Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 διαστρεμμα μετριου βαθμου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

asimakis
Forum-Runner



98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/06/2013 :  17:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν 6 μηνες επαθα διαστρεμμα μετριου βαθμου την ωρα που ετρεχα σε μια αποτομη κατηφορα.Μετα απο ενα μηνα ακριβως ,εχοντας κανει φυσιοθεραπειες και αποχη απο το τρεξιμο,επανηλθα στην προπονηση μου.Κατι μηνες αργοτερα γυρισα το ιδιο ποδι σε μια προπονηση της νικε στον εθνικο.Το αφησα μια εβδομαδα και μετα συνεχισα να τρεχω χωρις καμια ενοχληση.Το σαββατο που μας περασε μου ξαναγυρισε.Θα ελεγα οτι ειναι ελαφρυ το τραυμα,ποναει μονο οταν το τεντωνω προς τα πανω,ποσο μου προτεινεται να μεινω εκτος,το εχει παθει κανεις σας??

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  11:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάγο έβαζες;

Έχω γυρίσει το δεξί μου πόδι (από 15 χρονών έως σήμερα) πέρίπου 17 φορές, 3 με πατερίτσες. Τις δύο τελευταίες πριν από την Κλασική του '12 (6 μέρες) και τη Μεσσήνη του '13 (4 μέρες).
Πάγος, πάγος, πάγος κατά προτίμηση σε κουβά νερό που του έχεις ρίξει παγάκια. Όσο αντέχεις, στο νερό δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα.
Ξεκούραση άπειρη και αν είναι σοβαρότερο ψηλά και δέσιμο.

RICE: Rest Ice Compress Elevation.

Αυτό κάνω σε μένα και πάντα δουλεύει, να τονίσω ότι δεν είμαι γιατρός ούτε κάποιου είδους ειδικός, απλά έχω γνώσεις τις οποίες έχω ψάξει και έχω βρει μόνος μου.
Να απευθυνθείς σε κάποιον ορθοπεδικό.
(ή ορθοπαιδικό; )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  11:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως λέει ο Rigelian ΠΑΓΟ ΠΑΓΟ ΠΑΓΟ ΠΑΓΟ και πάλι ΠΑΓΟ.
Να ξέρεις όμως ότι αυτοί οι τραυματισμοί στους αστράγαλους θα σου μένουν για πάντα. Τουλάχιστον εμένα δεν μου αφήσανε κουσούρια αλλά οι αστράγαλοι μου δεν είναι και στο 100%.
Το δεξί τον έχω γυρίσει άπειρες φορές από το basket όταν ήμουν μικρότερος δεν ήξερα τι ήταν ο πάγος ίσως και γι'αυτό η ανάρρωση τότε να ήταν σχετικά πιο δύσκολη. Αλλά όπως και να έχει βλέπω ότι πλέον τραυματίζονται πιο εύκολα μερικές φορές και άλλες φορές ίσως από τους υπερβολικά πολλούς τραυματισμούς παρόλο που γυρνάει δεν παίρνω χαμπάρι τίποτα. Πριν κανά 2-3 χρόνια είχα ξαναγυρίσει το δεξί στο basket και ήταν η πρώτη φορά που νομίζω ήταν η πιο σοβαρή γιατί το πόδι είχε πρηστεί αρκετά και είχε μελανιάσει. Λοιπόν με πάγο όλη μέρα σε 6 μέρες έπαιζα basket. Και κάτι ακόμα που είχα δοκιμάσει ήταν ένα ύφασμα ποτισμένο με οινόπνευμα και τυλιγμένο στα σημεία που το πόδι πρήζεται και είναι μελανιασμένο βοηθάει αρκετά ώστε να υποχωρίσει το μελάνιασμα. Άλλο ένα tip, πάρε από το supermarket κάνα κατεψυγμένο αρακά του κιλού κατά προτίμηση βοηθάει περισσότερο στο να παίρνει το σχήμα του ποδιού ή όπου αλλού το βάζεις και επιπλέον μπορείς να το επαναχρησιμοποιείς συνέχεια.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asimakis
Forum-Runner



98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  13:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ποπο πριν μαραθωνιο πιστευω ειναι πολυ ασχημο ψυχολογικα..εγω περιμενα να ερθει το πουλμαν που θα με πηγαινε στον ημιμαραθωνιο του παρνωνα και πατησα μια λακουβα που ηταν καμουφλαρισμενη με χορτα στο πεδιον του αρεως..αλλα δεν ξερω τι εγινε και το πουλμαν δεν ηρθε εκει που δωσαμε ραντεβου,αν ερχοταν θα ετρεχα!θα του εκανα πολυ κακο? προτιμω να μου πει καποιος που το εχει παθει και ξερει και μετα γιατρος αν χρειαστει..δηλαδη να μην σταματησω να βαζω παγο μεχρι να γυρισω στις προπονησεις,αυτο μου λετε ετσι?να βαζω ποσες φορες την ημερα και ποση ωρα? συνηθως βαζω με παγοκυστη και οχι εξεπαφης αλλα με υφασματινο ιμαντα..σιγουρα κανει εξεπαφης ο παγος??

running makes me strong
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  13:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάγος μέχρι να ξεπρηστεί, προσοχή: σε καμία περίπτωση απ' ευθείας επαφή με το δέρμα, ούτε ο πάγος (πχ τριμμένος σε ένα polybag) ούτε η παγοκύστη. Μια πετσέτα ενδιάμεσα.
Χρόνος: 20 λεπτά πάγο, 10 λεπτά χωρίς.

Αλλά δοκίμασε τον κουβά που έγραψα πιο πάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asimakis
Forum-Runner



98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  14:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μολις τωρα το εβγαλα απο κουβα με νερο και καμια 20αρια παγακια :) το προτιμω να πω την αληθεια με κουβα! συνεχεια παγο δηλαδη μεχρι να μου φυγει ο λιγος πονος που εχω?? σας ευχαριστω και τους 2 για τις συμβουλες..

running makes me strong
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  14:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρήξιμο έχεις;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asimakis
Forum-Runner



98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  15:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οχι..

running makes me strong
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  15:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λογικά είσαι οκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asimakis
Forum-Runner



98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  15:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κοιτα κακο δεν θα μου κανει ο παγος απο οτι καταλαβαινω οποτε θα βαλω..ε να σε ρωτησω εσυ πηγες στους μαραθωνιους τελικα??

running makes me strong
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  15:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά, εγώ είμαι αργός δρομέας, πάνω από 5 ώρες έκανα, αλλά το πόδι δεν ενόχλησε καθόλου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asimakis
Forum-Runner



98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  15:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σημασια εχει οτι τα καταφερες και οτι δεν σε ενοχλησε ενω σου ειχε γυρισει..χαιρομαι που υπαρχει η λυση του παγου και θα το κανω συνηθεια αν μου ξαναγυρισει,ελπιζω πως οχι :π επισης φοβαμαι λιγο μην μου αφησει κουσουρι στο ποδι το γυρισμα!

running makes me strong
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  16:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάγο βάζεις τις πρώτες 2 μέρες για να μη πρηστεί μέχρι 20 λεπτά συνεχόμενα, όσες φορές την ημέρα μπορείς. Μετά καλό είναι να βάλεις κάποια αλοιφή τύπου counterpain, voltaren 2 φορές την ημέρα και να κάνεις κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης.
Δες κι εδώ κάποιες πληροφορίες:
http://www.orthopaedic-surgery.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pontios85
Forum-Runner

112 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  18:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω κανω συνεχεια κ εντριβες με σπαθολαδο ελπιζω να σε βοηθαει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  18:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σωστος ο παντιος! εγω το εμαθα προσφατα. μεχρι προτινως ομως χρησιμοποιω μασζ με πρασινο σαπουνι σε χλιαρο νερο. παγο συνεχως και ενδιαμεσα 3-4 φορες εντριβη με το σαπουνι σε λεκανη με ζεστο νερο. περισυ Μεγαλη Τριτη επαθα διαστρεμμα στο δεξι, το ποδι εγινε τουμπανο και μελανιασε. την Μ. Παρασκευη επαιξα 90 λεπτα μπαλα χωρις καμμια ενοχληση με ολες τις αλλαγες κατευθυνσης που επιβαρυνουν την πασχουσα περιοχη. ειναι το γιατροσοφι της γιαγιας μου το οποιο το ακολουθω απο παιδι! επιπροσθετα κανεις και μια επαλειψη το βραδυ με σπαθολαδο και με ενα μπαλακι του τενις ή ενα λαιμ κανεις ηπιες κυκλικες κινησεις. κατα την αναρρωση, απο τις πρωτες ωρες θα παρατηρησεις σκουροχρωμα ουρα και ενιοτε τσουξιμο κατα την ουρηση. φυσιολογικα ολα αυτα καθως προερχονται απο τη διαλυση του οιδηματος. περαστικα και καλη επιστροφη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2013 :  19:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by costa
Να ξέρεις όμως ότι αυτοί οι τραυματισμοί στους αστράγαλους θα σου μένουν για πάντα.



Το ίδιο έχω ακούσει από άτομα που το πάθανε στο μπάσκετ και ποδόσφαιρο.
Μάλιστα αν το πάθεις 2 φορές στο ίδιο χρόνο πρέπει να σταματήσεις τις επικίνδυνες φυσικές δραστηριότητες γιατί μετά πας για μόνιμη χαλάρωση των συνδέσμων. Ξεκούρασε το αρκετά, να περάσει καιρός από τότε που θα πάψεις να το νιώθεις. Μετά δεν τρέχεις αμέσως αλλά αρχίζεις φυσιοθεραπεία με ασκήσεις ενδυνάμωσης των αστραγάλων. Τα balance plate νομίζω ενδεικνύονται.

Εγώ τερμάτισα μια φορά το εύρος κίνησης της άρθρωσης σε λακκούβα στο χιόνι και το ένιωθα για μήνες. Τώρα πια κάνω την ιδανική φυσιοθεραπεία ξυπόλητος. Η υποκειμενική μου διαίσθηση με βάζει στον πειρασμό να αμφισβητήσω το ποσοστό ανάρρωσης και δεν ξέρω αν θα ήταν υπερβολή να ισχυριστώ ότι οι αστράγαλοι μου είναι δυνατότεροι από πριν.
Θα σου συνιστούσα πάντως να δυναμώσεις αρκετά τον αστράγαλο πριν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο μετά από τόσους τραυματισμούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000