Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 εισφρυση ονυχος αντιμετωπιση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/08/2013 :  14:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλοί μου άνθρωποιξαερει κανεις κάποιο γιατροσοφι για την περίπτωση?Το έπαθα στο μεγάλο δάκτυλο ,έχω βάλει μπαμπακι κάτω απο το νυχι για να σηκωθεί λίγο και cetavlon γιατι απο οτι βλέπω πέρνει τζουρα απο μόλυνση το νυχακι.

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2013 :  17:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έπασχα από το πρόβλημα για χρόνια. Η λύση είναι: αφήνεις το νύχι να μεγαλώσει (αρκετά) - έτσι θα περάσει, και για να μην ξανασυμβεί ποτέ δεν το κόβεις πολύ.

Δεν υπάρχει καμία άλλη θεραπεία, τα δοκίμασα όλα (κι όταν λεώ όλα εννοώ όλα). Βγάλε και το βαμβάκι. Υπομονή μερικές μέρες μέχρι να μεγαλώσει.

Edited by - Bloom on 17/08/2013 18:00:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/08/2013 :  01:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καταρχήν είναι είσφρηση και όχι είσφρυση.
ένα πολύ πρακτικό γιατροσόφι, και ίσως το πιο αποτελεσματικό με εκπληκτικά άμεσα αποτελέσματα, είναι να ξύσεις το νύχι με μια λίμα στο σημείο που καρφώνει ώστε να το κάνεις πιο λεπτό. αμα το κάνεις πολύ λεπτό σταματάει να σου καρφώνει. πρεπει να το κάνεις όμως πολύ λεπτό. η λίμα είναι προαιρετική, μπορείς να το ξύσεις και με μαχαίρι ή και με γιαλόχαρτο που λέει ο λόγος.
ούτε κοψίματα, ούτε τίποτα, απλό ξύσιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2013 :  17:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδια,είχε γίνει πολυ χάλια,είχε πετάξει σαν βιζι σε εκείνο το σημείο και δεν το έφταναν με τίποτα,ούτε να το άκρου πίσω δεν μπορούσα ,έβγαζε πυον και μύριζε ,κοινός είχα πάθει μόλυνση.Το έβαλα σε ζεστό αλατονερο,και μετά έσπρωξα μπαμπακι απο κάτω,τόσο πολυ που με πονουσε το νυχι απο το μπαμπακι και πήρα και αντιβιωση γιατι ήθελα να γλιτωσω το χειρουργείο.Ακομα έχω το μπαμπακι απο κάτω και το ποτίζω με μπενταντιν,σταμάτησε να με πονα και οπως είπατε περιμένω να μεγαλωσει.Το έπαθα απότομα γιατι το έκοψα ατσαλα και πολυ μεσα και μετά πήγα για τρέξιμο.τελος καλο,ολα καλα ελπίζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dtziouvaras
Senior Forum-Runner

695 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2013 :  21:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπεφερα παλια απο το ιδιο και στα δυο μεγαλα δακτυλα. Με φλεγμονη και πυον. Φρικτοι πονοι. Τι pulvo, τι betadin, τι βαμβακια, τιποτα. Τελικα χειρουργειο και στα δυο. Διορθωση στις ριζες του νυχιου για να βγαινει μονο στενο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2013 :  01:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dtziouvaras

Υπεφερα παλια απο το ιδιο και στα δυο μεγαλα δακτυλα. Με φλεγμονη και πυον. Φρικτοι πονοι. Τι pulvo, τι betadin, τι βαμβακια, τιποτα. Τελικα χειρουργειο και στα δυο. Διορθωση στις ριζες του νυχιου για να βγαινει μονο στενο.


Δυστυχώς κι η δική μου εμπειρία είναι αντίστοιχη. Παρ'ολ'αυτά δοκίμασε τηνύση του ιωδίου ή betadin μήπως και γλυτώσεις το χειρουργείο. Εγώ στο ενα δάκτυλο το απέφυγα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2013 :  16:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο κανω τωρα,εγω την έκανα τη πατάτα που το έκοψα στραβά,τωρα υπομονή να μεγάλωσει,για τρέξιμο φυσικά ούτε λόγος ,με το σανδαλο γυρναω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2013 :  13:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά έκανε κοκκιωμα,που το νυχι εχει μπει βαθιά και δεν θα βγει μόνο του,τόσες μέρες έβγαζε ασταμάτητα πυον.Τελικα εχτες το βράδυ το έβγαλα μόνος μου με τον πόνο να τον νιώθω στη ψυχή!Σημερα είμαι περδικι,το κοκκιωμα σχεδον εφυγε και ο πονος ειναι ανυπαρκτος,συνεχίζω αντιβιωση κανονικα.αυτα τα ολίγα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2013 :  13:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόνεσα που το διάβασα


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2013 :  16:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Πόνεσα που το διάβασα


___________________
Run Natural... run Bare




Έλα ντε!

Α1200 έβγαλες όλο το νύχι μόνος σου; Όλο;;;Αυτό θέλει μια τοπική αναισθησία.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2013 :  16:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι όλο,μόνο το πλαινο μέχρι κάτω,περίπου το ,έχω και φωτογραφικό αρχείο απο την επέμβαση.Δεν έχω νιώσει χειρότερο πόνο ποτε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/08/2013 :  17:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους





-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nuclear__
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2016 :  10:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα. Είχα αντίστοιχο θέμα. Επισκεφθηκα 3 ευρώεισπράκτορες γιατρούς δερματολογους.με φόρτωσαν με αντιβιωση και οι τρεις χωρίς λόγο και πρότειναν χειρουργικη αφαίρεση. Συνεχίζουν το πάρτυ οι γιατροί, 30αρικα στο 5λεπτο εκ των οποίων περίπου 10 δευτερόλεπτα ή εξέταση και 4 λεπτά ή συνταγογραφηση. Να πούμε τα αυτονόητα μη παρεξηγηθεί κανείς ,δεν είναι όλοι έτσι και μπλα μπλα μπλα.
Έμαθα από άλλη πηγή ότι ή επέμβαση μπορεί να επαναληφθεί πολλές φορές και δεν έχει εγγυημένο αποτέλεσμα. Έτσι επισκεφθηκα ποδολογο (δεν ήξερα ότι υπάρχει). Είναι πάρα ιατρικό επάγγελμα.
οι άνθρωποι είναι εξειδικευμένοι .λύθηκε το πρόβλημα ΑΜΕΣΑ χωρίς αντιβιωσεις και χειρουργια και ότι άλλο βολευει το καθένα.
Λυπάμαι που μπηκατε σε τόση ταλαιπωρία πιθανότατα άνευ λόγου. Ελπίζω να το διαβάσουν άλλοι και να προφυλαχθούν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000