Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Προσωπικοι στοχοι κ P.B.για τον Μαραθωνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 15

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/08/2013 :  12:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανοιγω αυτο το θεμα για να γραψουμε τους προσωπικους μας στοχους κ τα P.B.που επιθυμουμε να κανουμε στον Κλασσικο Μαραθωνιο.
Περυσι τερματισα 962ος με 3:40΄ φετος ο στοχος μου ειναι μεσα στους 500 πρωτους κ με χρονο 3:15΄. Υγεια πρωτα απο ολα κ βλεπουμε....

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  13:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...sotos-marathon καλη επιτυχια στην εκπληρωση των στοχων σου! Ο δικος μου στοχος ειναι λιγο "σεμνος", αφου προκειται για τον πρωτο επισημο μαραθωνιο στον οποιο λαμβανω μερος!!!Θεωρω επιτυχια και μονο οτι θα εχω βγαλλει την προετοιμασια χωρις προβλημα τραυματισμου κι οτι θα σταθω στη γραμμη αφετηριας...αλλα ενδομυχα ως κρυφο στοχο, αφου προεχει ο τερματισμος,ειναι η ολοκληρωση της διαδρομης σε χρονο μικροτερο των 4.30 ωρων!Φετος εχω λαβει σε 3 αγωνες μερος... στο 10ρι του Μαραθωνα με χρονο 50.30, στον ημιμ.στις Καρυες Λακ. (20300 μετρα) με χρονο 1.46.40 καθως και στα Βρεττακεια 18,5 χλμ σε χρονο 1.45.10! Καλη επιτυχια σε ολους...με την ευχη η προετοιμασια και μονο,απο μονη της,ν'αποτελεσει το εφαλτηριο μιας επιτυχημενης αγωνιστικης προσπαθειας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  13:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λίγο νωρίς δεν είναι για στόχους? Προσωπικά έχω στόχο να βγει απρόσκοπτα η προετοιμασία, χωρίς τραυματισμούς, πονάκια, ενοχλήσεις, κορεσμό και λοιπά ενοχλητικά.
Τώρα στον αγώνα, ό,τι βρέξει ας κατεβάσει. Είναι πολλοί οι παράγοντες της τελευταίας στιγμής: στομαχικά - εντερικά, γρίπες - ιώσεις, ξεκούραση από δουλειά ή όχι, ψυχολογία, καιρός ......
Πάντως η προετοιμασία μου στοχεύει σε χρόνο 3:30.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  15:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα κι απο μένα . Φίλε μου spy νομίζω πως ο στόχος που έχεις θέσει ειναι
Εφικτοτατος. Είμαστε περίπου στους ίδιους χρόνους ( 1:45 στον ημιμαραθωνιο και 0:46 στο δεκαρι) και για μένα ειναι ο πρώτος μαραθώνιος και θέλω να βγει κοντά και αν γίνεται κάτω απ τις τέσσερις ώρες . Θεωρώ πως ένας ρυθμός κοντά στο 5:40 ανα χιλιόμετρο ειναι βατος ... Βέβαια μέχρι τότε έχουμε πολύ δουλειά και κουβέντα . Θα τα λέμε εδώ ... Υγεία να έχουμε όλοι μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  16:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάμε πάλι για το damned 4ωρο (αν δε ξανοιχτώ και φάω κάνα τοίχο πάλι :))

Για τους συντρέχτες που κατεβαίνουν πρώτη φορά το μόνο που έχω να σας πω παιδιά είναι να συνυπολογίζετε τις ανηφόρες. Δεν έχει σχέση η κλασσική διαδρομή με άλλες διαδρομές. Είναι άτιμη αυτή.
Στην Κλασσική το ψάρωμα αρχίζει απο το λεωφορείο που μας πάει. Οι χρόνοι σας είναι πολύ καλοί και για 4ωρο αλλά μπορεί να είναι και λίγο ρίσκο. Θα δείτε πολύ λαό στο Σταυρό να "τεντώνετε". Δε λέω τι να κάνετε φυσικά γιατί ο καθένας ξέρει τις δυνάμεις καλύτερα από τον οποιονδήποτε αλλά οι δύο πιο χρήσιμες συμβουλές που άκουσα πέρσι ήταν
α. εκμεταλλέυσου όλες τις στάσεις τροφοδοσίας εστω και για μια γουλιά (thanks Zoro)
b. Μην τρέχεις χύμα. Κάνε πλάνο. Και κάνε και ένα plan b και μετά ένα c , ένα d και πάει λέγοντας γιατί πολλά αλλάζουν στη διαδρομή

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costastsico
Forum-Runner

Greece
193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  16:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω Rory για τις συμβουλές , εξάλλου ειναι ο πρώτος μαραθώνιος και ο βασικός στόχος ειναι ο τερματισμός . Πες μου τι εννοείς ψάρωμα στο λεωφορείο
Και σε ποιο σημείο ειναι ο Σταυρός ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  17:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by costastsico

Ευχαριστω Rory για τις συμβουλές , εξάλλου ειναι ο πρώτος μαραθώνιος και ο βασικός στόχος ειναι ο τερματισμός . Πες μου τι εννοείς ψάρωμα στο λεωφορείο
Και σε ποιο σημείο ειναι ο Σταυρός ;



Το λεωφορείο που θα σε «πάει» στην αφετηρία, κάνει ουσιαστικά τη διαδρομή ανάποδα και έτσι συνειδητοποιείς ότι η Κλασική δεν είναι «φλαταδούρα»

Ο Σταυρός ξεκινάει αμέσως μετά το 30ο χιλιόμετρα και περιλαμβάνει μια «μούρλια» ανηφόρα για καμιά 800αριά μέτρα. Αμέσως μετά κατηφορίζεις προς την πλατεία της Αγ. Παρασκευής, όπου σε περιμένει ο σταθμός ανεφοδιασμού του 32,5 χιλιομέτρου.


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  17:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στόχος μου είναι αρχικά να καταφέρω να τρεξω τον αγώνα, εννοώ χωρίς να έχω τραυματιστεί από το ιδιαίτερα φορτωμένο πρόγραμμα αγώνων του Σεπτεμβρίου και του Οκτωβρίου.
Αγωνιστικά επειδή θα είναι η πρώτη μου αγωνιστική κλασσική (την ετρεξα σε 5:55 το 2011) θα κοιτάξω να απολαύσω τη διαδρομή. Για την απόσταση δεν εχω κανένα άγχος (αλίμονο κιόλας μετά από τόσους αγώνες) ούτε κάποια ιδιαίτερη τακτική. θα κυνηγήσω το even split με τερματισμό κάτω από το 4ωρο. δύσκολα θα κάνω PB (3:49).

Edited by - Aytoxeiras on 27/08/2013 18:24:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  17:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by costastsico

Ευχαριστω Rory για τις συμβουλές , εξάλλου ειναι ο πρώτος μαραθώνιος και ο βασικός στόχος ειναι ο τερματισμός . Πες μου τι εννοείς ψάρωμα στο λεωφορείο
Και σε ποιο σημείο ειναι ο Σταυρός ;



Το λεωφορείο που θα σε «πάει» στην αφετηρία, κάνει ουσιαστικά τη διαδρομή ανάποδα και έτσι συνειδητοποιείς ότι η Κλασική δεν είναι «φλαταδούρα»

Ο Σταυρός ξεκινάει αμέσως μετά το 30ο χιλιόμετρα και περιλαμβάνει μια «μούρλια» ανηφόρα για καμιά 800αριά μέτρα. Αμέσως μετά κατηφορίζεις προς την πλατεία της Αγ. Παρασκευής, όπου σε περιμένει ο σταθμός ανεφοδιασμού του 32,5 χιλιομέτρου.


Free your feet...free your senses!



-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  18:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ, αμάν! Για στόχους διαβάζω κι αγχώθηκα!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  18:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στόχος 1ος - Να τερματίσω αξιοπρεπώς τον πρώτο μου Μαραθώνιο.
Στόχος 2ος - Αν γίνεται να είναι κάτω από 4 1/2 ώρες.
Κρυφός στόχος-πόθος βάση προγράμματος (κι αν όλα πάνε καλά χωρίς τραυματισμούς κτλ) είναι κοντά στις 4 ώρες...

Δεν πρόκειται να ζορίσω πράγματα και καταστάσεις... Ευχαριστιέμαι τόσο πολύ την προετοιμασία που δεν θέλω για κανέναν λόγο να χαλάσω το μεγάλο πάρτυ της 10ης Νοεμβρίου. Θέλω κι εγώ για πρώτη φορά να μπω στο Καλλιμάρμαρο (ερχόμενος από Μαραθώνα) και να είμαι ευτυχισμένος για το ότι το κατάφερα... τα ρολόγια εκείνη τη στιγμή δεν έχουν καμιά αξία....



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  18:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anna_ves

Ωχ, αμάν! Για στόχους διαβάζω κι αγχώθηκα!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ


Συγκεντρωμένη στις διακοπές εσύ και άστο αυτό το θέμα (για την ώρα). Ο στόχος σου είναι τώρα να απολαύσεις τα μπάνια και να μην...ξεπατώσεις δρομικά το Λυκάκι σου!

Εγώ πάντως δε βάζω στόχο, κρατάω σε αγωνία τον Skakinen

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  18:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris
Εγώ πάντως δε βάζω στόχο, κρατάω σε αγωνία τον Skakinen


Και όχι μόνο Μανώλη! όλους μας κρατάς σε αγωνία!
Εγώ προβλέπω ότι σε φλατ διαδρομή είσαι στο 3ωρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  18:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε αφήστε τον άνθρωπο στην ησυχία του. Εκδρομή στο Μαραθώνα θα πάει και θα γυρίσει με τα πόδια.
Σε δυόμιση ώρες… τρεις πρόβλημά του…


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  18:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
H κλασική είναι μεγάλο σχολείο,απρόβλεπτη και απαιτητική.
Θέλει ειδική προετοιμασία και τακτική.
Μπορεί να σε αδειάσει,αν σου ξεφύγει λίγο ο ρυθμός και να υποφέρεις για πολλά χιλιόμετρα.
Την πρώτη φορά απλά πας να την γνωρίσεις,τη δεύτερη να εξοικειωθείς και από την τρίτη και μετά να ζητήσεις το κάτι παραπάνω,αν φυσικά το αξίζεις.
Σεβασμός λοιπόν,όχι φόβος και εύχομαι σε όλους να προσεγγίσουν ή και να ξεπεράσουν τους στόχους τους.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/08/2013 :  19:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

H κλασική είναι μεγάλο σχολείο,απρόβλεπτη και απαιτητική.
Θέλει ειδική προετοιμασία και τακτική.
Μπορεί να σε αδειάσει,αν σου ξεφύγει λίγο ο ρυθμός και να υποφέρεις για πολλά χιλιόμετρα.
Την πρώτη φορά απλά πας να την γνωρίσεις,τη δεύτερη να εξοικειωθείς και από την τρίτη και μετά να ζητήσεις το κάτι παραπάνω,αν φυσικά το αξίζεις.
Σεβασμός λοιπόν,όχι φόβος και εύχομαι σε όλους να προσεγγίσουν ή και να ξεπεράσουν τους στόχους τους.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"





Πολύ σωστή τοποθέτηση...

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 15 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000