Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 αναπληρωση στον μαραθώνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/10/2013 :  20:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σας
προβληματιζομαι οσον αφορα τον χρονο αναπληρωσης ηλεκτρολυτων και υδατανθρακων. στον κμα σε καθε σταθμο εχουν νερο απο το 5ο και ανα 2,5χλμ.ισοτονικα απο το 5ο και ανα 5χλμ.υδατανθρακες μονο στο 20,25,35. για καποιον δρομεα που τρεχει σε ρυθμο 600-615/χλμ η πρωτη αναπληρωση υδατ/κων πιστευω οτι θα πρεπει να ειναι κοντα στην ωρα. ηλεκτολυτες πρεπει να λαμβανουμε με μια μεση εφιδρωση ανα μια ωρα. ως γνωστον απαγορευεται η ταυτοχρονη αναπληρωση των δυο παραπανω αποθηκων. και το ερωτημα ειναι. αν για καποιο λογω συμπεσει χιλιομετρικα η ταυτοχρονη αναπληρωση τοσο σε υδατ/κες οσο και σε ηλεκ/τες τι θα πρεπει να κανω πρωτα. η λογικη μου λεει υδατ/κες αλλα στερουμαι πειρας.επισης η μπανανα εχει δυσαρεστες αλληλεπιδρασεις με καποια απο τα προιοντα που χορηγουνται ή πρεπει να την συνδιασω μονο με νερο?

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  20:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
επισης δεν ξερω για ποση ωρα (ή ποσα χλμ) με καλυπτουν τα 20γραμμαρια υδατ/κων που εχει το τζελακι της gu?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  22:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί απαγορεύεται η ταυτόχρονη αναπλήρωση των υδατανθράκων και των ηλεκτρολυτών; Πολλά αθλητικά, τζελ ή μπάρες έχουν και τα δύο.

Για το πόση ώρα θα σε καλύψει ένα gu τζελ δεν είναι εύκολο να το πεις.
Παίζει πολύ από άτομο σε άτομο, την ταχύτητα, τον βαθμό λιπόλυσης κτλ.
Ο περιοριστικός παράγοντας είναι ο χρόνος χώνεψης και ο ρυθμός απορροφησης των υδατανθράκων από τον οργανισμό.
Γενικά η GU προτείνει 1 τζελ κάθε 45 λεπτά.

Για τη μπανάνα όπως και ότι άλλο πάρεις κατά την διάρκεια του αγώνα το μόνο που έχω να σου πω είναι θα πρέπει να τα έχεις δοκιμάσει αρκετές φορές στην προπόνηση για αποφυγή εκπλήξεων!

Δες κι εδώ http://www.runningnews.gr/item.php?id=8021
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  22:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εδω:
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=7653



_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  23:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

επισης δεν ξερω για ποση ωρα (ή ποσα χλμ) με καλυπτουν τα 20γραμμαρια υδατ/κων που εχει το τζελακι της gu?


.....χχχχχμμμμμμ, αρχίσανε οι...δικαιολογίες!
Ειδικά τα τζελάκια να τα δοκιμάσεις στις προπονήσεις πρώτα γιατί αλλιώς μπορεί να σου συμβεί το: "τα όπλα παρατάμε, και πίσω απο τα δέντρα πάμε"!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2013 :  00:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχαχχα... σε περιμενα! πιστος στο ραντεβου σου... οι προβληματισμοι εχουν να κανουν με τον καλυτερο δυνατο τερματισμο. ο τερματισμος ειναι δεδομενος ... δε θα παω στα κοκκινα οποτε δε θα εξαντλησω αποθεματα και δε θα σου κανω τη χαρη. ισα ισα που θα σε αφησω να τερματισεις μπροστα μου για να με τραβηξεις φωτο στο τερμα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2013 :  16:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! κατεληξα στο σχημα ανα 45' τζελακι, σε καθε σταθμο νερο, ισοτονικο οπου βρω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2013 :  18:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με απασχολει πολυ κι εμενα, αλλα οι αποφασεις θα ληφθουν μετα τα 2 επομενα μεγαλα λονγκ ραν που θα γινουν τα πειραματα! (...κι ας επλισουμε να μην ψαχνουμε καμμια καλαμια κατα τη διαρκεια! )

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2013 :  20:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυριο εχω το μεγαλυτερο long run και θα γραψω στο αναλογο θεμα και τα πειραματα που θα ακολουθησω. κανε το κι εσυ να εχουμε και 2η αποψη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2013 :  13:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

καλησπερα σας
προβληματιζομαι οσον αφορα τον χρονο αναπληρωσης ηλεκτρολυτων και υδατανθρακων. στον κμα σε καθε σταθμο εχουν νερο απο το 5ο και ανα 2,5χλμ.ισοτονικα απο το 5ο και ανα 5χλμ.υδατανθρακες μονο στο 20,25,35. για καποιον δρομεα που τρεχει σε ρυθμο 600-615/χλμ η πρωτη αναπληρωση υδατ/κων πιστευω οτι θα πρεπει να ειναι κοντα στην ωρα. ηλεκτολυτες πρεπει να λαμβανουμε με μια μεση εφιδρωση ανα μια ωρα. ως γνωστον απαγορευεται η ταυτοχρονη αναπληρωση των δυο παραπανω αποθηκων. και το ερωτημα ειναι. αν για καποιο λογω συμπεσει χιλιομετρικα η ταυτοχρονη αναπληρωση τοσο σε υδατ/κες οσο και σε ηλεκ/τες τι θα πρεπει να κανω πρωτα. η λογικη μου λεει υδατ/κες αλλα στερουμαι πειρας.επισης η μπανανα εχει δυσαρεστες αλληλεπιδρασεις με καποια απο τα προιοντα που χορηγουνται ή πρεπει να την συνδιασω μονο με νερο?



...που το είδες να αναφέρεται αυτό;

Αντίθετα μάλιστα, από ότι έχω υπόψη μου, η ταυτόχρονη λήψη υδατανθράκων και ηλεκτρολυτών ενδείκνεται!

Μήπως μπερδεύτηκες με την ταυτόχρονη λήψη τζελ & ισοτονικού ποτού - που δεν προτείνεται όντως;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2013 :  14:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο εννοουσα. εκανα λαθος στο κειμενο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  16:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν χρησιμοποιήσεις τζελάκια και ηλεκτρολύτες, ποιός ο λόγος να καταναλώσεις και ισοτονικό?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  17:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μου ειναι πιο ευκολα αποροφησιμο σε σχεση με το τζελ. απο την αλλη το τζελ με κραταει περισσοτερη ωρα.τελος παντων, πριν λιγο γυρισα απο ψωνια... τσιμπησα 12 τζελακια gu σοκολατα και ενα κουτακι αναβραζοντα δισκια ηλεκτρολυτων με γευση μουρων παλι της gu. με βλεπω να την βγαζω με 5 τζελ, ισοτονικο οπου επιτρεπεται σε διαφορα με το τζελ, 3 δισκια ηλεκ/τες και νερο εστω και ελαχιστο απο καθε σταθμο. τα τζελ ειναι των 20 γραμμαριων και υπολοιπομαι κατα 10 γρ των αναγκων του αγωνα. αρα για συμπληρωμα λιγο ισοτονικο.ενδεικτικα
5 νερο
7,5 τζελ
10 ισοτ
12,5 νερο
15 τζελ
17,5 νερο
20 ηλεκ
22,5 τζελ
25 ισοτ
27,5 νερο
30 ισοτ
32,5 τζελ
35 ηλεκ
37,5 νερο
4ο ισοτ
42,195 μπυρες, πολλες μπυρες!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  18:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε καλογεριδη αν δεν κανεις εργομετρικο δεν μπορεις να ξερεις ποσο οικονομικος εισαι και να κανεις αναλογο υπολογισμο. Στα LR σου πηρες τοσα τζελακια μαζι με ιστονικα κλπ?? Πρεπει να εισαι απολυτα σιγουρος οτι μπορεις να τα ανεχτεις.Μην μου απαντησεις οτι εχεις δυνατο στομάχι..Εχεις ακομα 2 βδομαδες για πειραματα. Ως γνωστον τα καλυτερα σχεδια αλλάζουν με την πρώτη επαφή με τον εχθρό, η στην συγκεκριμένη περίπτωση το μαραθώνιο :).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  18:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν εχω κανει εργομετρηση αλλα καταλαβαινω το αδειασμα μου τοσο απο υδατ/κες οσο και απο ηέκ/τες. απο υδατ/κες ξεμενω στα 75 λεπτα περιπου στα 9χλμ/ωρα. στα 10 ερχεται πιο γρηγορα το αδειασμα.φροντιζω ενα μισαωρο νωριτερα να συμπληρωνω. το αδειασμα απο αλατα κορυφωνεται στα 120 λεπτα στα 10χλμ/ωρα. στα λονγκ επερνα εναλλαξ τζελ και ισοτονικο, απο ηλεκ/τες τιποτα. την κυριακη θα δοκιμασω τον οργανισμο μου στους ηλεκ/τες. να χασω δεν υπαρχει περιπτωση αφου παντα στο τελος ειμαι ασπρος απο τα αλατα. πολυ κακο αυτο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  19:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγω χανω παρα πολλα αλατα οποτε μπορω να σου συστησω τα saltstick ως σιγουρη λυση. Απο υδατανθρακες δεν ξεμενεις στα 75 λεπτα σιγουρα, αλλιως με το ζορι θα βγαλεις 15χλμ . Ο ρυθμος αφομοιωσης υδατανθρακων απο το τζελ (εφοσον εχεις πιει αρκετο νερο για να αραιωσει καταλληλα)ειναι πολύ συγκεκριμένος , οποτε αν δεν πολυ-εισαι οικονομικος (σαν και μενα δηλαδη) πρεπει να κόψεις ρυθμο αρκετα απο την αρχή. Συγγνωμη που επιμένω αλλα σε θέλω τροπαιοφόρο με τις καλύτερες αναμνησεις για την πρώτη φορά :) Τρεις βδομαδες προπονηση ειναι ακόμα, μετα έχει κόψιμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000