Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 11

gasantony
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2013 :  18:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit gasantony Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
To πρόσεχα σαν τα μάτια μου !!! Απλά νομίζω οτι είμουν άτυχος.Να δούμε στη συνέχεια το πόσο τελικά !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2013 :  19:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήραμε ambit 2 τελικα γιατρε? Περιμενω και εγω ενα black, δεν υπαρχει πολύ αμεσα διατιθεμενο στοκ στην Ευρώπη...
Δειτε οπωσδηποτε το firstbeat athlete. Ειναι καταπληκτικο λογισμικο και δουλευει κουτι με το ambit 2.
Ας ελπισουμε οτι η suunto θα τρεξει επιθετικα την εξελιξη του λογισμικου του ρολογιου και θα μας βγαλει ασπροπροσωπους στις δρομικες λειτουργιες. Θελει μια λειτουργια κανονικου interval και virtual pace στα σιγουρα. Το hardware ειναι ικανοτατο και η suunto ειναι σιγουρα εταιρια που ακουει.

Οσον αφορα τα garmin, ειχα και δανειστηκα επι μακρον ,σχεδον ολα τα μοντελα και δεν ειχα ποτε θεμα. Τα σκουπιζα βεβαια και τα συντηρουσα.

Για να προσθεσω ομως στο θεμα λοιπον θα σας πω και τα εταιρικα της garmin για να καταλαβετε και το δια τι.
Με την ανοδο των android-iphone και των προγραμματων - apps για τα παντα, και στην περιπτωση μας apps-αθλητικο λογισμικό, εταιρειες οπως η garmin που πουλουσε εκατομμυρια συσκευες gps αρχισε να χανει σε κερδη και κυριως σε ποσοστο της διαθεσιμης αγορας.
Θα μου πειτε, με κινητο θα κανουμε τεμπο? Ο ευκαιριακος αθλητης αντι να παρει το gps χειρος την εβγαζε πολυ πιο φτηνα με ενα app.
H garmin, εριξε πραγματι την ποιοτητα ,προσδοκωντας να ανακαμψει και να αντιμετωπισει τα apps αλλα φευ..
Μεγαλη στρατηγικη πατατα η επιλογη της αυτη, αφηνοντας ετσι την suunto να βγαλει την πραγματικα νεα γενια αθλητικων ρολογιων gps, οπου το ρολοι πλεον προγραμματιζεται και μπορει να αναβαθμιζεται με την εισαγωγη "προγραμματων" απο τον χρηστη.
Και η suunto εκανε την πατατα της, αφου το πρωτο Ambit αποδειχτηκε λιγο σε hardware και δεν μπορουσε να αντιμετωπισει την εκρηξη λογισμικου και νεων απαιτησεων εκ μερους των χρηστων, αλλα το διορθωσε αμεσως με το Ambit 2/s.
Υποψιν οτι η Suunto ειναι υπο την ομπρελα μητρικης εταιριας που εχει ακομα την Arcteryχ και την Salomon, οποτε έχει γερές πλάτες.

Η garmin εχει λοιπον προβλημα, αλλα μην ξεχναμε οτι εχουμε να κανουμε με εταιρια τερας στον χώρο οποτε θα δουμε κατα ποσο θα βελτιωθει η ποιοτητα και θα εχουμε νεα, ρηξικελευθα μοντελα.
Οσον αφορα τα χαλασμενα ρολογια που αναφερονται εδω, το 1% της παραγωγης να ειναι προβληματικο, ειναι πολλα ρολογια. Το μένος λοιπον εστιάζεται στην εδω αντιπροσωπεια και οχι απαραιτητα προς την εταιρια παραγωγης.
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Δύο Garmin,405 kαι 310 και κανενα πρόβλημα!!
Τώρα πλέον Suunto ambit 2,το απόλυτο εργαλείο!!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"


Edited by - mbair on 24/06/2013 19:53:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι Ιωσηφ και γω το black πηρα.
Όπως τα είχες πει,πολιτισμικό σοκ με το movescount!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  13:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιωσηφ για το suunto ambit 2 sapphire τι γνωμη εχεις?Αξιζει να δωσει κανεις τα παραπανω λεφτα για να το παρει σε σχεση με το S ή το Black?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  14:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω περιμενω το δικο μου αρχες Ιουλιου. Θα περάσει καποιος καιρος μεχρι να στρωσει η κατασταση με το Movescount αλλα ειναι πλεον καλο εργαλειο γιατι εκμεταλλευεται πολυ απο την τεχνογνωσια της Firtsbeat στην ανάλυση.
Σιγουρα θα αλλαξουν και τον ιστοτοπο και το λογισμικο στο ρολοι μεχρι να ικανοποιηθουν άπαντες.
Για την ωρα το ambit 2 στις λειτουργιες του ειναι πιο πληρες για ποδηλάτες παρά για δρομείς, αλλα το να εχουμε την δυνατότητα να γινονται τοσο μεγάλες αλλαγές στο λογισμικό είναι κατι που προσδιδει μεγαλη ευελιξια για το μέλλον.

Το ξεχωριστό λογισμικο το Athlete αξιζει αλλα για να ειναι αξιοπιστο θελει γυρω στο εναμιση μηνα δεδομένα.

quote:
Originally posted by NIKOS T.

Ναι Ιωσηφ και γω το black πηρα.
Όπως τα είχες πει,πολιτισμικό σοκ με το movescount!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  14:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το sapphire ειναι καπως πιο βαρυ και ψηλό (και το νιωθεις). Σε αισθηση ειναι σαν το core alu black μοντελο της suunto, που εχει και αυτο παρομοιο κελυφος οθόνης.

Κάνει το ρολόι να φαίνεται πιο "κόσμημα", εχει ευκρίνεια και μια θεωρητικη αντοχή στις γρατζουνιές. Για μενα τα παραπανισια χρηματα ειναι υπερβολικά, αν και αντιστοιχούν χρηματικα με μια τετοια αναβαθμιση μια και οι οθονες απο σαφειρι ειναι ακριβουτσικες.

Για μένα δεν άξιζει το παραπάνω αλλά το βλέπω εντελώς χρηστικά και όχι αισθητικά. Θα έβαζα μια ζελατίνα προφύλαξης στο "απλό" μοντέλο" και θα εδινα τα παραπάνω χρήματα για να αγοράσω ζώνη, αισθητήρα για ποδηλατο κλπ ή οτι άλλο θα βοηθούσε αθλητικά.


quote:
Originally posted by Savvas

Ιωσηφ για το suunto ambit 2 sapphire τι γνωμη εχεις?Αξιζει να δωσει κανεις τα παραπανω λεφτα για να το παρει σε σχεση με το S ή το Black?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  14:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Το sapphire ειναι καπως πιο βαρυ και ψηλό (και το νιωθεις). Σε αισθηση ειναι σαν το core alu black μοντελο της suunto, που εχει και αυτο παρομοιο κελυφος οθόνης.

Κάνει το ρολόι να φαίνεται πιο "κόσμημα", εχει ευκρίνεια και μια θεωρητικη αντοχή στις γρατζουνιές. Για μενα τα παραπανισια χρηματα ειναι υπερβολικά, αν και αντιστοιχούν χρηματικα με μια τετοια αναβαθμιση μια και οι οθονες απο σαφειρι ειναι ακριβουτσικες.

Για μένα δεν άξιζει το παραπάνω αλλά το βλέπω εντελώς χρηστικά και όχι αισθητικά. Θα έβαζα μια ζελατίνα προφύλαξης στο "απλό" μοντέλο" και θα εδινα τα παραπάνω χρήματα για να αγοράσω ζώνη, αισθητήρα για ποδηλατο κλπ ή οτι άλλο θα βοηθούσε αθλητικά.


quote:
Originally posted by Savvas

Ιωσηφ για το suunto ambit 2 sapphire τι γνωμη εχεις?Αξιζει να δωσει κανεις τα παραπανω λεφτα για να το παρει σε σχεση με το S ή το Black?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ






Οκ σε ευχαριστω πολυ, κι εγω καπως ετσι το βλεπω το πραγμα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2013 :  17:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σεβαστές και λογικές όλες οι απόψεις παιδιά αλλά δεν έχει τεθεί το ζήτημα του λογισμικού.
Σε συσκευές τεχνολογίας όπως τα gps είναι πολύ πιο σημαντικό απ τα λουράκια και τα μεταλλικά μέρη. Όλο το R&D των πολυεθνικών εκεί πέφτει πλέον.
Το 80% της αξιοπιστίας και της λειτουργικότητας ξεκινάει από εκεί.
Και σε αυτό η Garmin είναι πολύ μπροστά από όλους τους άλλους.
πχ. Αλλο να πρέπει να πατάς 4 φορές το κουμπί για να δείς 4 ενδείξεις (pace, HR κλπ) και άλλο να τις έχεις σε μια οθόνη. Άλλο να "φορτώσεις" όλη την προετοιμασία σου στο ρολόϊ και να σε καθοδηγεί και άλλο να κάνει απλά καταγραφή σαν το Nike+ στο iphone.
Δεν είναι τόσο απλό θέμα η σύγκριση ούτε ο έλεγχος της ποιότητας. Μην ξεχνάμε ότι αυτό που αγοράζεις 400 € έχει κόστος κατασκευής το πολύ 40 (το οποίο και πέφτει διαρκώς ανάλογα με την ποσότητα των παραγγελιών). Εύκολα μπορεί μια εταιρεία να απορροφήσει μια βελτίωση στην ποιότητα

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2013 :  08:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια γεύση από το movescount.

http://www.movescount.com/moves/move15167065#

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

woodpecker84
Forum-Runner

Greece
66 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2013 :  11:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ένα μήνα και κάτι μετά την αγορά του Forerunner 10 "ξεκόλλησε" το λουράκι από το σώμα του ρολογιού... Και όχι ενώ έτρεχα, στο γραφείο που περνούσα την προπόνηση στο pc.
Πήρα χθες τηλέφωνο στο κατάστημα που το αγόρασα (action items) και μου είπαν ότι θα ενημερώσουν την εταιρεία και θα δούμε.
Εχοντας διαβάσει και το παρόν thread πήρα το ρίσκο μου αλλά μάλλον κακώς.
Τώρα περιμένω τηλέφωνο. Μου είπαν ότι η εγγύηση καλύπτει μηχανική βλάβη αλλά ότι λογικά θα το αντικαταστήσουν.


Edit: Μόλις με πήραν από το κατάστημα και είπαν ότι η εγγύηση δεν καλύπτει τη βλάβη και ότι είναι θέμα χρήσης.
Ενός μήνα ρολόι, αν είναι δυνατόν.

Edited by - woodpecker84 on 26/06/2013 12:17:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jpsih
Senior Forum-Runner

Greece


519 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2013 :  14:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by woodpecker84

Ένα μήνα και κάτι μετά την αγορά του Forerunner 10 "ξεκόλλησε" το λουράκι από το σώμα του ρολογιού... Και όχι ενώ έτρεχα, στο γραφείο που περνούσα την προπόνηση στο pc.
Πήρα χθες τηλέφωνο στο κατάστημα που το αγόρασα (action items) και μου είπαν ότι θα ενημερώσουν την εταιρεία και θα δούμε.
Εχοντας διαβάσει και το παρόν thread πήρα το ρίσκο μου αλλά μάλλον κακώς.
Τώρα περιμένω τηλέφωνο. Μου είπαν ότι η εγγύηση καλύπτει μηχανική βλάβη αλλά ότι λογικά θα το αντικαταστήσουν.


Edit: Μόλις με πήραν από το κατάστημα και είπαν ότι η εγγύηση δεν καλύπτει τη βλάβη και ότι είναι θέμα χρήσης.
Ενός μήνα ρολόι, αν είναι δυνατόν.




quote:
Originally posted by Ivorman

2) και σημαντικότερο : Σέρβις!!! Πολύ σωστά γράψατε όλοι ότι το σέρβις στην Ελλάδα από τον Σκορδίλη είναι σχεδόν πάντα απαράδεκτο, καθώς επίσης ότι αν απευθυνθείς στο εξωτερικό, σε βάζει σε ένα φαύλο κύκλο στέλνοντάς σε πίσω στον τοπικό αντιπρόσωπο, μέσω αυτοματοποιημένων mails. Η λύση, είναι να γράψεις στην αρχική επικοινωνία, ότι διαμένεις UK. Έτσι, μπορείς να αρχίσεις πραγματικό διάλογο με το σέρβις της Αγγλίας, αφού σου στέλνει mail κάποιος τεχνικός και όχι μία μηχανή. Δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το γεγονός ότι η πραγματική διαμονή σου είναι άλλη. Συνήθως, σου στέλνουν ολοκαίνουργιο ρολόϊ, ακόμα και για μικρή ζημιά (τρεις φίλοι, πήραν μετά από 2 χρόνια χρήσης, ολοκαίνουργια 610, γιατί είχαν γίνει χάλια εμφανισιακά, αφού η βαφή είχε ξεφλουδίσει πάρα πολύ). Εμείς, πήραμε άμεσα ένα επιδιορθωμένο 110, αφού χάλασε ένα κουμπί στο αρχικό μας ρολόϊ.




_______________________________________________
To hear nothing but breath. To feel nothing but heartbeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  13:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα παρελαβα επισκευασμενο απο σταρτφιτνες το110 που τους ειχα στειλει πριν 20-25 μερες.Για να δουμε θα αντεξει αυτη τη φορα,γιατι καινοργιο στους 6 μηνες τα εφτυσε!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2013 :  13:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακαρι λεμονιδα1 να πανε ολα καλά. Στεναχωριέμαι οταν διαβάζω τι τραβάνε οι άτυχοι εδω μέσα με τα ρολόγια. Δεν ειμαστε και σε καλές μέρες να μπορούμε να τα αντικαστήσουμε άμεσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vfalcon
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2013 :  15:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν δρομέας και εγώ παρακολουθώ το forum αλλά συνήθως δεν συμμετέχω. Γράφω σε αυτό το post για μην ανοίξω κάποιο άλλο που θα λεγόταν “Εμπειρία Garmin”, καθώς δεν έχω κανένα απολύτως λειτουργικό πρόβλημα με το 610HR. Το πρόβλημα όμως που μου εμφάνισε είναι ότι μου ξέβαψε το καπάκι με αποτέλεσμα να μου δημιουργήσει μια πληγή στο χέρι. Απευθύνθηκα στην αντιπροσωπία όπου ο ευγενέστατος τεχνικός μου είπε ότι “..αυτά έχουν θέμα και θα αντικαταστήσουμε το καπάκι μέσα σε 10 ήμερες”. Το πήρα και έφυγα.

Xθες τρέχοντας με έναν φίλο μου είπε ότι είχε πρόβλημα με ένα suunto. Επικοινώνησε με e-mail με την suunto Φιλανδίας καθώς εδώ δεν υπάρχει After Sales. Μέσα σε 20’ του είχαν απαντήσει ότι θα στείλουν courier με δική τους χρέωση να πάρουν το ρόλοι και μέσα σε 3 ημέρες θα απαντήσουν τι έχει. Μετά από δύο ημέρες η Suunto απάντησε και είπε ότι η επισκευή θα στοιχήσει 140€ και ρώτησε δέχεται την επισκευή. Εάν δεν δεχόταν την επισκευή το ρολόι θα επέστρεφε πίσω πάλι με έξοδα της εταιρείας. Ο φίλος μου απάντησε θετικά. Μετά από δυο ημέρες ήρθε το ρόλοι. Ανοίγει το κουτί και τι είδε; Μια ευγενική σημείωση που έγραφε: Συγνώμη δεν μπορέσαμε να σας επισκευάσουμε το ρολόι σας και για αυτό σας στείλαμε το ολοκαίνουργιο AMBIT 2.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2013 :  16:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
vfalcon, δεν ειναι τυχαιο οτι η suunto εχει κανει ορκισμενους φιλους, σε αυτο το κομμάτι τουλάχιστον. Αρκετα ακριβη αρχικη τιμη στα προιοντα της , αλλα η μεταπωλητικη εμπειρια πολλες φορες ειναι εκπληκτικη απο οτι ειδα με τα ματια μου και διαβασα.
Οσον αφορα το δικο σου, το ξεβαψιμο αυτο του καπακιου μπορει στο τελος, πλην της πληγης, να αποτρεψει και τον φορτισμο του. Υπάρχει πλεον μοντέλο 610 με επανασχεδιασμένο καπακι , αλλα... Για δεκα μερες παντως ,εφοσον επαληθευτουν, το διαστημα ειναι λογικότατο.
Το πιο πιθανο ειναι να σου το αλλαξουν με επανασκευασμενο μιας και δεν υπαρχει εργαστηριο στην ευρωπη, και ολα τα χαλασμενα κομματια πηγαινουν στο εργοστάσιο στην Ταιβάν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 11 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000