  08:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit psaras Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
μην βάζετε βαριά παπούτσια,ψάξτε τα ελαφρύτερα δυνατών που ταιριάζουν στα πόδια σας και δεν σας δημιουργούν προβλήματα.
Ξεκινήστε απο σιγά και είναι σίγουρο ότι δεν θα ξανά κοιτάξετε ποτέ τα χοντροπαπουτσα.
Ακόμα και τα εκτός δρόμου κομμάτια τρεχονται τις περισσότερες φορές με σωστά ελαφριά παπούτσια δρόμου


Manolis Psaradakis

Edited by - psaras on 15/02/2013 09:01:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AMALIA
Mountain Runner

Greece


953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  09:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ασε Νικο εδω κολλαει το ΄΄τρατζικ΄΄ .
Οπως εγραψα παραπανω δεν εκανα προπονησεις σε ασφαλτο και δεν ειχα παπουτσια για δρομο, ουτε καποιον να με συμβουλεψει πως να το τρεξω.
Και το αλλο μεγαλο λαθος στα 180χλμ ηταν οτι ετρεχα με φουλ σακκιδιο πλατης απ΄την αρχη!
Τα 180χλμ Νεμεα- Ολυμπια ειναι μεικτο τερεν.
Πηγα κι εγω η ασχετισιους με εξοπλισμο που ετρεχα σε μεγαλους βουνισιους αγωνες.


------------------------------------------------------------------------

------- JUST RUN -------

Edited by - AMALIA on 15/02/2013 09:02:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

koutirispan
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  10:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μαλιστα... οποτε τα παω πισω για αλλαγη... ευτυχως δεν τα εχω πατησει... μου χαλασατε τη ψυχολογια αλλα ευχαριστω που μου ανοιξατε τα ματια... αρχαριος ειμαι, θα μαθω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  12:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by barerunner

Όντως, και γω που τα έχω (με goretex τα δικά μου), τα χρησιμοποιώ μόνο για πεζοπορείες με τον ορειβατικό.


Οπότε Στάθη εσύ έχεις τα (κάτσε να πάρω μια ανάσα για να γράψω το όνομά τους που έχει μήκος...σιδηρόδρομου!):
Salomon XR Pro 3d Ultra 2 GTX (με διπλό τούρμπο και διπλό διαφορικό για να τραβάει στην ανηφόρα παρακαλώ)!!! Καμιά φορά απορώ με την ονοματολογία που εφαρμόζουν οι εταιρίες για τα παπούτσια τους...είναι βέβαια "πιασάρικο" το όνομα, δε λέω!
Αρκετά χαμηλό προφίλ σόλας, πολύ (μα πολύ) υψηλό βάρος και ενισχυμένη δυσκαμψία που ίσως να είναι αρεστή για μονοπάτι αλλά...για άσφαλτο; Κοινώς, ένα "τεθωρακισμένο" υπόδημα για μονοπάτια (στον barerunner παίζει και το ρόλο ορειβατικού άρβυλου) που με οδηγεί στο να δηλώσω:

"Respect" στην Αμαλία που έβγαλε Ολύμπιο και Ευχίδα με αυτά!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  13:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το συγκεκριμένο υποδημα είναι κορυφαίο για πολυ τεχνικά κομμάτια αλλα εντελώς ακατάλληλο για ανώμαλο και μονοπάτια που μπορούν να κινηθούν αξιοπρεπώς άτομα που δεν είναι...Αμαλιες. Τα δοκίμασα όταν έψαχνα κάτι για τις προπονήσεις στον Υμηττο και μου φάνηκαν υπερβολικά βαριά και ακαμπτα για το έδαφος που κινουμαι προσωπικά. Ιδίως αυτά με το goretex είναι και πολυ ζεστά.
Δική μου άποψη είναι μέχρι κάποιος να γίνει...αγριοκατσικο να χρησιμοποιεί ασφαλτινα παπούτσια και να προβεί σε τέτοια αγορά μόνο αν ειδικευτει σε πραγματικα κακοτραχαλο έδαφος.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panchidis
Forum-Runner



122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2013 :  14:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδιά εγώ ψάχνω για παπούτσια trail που να έχουν κάποια υποστήριξη στην καμάρα..έχω υπόψιν μου τα xt wings 3 της salomon και τα trabucco της asics..κάποια άλλα έχετε να μου προτείνετε?τα θέλω για προπονήσεις σε υμηττό αλλά και για κανένα αγώνα με δύσκολο τερέν..πάντως τα καλύτερα σε φόρμα στο πόδι μου είναι τα salomon crossmax guidance αλλά μάλλον δεν κάνουν για σκληρό τερέν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000