Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Έκλεισε η ΕΡΤ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  11:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το νεο πρόγραμμα της ΝΕΡΙΤ:

“Ομιλείτε Ελληνικά” με τον Γιώργο Παπανδρέου
“Το Μικρό Σπίτι στο Χαράτσι” με τον Ε.Βενιζέλο
“Έχεις Λουκέτο” με τον Γιάννη Στουρνάρα
“Έχεις Μπουκέτο” με τον Ηλία Κασιδιάρη
“Ανήκομεν εις την Βίσσην” με τον Αντώνη Σαμαρα
“Ποιος θέλει να γίνει Εκατομμυριούχος” με τον Ακη Τσοχατζόπουλο
“Πολύ Σκληρός για να Πεθάνει” με τον Κών/νο Μητσοτάκη
“Βέρα στο Ακροδεξί” με τον Νίκο Μιχαλολιάκο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  11:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα δανεικά του Μέγκα τι σχέση έχουν. Από εσένα τα πήρε?
Και όλες οι επιχειρήσεις του πλανήτη δλδ.
Είναι ασφαλισμένα, είναι έτσι είναι αλλιώς, δεν εγγυάται κανείς για αυτά.
Οι τράπεζες που κοντέψαν να σκάσουν το τελευταίο πράγμα για το οποίο σκάσαν ήταν το μέγκα. ο Ένας και απόλυτος λόγος είναι τα σπιτο-δάνεια. Και ξέρεις γιατί σκάσαν τα σπιτοδάνεια? Γιατί ο κόσμος που έβαλε την δόση, ξαφνικά ήρθε το κράτος και του είπε, ααα... φέρε και εδώ 4χιλιάρικα το χρόνο από το πουθενά. Άρα μπαμ το δάνειο.

Επίσης είναι ΑΠΑΞ 98εκατομύρια.
Το άλλο είναι για μια ζωή 320εκατομύρια.

Δεν έχει καμία σχέση ένα δάνειο προβληματικό από έναν τρίτο σε έναν τρίτο! με μια άμεση εισφορά από εσένα στην ΕΡΤ.
Κ Α Μ Ι Α.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  11:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό το χθεσινό πάλι πως το σχολιάζετε; άνοιξαν οι οχετοί και βγάλανε στα κανάλια τους μέσω παρακαλώ του ΑΠΕ, ότι ο πρόεδρος του ΣτΕ, έδωσε διευκρινήσεις επί της διαταγής που εξέδωσε, υιοθετώντας τις απόψεις Σαμαρά. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν έγινε, ο ίδιος ο πρόεδρος διέυψευσε τα μεταδιδόμενα αργότερα το βράδυ.

Οι βρυκόλακες έχουν βγει παγανιά...

Ο πρωθυπουργός είναι παράνομος, η Δημοκρατία στο Απόσπασμα...

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=369976
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  11:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο
τα σπιτοδάνεια είναι άάάάάάάάάλλη 1 πληγή (και όχι μόνο). Όμως στον κόσμο των καναλιών το ΜΕΓΚΑ δεν τα πήρε τυχαία. Δανεικά δεν έδωσα αλλά ανακεφαλαίωση δεν χορταίνω να πληρώνω. Κι αυτή εγγυημένη είναι;

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  12:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι η ανακεφαλαίωση. Είναι στην ουσία ομόλογα, που υπάγονται σε μαγελύτερους μηχανισμούς στήριξης, και όχι ζεστό χρήμα-κασέρι όπως λέμε.
Ας μας τα πει κάποιος ποιο ειδικός.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  12:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Τα δανεικά του Μέγκα τι σχέση έχουν. Από εσένα τα πήρε?
.......
Δεν έχει καμία σχέση ένα δάνειο προβληματικό από έναν τρίτο σε έναν τρίτο! με μια άμεση εισφορά από εσένα στην ΕΡΤ.
Κ Α Μ Ι Α.



Διαφωνω αδερφε...

καταρχην, το Μεγκα (και ολα τα λοιπα ιδιωτικα) χρωστανε τα μαλλιοκεφαλα τους στο Ελληνικο δημοσιο απο ιδρυσεως τους.
Ουτε για τις συχνοτητες πληρωνουν, ουτε εισφορες καταβαλουν στα κρατικα ταμεια...αυτα δεν ειναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ λεφτα; Εννοειται οτι αν ολα τα ιδιωτικα χρωστανε κανα μισο δις στον κρατικο κορβανα, ειναι λεφτα που θα κλειναν τρυπες και δεν θα καλουμουν παλι εγω να πληρωνω νεα χαρατσια η να απολυθουν επιπλεον ατομα για να καθυφθουν οι τρυπες...
Αρα λοιπον αφου και τα ιδιωτικα καναλια λειτουργουν ουσιαστικα ως κρατικα (γιατι ουσιαστικα ζημιωνουν εξισου με την καθε ΕΡΤ τα ταμεια του κρατους) απαιτω να μπει και εκει ΛΟΥΚΕΤΟ. Να τους παρουν τις αδειες λειτουργιας , να εκπεμπουν και αυτοι μαυρο, μεχρι να εξυγιανθουν και να πληρωσουν τα χρεη τους προς ΕΜΕΝΑ!

παμε και στα δανεια απο τις τραπεζες τωρα....
οι τραπεζες εχουν τεραστιο προβλημα (δεδομενο)
οι τραπεζες για να λυσουν το προβλημα τους επιδοτουνται (κακως λεω εγω, δεν γινεται το κερδος δικο σου και η χασουρα σου δικη μου) απο το κρατος (δηλαδη εμενα). Χρηματα που θα μπορουσαν να πανε απευθειας στην αναπτυξη της Χωρας πανε στο να σωσουν τις τραπεζες.
ερχεται τωρα αυτη η τραπεζα, και με τα δικα μου λεφτα, αντι να τα ριξει σε δανεια που θα στηριξουν την αγορα (δηλαδη, εμμεσα η αμεσα εμενα) , τα ριχνει στο να στηριξει τα πτωχευμενα καναλια (κατι που δεν μου προσφερει εμενα και τη Χωρα ΤΙΠΟΤΑ)!

Αρα τελικα δικα μου λεφτα (απο το καθε χαρατσι, αυξηση φορου, η οποιον αλλο τροπο) πηγαινουν και στις πτωχευμενες τραπεζες (και καλα για δικο μου καλο, για να μην χασω τις καταθεσεις μου που δεν μου εχουν αφησει μια) και απο εκει αντι να στηριξουν εμενα (εμας) πηγαινουν στα επισης πτωχευμενα καναλια (που ομως στηριζουν το συστημα!!)........και αυτο δεν θα πρεπε να με αφορα;
σε λιγο καιρο που οι τραπεζες θα ψαχνουν παλι χρηματα στηριξης επειδη τα προηγουμενα πηγαν στο "βοθρο" απο που θα τα βρουν παλι;

Κατσε να μαντεψω...........Παλι απο ΕΜΕΝΑ!!!!

Το ιδιο ισχυει και για τα κομματα που καποιοι ακομα πιστευουν. Χρωστανε εκατονταδες εκατομμυρια στις τραπεζες με εγγυητη ΕΜΕΝΑ! Αρα με τον ενα η τον αλλο τροπο παλι εγω θα τα στηριξω κι αυτα. Ειτε επειδη τωρα στηριζω οικονομικα τις προβληματικες - και εξαιτιας τους - τραπεζες, ειτε επειδη οταν (που θα γινει) βαλουν λουκετο, τα δανεια θα τα φορτωθω παλι εγω αφου εγγυητης εχει μπει παρανομα το Ελληνικο δημοσιο.


Δεν ειμαι υπερ ΑΥΤΗΣ της ΕΡΤ και ΑΥΤΟΥ του δημοσιου τομεα (τα χω γραψει στα πρωτα μηνυματα στο τοπικ που ανοιχτηκε) - δεν μπορω να ειμαι 100% αλληλεγγυος σε υπαλληλους που αν ξαναπαρουν πισω τις θεσεις τους θα συνεχισουν την ελεγχομενη ενημερωση και θα ξεχασουν ολλα απο οσα λεγαν τοσες μερες, δεν ειμαι καν αριστερος για να στηριζω οπου βρω (η οπως γραφτηκε καπου, "η Ελλαδα πρεπει να ειναι η μονο χωρα που μεχρι και οι αναρχικοι αποδειχτηκαν Κρατιστες").....αλλα καποια πραγματα βγαζουν ματια.

Επειδη αυτη η (κατοχικη για μενα) κυβερνηση εχει αποδειξει οτι δεν αγγιζει πουθενα δικα της παιδια, δεν πειθομαι οτι το κλεισιμο της ΕΡΤ εγινε με οικονομικα κριτηρια. Να δικαιολογησουμε τις 2000 απολυσεις που απαιτουνται για να παρουμε τη δοση...επειτα φτιαχνουμε μια νεα ΕΡΤ (με κριτηρια ΑΣΕΠ αλα Μουσειο Ακροπολης!) που να ελεγχουμε ακομα περισσοτερο μιας που στην υπαρχουσα ο πιο δεξιος εκει μεσα ψηφιζει ΠΑΣΟΚ, και ολα καλα...

Τσπ, κουβεντα να γινεται, εχω παψει πλεον να αγχωνομαι γιατι το Κρατος αυτο δεν σωζεται...

ΥΓ Δεν εχει σημασια αν δεν ειναι "ζεστα λεφτα" οπως λες......ζεστα λεφτα δεν υπαρχουν ετσι κι αλλιως σε αυτα τα μεγεθη στην παγκοσμια οικονομια.....οι δοσεις δηλαδη που ερχονται βασανιστικα, για να μας "σωζουν" καθε τριμμηνο, θαρρεις πως κι αυτες ειναι "ζεστα λεφτα";

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...

Edited by - Lazy on 19/06/2013 12:59:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  13:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lazy

quote:
Originally posted by Deorum

Τα δανεικά του Μέγκα τι σχέση έχουν. Από εσένα τα πήρε?
.......
Δεν έχει καμία σχέση ένα δάνειο προβληματικό από έναν τρίτο σε έναν τρίτο! με μια άμεση εισφορά από εσένα στην ΕΡΤ.
Κ Α Μ Ι Α.



Διαφωνω αδερφε...

καταρχην, το Μεγκα (και ολα τα λοιπα ιδιωτικα) χρωστανε τα μαλλιοκεφαλα τους στο Ελληνικο δημοσιο απο ιδρυσεως τους.
Ουτε για τις συχνοτητες πληρωνουν, ουτε εισφορες καταβαλουν στα κρατικα ταμεια...αυτα δεν ειναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ λεφτα; Εννοειται οτι αν ολα τα ιδιωτικα χρωστανε κανα μισο δις στον κρατικο κορβανα, ειναι λεφτα που θα κλειναν τρυπες και δεν θα καλουμουν παλι εγω να πληρωνω νεα χαρατσια η να απολυθουν επιπλεον ατομα για να καθυφθουν οι τρυπες...
Αρα λοιπον αφου και τα ιδιωτικα καναλια λειτουργουν ουσιαστικα ως κρατικα (γιατι ουσιαστικα ζημιωνουν εξισου με την καθε ΕΡΤ τα ταμεια του κρατους) απαιτω να μπει και εκει ΛΟΥΚΕΤΟ. Να τους παρουν τις αδειες λειτουργιας , να εκπεμπουν και αυτοι μαυρο, μεχρι να εξυγιανθουν και να πληρωσουν τα χρεη τους προς ΕΜΕΝΑ!

παμε και στα δανεια απο τις τραπεζες τωρα....
οι τραπεζες εχουν τεραστιο προβλημα (δεδομενο)
οι τραπεζες για να λυσουν το προβλημα τους επιδοτουνται (κακως λεω εγω, δεν γινεται το κερδος δικο σου και η χασουρα σου δικη μου) απο το κρατος (δηλαδη εμενα). Χρηματα που θα μπορουσαν να πανε απευθειας στην αναπτυξη της Χωρας πανε στο να σωσουν τις τραπεζες.
ερχεται τωρα αυτη η τραπεζα, και με τα δικα μου λεφτα, αντι να τα ριξει σε δανεια που θα στηριξουν την αγορα (δηλαδη, εμμεσα η αμεσα εμενα) , τα ριχνει στο να στηριξει τα πτωχευμενα καναλια (κατι που δεν μου προσφερει εμενα και τη Χωρα ΤΙΠΟΤΑ)!

Αρα τελικα δικα μου λεφτα (απο το καθε χαρατσι, αυξηση φορου, η οποιον αλλο τροπο) πηγαινουν και στις πτωχευμενες τραπεζες (και καλα για δικο μου καλο, για να μην χασω τις καταθεσεις μου που δεν μου εχουν αφησει μια) και απο εκει αντι να στηριξουν εμενα (εμας) πηγαινουν στα επισης πτωχευμενα καναλια (που ομως στηριζουν το συστημα!!)........και αυτο δεν θα πρεπε να με αφορα;
σε λιγο καιρο που οι τραπεζες θα ψαχνουν παλι χρηματα στηριξης επειδη τα προηγουμενα πηγαν στο "βοθρο" απο που θα τα βρουν παλι;

Κατσε να μαντεψω...........Παλι απο ΕΜΕΝΑ!!!!

Το ιδιο ισχυει και για τα κομματα που καποιοι ακομα πιστευουν. Χρωστανε εκατονταδες εκατομμυρια στις τραπεζες με εγγυητη ΕΜΕΝΑ! Αρα με τον ενα η τον αλλο τροπο παλι εγω θα τα στηριξω κι αυτα. Ειτε επειδη τωρα στηριζω οικονομικα τις προβληματικες - και εξαιτιας τους - τραπεζες, ειτε επειδη οταν (που θα γινει) βαλουν λουκετο, τα δανεια θα τα φορτωθω παλι εγω αφου εγγυητης εχει μπει παρανομα το Ελληνικο δημοσιο.


Δεν ειμαι υπερ ΑΥΤΗΣ της ΕΡΤ και ΑΥΤΟΥ του δημοσιου τομεα (τα χω γραψει στα πρωτα μηνυματα στο τοπικ που ανοιχτηκε) - δεν μπορω να ειμαι 100% αλληλεγγυος σε υπαλληλους που αν ξαναπαρουν πισω τις θεσεις τους θα συνεχισουν την ελεγχομενη ενημερωση και θα ξεχασουν ολλα απο οσα λεγαν τοσες μερες, δεν ειμαι καν αριστερος για να στηριζω οπου βρω (η οπως γραφτηκε καπου, "η Ελλαδα πρεπει να ειναι η μονο χωρα που μεχρι και οι αναρχικοι αποδειχτηκαν Κρατιστες").....αλλα καποια πραγματα βγαζουν ματια.

Επειδη αυτη η (κατοχικη για μενα) κυβερνηση εχει αποδειξει οτι δεν αγγιζει πουθενα δικα της παιδια, δεν πειθομαι οτι το κλεισιμο της ΕΡΤ εγινε με οικονομικα κριτηρια. Να δικαιολογησουμε τις 2000 απολυσεις που απαιτουνται για να παρουμε τη δοση...επειτα φτιαχνουμε μια νεα ΕΡΤ (με κριτηρια ΑΣΕΠ αλα Μουσειο Ακροπολης!) που να ελεγχουμε ακομα περισσοτερο μιας που στην υπαρχουσα ο πιο δεξιος εκει μεσα ψηφιζει ΠΑΣΟΚ, και ολα καλα...

Τσπ, κουβεντα να γινεται, εχω παψει πλεον να αγχωνομαι γιατι το Κρατος αυτο δεν σωζεται...

ΥΓ Δεν εχει σημασια αν δεν ειναι "ζεστα λεφτα" οπως λες......ζεστα λεφτα δεν υπαρχουν ετσι κι αλλιως σε αυτα τα μεγεθη στην παγκοσμια οικονομια.....οι δοσεις δηλαδη που ερχονται βασανιστικα, για να μας "σωζουν" καθε τριμμηνο, θαρρεις πως κι αυτες ειναι "ζεστα λεφτα";

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...






Και σε ποιους ανηκουν τα πτωχευμενα καναλια που σωζουμε εμεις?
Μηπως σε αυτους που φοροδιαφευγουν με την ευχη της εκαστοτε Κυβερνησης?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  13:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...προφανως! Αυτοι κερδιζουν οικονομικα απο ολες τις πλευρες και ως ανταλλαγμα στηριζουν.
Το λογαριασμο ειπαμε........εμεις!

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  13:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lazy

...προφανως! Αυτοι κερδιζουν οικονομικα απο ολες τις πλευρες και ως ανταλλαγμα στηριζουν.
Το λογαριασμο ειπαμε........εμεις!

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...




Τα κερδη ΟΛΑ αυτοι και τις ζημιες ΟΛΕΣ εμεις.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  14:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια διευκρίνιση:

Αν δεν "σωθούν" οι τράπεζες από το κράτος είτε δεν θα σωθούν (χάνουμε όλοι όλες τις καταθέσεις μας) ή θα σωθούν (και) από τους ιδιώτες.

Θεωρητικά η σειρά πρέπει να είναι:
-μέτοχοι,
-senior debt holders
-junior debt holders
-"ανασφάλιστες" καταθέσεις
-"ασφαλισμένες" καταθέσεις.

(πχ δείτε εδώ: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26517&subid=2&pubid=113045945 )

Το θέμα είναι πού, γιατί και πόσο θα βάλουμε τα κρατικά λεφτά (i.e. λεφτά όλων μας) να συνεισφέρουν και να καλύψουν, ουσιαστικά, τους επόμενους στη σειρά;

Οπότε θα πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε, πάντα με βάση την πραγματικότητα και όχι περιμένοντας τον ...Γκοντό.
(είδαμε τι έπαθαν οι Κύπριοι...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  14:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικη αποψη μου για τις τραπεζες...:

Ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρησεις. κακως σε ενα βαθμο καθως ουδεποτε ερωτηθηκα για το αν μια κρατικη τραπεζα (στην οποια μπορει να ειχα δανειο και υποθηκευμενο σπιτι...η την περιουσια μου σε Γη αν ημουν αγροτης) ηθελα να μετατραπει σε μια μερα σε ιδιωτικη. Το προσπερναω αυτο...(οχι ως ελασσων...αλλα ως ασχετο με την κουβεντα!)

Αφου λοιπον μιλαμε για ιδιωτικες επιχειρησεις, τοτε Το ρισκο οφειλει να βαρυνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΥΤΟΥΣ!
Δεν γινεται στα υπερκερδη που εβγαζαν την προηγουμενη δεκαετια να τα ηθελαν ολα δικα τους, και τωρα να κλαιγονται για βοηθεια απο το καθε κρατος...
δεν τα βγαζεις περα; να πληρωσουν τα στελεχη σου που πληρωνες τεραστια δωρα για τα δανεια που μοιραζαν....
να πληρωσουν καταρχην οι ιδιοκτητες (οποιοι και αν ειναι αυτοι καθως στο λαβυρινθο αυτο κανεις δεν βγαζει ακρη ακομα κ αν ειναι μεσα απο το συστημα τους....αλλα αυτες ειναι θεωριες "συνομωσιας" οποτε τ αφηνουμε κι αυτο)

Και Αν και ετσι δεν γινονται βιωσημες ας ΚΛΕΙΣΟΥΝ...και ας χασω τα λεφτα μου!
Ηξερα τι εκανα οταν τα "εμπιστευομουνα" σ'αυτους....αν δεν ηξερα ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ! ας εχω τις συνεπειες που εχει ενας μικρομετοχος μιας ιδ.επιχειρησης οταν αυτη φαλιριζει.......και για αυτον κριμα δεν ειναι; Εκει δεν στηριζουν την επιχειρηση τα Κρατη για να μην χασουν τα χρηματα τους οι μετοχοι!

Ελα ομως που τους βολευει το παραμυθι οπως ειναι τωρα!;
τα υπερκερδη δικα τους.....και στα δυσκολα στηριζει ο κοσμος για να "μην χασουν ολες τις περιουσιες τους σε καταθεσεις"............δεν θα παρω αλλο.
Το ρισταρτ που θα γινοταν αν εκλειναν, εμας θα βολευε.....κι ας μην το καταλαβαινουμε αυτη τη στιγμη!!!! θα το καταλαβουμε οταν σιγα-σιγα θα μας τα παρουν ολα και αυτοι θα συνεχισουν να μας ελεγχουν.


---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  15:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Το σύστημα έχει σχεδόν όλα τα στοιχεία του αλληλένδετα. Αυτό που λες είναι η αμερικανική (κατά κάποιους άκρα καπιταλιστική) άποψη "αν κάτι δεν δουλεύει, να κλείσει" η οποία, ωστόσο, συμπληρώνεται από μια μεγάλη αλήθεια: Too big to fail. Το 2008 οι αμερικανοί ...αντέγραψαν τον ΑΓΠ και κρατικοποίησαν εταιρείες. Η διαφορά είναι ότι τις επιστρέφουν στους ιδιώτες και έτσι το κράτος κερδίζει, τελικά.

Το "ας χασω τα λεφτα μου!" μου ακούγεται κάπως θεωρητικό (και προφανώς εξαρτάται από τα λεφτά που έχει κανείς) αγνοεί το τεράστιο domino effect και μπορεί, τελικά, να "συμφέρει" (ακραίο παράδειγμα) μια παραπάνω φορολόγηση για να μην χαθουν οι καταθέσεις.

Αλλά ξεφύγαμε από την ...ΕΡΤ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  15:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και θυμήθηκα μια εκπληκτικά ατάκα του Reagan:
If it moves, tax it. If it keeps moving, regulate it. And if it stops moving, subsidize it.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  15:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι λέτε ρε παιδιά οι θιασώτες της "ελεύθερης" οικονομίας ότι δεν έχουν σχέση τα "δανεικά" του μεγκα και εάν τα πήρε απο εμένα (και κατ' επέκταση τα χρέη του, προς το ελληνικό δημόσιο που του χαρίζονται με τον έναν ή τον άλλον τρόπο απο την αρχή της λειτουργίας του) ????

Το mega είναι προβληματικό και υπό πτώχευση διαβάζω....Δηλαδή το mega και το κάθε mega, ως επιχείρηση ξεκίνησε και έμπαινε μέσα και δεν μπορούσε το καημένο να πληρώνει τις ασφαλιστικές και φορολογικές του υποχρεώσεις προς το δημόσιο Αλλά δεν έκλεισε απο την πρώτη μέρα? ....Δηλαδή ο x επιχειρηματίας που είχε κάποια λεφτά, τα ριξε στο μεγκα και ΕΧΑΝΕ λεφτά για χρόνία???? ....Δηλαδή τώρα αυτός πρέπει να είναι ζητιάνος στην ομόνοια τελικά, με τόσα χρέη που έχει το μέγκα αφού τελικά φάνηκε ότι δεν είχε τόσα λεφτά για να τα καλύψει όλα και προφανώς του τέλειωσαν αφού το μέγκα ακόμα χρωστάει...

Ή μήπως το mega (και το κάθε mega) είναι υπο πτώχευση ΑΦΟΥ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΠΕΞΩ ΤΟΝ Χ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΧΕΙ ΚΑΡΠΩΘΕΪ ΜΕ ΧΙΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ (μερίσματα, παράλογες επιχειρηματικές αμοιβές, τιμολογήσεις σε τρίτες υπεράκτιες δικές του επιχειρήσεις, κρατικές προμήθειες και κρατικές ενισχύσεις μέσω αμαρτωλών "διαφημίσεων", χαριστικών παραχωρήσεων συχνοτήτων κτλ και άπειρα άλλα τεχνάσματα μέσα απο τα οποία οι ανώνυμες εταιρίες, στην Ελλάδα ειδικά, ξεπλένουν τα κέρδη τους)? ...Γιατί άμα είναι έτσι να το λέμε ξεκάθαρα ότι αυτό ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ πως είναι το δίκαιο και το σωστό στη "νεοφιλελεύθερη" οικονομία μας...

Εκτός εάν θέλετε να πίστεύουμε ότι ο x επιχειρηματίας που η εταιρία του χρωστάει 100.000.000 ευρώ σήμερα, ζει αναγκαστικά (αφού δεν έχει ο καημένος ο άνθρωπος και έμπαινε μέσα τόσα χρόνια) σε χειρότερη κατάσταση, σε κάποια τρώγλη και πεινάει περισσότερο στο "τραπέζι" του απο εμένα που η εταιρία μου χρωστάει 1.000 ή 10.000 ευρώ σήμερα?

Καλά στη θεωρία να λέμε ότι η "ελεύθερη" αγορά χωρίς αυστηρό κρατικό έλεγχο και παρεμβατισμό είναι το τέλειο σύστημα για τον Α ή Β λόγο, το κακό είναι όμως ότι στη πράξη και καθώς τις εταιρίες τις έχουν συνήθως ΑΠΛΗΣΤΟΙ άνθρωποι που σκοτώνουν και τη μάνα τους για λίγο παραπάνω κέρδος (πόσο μάλλον τη δική σου μάνα και τη σύνταξη της) δεν λειτουργεί καθόλου (ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΕΜΕ) έτσι

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23.02.13 - 50km Ψάθα Αλεποχώρι ________ 24.03.13 - Μαραθώνιος Μεσσήνης ________ 21.04.13 - Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης
28.04.13 - Μονοπάτι Παρνασσού _____________ 19.05.13 - Alpamayo Pro _____________ 02.06.13 - Ziria Cross Country Race
30.06.13 - Olympus Marathon _______________ 27.07.13 - Zagori 50km _______________ 11.08.13 - Kainach BergMarathon
24.08.13 - Karwendelmarsch 52km ______ 22.09.13 - Μαραθώνιος Οίτης Ηρακλής _______ 26.10.13 - Vfut Paranesti 100km
_____________________________________ 10.11.13 - Athens Classic Marathon ___________________________________

Edited by - sam on 19/06/2013 16:04:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2013 :  16:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει η εταιρεία, οι μέτοχοι, οι ομολογιούχοι, οι υπάλληλοι και οι πελάτες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000