Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Σκουριές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 47

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  17:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους


Ορίστε ντόπιοι κάτοικοι, όχι ξενόφερτοι, με όνομα και επίθετο και χωρίς κουκούλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  18:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιωργο εσύ (επειδή όπως βλέπω απο τη φωτογραφία εκατοντάδες ή χιλιάδες κάτοικοι της περιοχης απαιτούν τα μεταλλεία) τελικά συμφωνείς με αυτή την εξόρυξη και με τους όρους που παραχωρήθηκε περιοχή. Να τους κάνουμε τη χάρη τελικα?

Αυτό πες μου...


(υ.γ. όπως φάνηκε προχθές και σε μια εκμπομπή του alpha νομίζω εκεί έχουμε πλέον έναν εμφύλιο. Βέβαια δεν είναι το μόνο επίπεδο της κοινωνίας όπου έχουμε πια εμφύλιο. Μπράβο μας)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  18:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ διαβάζω και ξαναδιαβάζω το ποστ που έβαλε ο καλός μου φίλος Κώστας και δεν βγάζω άκρη..Στην αρχή λέει αφήστε να κάνουμε τους ψαραδες και να μείνουμε καθαροί που σημαίνει ότι ο χρυσός ΔΕΝ πρέεπι να εξορυχθεί και πιο κάτω λέει δεν λέμε όχι αλλά το θέλουμε εμείς....πιάσε το αυγό και κούρεψε το!!!!!!!!



Ο δήμαρχος της Αλεξανδρούπολης Βαγγέλης Λαμπάκης συναντά τον Καναδό πρέσβη Ρόμπερτ Πεκ, για το θέμα της επένδυσης της καναδικής εταιρείας Eldorado Gold Corp. σε ορυχείο χρυσού στο Πέραμα Θράκης. Ο κ. Λαμπάκης λέει -μεταξύ άλλων- στον Καναδό πρέσβη τα εξής:

«Θέλουμε να μας αφήσετε ήσυχους να αναπτύξουμε εδώ την αλιεία μας, την κτηνοτροφία μας, τον τουρισμό μας, τα δάση μας, για να μπορέσουμε -μέσα από αυτό που γνωρίζουμε εμείς, κρατώντας την καθαρότητα του τόπου μας- να προκόψουμε. Αν πραγματικά εκτιμάτε τον ελληνικό λαό -και ιδιαίτερα αυτόν τον ευαίσθητο χώρο-, αφήστε μας ήσυχους και καθαρούς. Δεν μπορούμε άλλο…

Η Αθήνα δεν σκέφτεται το συμφέρον και τη ζωή των Θρακιωτών. Οι δήμαρχοι της Θράκης γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τις αποφάσεις της Αθήνας και σηκώνουν μπαϊράκι….

Εσείς θα πάρετε τον χρυσό και εμείς θα κρατήσουμε το κυάνιο.

Δεν λέμε όχι στην εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το δώσουμε σε εσάς. Αυτός είναι ο χρυσός μας.»


MANOLIS2004
Τρολλάρισμα με ονοματεπώνυμο!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS2004
Master Forum-Runner

Greece
6423 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  18:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σταμάτη εγώ δεν έχω πρόβλημα να συμφωνήσω ότι ο χρυσός πρέπει να μείνει θαμμένος και να τον βρουν οι μελοντικές γενεές οι οποίες θα ξεχρεώσουν και τα χρέη μας. Είσης παραδέχθηκα δημόσια ότι δεν γνώριζα ότι η εξόρυξη γίνεται με κυάνιο..Νόμιζα απλά σκάβου και πέφτουν πάνω στο μέταλλο..
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αντιδρούν ΣΕ ΟΛΑ. Τους φταίει η χαλκιδικη, τους φταίει το mall, τους φταίει η κασσιόπη στην κέρκυρα, τους φταίει το γήπεδο του Παναθηναικού, τους φταίνε οι Κινέζοι στο λιμάνι, ακόμα και η πλατεία του Κεραμεικού που σίγουρα θα έχεις πάει βόλτα και θα έχεις δεί πόσο κόσμο μαζεύει και πόσο όμορφη είναι, τους έφταιγε..οπότε απλά ΔΕΝ τους πιστεύω..και έστω και αό αντίδραση συμφωνώ.

MANOLIS2004
Τρολλάρισμα με ονοματεπώνυμο!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  18:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι απλοί κάτοικοι αυτοί. Είναι κάποιοι από τους 1100 εργαζόμενους στα ορυχεία μαζί με τις οικογένειες τους. Ονοματεπώνυμα πάντως δεν βλέπω πουθενά :) Ούτε αν είναι ντόπιοι το ξέρουμε. Πάντως και αυτοί που διαδήλωσαν κατά των ορυχείων δεν φορούσαν κουκούλες. 'Οσο για το γεγονός που κάψανε τα μηχανήματα, λένε ότι αυτοί που έκαναν τις ζημιές φορούσαν κουκούλες, αλλά κανεις δεν αναφέρει τους φύλακες της εταιρίας που κυκλοφορούνε με κουκούλες εδω και 1 χρόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  18:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS2004

Εγώ διαβάζω και ξαναδιαβάζω το ποστ που έβαλε ο καλός μου φίλος Κώστας και δεν βγάζω άκρη..Στην αρχή λέει αφήστε να κάνουμε τους ψαραδες και να μείνουμε καθαροί που σημαίνει ότι ο χρυσός ΔΕΝ πρέεπι να εξορυχθεί και πιο κάτω λέει δεν λέμε όχι αλλά το θέλουμε εμείς....πιάσε το αυγό και κούρεψε το!!!!!!!!



Ο δήμαρχος της Αλεξανδρούπολης Βαγγέλης Λαμπάκης συναντά τον Καναδό πρέσβη Ρόμπερτ Πεκ, για το θέμα της επένδυσης της καναδικής εταιρείας Eldorado Gold Corp. σε ορυχείο χρυσού στο Πέραμα Θράκης. Ο κ. Λαμπάκης λέει -μεταξύ άλλων- στον Καναδό πρέσβη τα εξής:

«Θέλουμε να μας αφήσετε ήσυχους να αναπτύξουμε εδώ την αλιεία μας, την κτηνοτροφία μας, τον τουρισμό μας, τα δάση μας, για να μπορέσουμε -μέσα από αυτό που γνωρίζουμε εμείς, κρατώντας την καθαρότητα του τόπου μας- να προκόψουμε. Αν πραγματικά εκτιμάτε τον ελληνικό λαό -και ιδιαίτερα αυτόν τον ευαίσθητο χώρο-, αφήστε μας ήσυχους και καθαρούς. Δεν μπορούμε άλλο…

Η Αθήνα δεν σκέφτεται το συμφέρον και τη ζωή των Θρακιωτών. Οι δήμαρχοι της Θράκης γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τις αποφάσεις της Αθήνας και σηκώνουν μπαϊράκι….

Εσείς θα πάρετε τον χρυσό και εμείς θα κρατήσουμε το κυάνιο.

Δεν λέμε όχι στην εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το δώσουμε σε εσάς. Αυτός είναι ο χρυσός μας.»

MANOLIS2004
Τρολλάρισμα με ονοματεπώνυμο!!!!


http://pitsirikos.net/2013/02/%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%82
Λέει ότι όταν θα μπορέσουμε να βγάλουμε τον χρυσό μας χωρίς κυάνιο, θα τον βγάλουμε εμείς για εμάς. Μανώλη δες το βίντεο που έχει και θα καταλάβεις τι ακριβώς εννοεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  18:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
To αν είναι εργαζόμενοι μαζί με τις οικογένειες τους και τους φίλους τους δεν τους στερεί το δικαίωμα να έχουν γνώμη. Δεν είναι απλοί κάτοικοι? Δεν θέλουν αυτοί υγεία για τα παιδιά τους? Λες να τα κάνουν θυσία για λίγα ευρώ?
Και οι εργαζόμενοι εκεί και οι οικογένειες τους, έχουν όλοι σχεδόν όνομα και επίθετο.

Το αν είναι οι άλλοι ξενόφερτοι, εγώ λοιπόν σου λέω πως ξέρω ότι και στην Κερατέα ήταν ξενόφερτοι, και εδώ αρκετοί διαφόρων "αντιστασιακών" ομάδων έχουν έρθει να ενώσουν τις δυνάμεις τους ενάντια στο τέρας του καπιταλισμού. Και μπορεί μάζα κατοίκων να είναι όντως ντόπιοι, αλλά τα περισσότερα ακραία στοιχεία είναι ξενόφερτα.
Έχουν σχέδιο, και δεν ανοίγονται τάφροι (κερατέα λέω) έτσι μεσά σε μια νύχτα, και χαράσουν στρατηγική. Στρατηγική έντασης, επικοινωνίας κτλ.

Θα μου πείς μπορείς να το αποδείξεις;
Θα σου πώ όχι.
Όπως βέβαια και οι αντίθετες κραυγές δεν μπορούν να αποδειχθούν.


Σου είπα ΣΑΜ την γνώμη μου. Δεν είμαι ειδικός. Και όπως είπε ο Μανώλης, επειδή αυτές οι ομάδες κατοίκων αντιδρούν τυφλά σε οτιδήποτε, η γνώμη τους πλέον για μένα δεν μετράει. Δεν κρύβεται περιβαλλοντισμός από εκεί πίσω, κρύβεται πάλη ενάντια στον καπιταλισμό. Κρύβονται άλλα πράγματα.
Αν ήταν περιβαλοντισμός, γιατί ποτέ δεν έχει ανοίξει ρουθούνι στην ΚΟΖΑΝΗ και στην ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ?
Γιατί τα ίδια και στην Κερατέα. Και πάει λέγοντας.

Οπότε αφού δεν είμαι ειδικός, πάω με το ότι πουν οι αρχές. Δικαστήρια, ΣτΕ και στο τέλος η ΕΕ κτλ.

Και αυτή είναι η αρχή μου, μπορεί να εξαντλήσω τα περιθώρια αντίδρασης ενδίκως και νομίμως, αλλά όταν εξαντληθούν αυτά τα περιθώρια θα πω, έπαιξα και έχασα, έστω ότι είναι όλοι τρελοί ή ανίδεοι ή παίζονται χρήματα, αλλά τώρα πρέπει να υπακούσω. Όπως πχ με την θρησκεία. Είμαι απολύτως άθεος θα γράψω ότι μπορώ να αφυπνίσω όσους μπορω ή στις μεταξύ μας κουβέντες (καλά δεν το έχω και προτεραιότητα στην ζωή μου), το θεωρώ μια τεράστια παρεξήγηση να το πώ έτσι που εκμεταλλεύεται εγγενείς ανθρώπινες αδυναμίες, αλλά ως εκεί. Δεν θα αρχίσω να βάζω φωτιές σε ναούς ούτε να κάνω ακτιβισμό έξω από γάμους, όπου κάποιοι θεωρούν ότι έτσι με την ευλογία η ζωή τους θα κυλήσει πιο όμορφη.

Αν με δείς να τα γυρνάω και να εκτίθεμαι έτσι αδιόρθωτα, πες το μου.

Πάντως όπως και να έχει, δεν είναι ΟΛΟΙ οι κάτοικοι ξεσηκωμένοι.
Και μιας και έχουμε τραβήξει το θέμα ως εδώ, έτσι για να κάνουμε ένα λαικό του κ#$%@ δικαστήριο. Έχετε κάποια φωτογραφία από τους πολέμιους των μεταλλείων, να δούμε πλήθος? κόσμου?
Ξέρω θα πείτε ότι τα μέσα δεν τα προβάλουν αυτά, αλλά δεν μπορεί μια φωτογραφία να μην υπήρξε κάπου, σε κάποιο blog σε κάτι, τόσα μέσα υπάρχουν σήμερα.

Έτσι να δούμε κόσμο με κόσμο. Όχι πως έχει καμιά αξία, έτσι για την κουβέντα καφενείου που κάνουμε-κάνω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  18:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum


Πάντως όπως και να έχει, δεν είναι ΟΛΟΙ οι κάτοικοι ξεσηκωμένοι.
Και μιας και έχουμε τραβήξει το θέμα ως εδώ, έτσι για να κάνουμε ένα λαικό του κ#$%@ δικαστήριο. Έχετε κάποια φωτογραφία από τους πολέμιους των μεταλλείων, να δούμε πλήθος? κόσμου?
Ξέρω θα πείτε ότι τα μέσα δεν τα προβάλουν αυτά, αλλά δεν μπορεί μια φωτογραφία να μην υπήρξε κάπου, σε κάποιο blog σε κάτι, τόσα μέσα υπάρχουν σήμερα.

Έτσι να δούμε κόσμο με κόσμο. Όχι πως έχει καμιά αξία, έτσι για την κουβέντα καφενείου που κάνουμε-κάνω...


http://www.youtube.com/watch?v=ryxQl5Hiqow
ούτε αυτοί πάντως εμένα μου φαίνονται ξενόφερτοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  19:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1431838

http://www.alterthess.gr

12:35: Στην κινητοποίηση που λαμβάνει χώρα στις Σκουριές ενάντια στα μεταλλεία χρυσού συμμετέχουν αλληλέγγυοι και επιτροπές αγώνα από όλη την Ελλάδα, καθώς και κάτοπικοι που εναντιώνονται στο έργο.Το "παρών" στην κινητοποίηση δίνουν οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, Κατερίνα Ιγγλέζη και Τάσος Κουράκης, ο Μιχάλης Tρεμόπουλος από τους Οικολόγους Πράσινους καθώς και εκπρόσωπος των Ανεξάρτητων Ελλήνων.

Σίγουρα είναι ξενόφερτοι, μα το λένε και οι ίδιοι δεν το κρύβουν ότι έρχονται επιτροπές αλληλεγγύης από παντού (όταν ακούς επιτροπές αλληλεγγύης καταλαβαίνεις αυτομάτως και τις πολιτικές-ιδεολογικές πεποιθήσεις).
Άσε τι έχω ακούσει και εγώ από άλλες πηγές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  19:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξαναλέω μην παρεξηγηθώ, η μάζα τον κατοίκων είναι ντόπιοι.
Τα ακραία στοιχεία είναι ξενόφερτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  19:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακραία στοιχεία και επιτροπές αλληλεγγύης
είναι τα ίδια πρόσωπα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  19:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακραία στοιχεία είναι αυτοί που πετάνε μολότοφ, σπάνε αυτοκίνητα, και στο τέλος κάνουν και καταδρομικές επιχειρήσεις στην εταιρία καίγοντας μηχανήματα.

Βλέπετε δεν γράφω για το λούσιμο των εργαζομένων με βενζίνη, γιατί και αυτό το θεωρώ μια δημοσιογραφική γραφικότητα και υπερβολή μπας και πουλήσουν, όπως γίνεται και προς την αντίθετη πλευρά (πχ θανατική επίθεση ξυλοδαρμός στον Στρατούλη, που 20λεπτά μετά μίλαγε στα κανάλια χωρίς μισή μελανιά).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  20:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο
Άλλο σε ρώτησε ο Germanos.

Πάντως,
γιατί μου μοιάζει προβοκάτσια
η "τρομοκρατική" ενέργεια κουκουλοφόρων
στα μεταλλεία της Χαλκιδικής; ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  20:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ξαναλέω ότι δεν είναι κριτήριο για το αν πρέπει να εκχωρηθούν οι Σκουριές, η οικονομική ανάγκη (ή εκ δόλου δημιουργηθείσα εξαθλίωση) των κατοίκων. Δηλαδή αν αύριο συγκεντρωθούν 5 ή 10 ή 100.000 ακόμη πιο εξαθλιωμένοι Έλληνες και διαδηλώσουν για να τους επιτραπεί να βγάλουν τα παιδιά τους στο κλαρί, ή να τους επιτραπεί να γίνουν έμποροι ναρκωτικών, θα πρέπει να τεθεί υπό συζήτηση το αίτημά τους?
Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε α) βιασμό του περιβάλλοντος, β) μακροχρόνια έκθεση σε κίνδυνο της υγείας των κατοίκων ευρύτατης περιοχής της Βόρειας Ελλάδας. Δε πα να διαδηλώσουν υπέρ, ακόμη και το 101% των κατοίκων? Κάποια πράγματα δεν μπαίνουν σε δημοψηφίσματα. Αν και είναι βέβαιο ότι με δημοψήφισμα θα διωχθούν τα μεταλλεία, παρόλα αυτά είμαι κατά και του δημοψηφίσματος. Η υγεία δεν μπαίνει στη ζυγαριά.

Κατά τα άλλα Γιώργο, συγκεχυμένα τα λες. Δεν χρειάζεται να είσαι διαιτητής για να καταλάβεις ότι αν αμυντικός αγκαλιάσει τη μπάλα στη γραμμή πριν μπει γκολ, είναι πέναλτυ. Είναι πασιφανές ότι τα μεταλλεία εκχωρήθηκαν στο 1/2000 της αξίας τους. Γιατί δεν παίρνεις θέση ούτε για αυτό, λέγοντας ότι επειδή δεν ξέρεις, βασίζεσαι σ'αυτά που αποφασίζουν οι κυβερνόντες (εκ των οποίων άλλοι είναι έσχατοι προδότες, και οι πιο αθώοι εξ αυτών, συνένοχοι ως συνεργαζόμενοι με έσχατους προδότες).
Όπου βρίσκεται ο Μπόμπολας, οι πολιτικοί κάθονται σούζα, κι ο λαός βιάζεται. Σου θυμίζω τα διόδια (τι έχεις να πεις αλήθεια για αυτά?) Αυτούς εμπιστέυεσαι?


-Αλληλεγγύη σημαίνει να συμπαραστέκεσαι στον άλλο, κι ας μην έχεις όφελος. Αν όλη η Ελλάδα πήγαινε χθες στη Κερατέα, σήμερα στις Σκουριές, αύριο στο τάδε, θα ήμασταν προ πολλού ελεύθεροι. Μπράβο σε όσους το κάνουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2013 :  21:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να σου πώ.
Είναι αυτονόητο.
Τρώγονται λεφτά με την σέσουλα.
Τρώνε τρώνε τρώνε και ξανατρώνε.
Από όλα τα έργα που γίνονται στην Ελλάδα.
Εθνικές οδούς, διόδια, Ολυμπιακούς αγώνες, Πάρκα (πόσο κόστισε το Πεδίον του Άρεως που τρέχουμε και έμεινε κλειστό για ανακαίνηση 4-5 χρόνια? Glou Glou, 15εκατομύρια ευρώ, κάτι τέτοιο).

Τρώνε λεφτά με την σέσουλα, χάνονται στον δρόμο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 47 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000