Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ισχύο και τενοντοπάθεια λαγονοψοΐτη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/09/2013 :  12:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα να κάνω Εφαρµοσµένη Εµβιοµηχανική των κάτων άκρων μπάς και βρώ άκρη τί φταίει για τα ισχύα. Μου βρήκε ανισοσκελία και ήπιου βαθμού πρηνισμό 7 μοιρών. Θα φτιαχτούν οι σχετικοί πάτοι. Ο πόνος στα ισχύα, οφείλεται στο λαγονοψοΐτη μύ. Παρουσιάστηκε έντονος πόνος ενώ τον πίεσε σε σημείο κοντά στην βουβωνική χώρα. Διάγνωση τενοντοπάθειας λαγονοψοΐτη λόγω υπερχρήσης (προπόνηση μαραθωνίου) και παραπάνω σήκωμα γονάτου κατά το τρέξιμο.
Αλλαγή τρόπου τρεξίματος για την ώρα... μικρότερο διασκελισμό και σχετικές διατάσεις.

Άλλος ομοιοπαθής και πως το αντιμετώπισε τελικά;

Edited by - afentis on 06/09/2013 14:00:17

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  12:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Που ακριβώς ένιωθες τον πόνο που σε οδήγησε στον γιατρό? Ρωτάω γιατί και εγώ πονάω 6 μήνες τώρα στο δεξί ισχύο, περίπου στο ύψος του τροχαντήρα (το οστό που εξέχει στην κορυφή του ποδιού) αλλά κανείς από τους δυο γιατρούς και τον φυσικοθεραπευτή που επισκέφτηκα δεν βρίσκει τι φταίει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  13:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που έχω είναι μία μέτρια αίσθηση καψίματος κατά στην ανάπαυση μετά απο long run. Ο έντονος πόνος παρουσιάστηκε στην στιγμή που ο φυσικοθεραπευτής άσκησε πίεση στον συγκεκριμένο μύ.

Το κάψιμο εντοπίζεται στην κάτω αριστερά γωνία της εικόνας όπου δείχνει
2 βελάκια της ίδιας λέξης... στην στιγμή που ο μύς περνάει ακριβώς μπροστά απο το ισχίο. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

http://engine.pixelplus.netuse.gr/filesystem/images/20090514/low/pixelplus_LARGE_t_2_5098.JPG

Edited by - afentis on 06/09/2013 14:01:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  14:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by afentis

Αυτό που έχω είναι μία μέτρια αίσθηση καψίματος κατά στην ανάπαυση μετά απο long run. Ο έντονος πόνος παρουσιάστηκε στην στιγμή που ο φυσικοθεραπευτής άσκησε πίεση στον συγκεκριμένο μύ.

Το κάψιμο εντοπίζεται στην κάτω αριστερά γωνία της εικόνας όπου δείχνει
2 βελάκια της ίδιας λέξης... στην στιγμή που ο μύς περνάει ακριβώς μπροστά απο το ισχίο. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

http://engine.pixelplus.netuse.gr/filesystem/images/20090514/low/pixelplus_LARGE_t_2_5098.JPG






Σε ποιον φυσιοθεραπευτη πηγες και τι εξεταση εκανες ακριβως?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  14:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
[i]Originally posted by Savvas[/]



Σε ποιον φυσιοθεραπευτη πηγες και τι εξεταση εκανες ακριβως?

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


100 φορες τιμωρια γραψιμο τη λεξη "φυσικοθεραπευτής"

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  16:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όνομα φυσικοθεραπευτή δεν θέλω να πώ (διαφήμιση).
Η εξέταση ήταν όπως είπα παραπάνω Εφαρµοσµένη Εµβιοµηχανική των κάτων άκρων. Έχει διάφορα στάδια εξέτασης και αναλόγως στο τί θα βρεί πάει στα επόμενα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2013 :  21:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by afentis

Όνομα φυσικοθεραπευτή δεν θέλω να πώ (διαφήμιση).
Η εξέταση ήταν όπως είπα παραπάνω Εφαρµοσµένη Εµβιοµηχανική των κάτων άκρων. Έχει διάφορα στάδια εξέτασης και αναλόγως στο τί θα βρεί πάει στα επόμενα.



Θα μπορούσες να μου στείλεις Ονομα τηλ και διεύθυνση στο παρακάτω mail bubistak@yahoo.gr ;;

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2013 :  10:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Papatak

quote:
Originally posted by afentis

Όνομα φυσικοθεραπευτή δεν θέλω να πώ (διαφήμιση).
Η εξέταση ήταν όπως είπα παραπάνω Εφαρµοσµένη Εµβιοµηχανική των κάτων άκρων. Έχει διάφορα στάδια εξέτασης και αναλόγως στο τί θα βρεί πάει στα επόμενα.



Θα μπορούσες να μου στείλεις Ονομα τηλ και διεύθυνση στο παρακάτω mail bubistak@yahoo.gr ;;

Τα πόδια στον ώμο



Έχεις e-mail
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kasajohn
Advanced Forum-Runner

Greece


237 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2013 :  20:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by afentis

Πήγα να κάνω Εφαρµοσµένη Εµβιοµηχανική των κάτων άκρων μπάς και βρώ άκρη τί φταίει για τα ισχύα.



κάνει σε ολόκληρο το άκρο; από το ισχύο μέχρι τα νύχια; ενδιαφέρομαι εδώ και χρόνια να κάνω γιατί τα πόδια μου είναι λίγο ταλαιπωρημένα με σπασίματα και εγχειρήσεις και καταλαβαίνω ότι το ένα πόδι πατάει κάπως διαφορετικά όσο και αν προσπαθώ να του αλλάξω τη μηχανική. Θα με βοηθούσε πολύ αν ήξερα περίπου το κόστος και αν μένεις Αθήνα πού το έκανες...

Ευχαριστώ

Thou Shalt Not Spilleth Thy Beer... SDMF
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  10:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kasajohn

quote:
Originally posted by afentis

Πήγα να κάνω Εφαρµοσµένη Εµβιοµηχανική των κάτων άκρων μπάς και βρώ άκρη τί φταίει για τα ισχύα.



κάνει σε ολόκληρο το άκρο; από το ισχύο μέχρι τα νύχια; ενδιαφέρομαι εδώ και χρόνια να κάνω γιατί τα πόδια μου είναι λίγο ταλαιπωρημένα με σπασίματα και εγχειρήσεις και καταλαβαίνω ότι το ένα πόδι πατάει κάπως διαφορετικά όσο και αν προσπαθώ να του αλλάξω τη μηχανική. Θα με βοηθούσε πολύ αν ήξερα περίπου το κόστος και αν μένεις Αθήνα πού το έκανες...

Ευχαριστώ

Thou Shalt Not Spilleth Thy Beer... SDMF



Απάντα στο e-mail μου...να σου δώσω πληροφορίες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Guru78
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  15:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμπάσχω! Τενοντίτιδα λαγονοψοΐτη - θυλακίτιδα ισχύου. Ξεκίνησε την άνοιξη της περασμένης σαιζόν (φορτισμένης από πολλούς αγώνες κ προπονήσεις). Διάγνωση από ορθοπεδικό κ' φυσικοθεραπευτή. Το ξεκούρασα 1 μήνα τον Ιούνιο, πέρασε. Ξεκίνησα προετοιμασία για ΚΜΑ Ιούλιο και στην 6η εβδομάδα προπονήσεων (μέσα Αυγούστου) σταμάτησα γιατί πονούσα όλη την υπόλοιπη ημέρα μετά την προπόνηση. Ξεκουράστηκα 3 εβδομάδες, πέρασε. Ξεκίνησα 9 Σεπτέμβρη σιγά σιγά. Από τη δεύτερη προπόνηση άρχισα να πονάω πάλι. Ξανασταμάτησα χθες βάσει οδηγίας φυσικοθεραπευτή και... ...θα δείξει.
Αντιμετώπιση:
1. ξεκούραση (αποχή από τρέξιμο - ακόμη και περπάτημα λένε κάποιοι)
2. ενδυνάμωση με ασκήσεις
3. ενεργοποίηση της άρθρωσης από φυσικοθεραπευτή
4. αντιφλεγμονώδη αν τα προτείνει ορθοπεδικός κ σε κάποιες περιπτώσεις ένζυμα
5. Υπομονή!

Αν βρεις κάτι καλύτερο πες μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  18:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Guru78

Συμπάσχω! Τενοντίτιδα λαγονοψοΐτη - θυλακίτιδα ισχύου. Ξεκίνησε την άνοιξη της περασμένης σαιζόν (φορτισμένης από πολλούς αγώνες κ προπονήσεις). Διάγνωση από ορθοπεδικό κ' φυσικοθεραπευτή. Το ξεκούρασα 1 μήνα τον Ιούνιο, πέρασε. Ξεκίνησα προετοιμασία για ΚΜΑ Ιούλιο και στην 6η εβδομάδα προπονήσεων (μέσα Αυγούστου) σταμάτησα γιατί πονούσα όλη την υπόλοιπη ημέρα μετά την προπόνηση. Ξεκουράστηκα 3 εβδομάδες, πέρασε. Ξεκίνησα 9 Σεπτέμβρη σιγά σιγά. Από τη δεύτερη προπόνηση άρχισα να πονάω πάλι. Ξανασταμάτησα χθες βάσει οδηγίας φυσικοθεραπευτή και... ...θα δείξει.
Αντιμετώπιση:
1. ξεκούραση (αποχή από τρέξιμο - ακόμη και περπάτημα λένε κάποιοι)
2. ενδυνάμωση με ασκήσεις
3. ενεργοποίηση της άρθρωσης από φυσικοθεραπευτή
4. αντιφλεγμονώδη αν τα προτείνει ορθοπεδικός κ σε κάποιες περιπτώσεις ένζυμα
5. Υπομονή!

Αν βρεις κάτι καλύτερο πες μου!



Τώρα μου πέρασε.
Συνήθως η ενόχληση εμφανίζεται μόλις ακολουθώ κάποιο πρόγραμμα στην προετοιμασία μου για μαραθώνιο. Οι πόνοι κρατάνε συνήθως στο ξεκίνημα (1 μήνα περίπου) της προετοιμασίας και όσο πλησιάζουμε στις μέρες του αγώνα οι πόνοι σταδιακά μειώνονται ώσπου εξαμφανίζονται.

Το μόνο που μου είπε ο φυσικοθεραπευτής είναι κάποιες ειδικές διατάσεις. Η αλήθεια είναι ότι μια φορά τις έκανα...

Edited by - afentis on 27/10/2013 20:30:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000