Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μετατάρσιο!!!!!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

iakdm
Newbie Forum Runner

11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/06/2013 :  21:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλες και φίλοι εδω και 1 μήνα πόνος στο μετατάρσιο στην προπόνηση και ενω λέω οκ υπομονή και ξεκούραση,της 15 πρώτες μέρες δεν έκανα,τίποτα της επόμενες 15 (ως σήμερα)μόνο ποδήλατο!δεν ενοχλεί στην καθημερινότητα,αλλα νιώθω πως εχω σαν πετραδάκι στο σημείο που ενώνει το 2ο δάκτυλο στο μεταταρσιο και αν δοκιμάσω να τρέξω θα γυρίσω παλι στην αρχή!εχει κανείς κατι τετοιο παθει ποτέ???????

Dinosman
Forum-Runner

159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2013 :  23:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έχεις χτυπήσει ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2013 :  23:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το εχω παθει 2 φορες. Εγω αισθανομουν οχι ενα πετραδακι αλλα λες κ περπατουσα σε χαλικια. Την πρωτη φορα ποτε αισθανομουν χαλικια κ ποτε λες κ με τρυπουσαν με βελονες. Τη δευτερη φορα αισθανομουν "μονο" βελονες. Αφορητος πονος! Σε ακινητοποιει! Μου κρατησε απο 4-5 μερες κ τις 2 φορες. Κανε μασαζ στην πατουσα. Η, βαλε ενα μαντηλι στο πατωμα κ προσπαθησε να το πιασεις ξυπολητος με τα δαχτυλα. Μασαζ μπορεις να κανεις κ με μπαλακι του τεννις. Βαλτο στο πατωμα κ παιζε με το πελμα.

Ο gargadua ειχε προβλημα για εναμισι χρονο. Υπαρχει σχετικο thread.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2013 :  02:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα νομίζω λέγεται" Πελματιαία απονευρωσίτιδα " .Να το:http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5723&whichpage=1&SearchTerms=%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1

Μην τρελαίνεσαι αμέσως! Μπορεί και να μην έχεις τίποτα.Απλά σε παραπέμπω σε αυτό το θέμα μπας και βρεις κοινά στην συμπτωματολογία

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2013 :  09:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξέχασε για λίγο καιρό το τρέξιμο γιατί θα ακινητοποιηθείς για καλά αν συνεχίσεις. Σε μένα ήταν στο 4ο δάχτυλο.
Δεν θέλει μαγκιές αλλά δεν θέλει και υστερίες. Ασχολήσου με κάτι άλλο μέχρι να περάσει και άστο να βελτιωθεί μόνο του.
Κάνε και 1 επίσκεψη σε γιατρό, ίσως και 1 μαγνητική με σκιαγραφικό (καλά το γράφω ΝΙΚΟΤ;;), για το ψυχολογικό μέρος, αν και δεν πιστεύω ότι ιατρικά ή φαρμακευτικά μπορεί αν επέμβει κάποιος. Ίσως λίγες φυσικοθεραπείες να βελτιώσουν λιγάκι την κατάσταση. Φυσικά, θα πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς έχεις και όχι γενικολογίες.
Όσο το δυνατόν, γιατρός και φυσικοθεραπευτής να είναι δρομείς και όχι εκτός του χώρου.
Το ξαναγράφω γιατί είναι σημαντικό: ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ-ΥΠΟΜΟΝΗ, ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ-ΥΠΟΜΟΝΗ, ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ-ΥΠΟΜΟΝΗ.
Ο κάθε τραυματισμός είναι διαφορετικός και θέλει τον χρόνο του (μπορεί 5 μέρες, μπορεί 15 μήνες) για να εξαλειφτεί, όμως αν συνεχίσεις να το πιέζεις σίγουρα θα σε εκδικηθεί.
Περαστικά και ελπίζω σύντομα να ακούσουμε καλά νέα.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

iakdm
Newbie Forum Runner

11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  12:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλες και φίλοι μετά από ακτυνογραφία και εξέταση γιατρού διαγνωσθηκε σφυροδακτυλία......μου συνεσθησε να παρω κατι σιλικονάτα διαχωριστικά δακτύλων(εν προκοιμένω μεγαλου και 2ου δακτύλου)ωστε να περάσει!πρόκειται για πίεση των δακτύλων προς τα διπλανά με αποτέλεσμα τον πόνο στο μεταταρσιο!!!!οχι στενά παπουτσια και υπομονή......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dinosman
Forum-Runner

159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  12:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα ο γιατρός διάγνωσε κάταγμα στο 2 μετατάρσιο μου έδωσε ένα νάρθηκα και πατερίτσες, ξέρει κανείς πόσο καιρό θέλουν τα κατάγματα στα μετατάρσια για να αρχίσω ξανά το τρέξιμο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2013 :  16:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τουλάχιστον δεν είναι φλεγμονή!!!! Καλά πας, υπομονή, να βρεις κάτι εναλλακτικό για άσκηση..

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  15:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω και εγώ πρόβλημα στα μετατάρσια...έχει περάσει χρόνος και κάτι και ακόμα το έχω...πήγα σύνολο σε 7 γιατρούς...όλοι μου είπανε διαφορετικά πράγματα...και τι δεν άκουσα...πτώση μεταταρσίων,νευρωμα morton,στραβό δάκτυλο τάση για κότσι,πρόβλημα στην μέση,πρόβλημα από ένα οστεόφυτο που υπάρχει μπλα μπλα μπλα

Εγώ έχω πρόβλημα όταν λυγίζουν τα δάκτυλα μου με normal διασκελισμό αρχίζουν να μουδιάζουνε και μετά αρχίζει ένας πόνος-ενόχληση στα δάκτυλα και μετά επεκτείνεται και στα μετατάρσια,τα μετατάρσια μου είναι μόνιμος πρησμένα.Αν κάνω αργό τρέξιμο με μικρό διασκελισμό ώστε να μην λυγίζουν τα δάκτυλα δεν μου εμφανίζεται κανένα πρόβλημα.Με τα λεγόμενα σου έχουμε διαφορετικό πρόβλημα αλλά οι πάτοι σίγουρα θα σε βοηθήσουνε.

Πήγα και έφτιαξα πάτους ειδικά για το πόδι μου κάνοντας πελματογράφιμα(όχι αυτό για να δω αν έχω ουδέτερο πάτημα)για να δούμε που υπάρχει περισσότερο πίεση ώστε να αποφορτιστεί η περιοχή,βοηθήσανε πολύ,όσο πιο λεπτή σόλα έχει το παπούτσι τόσο πιο άμεσος εμφανίζεται το πρόβλημα.

Μερικές φορές ασυνείδητα το πατούσα στραβά για να το προφυλάξω,καλήτερα να μην κάνεις το ίδιο λάθος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  17:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα εδώ και κάποιο καιρό. Ο γιατρός που πήγα, μου είπε ότι έχω Morton και ότι δε χρειάζεται καμμία προφύλαξη παρά διαχείριση του πόνου... Εδώ και κάποιες μέρες, χρησιμοποιώ - με βαριά καρδιά - πάτους που είχα φτιάξει παλιότερα και είχα αποφασίσει να μη τους χρησιμοποιώ γιατί μου φαίνονταν βαριοί και κουραστικοί, καθότι είχα περάσει και στο minimal - barefoot. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, αλλά έχω δει σημαντική βελτίωση, χωρίς να είμαι ακόμη καλά. Ίσως στηρίζεται η υψηλή ποδική μου καμάρα και βοηθάει... Επίσης βάχω πάγο μετά το τρέξιμο και κάνω μασάζ με κάποια κρέμα με αιθέρια έλαια. Χθες έκανα μετά από καιρό 1.5 ώρα τρεξιμο στον Υμηττό, περίπου 15 χλμ., ανηφόρα - κατηφόρα στην άσφαλτο από φυλάκιο Καραμολέγκου έως ψηλότερα και επιστροφή, φορώντας Adios 2 με τους πάτους μου. Ελάχιστη ενόχληση. Υπομονή χρειάζεται, όχι πανικός... Προσοχή χρειάζεται και στα πολιτικά παπούτσια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  18:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα εδώ και κάποιο καιρό. Ο γιατρός που πήγα, μου είπε ότι έχω Morton και ότι δε χρειάζεται καμμία προφύλαξη παρά διαχείριση του πόνου... Εδώ και κάποιες μέρες, χρησιμοποιώ - με βαριά καρδιά - πάτους που είχα φτιάξει παλιότερα και είχα αποφασίσει να μη τους χρησιμοποιώ γιατί μου φαίνονταν βαριοί και κουραστικοί, καθότι είχα περάσει και στο minimal - barefoot. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, αλλά έχω δει σημαντική βελτίωση, χωρίς να είμαι ακόμη καλά. Ίσως στηρίζεται η υψηλή ποδική μου καμάρα και βοηθάει... Επίσης βάχω πάγο μετά το τρέξιμο και κάνω μασάζ με κάποια κρέμα με αιθέρια έλαια. Χθες έκανα μετά από καιρό 1.5 ώρα τρεξιμο στον Υμηττό, περίπου 15 χλμ., ανηφόρα - κατηφόρα στην άσφαλτο από φυλάκιο Καραμολέγκου έως ψηλότερα και επιστροφή, φορώντας Adios 2 με τους πάτους μου. Ελάχιστη ενόχληση. Υπομονή χρειάζεται, όχι πανικός... Προσοχή χρειάζεται και στα πολιτικά παπούτσια...



Αυτός που μου είπε έχω morton που έδωσε για πρώτο στάδιο να περνώ κάτι χάπια για τα νεύρα-επιληψία τα lycira.Αφού δεν βελτιώθηκε τίποτα δευτερο στάδιο με έβαλε να φτιάξω πάτους που είναι για την δικη μου πατούσα και εκεί βρίσκομαι τώρα και το πρόβλημα απλώς έχει βελτιωθεί(πάντως αυτοί οι πάτοι είναι πιο ελαφριοι σε σχέση με κάτι σιλικονατους που είχα πάρει πιο παλιά).Τρίτο στάδιο μου έχει πει ενέσεις κορτιζόνης και αν δεν γίνει καλά τέταρτο και τελευταίο χειρουργείο

Βασικά ποιος γιατρός από τους 7 που πήγα έχει δίκιο για το πρόβλημα που έχω?

O γιατρός πως κατέληξε στο συμπέρασμα ότι έχεις morton;Tου είπες ότι έτρεχες minimal-barefoot μήπως παίζει αυτό ρολο;Eίχα κάνει και εγώ σταδιακή μετάβαση σε ελαφροπάπουτσα,μετά απο περίπου μήνα άρχησε το πρόβλημα αλλά δεν νομίζω να φτάιει αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2013 :  20:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διάγνωση προέκυψε μόνο από κλινική εξέταση. Δε γνωρίζω αν αυτό αρκεί. Τώρα για το τι φταίει, άντε βγάλε άκρη... Δεν του είπα τίποτα για minimal κλπ, γιατί δε νομίζω ότι θα βοήθαγε. Βλέποντας και κάνοντας, υπομονή και ψυχραιμία.... Για την ώρα είμαι σχετικά ικανοποιημένος, γιατί την εβδομάδα που πέρασε έκανα 65 χλμ., με σημάδια σαφούς βελτίωσης.

quote:
Originally posted by Sor

quote:
Originally posted by CaballoBlanco

Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα εδώ και κάποιο καιρό. Ο γιατρός που πήγα, μου είπε ότι έχω Morton και ότι δε χρειάζεται καμμία προφύλαξη παρά διαχείριση του πόνου... Εδώ και κάποιες μέρες, χρησιμοποιώ - με βαριά καρδιά - πάτους που είχα φτιάξει παλιότερα και είχα αποφασίσει να μη τους χρησιμοποιώ γιατί μου φαίνονταν βαριοί και κουραστικοί, καθότι είχα περάσει και στο minimal - barefoot. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, αλλά έχω δει σημαντική βελτίωση, χωρίς να είμαι ακόμη καλά. Ίσως στηρίζεται η υψηλή ποδική μου καμάρα και βοηθάει... Επίσης βάχω πάγο μετά το τρέξιμο και κάνω μασάζ με κάποια κρέμα με αιθέρια έλαια. Χθες έκανα μετά από καιρό 1.5 ώρα τρεξιμο στον Υμηττό, περίπου 15 χλμ., ανηφόρα - κατηφόρα στην άσφαλτο από φυλάκιο Καραμολέγκου έως ψηλότερα και επιστροφή, φορώντας Adios 2 με τους πάτους μου. Ελάχιστη ενόχληση. Υπομονή χρειάζεται, όχι πανικός... Προσοχή χρειάζεται και στα πολιτικά παπούτσια...



Αυτός που μου είπε έχω morton που έδωσε για πρώτο στάδιο να περνώ κάτι χάπια για τα νεύρα-επιληψία τα lycira.Αφού δεν βελτιώθηκε τίποτα δευτερο στάδιο με έβαλε να φτιάξω πάτους που είναι για την δικη μου πατούσα και εκεί βρίσκομαι τώρα και το πρόβλημα απλώς έχει βελτιωθεί(πάντως αυτοί οι πάτοι είναι πιο ελαφριοι σε σχέση με κάτι σιλικονατους που είχα πάρει πιο παλιά).Τρίτο στάδιο μου έχει πει ενέσεις κορτιζόνης και αν δεν γίνει καλά τέταρτο και τελευταίο χειρουργείο

Βασικά ποιος γιατρός από τους 7 που πήγα έχει δίκιο για το πρόβλημα που έχω?

O γιατρός πως κατέληξε στο συμπέρασμα ότι έχεις morton;Tου είπες ότι έτρεχες minimal-barefoot μήπως παίζει αυτό ρολο;Eίχα κάνει και εγώ σταδιακή μετάβαση σε ελαφροπάπουτσα,μετά απο περίπου μήνα άρχησε το πρόβλημα αλλά δεν νομίζω να φτάιει αυτό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2013 :  17:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εμένα από κλινική εξέταση το διέγνωσε(αν είναι αυτό,πάντως ο συγκεκριμένος είναι ειδικός για το πόδι),ακτινογραφία και μαγνητική καθαρές.

Παίζει αν πας σε άλλον γιατρό να σου πει άλλα,εκτός αν η περίπτωση σου βγάζει μάτι.

Με το πρόβλημα που έχω,μάλλον θα το έχω για μόνιμα :(((((

Edited by - Sor on 10/07/2013 18:02:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000