Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Διατάσεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2014 :  15:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για την τενοντιτιδα εχω πολλες θεωριες γιατι ποτε δεν ειναι ενας και μοναδικος παραγοντας που παθαινεις κατι: οτι εκανα δυο μαραθωνιους με 3.5 μηνες διαφορα μεταξυ τους και μαζευτηκε κουραση σε καποιον που ειναι απειρος δρομεας 40 ετων. Ευχαριστως να το παω τωρα στα 30" δοκιμαστικα να δω αν εχει καποια διαφορα και βλεπουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2014 :  15:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό είναι ένα κακό με το τρέξιμο. Κάνεις 5-10 πράγματα, και βλέπεις τα αποτελέσματα μετά από 2-3 μήνες.
Και δεν ξέρεις τι ακριβώς δούλεψε, τι δεν δούλεψε, κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2014 :  15:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό είναι το ΚΑΛΟ με το τρέξιμο, εννοείς Γιώργο...
Έπρεπε να ήσουν σε κανένα σπορ που τραυματισμός σημαίνει γύψος, ρήξη, χιαστοί και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (ή μάλλον ξέρω)...


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2014 :  16:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απαπα, μονο που ακουω τι ξυλο πεφτει σε κάτι ποδόσφαιρα μια χαρά είναι η τενοντίτιδά μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2014 :  17:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά και γω δεν είμαι φανατικός των διατάσεων. Όμως, όταν κάάάάάάάάθομαι μ' αρέσει να τεντώνομαι. Τεντώνομαι για να πιάσω το ουζάκι ενώ βάζω τα μπριζολίκια όσο το δυνατόν πιο μακρυά για να τεντώνω και τους μυς των χεριών. Μέχρι και τις σαγιονάρες πιο μακρυά τις βάζω για να τεντώνω και τα πόδια..............

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι διατάσεις (λίγες και με μέτρο) σε αγώνες μικρής διάρκειας ή διαλειμματικές με έχουν βοηθήσει να μπω με καλύτερη κίνηση σωματική. Τώρα για 1 μεγάλης διάρκειας προπόνηση δε νομίζω να βοηθάνε. Ποτέ δεν την ξεκινάς στο κόκκινο, αλλά και αν θέλεις να ανοίξεις αυτό θα γίνει μετά από πολλά χλμ και όχι στην αρχή.
Το τρέξιμο από μόνο του είναι 1 μονότονη κίνηση που δεν θα έλεγα ότι έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις ευλυγισίας.
Αυτά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2014 :  14:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά οι διατάσεις είναι καλύτερο να εκτελούνται μέσω της ίδιας της τεχνικής του αθλήματος αλλά με μετρημένο εύρος κινησης της άρθρωσης. Δηλαδή , όταν μιλάμε για τρέξιμο , αυτό επιτυγχάνεται μέσα από τα ανοίγματα, τις δρομικές και μερικές μιμητικές διατατικές του δρομικου διασκελισμου, ΠΡΙΝ το κύριο μέρος της προπονησης. Βασική αρχή και εδώ είναι αυτή της Προοδευτικότητας.

Διατατικές τώρα ασκήσεις που προκαλουν το εύρος κινησης της άρθρωσης, ή τείνουν να το εξαντλούν, θα πρέπει ΑΝ κρίνεται σκοπιμο να εφαρμοστούν, σε διαφορετικές ρουτίνες και ΟΧΙ σε κύρια περίοδο προετοιμασίας. Πχ σε περιόδους βασικής αντοχής.

Ο λόγος που δεν πρέπει οι διατάσεις να είναι έντονες σε βασικές ρουτίνες προπονησης είναι προφανώς γιατί δημιουργούν μικρορίξεις ιστου πράγμα που σημαίνει οτι μειώνουν τελικά την ελαστικότητα του μυός. Το ίδιο ισχύει και για τις διατατικές ΜΕΤΑ την προπονηση, καθώς αυξάνεται η πιθανότητα μικρορίξεων αφου οι τένοντες και σύνδεσμοι είναι ήδη καταπονημένοι από το κύριο μέρος της προπονησης.

Αν βοηθάνε οι διατάσεις στο παραπάνω μέτρο που περιγράφω. Ναι βοηθάνε γιατί είναι στα πλαίσια της προετοιμασίας του ιστου για μεγαλύτερη επιβάρυνση. Σε λανθάνουσα ο ιστός των συνδέσμων και τενοντων είναι μερικές φορές χαλαρός , σαν ίνες σε μή τάση(σαν κλώστες όχι τεντωμένες). Επομένως σε ένα απότομο ερέθισμα μπορεί να δημιουργηθούν μικρο-ρίξεις. Αυτό συμβάλει στην μείωση της ελαστικής ενέργειας εκτός από το γεγονός οτι μπορεί να συμβάλει μακροπροθεσμα σε υπερ-χρηση. Ειδικά στον δρομικό διασκελισμό η ελαστική ενέργεια είναι αρκετά συμαντική ως προς την επιτευξη δρομικής οικονομίας.

Μακροπρόθεσμα οι διατάσεις είναι απαραίτητες.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000