Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Suunto το ανάγνωσμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 28

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  16:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by nik_chrysos

Γειά σας παιδιά. Επειδή είμαι χρήτης των Suunto & Polar καταθέτω τις προσωπικές μου εμπειρίες. Πολύς λόγος και έπαινοι δίνονται για τα Ambit, κατά τη γνώμη μου υπερβολικά. Το Ambit 1 είναι αντιεργονομικό ρολόι, ακατάλληλο για άτομα με λεπτό καρπό. Η εργονομία βελτιώθηκε στο Ambit 2s, το οποίο είναι όντως πολύ όμορφο ρολόι για να το φοράς και έξω. Η μπαταρία του Ambit 2s εξαντλείται μετά από 1 πεντάωρο προπόνησης περίπου, ενώ ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείται προπονητικά ξοδεύεται ταχύτερα από το Polar RC3 GPS, το οποίο κρατάει πολύ περισσότερο (ακόμα και προπονητικά μέχρι και 11ωρο). Στα κουμπιά του pause κατά τη διάρκεια της άσκησης, είναι σπαστικό για το Ambit να πατάς 2 φορές το ίδιο κουμπί για σταμάτημα και επανέναρξη, κάτι το οποίο στις διαλειμματικές ενοχλεί αρκετά. Στο Polar κάτι τέτοιο γίνεται μόνο με ένα απλό πάτημα και η προπόνηση συνεχίζει να γράφει κανονικά. Το κουμπί στο φως πρέπει να το πατάς συνέχεια όταν θέλεις να βλέπεις τα περάσματά σου στα Autolaps τη νύχτα (πχ κάθε km). Στο Polar πατάς μία φορά το κουμπί του φωτός και σε κάθε Auto laps σε φωτίζει την οθόνη. Για να λέμε του στραβού το δίκιο η ακρίβεια του GPS στο Ambit είναι πολύ υψηλή, σε αντίθεση με το Polar. Το ζωνάκι για το καρδιοσυχνόμετρο όμως είναι εργονομικότερο στο Polar, όπου κουμπώνει απλώς η συσκευή μέτρησης της ΚΣ, ενώ στη Suunto η συσκευή φοριέται μαζί με το ζωνάκι. Η ανάλυση της πρεοπόνησης είναι λίγο πολύ η ίδια και στα 2 συστήματα. Καλύτερη η Polar στην καταγραφή της ΚΣ, καλύτερη η Suunto στις υψομετρικές διαφορές. Εν ολίγοις αν κάποιος ψάχνει ένα όμορφο ρολόι με μεγάλη ακρίβεια GPS και για τρέξιμο σε βουνό τότε πάει στο Ambit 2S. Από πλευράς αξιοπιστίας όμως και value for money σχέσης, νομίζω ότι η Polar είναι καλύτερη.



Μόνο 5-8 ώρες και πατάς συνέχεια το φωτάκι για να δεις;

Από αυτά που διαβάζω και λόγω της διαφοράς στην τιμή Ι 'll stick to Gxxx.

Ρολόι για προπόνηση θέλω όχι Rolex

Μέσα το κεφάλι για να μην φάμε σφαίρα.


___________________
Run Natural... run Bare






Εγω τα εχω δοκιμασει ολα, ειχα το Polar S625 παρα πολυ καλο και ευχρηστο αλλα δεν ειχε GPS το footpod που ειχε δεν το χρησιμοποιησα ποτε.
Μετα πηρα το Suunto T3 με GPS χεριου, απαραδεκτο ρολοι το πουλησα.
Μετα πηρα το Garmin 405 το οποιο μου εσπαγε τα νευρα το Bezel και καμμια φορα κολλαγε οπως καθε γκαρμιν πυ σεβεται τον εαυτο του.
Μετα πηγα στο Garmin 310xt το οποιο ηταν πολυ ευχρηστο λογω της καλης μπαταριας και της ευκρινεστατης οθονης του, αλλα κολλαγε και αυτο.
Το πουλησα σε εναν φιλο και του κολλησε στον Μαραθωνιο και δεν εβλεπε τιποτα, τελικα γλυτωσα τα μπινελικια αφου εσπασε τελικα το 3ωρο στα τυφλα σχεδον για 30".
Το 310 το πουλησα γιατι δνε μετραγε σωστα στο κολυμπι οπου τοτε εκανα αρκετα και πηρα το 910χτ οπου ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε γκαρμιν απο ποιοτητα.Βασικα ειναι το μονο που αξιζει.
Αλλα επειδη ηθελα πλεον να παρω ενα ρολοι και να το κρατησω και επειδη τα γκαρμιν τρωνε τρελα κολληματα αποφασισα να παρω οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη στην αγορα και πριν λιγο καιρο πηρα το Suunto Ambit2 Black οπου μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα παραπονο και κανει ακριβως τα ιδια και παραπανω απο το 910 της γκαρμιν.
Αυτα τα ολιγα.
Οπως ειπε και ο Ιωσηφ η Suunto εκανε γερο μπασιμο στα αθλητικα ρολογια με GPS και προκαλεσε πανικο στην μεχρι τωρα επικρατουσα στην αγορα γκαρμιν η οποια ειχε μαλλον αναπαυθει στις δαφνες του παρελθοντος.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  19:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η garmin ειναι μαγαθηριο μπροστα στην suunto αλλα τα gps χειρος ειναι σχετικα μικρό μέρος του τζίρου της. Πρεπει δε να καταλαβουμε και την αμερικανικη αγορα για να εξηγησουμε γιατι δεν το παλευει με τις αναβαθμισεις.
Τα πιο πολλα gps χειρος πουλουνται λιγο πριν τις γιορτες και επι το πλειστον αγοραζονται ως δωρα σε ατομα που ειναι περιστασιακοι δρομεις ή που δεν τρεχουν και καθόλου.
Στο τελος δε, καταληγουν ως παρατημένα δώρα ή σε μεταπώληση.
Λαμβάνοντας υπόψιν και το μέγεθος , γιατι τις πρωιμες μερες των gps , υπήρχε η Magellan και η Garmin, η δεύτερη δεν ασχολείται ιδιαιτερα με την αναπτυξη των λογισμικών και δεν εχει και ειδικες ομαδες να ασχοληθούν με τα bugs ενω καποιες άλλες αναπτύσσουν το λογισμικό απο το τελευταιο "παγωμενο" στάδιο που διατεθηκε αυτο με το κάθε μοντέλο ρολογιού.
Εμας φυσικα μας στεναχωρεί αυτό και ως καταναλωτές μας συμφέρει πάντα να υπάρχει εντονος ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών.
Η garmin ειχε πχ βγαλει το νεροβραστο Fenix και ξαφνικα επαθε καρδιακο με το Ambit που ειναι 2 γενιες μπροστα σε λογισμικο, κατι που το αντιλαμβανεται ευκολα καποιος που ειναι της εφαρμοσμένης πληροφορικής.
Η απειρια της Suunto βεβαια φανηκε με την γρηγορη αντικατασταση του Ambit με το Ambit 2 , γιατι το πρωτο δεν ειχε την απαιτούμενη τεχνολογική υποδομή σε επεξεργαστη και μνήμη για να ανταπεξέλθει στο λογισμικό που ηθελαν να τρέξουν.
Προγραμματιστικά πάντως ακομα με τα ρολογια χειρος ειμαστε στον μεσαίωνα αφου εαν δεν ανοιχθούν τα οικοσυστήματα και δοθουν τα καταλληλα εργαλεία και βιβλιοθήκες για να αναπτυχθούν προγράμματα για τα ρολογια απο οποιοδήποτε προγραμματιστή, τα ρολόγια θα χωλαίνουν μπροστα σε ένα "εξυπνο" κινητό που χρησιμοποιεί ο περιστασιακός δρομέας (που ειναι πολλοι περισσότεροι απο τους αφοσιωμένους αθλητές) και στα προγράμματα που αυτό έχει.
Εγω βλέπω είτε τα ρολογια να πεθαίνουν στο τέλος , είτε να αναπτύσσονται ως συσκευες που πλέον θα έχουν και δυνατότητες επικοινωνίας εφαμιλλες των σημερινών κινητών. Σας ζάλισα αλλα μιας και πιασαμε τεχνολογικα την συζήτηση.

YΓ . Stratus αυτο που γινεται με εσενα ειναι απίστευτο. Δοκίμασες να το επιστρέψεις? Αν εχεις καποιο θέμα με το να τους τα γράψεις αγγλικά στην φόρμα επιστροφής, να το κανω εγω το κατεβατό να το στείλεις... Μην το αφήνεις πάντως.

Edited by - mbair on 13/12/2013 19:46:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  19:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως τα λεει ο Ιωσηφ αλλα και ο Σαββας.
Κανενα gps ρολοι δεν μπορει να μετρησει με ακριβεια μετρων την αποσταση και φυσικα την ταχυτητα με ακριβεια δευτερολεπτων.
Ειδικα σε γηπεδο ακυρωνονται πληρως.
Επισης σε διαδρομες στην πολη με ψηλα κτιρια,πολλες στροφες κλπ εχουν μεγάλο θέμα.
Οτι το Suunto 2 ειναι μακραν καλυτερο απο τα υπαρχοντα δεν νομιζω οτι καποιος εχει επιχειρηματα να το αμφισβητησει.


"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  19:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Η garmin ειναι μαγαθηριο μπροστα στην suunto αλλα τα gps χειρος ειναι σχετικα μικρό μέρος του τζίρου της. Πρεπει δε να καταλαβουμε και την αμερικανικη αγορα για να εξηγησουμε γιατι δεν το παλευει με τις αναβαθμισεις.
Τα πιο πολλα gps χειρος πουλουνται λιγο πριν τις γιορτες και επι το πλειστον αγοραζονται ως δωρα σε ατομα που ειναι περιστασιακοι δρομεις ή που δεν τρεχουν και καθόλου.
Στο τελος δε, καταληγουν ως παρατημένα δώρα ή σε μεταπώληση.
Λαμβάνοντας υπόψιν και το μέγεθος , γιατι τις πρωιμες μερες των gps , υπήρχε η Magellan και η Garmin, η δεύτερη δεν ασχολείται ιδιαιτερα με την αναπτυξη των λογισμικών και δεν εχει και ειδικες ομαδες να ασχοληθούν με τα bugs ενω καποιες άλλες αναπτύσσουν το λογισμικό απο το τελευταιο "παγωμενο" στάδιο που διατεθηκε αυτο με το κάθε μοντέλο ρολογιού.
Εμας φυσικα μας στεναχωρεί αυτό και ως καταναλωτές μας συμφέρει πάντα να υπάρχει εντονος ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών.
Η garmin ειχε πχ βγαλει το νεροβραστο Fenix και ξαφνικα επαθε καρδιακο με το Ambit που ειναι 2 γενιες μπροστα σε λογισμικο, κατι που το αντιλαμβανεται ευκολα καποιος που ειναι της εφαρμοσμένης πληροφορικής.
Η απειρια της Suunto βεβαια φανηκε με την γρηγορη αντικατασταση του Ambit με το Ambit 2 , γιατι το πρωτο δεν ειχε την απαιτούμενη τεχνολογική υποδομή σε επεξεργαστη και μνήμη για να ανταπεξέλθει στο λογισμικό που ηθελαν να τρέξουν.
Προγραμματιστικά πάντως ακομα με τα ρολογια χειρος ειμαστε στον μεσαίωνα αφου εαν δεν ανοιχθούν τα οικοσυστήματα και δοθουν τα καταλληλα εργαλεία και βιβλιοθήκες για να αναπτυχθούν προγράμματα για τα ρολογια απο οποιοδήποτε προγραμματιστή, τα ρολόγια θα χωλαίνουν μπροστα σε ένα "εξυπνο" κινητό που χρησιμοποιεί ο περιστασιακός δρομέας (που ειναι πολλοι περισσότεροι απο τους αφοσιωμένους αθλητές) και στα προγράμματα που αυτό έχει.
Εγω βλέπω είτε τα ρολογια να πεθαίνουν στο τέλος , είτε να αναπτύσσονται ως συσκευες που πλέον θα έχουν και δυνατότητες επικοινωνίας εφαμιλλες των σημερινών κινητών. Σας ζάλισα αλλα μιας και πιασαμε τεχνολογικα την συζήτηση.

YΓ . Stratus αυτο που γινεται με εσενα ειναι απίστευτο. Δοκίμασες να το επιστρέψεις? Αν εχεις καποιο θέμα με το να τους τα γράψεις αγγλικά στην φόρμα επιστροφής, να το κανω εγω το κατεβατό να το στείλεις... Μην το αφήνεις πάντως.


Aφου μου εστειλα δευτερο οταν χαλασε το πρωτο.Εχει ακριβως τα ιδια προβληματα με το πρωτο.Πραγματικα δε ξερω τι συμβαινει.
Παντως αμα σε δειχνει να τρεχεις 3χλμ σε 4.5 λεπτα σου ανεβαζει το ηθικο στα υψη

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  19:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο που σου ετυχε Χρηστο δεν εχει προηγουμενο!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  20:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Πραγματικα πιστευω οτι η suunto με εχει στο ματι
Δεν εχει μετρησει σωστα αποσταση ουτε μια φορα.Οταν λεω σωστα εννοω με τη λογικη αποκλιση ενος gps.Τρεχω συνηθως στις ιδιες διαδρομες εδω και χρονια και εχω "σημαδεμενες" τις αποστασεις.Το πρωτο χλμ που τρεχω καθε φορα μου το εχει βγαλει απο 600 μετρα μεχρι 1300 μετρα και αυτο γινεται συνεχως.Τρεχω 15χλμ και θα με βγαλει απο 14 μεχρι και 16.Μιλαμε για τεραστιες αποκλισεις.
Πριν μερικες εβδομαδες με εδειχνε να τρεχω με 1.5 λεπτα/χλμ και αυτο για 3 συνεχομενα χλμ.Δηλαδη ειχα καλυψει 3 χλμ σε 4.5 λεπτα (με βλεπω για μαραθωνιο κατω απο δυο ωρες)
Σε στιβο τη στροφη 376 μετρων τη μετραει παρα πολλες φορες 500 μετρα.
Υψομετρικα τι να πω.Ξεκιναω απο το σπιτι μου και γυρναω στο σπιτι μου και μου εχει γραψει οτι εχω ανεβει 200 μετρα και εχω κατεβει 500 μετρα.
Σε στιβο με δειχνει να ανεβοκατεβαινω τα Ιμαλαια.
Μπαταρια, αν θελεις τη δηθεν μεγαλη ακριβεια,για κλαματα.Τι ειδους βιτσιο ειναι να μην κλεινει το ρολοι δεν το εχω καταλαβει.Ασκοπη καταπονηση της μπαταριας.Το ειχα φορτισει πριν 2 εβδομαδες και χωρις να το εχω χρησιμοποιησει καθολου ,σημερα εχει πεσει στο 60%.
Διαβαζω εδω το ποσο ικανοποιημενοι ειστε και με πιανουν τα κλαματα Ειναι το δευτρεο suunto που εχω,διοτι το πρωτο τα εφτυσε σε λιγες εβδοαμαδες και εχει τα ιδια ακριβως προβλημα με το πρωτο.
Οποιος το θελει παντως να ξερει οτι το πουλαω πολυ φτηνα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.





Έχεις μετρήσει τις ίδιες διαδρομές παράλληλα με κάποιο άλλο gps. Του κινητού σου για παράδειγμα για να μπορείς να συγκρίνεις; Όχι να συγκρίνεις την αξιοπιστία των μετρήσεών σου αλλά για να δεις αν έχει παρόμοια συμπεριφορά στις διαδρομές που ακολουθείς και μια άλλη συσκευή!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  20:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

quote:
Originally posted by stratus

Πραγματικα πιστευω οτι η suunto με εχει στο ματι
Δεν εχει μετρησει σωστα αποσταση ουτε μια φορα.Οταν λεω σωστα εννοω με τη λογικη αποκλιση ενος gps.Τρεχω συνηθως στις ιδιες διαδρομες εδω και χρονια και εχω "σημαδεμενες" τις αποστασεις.Το πρωτο χλμ που τρεχω καθε φορα μου το εχει βγαλει απο 600 μετρα μεχρι 1300 μετρα και αυτο γινεται συνεχως.Τρεχω 15χλμ και θα με βγαλει απο 14 μεχρι και 16.Μιλαμε για τεραστιες αποκλισεις.
Πριν μερικες εβδομαδες με εδειχνε να τρεχω με 1.5 λεπτα/χλμ και αυτο για 3 συνεχομενα χλμ.Δηλαδη ειχα καλυψει 3 χλμ σε 4.5 λεπτα (με βλεπω για μαραθωνιο κατω απο δυο ωρες)
Σε στιβο τη στροφη 376 μετρων τη μετραει παρα πολλες φορες 500 μετρα.
Υψομετρικα τι να πω.Ξεκιναω απο το σπιτι μου και γυρναω στο σπιτι μου και μου εχει γραψει οτι εχω ανεβει 200 μετρα και εχω κατεβει 500 μετρα.
Σε στιβο με δειχνει να ανεβοκατεβαινω τα Ιμαλαια.
Μπαταρια, αν θελεις τη δηθεν μεγαλη ακριβεια,για κλαματα.Τι ειδους βιτσιο ειναι να μην κλεινει το ρολοι δεν το εχω καταλαβει.Ασκοπη καταπονηση της μπαταριας.Το ειχα φορτισει πριν 2 εβδομαδες και χωρις να το εχω χρησιμοποιησει καθολου ,σημερα εχει πεσει στο 60%.
Διαβαζω εδω το ποσο ικανοποιημενοι ειστε και με πιανουν τα κλαματα Ειναι το δευτρεο suunto που εχω,διοτι το πρωτο τα εφτυσε σε λιγες εβδοαμαδες και εχει τα ιδια ακριβως προβλημα με το πρωτο.
Οποιος το θελει παντως να ξερει οτι το πουλαω πολυ φτηνα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.





Έχεις μετρήσει τις ίδιες διαδρομές παράλληλα με κάποιο άλλο gps. Του κινητού σου για παράδειγμα για να μπορείς να συγκρίνεις; Όχι να συγκρίνεις την αξιοπιστία των μετρήσεών σου αλλά για να δεις αν έχει παρόμοια συμπεριφορά στις διαδρομές που ακολουθείς και μια άλλη συσκευή!


Οι αποστασεις εχουν μετρηθει με επαγγελματικο gps χιλιαδων ευρω,οχι 200-300 ευρω που μιλαμε εδω.Ειναι τσεκαρισμενες 1000%.
H πλακα ειναι οτι ηθελα καλυτερη ακριβεια απο το garmin που εχω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  20:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν σε αμφισβητω για τις μετρημένες αποστάσεις, το αντιθετο. Το θέμα ειναι με το ρολόι. Κανε λιγο τα εξης εαν δεν τα εχεις ξανακάνει. Βεβαιωσου οτι έχεις κατεβασει την τελευταια εκδοση του Moveslink2 και οταν το εγκαταστήσεις κανε ενα force firmware update, και μετα αν θες βλεπουμε τις ρυθμίσεις στο movescount.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  20:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δενμ αμφισβητώ τη γνώση σου επί των αποστάσεων που ξέρεις.
Ίσως να περνάς από συγκεκριμμένα σημεία όπου το σήμα του gps μπορεί να παρεμβάλεται από κάποιο gps jammer.
Εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα garmin να δεις αν θα δείξει τα ίδια λάθη!

Edited by - giorgosdelta on 13/12/2013 21:09:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  21:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Δενμ αμφισβητώ τη γνώση σου επί των αποστάσεων που ξέρεις.
Ίσως να περνάς από συγκεκριμμένα σημεία όπου το σήμα του gps μπορεί να παρεμβάλεται από κάποιο gps jammer.
Εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα garmin να δεις αν θα δείξει τα ίδια λάθη!


Παιδες δουλευω σε εταιρεια με επαγγελματικσ gps και ασχολουμαι με το λογισμικο τους.Δεν ειμαι κανενας ασχετος.
Εχω garmin και σαφως ειναι πιο αξιοπιστο, ααλλα δισβαζοντας εδω μεσα τα καλα σχολια για το suunto ειπα να κανω το βημα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  21:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Δεν σε αμφισβητω για τις μετρημένες αποστάσεις, το αντιθετο. Το θέμα ειναι με το ρολόι. Κανε λιγο τα εξης εαν δεν τα εχεις ξανακάνει. Βεβαιωσου οτι έχεις κατεβασει την τελευταια εκδοση του Moveslink2 και οταν το εγκαταστήσεις κανε ενα force firmware update, και μετα αν θες βλεπουμε τις ρυθμίσεις στο movescount.


Τα εχω κανει Ιωσηφ πολλες φορες χωρις αποτελεσμα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2013 :  22:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To 305, αν και πρωτόγονο, μου φαίνεται απίστευτα ακριβές για τα λεφτά του.................

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2013 :  21:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
To Suunto είναι καλύτερο αλλά το Garmin πιο ασκριβές. Ακόμα και το 305.
Συμφωνώ Βασίλη. Το έχω συγκρίνει με ένα συντέχτη που έχει πάρει Ambit 2, Ambit2s και 610 με τα δικά μου 305, 910xt.

Μέσα πάλι τα κεφάλια γιατί βρέχει σφαίρες.

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2013 :  21:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά δε ξέρω τι λέτε για ακρίβεια κλπ και εσείς οι garminακιδες που θεωρείτε τις συσκευές σας καλύτερες κλπ κλπ και πως τα suunto δε μετράνε καλά στα γήπεδα και δε ξέρω γω τι, σήμερα στο γήπεδο μπήκα στη λωρίδα του 400αριού μέσα έκανα 10 400άρια όλα μετρημένα τέλεια...

http://www.movescount.com/moves/move22516109

Τώρα πως τα ρολόγια δε τα μετράνε καλά και τέτοια που ακούω, εντάξει θα υπάρχουν μερικές ανακρίβειες σίγουρα αλλά αυτά που περιγράφονται από ανθρώπους εδώ μέσα στα forum, sorry κι όλας αλλά δεν έχω δει τέτοιο πράμα μέχρι στιγμής.

Και ρε συ stratus αφού η λύση είναι εύκολη, στείλτο πίσω πές τους έχει πρόβλημα να τελειώνει ούτε θα πληρώσεις τίποτα, σίγουρα την επόμενη φορά θα σου στείλουν καλή συσκευή, αν και μεταξύ μας κάτι συμβαίνει δε γίνεται 2 συσκευές να είναι και οι δυο ελατωματικές, εκτός και αν είσαι τόσο γκαντέμης. Και δω που τα λέμε τις καινούριες σου διαδρομές τις βλέπω μια χάρα. Δεν βλέπω τόσο λανθασμένο το gps. Βέβαια αυτό εσύ θα το πεις όταν κάνεις export το gpx και το περάσεις σε κάποιο άλλο πρόγραμμα που επιτρέπει περισσότερο zoom για να δεις τι παίζει ακριβώς.

Rogue Runner

Edited by - costa on 14/12/2013 21:18:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

danabnormal
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2013 :  18:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι πρώτες εντυπώσεις από το ρολόι θετικότατες. Πολύ εύχρηστο και παραμετροποιήσιμο. Ειδικά η επιλογή να κάνεις τα δικά σου apps... σκίζει. Όσον αφορά τα apps βρήκα ένα πολύ καλό site που σου παράγει τον κώδικα για να κάνεις το δικό σου app για interval όπως το θέλεις. Δεν είδα να έχει αναφερθεί στο θέμα γι' αυτό θα το αναφέρω εδώ: http://www.seckle.ch/tools/suunto-ambit-apps/time-interval-app/ Εμένα με έχει βολέψει!

Your Revolution Is a Joke
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 28 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000