Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Πώς μπορώ να χάσουν το περιττό βάρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

stelios-panthiras
Forum-Runner

Greece


87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  09:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινά χορτοφαγία κόβεις κρέας γαλακτοκομικα μακαρονια ψωμιά βουτηρα και τα αποτελέσματα θα είναι εμφανει από τοπρωτο μήνα και όχι μόνο στη ζυγαριά αλλά και στην όρεξη για δουλειά θα κοιμασε όμορφα θα τρέχεις υπέροχα χωρίς βαριέμαι

stelios
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  15:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω την αίσθηση ότι για κάποιον που δεν έχει πρόβλημα υγείας δεν είναι καθόλου δύσκολο να ελέγξει το βάρος του. Δεν είναι τίποτα παραπάνω από παιχνιδάκι με τον μεταβολισμό μας.

Απλούστατα, κατά την γνώμη μου όταν ασκούμαστε πρέπει να τρώμε οπωσδήποτε μετά την άσκηση γιατί ο οργανισμός έχει την ικανότητα να μεταβολίζει με γοργούς ρυθμούς. Αν δεν φάμε, μαθαίνουμε τον οργανισμό να λειτουργεί με διαφορετικούς ρυθμούς οπότε αν δεν τρώμε μετά την άσκηση φανταστείτε τι γίνεται με τον ρυθμό μεταβολισμού όταν τρώμε χωρίς να έχουμε ασκηθεί προηγουμένως

Το χειρότερο λάθος πιστεύω γίνεται με τις εξαντλητικές δίαιτες που ακολουθούν πολλές πιτσιρίκες κυρίως κατά την περίοδο της άνοιξης. Άσκηση χωρίς φαγητό δεν υπάρχει αυτό το πράγμα...
Φανταστείτε τι μπορεί να συμβαίνει με τον μεταβολισμό τον Σεπτέμβρη όταν τελειώνουν τα μπάνια σταματάνε να ασκούνται και αρχίζουν όχι να τρώνε αλλά έστω απλά να τσιμπολογάνε

νομίζω ότι δεν χρειάζονται καθόλου υπερβολές και όσοι ασκούνται μπορούν να τρώνε τα πάντα, αρκεί αυτό να γίνεται την σωστή στιγμή

δυστυχώς όπως φαίνεται αυτά τα δύο πάνε πακέτο (άσκηση-διατροφή) δεν μπορεί να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  16:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stelios-panthiras

Ξεκινά χορτοφαγία κόβεις κρέας γαλακτοκομικα μακαρονια ψωμιά βουτηρα και τα αποτελέσματα θα είναι εμφανει από τοπρωτο μήνα και όχι μόνο στη ζυγαριά αλλά και στην όρεξη για δουλειά θα κοιμασε όμορφα θα τρέχεις υπέροχα χωρίς βαριέμαι

stelios



Ναι σε ολα εκτος απο το κρεας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  19:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολα χρειάζονται, αρκεί να είναι με μέτρο.

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  21:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε μου, μου αρέσει πολύ αυτό που κάνεις!!!!!
θέλω να μου το μάθεις και εμένα!!!!


quote:
Originally posted by sam

2-3 μπύρες την ημέρα, μιά προπόνηση τον βδομάδα (και άμα), φαγητό σε βασιλικές μερίδες πρωί-μεσημέρι-βράδυ, 2 ακόμα μπύρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το βράδυ (οι βραδυνές είναι διαφορετικές για αυτό τις έχω ξεχωριστά), 5-6 ώρες ύπνου το πολύ ...μια μέρα "αποτοξίνωσης" απο το αλκοόλ εβδομαδιαίως για να "χωράς" περισσότερο τις επόμενες.... και όλα αυτά για ένα ολόκληρο μήνα και θα δεις το φως σου!

Δεύτερη φορά που ακολουθώ αυτή τη δίαιτα -αυστηρά όμως- για όλο τον αύγουστο και έχω χάσει και κιλά (!) και έριξα και τον φετινό ημι μου εχθες ένα δεκάλεπτο κάτω! σε έκτακτο αγώνα απο το πουθενά...

Ρε μπας και κάνουμε κάτι λάθος όλο τον άλλο χρόνο??????

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  10:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η πάρε χαπάκια άλλης μάρκας.
Από ότι φαίνεται θα σε απολύσει το αφεντικό σου και ετσι απ την πείνα θα χάσεις.
Βρήκες μέρος τώρα να κάνεις διαφήμιση

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  12:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, η γνώμη μου ως φαρμακοποιός είναι η εξής:

Όλα τα χάπια και ματζούνια είναι εντελώς άχρηστα και αναποτελεσματικά. Μόνο ένα καλό κυκλοφορεί, το Xenical. Όλα τα άλλα είναι απατεωνίστικα σκουπίδια. Λιποτόξ, Κιλοκίλερ (αυτό φαίνεται και από το γελοίο του όνομα), Χερμπαλάιφ, μηλόξυδα, πράσινα τσάγια, έμπλαστρα καφεΐνης, όλα. Μετά, υπάρχουν και τα παράνομα, παράγωγα εφεδρίνης και οι αμφεταμίνες.

Μόνο το Xenical είναι αποτελεσματικό (αλλά κι αυτό δεν κάνει θαύματα, δύο κιλά το μήνα χάνεις, θέλει όμως να ακολουθείς σωστά τις οδηγίες), για αυτό και έχει την έγκριση (έγκριση, όχι απλά "γνωστοποίηση") του ΕΟΦ.

Γενικά το να χάσει κανείς βάρος θέλει πάνω απ' όλα ΑΥΤΟΠΕΙΘΑΡΧΙΑ. Σχεδόν κανείς δεν έχει, όλοι ψάχνουν τις εύκολες λύσεις και κανείς δεν έχει τη δύναμη χαρακτήρα να αλλάξει διατροφή για μεγάλο χρονικό διάστημα (ουσιαστικά οριστικά και για πάντα).

Για δίαιτα, νομίζω το πλέον αποτελεσματικό είναι ο θερμιδικός έλεγχος. Αν κανείς τρώει λιγότερο από όσο καίει αναπόφευκτα θα χάσει. Όσοι δε χάνουν έτσι, απλούστατα δεν εφαρμόζουν στην πράξη τη δίαιτα. Έτσι, το καλύτερο είναι να υπολογίσει κανείς πόσες θερμίδες καίει την ημέρα, να τρώει λιγότερο από αυτό και με τον καιρό θα χάσει. Μετά όμως ο θερμιδικός έλεγχος πρέπει να συνεχιστεί για πάντα. Εδώ είναι που όλοι προτιμούν να συνεχίσουν να είναι λιχούδηδες. Όταν μετά πιάσουν τα 50 και έχουν όλες τις ασθένειες που υπάρχουν ήδη από τα 40, είναι αργά για δάκρυα. Ενώ σχεδόν όλοι οι πελάτες στο φαρμακείο είναι μεγάλης ηλικίας, ούτε ένας παχύσαρκος δεν υπάρχει άνω των 65 ετών. Δε ζουν πολύ και δεν πεθαίνουν όμορφα. Κατά τη γνώμη μου, η συγκράτηση ου βάρους ήδη από μικρή ηλικία είναι επένδυση ζωής.

Υ.Γ.: Ένα ακόμα σχόλιο: πέρα από το θερμιδικό έλεγχο παίζει ρόλο και η ποιότητα αυτών που τρώμε. Κατ' αρχήν δεν υπάρχει τίποτα πιο ύπουλο από τις επεξεργασμένες τροφές που έχουν πρόσθετη ζάχαρη. Τάχα είναι διαίτης (για παράδειγμα τα κορν φλέικς Nestle Fitness και οι αντίστοιχες μπάρες δημητριακών) και έχουν κουταλιές ολόκληρες πρόσθετης ζάχαρης. Η πρόσθετη ζάχαρη, που είναι μια απειλή για την υγεία γενικότερα, υπάρχει σχεδόν σε οτιδήποτε επεξεργασμένο. Σου λένε "χωρίς λιπαρά" και δε λένε αλλά στη θέση τους βάλαμε τέσσερις κουταλιές ζάχαρη". επίσης, για να πετύχει μια οποιαδήποτε δίαιτα, το θέμα δεν είναι τόσο να κοπούν τα λιπαρά, όσο να περιοριστούν οι υδατάνθρακες. Όταν άρχισα να υπολογίζω τις θερμίδες ανακάλυψα πως οι υδατάνθρακες υπάρχουν παντού και σε ασύλληπτες ποσότητες. τα λιπαρά δεν είναι τόσα πολλά - η σύγχρονη επιδημία παχυσαρκίας οφείλεται στην υπερπροσφορά υδατανθράκων. Τους βάζουν παντού, μέχρι και σε κρέατα (τα παριζάκια είναι γεμάτα άμυλο πια, αλλιώς δε θα τρωγόταν). Όποιος θέλει να αδυνατίσει οφείλει να περιορίσει όσο γίνεται τους υδατάνθρακες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vitahi
Newbie Forum Runner

Greece
23 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  14:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μιλήσω ως παθών. Το Δεκέμβρη του 2011 πριν το ετήσιο τσεκ απ μου τόλμησα να ανέβω στη ζυγαριά μετά από παρότρυνση της έφηβης κόρης μου.( Μέχρι τότε δούλευα όλη μέρα και πολλές φορές έτρωγα μια φορά τη μέρα και μετά την άραζα στον καναπέ ). Πίστευα ότι ήμουν κάτω από 100 κιλά όπως ήμουν τα τελευταία 20 χρόνια. Έκανα λάθος...ζύγιζα 108,7. Η κόρη μου στενοχωρηθηκε πολύ λέγοντάς μου μπαμπά σε 10 χρόνια μάλλον θα έχεις πεθάνει αν συνεχίσεις έτσι...έκανα το τσεκ απ και όλα είχαν χτυπήσει κόκκινο. Αποφάσισα να αλλάξω και εννοώ Ζωή. Τα πάντα είναι στο μυαλό. Σκέφτηκα την άθληση και τη δίαιτα. Ένας φίλος γιατρός αφού μελέτησε τις εξετάσεις μου, μου είπε πρέπει να διαλέξεις ή φάρμακα ή άσκηση σε συνδοιασμό με δίαιτα. Διάλεξα την δεύτερη επιλογή μου συνέστησε καρδιοσυχνόμετρο και άσκηση περπατοτρέχοντας στους 120- 130 σφυγμούς μαξιμουμ προκειμένου πρώτα να ασκηθεί η καρδιά και το σώμα να κάνει τις ανάλογες προσαρμογές. Το πήρα και ξεκίνησα. Σε 2 μήνες ήμουνα κάτω από 100 κιλά χωρίς δίαιτα και μπορούσα να περπατοτρέχω ελαφρά για μια ώρα στους 120 σφυγμούς. Μετά ήρθε η δεύτερη απόφαση . Πηγα σε διαιτολόγο και είπα ότι ό στόχος μου είναι τα 77 κιλά που ήμουν το 1985 όταν ήμουν 25 χρόνων...μου απάντησε ότι το χάσιμο κιλών είναι θέμα ενεργειακού ισοζυγίου όπως όλα στη φύση. Για να αδυνατήσεις λοιπόν χρειάζεται να καις ενέργεια περισσότερη από αυτή που προσλαμβάνεις (1 κιλό απώλεια ή πρόσθεση βάρους είναι ισοδύναμο με περίπου 7800 θερμίδες καμμένες ή προσλαμβανόμενες). Έβαλα πρόγραμμα λοιπόν. 6 μικρά γεύματα την ημέρα και 500 θερμίδες καμμένες λόγω άσκησης (τρέξιμο). Σήμερα 2 χρόνια μετα ζυγίζω 77 κιλά τρέχω 50 χιλιόμετρα την εβδομάδα και στα 53-54 χρόνια μου οι εξετάσεις μου είναι εφήβου. 50 λεπτά πλέον μου αρκούν για δέκα χιλιόμετρα άνετου τρέξιμου. Είμαι 1.74 και 77κιλά σταθερά τους τελευταίους 6 μήνες και το λίπος μου είναι στο 18%. πριν ήταν 35%!!!

Τηρώ το παρακάτω πρόγραμμα ενδεικτικά πάντα λόγω δουλειάς γραφείου.

πρωινό 1 μπώλ ( 1 ποτήρι γάλα 1.5% λιπαρά 5 κουταλιές βρώμη με μέλι και ξηρούς καρπους)

δεκατιανό (11 το πρωί)( φρούτα εποχής 300-400γραμμ)

στις 13 ή 14 ένα τοστ ή δύο με τυρί χαμηλων λιπαρών και γαλοπούλα

στις 17 ένα σνάκ ( 2φρυγανιές και τυρί και φρούτο)

17:30 - 19:00 τρέξιμο

Στις 19 μπανάνα 1 ποτήρι γάλα 1,5% λιπαρά με 1 κουταλιά hemo, 1 κουταλάκι μέλι και 8-10 ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια σταφίδες)

20:30 το βραδυνό είναι το κυρίως γεύμα μου λόγω προγράμματος. Περιλαμβάνει πάντα σαλάτα εποχής (μεγάλη ποσότητα) με 2 κουταλιές λάδι, ένα σπιρτόκουτο τυρί, ένα στήθος κοτόπουλο, η ανάλογο κομμάτι μοσχάριή ψάρι και ψωμί μια φέτα ή δύο. Με λίγα λόγια τρώω τα πάντα όσπρια, ζυμαρικά κλπ (δύο κουτάλες)

Υστεροβραδυνό ή φρούτο ή γιαούρτι ή γάλα.

Παρασπονδίες. 2 καφέδες με λίγη ζάχαρη. Καμιά μπύρα, τσίπουρο, κρασί κλπ παίζουν 1 -2 φορές την εβδομάδα. Σπάνια ένα αναψυκτικό ή γλυκό ή παγωτό (δεν είμαι γλυκατζής). Άν με πιάσει λιγούρα προτιμώ το παστέλι και τα σοκολατάκια κουβερτούρας.

Αν δεν αθλούμαι τα σνάκ μετά και πριν το τρέξιμο παραλείπονται και στη θέση τους μπαίνει φρούτο.
Με λίγα λόγια 5 φορές την εβδομάδα τρέξιμο και όλη μέρα φαί.

Και όμως αδυνάτισα. Πάλεψέ το μπορείς

Καλή επιτυχία!!

Βασίλης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  16:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

ΠΡΩΤΟΝ.....κοβεις ζαχαρι....αρα και γλυκα!!!!
ΔΕΥΤΕΡΟΝ....καλο πρωινο...κανονικο μεσιμεριανο...ελαχιστο βραδυνο...ενδειαμεσα τα φρουτακια σου!!!!
ΤΡΙΤΟΝ βρες χρονο ...μπορεις...ΑΣΚΗΣΗ!!!!
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΥΑΛΟΥ!!!!
ΒΑΛΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ!!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!


"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  17:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις λοιπόν το πιο ακατάλληλο ψευδώνυμο για δίαιτα, κύριε...sugar!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  17:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και avatar

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sugar
Elite Forum-Runner

Greece


2249 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  17:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χμμμμ....μαλλον αυτο ειναι για το επιθετο μου....και την φατσα μου!!!
χμμμμμ...να την αφησω την στολη ε???

"SUGAR"..TO ΑΡΓΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  17:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με όλους παραπάνω, ειναι θέλω ισοζυγίου . Τι τρως - τι χάνεις .
Εγώ όμως είμαι γλυκατζης ... Πολύ γλυκατζης.. Σε σημείο που μπορώ να
Ζήσω μόνο με γλυκά .Εννοειται δεν το κάνω αλλα μ αρέσει ρε γαμωτο .
Βέβαια όταν χάνεις σε μια προπονηση 2000-2500 θερμιδες σε παίρνει
και μια άντε δυο ατασθαλίες .... Εμένα έπρεπε να λένε sugar χαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  18:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@costastsico δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, είσαι γλυκατζής όχι από τη φύση σου, αλλά επειδή έχεις εθιστεί στη ζάχαρη (από τα γλυκά που τρως)! Η πρόσθετη ζάχαρη εθίζει. Αν κόψεις τα γλυκά για λίγες εβδομάδες θα ανακαλύψεις πως δε θα τα λαχταράς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  22:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Bloom ειναι πολύ πιθανό να έχεις δίκιο . Μέχρι το γυμνάσιο ήμουν χοντουλης
και φυσικά δεν έλειπαν απ το διαιτολόγιο μου τα γλυκά . Τώρα βέβαια τα έχω
περιορίσει πολύ . Πολλές φορές τρώω γλυκό σαν επιβράβευση του εαυτού μου
για ενα καλό αγώνα η δύσκολη προπονηση ! Μόνο στο καφε δεν μπορώ με τίποτα
να κοψω τη ζάχαρη . Ε να μας μείνει και μια κατάχρηση ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000