Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Απαραιτητες Ιατρικες Εξετασεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Nasos777
Senior Forum-Runner

Greece


523 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/10/2013 :  07:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Nasos777.  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο απλα ανοιγω αυτο θεμα ωστε να ενημερωθουμε κ εμεις που ειμαστε σχετικα νεοι στο τρεξιμο
Μετα το θανατο του συναθλητη μας απο καρδιακη προσβολη στον νυχτερινο ημιμαραθωνιο της Θεσσαλονικης θα ηθελα να μαθω τι εξετασεις πρεπει να κανουμε.
Λοιπον εγω παιζω ποδοσφαιρο κ εχω κανει μονο καρδιογραφημα κ υπερηχογραφημα,θα ηθελα να μαθω τι εξετασεις πρεπει να κανω κ πως θα τις κανω κ σε τι χρειαζεται η καθε εξεταση.
Ειμαι ασφαλισμενος στο Ικα

Run Forrest Run

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  08:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είναι πολύ απλό, πάς σε καρδιολόγο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nasos777
Senior Forum-Runner

Greece


523 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  08:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Nasos777 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

είναι πολύ απλό, πάς σε καρδιολόγο...


Δηλαδη μου λες πως αν του πω πως ειμαι αθλητης δρομου θα ξερει τι εξετασεις να μου κανει;
Κ δεν μιλαω μονο για εξετασεις καρδιας αλλα οτι προβλεπεται για αθλητες δρομου

Run Forrest Run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  10:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι είχε ειπωθεί παλαιότερα για την πανεπιστημιακή μονάδα του ΕΚΚΑΝ υπό τον Κο Αναστασάκη, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να συντρέχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις

http://www.ekkan.med.uoa.gr/

Σκοπεύω να το κάνω κι αυτό, αλλά το έχω αμελήσει.

Ο <<κανονικός>> μου καρδιολόγος μου έχει πει το προφανές γι αυτόν να μην ξεπερνάω το 90% της ΜΚΣ.
Την οποία θέλω να εντοπίσω με ακρίβεια, γιατί με βάση το θεωρητικό κανόνα 220-ηλικία (που όμως ισχύει για το 70% των περιπτώσεων), σχετικά εύκολα φτάνω το 110% και έχω φτάσει μέχρι 118% της θεωρητικής τιμής
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  11:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Κάτι είχε ειπωθεί παλαιότερα για την πανεπιστημιακή μονάδα του ΕΚΚΑΝ υπό τον Κο Αναστασάκη, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να συντρέχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις

http://www.ekkan.med.uoa.gr/

Σκοπεύω να το κάνω κι αυτό, αλλά το έχω αμελήσει.

Ο <<κανονικός>> μου καρδιολόγος μου έχει πει το προφανές γι αυτόν να μην ξεπερνάω το 90% της ΜΚΣ.
Την οποία θέλω να εντοπίσω με ακρίβεια, γιατί με βάση το θεωρητικό κανόνα 220-ηλικία (που όμως ισχύει για το 70% των περιπτώσεων), σχετικά εύκολα φτάνω το 110% και έχω φτάσει μέχρι 118% της θεωρητικής τιμής

Πάντως,αυτό με την ΜΚΣ και τα όρια που πρέπει να ξεπερνάμε, επειδή είχα ρωτήσει σχετικά τον καρδιολόγο οταν πήγα για το τεστ κοπώσεως,μου είχε πει οτι αυτό το 220-ηλικία είναι πολύ γενικό και να μην φοβάμαι αν το ξεπερνάω.
Συγκεκριμένα,μου είχε αναφέρει οτι αν ξεπεράσω τα ορια ο ίδιος ο οργανισμός μου θα βάλει φρένο και θα σταματήσω θέλω δεν θέλω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  12:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Κάτι είχε ειπωθεί παλαιότερα για την πανεπιστημιακή μονάδα του ΕΚΚΑΝ υπό τον Κο Αναστασάκη, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να συντρέχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις

http://www.ekkan.med.uoa.gr/

Σκοπεύω να το κάνω κι αυτό, αλλά το έχω αμελήσει.

Ο <<κανονικός>> μου καρδιολόγος μου έχει πει το προφανές γι αυτόν να μην ξεπερνάω το 90% της ΜΚΣ.
Την οποία θέλω να εντοπίσω με ακρίβεια, γιατί με βάση το θεωρητικό κανόνα 220-ηλικία (που όμως ισχύει για το 70% των περιπτώσεων), σχετικά εύκολα φτάνω το 110% και έχω φτάσει μέχρι 118% της θεωρητικής τιμής



Πήρα τηλέφωνο από περιέργεια και κανένας δεν το σήκωσε...
Ίσως πρέπει να προσπαθήσω ξανά.



___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 21/10/2013 15:39:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  15:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα πάντως μου είχε πει καρδιολόγος του ΕΚΚΑΝ, όταν είχα κάνει εξετάσεις, πως κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ εξετάσεις για την καρδιά του για να είναι τελείως ασφαλής δεν πρέπει να ξεπερνάει το 70% της ΜΚΣ.
Ο ίδιος με είχε συμβουλέψει να κάνω έναν υπέρηχο καρδιάς και να τον κρατήσω σαν υπέρηχο αναφοράς ώστε αργότερα να μπορεί ο κάθε καρδιολόγος που θα με εξετάζει, να συγκρίνει κρίσιμες παραμέτρους (μια που θυμάμαι είναι το μέγεθος της καρδιάς) ώστε να είναι εύκολα διακριτές αλλαγές και αλλοιώσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  15:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια που το έχουμε ριξει σε ιατρικές οδηγίες καρδιολόγων, ο δικός μου με συμβούλεψε να μην ξεπερνάω το όριο (100% της ΜΚΣ) επί μακρόν, π.χ. για μία ώρα, αλλά ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για λίγο, π.χ. 5 λεπτά. Για το ενδιάμεσο υπάρχει ένα θέμα βέβαια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  16:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να το παλι το μπερδεμα με το «μεγιστο» και μαλιστα (οπως αναφερεις Gypaete) απο στομα γιατρου, πραγμα που (με) μπερδευει.....
Τελικα η Μεγιστη Κ.Σ. ξεπερνιεται ή οχι;; (μιλαω παντα για την πραγματικη μεγιστη, που θεωρουμε οτι εχει υπολογιστει στην πραξη, και οχι για απλουστευμενους τυπους στυλ «220-ηλικια»)
Αν ξεπερνιεται τοτε πως ειναι η μεγιστη; Δεν θα πρεπε αυτη να ειναι καποιο αλλο (μεγαλυτερο) νουμερο;
Αν δεν ξεπερνιεται (που ειναι το λογικο, μιας που μιλαμε για μεγιστη) τοτε τι εννοει ο ποιητης (γιατρος) σου οταν λεει οτι μπορεις να την ξεπερνας για λιγο αλλα οχι για πολυ;;;

τελικα μηπως ο καθενας λεει οτι του κατεβει;

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  16:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον εννοούν ότι στα κόκκινα μπορεί να δουλεύει το μοτέρ αλλά για ελάχιστη ώρα.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  16:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Μάλλον εννοούν ότι στα κόκκινα μπορεί να δουλεύει το μοτέρ αλλά για ελάχιστη ώρα.


___________________
Run Natural... run Bare




Μα ετσι κι αλλιως δεν μπορει και παραπανω ειδικα σε ημι και Μαραθωνιο.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  17:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by xipolitakos

Μάλλον εννοούν ότι στα κόκκινα μπορεί να δουλεύει το μοτέρ αλλά για ελάχιστη ώρα.


___________________
Run Natural... run Bare




Μα ετσι κι αλλιως δεν μπορει και παραπανω ειδικα σε ημι και Μαραθωνιο.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Μα το θέμα δεν είναι εάν μπορεί το μοτέρ (δεν έχει στοπ για να σταματήσει αυτόματα, εμείς το σταματάμε), αλλά εάν θα κλατάρει το σύστημα ενώ το μοτέρ έχει ξεπεράσει το ανώτατο επιτρεπτό. Δεν ξέρω αν το διατυπώνω καλά και εάν με καταλαβαίνεις. Και τι θα απρέπει να κάνει κανείς, να κόβει μόλις ξεπερνάει το όριο, να πέφτουν οι παλμοί, και όταν ανεβαίνουν, πάλι απ' την αρχή;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2013 :  18:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ειναι να το παμε σε παραλληλισμους ανθρωπων και μηχανων, τοτε η απαντηση ειναι μαλλον απλη...και δυσαρεστη για ολους μας που συχνα-πυκνα το παρακανουμε.
Σε τι στροφες το παμε το αυτοκινητο μας ωστε να μην εχουμε θεματα με τη μηχανη του;
Οι μονες περιπτωσεις που τα αυτοκινητα οδηγουνται στο κοκκινο ειναι στο μηχανοκινητο αθλητισμο! Μα, θα πει κανεις, κι εμεις αθλητισμο κανουμε...αρα μπορουμε να ακολουθησουμε τα παραδειγματα της F1 και να κινηθουμε σε αναλογους ρυθμους!!
Η διαφορα φυσικα ειναι οτι στη μια περιπτωση η καθε φερραρι κινδυνευει να χασει ενα μονοθεσιο απο σπασμενο κινητηρα και καποιους βαθμους σε ενα πρωταθλημα...
Στη δικια μας περιπτωση, οι απωλειες θα ειναι πολυ πιο τραγικες...

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  01:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εκλεισα για τεταρτη στο 424, να δουμε τι θα μας πουν οι παιχτες με τα ασπρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2013 :  13:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by xipolitakos

Μάλλον εννοούν ότι στα κόκκινα μπορεί να δουλεύει το μοτέρ αλλά για ελάχιστη ώρα.


___________________
Run Natural... run Bare




Μα ετσι κι αλλιως δεν μπορει και παραπανω ειδικα σε ημι και Μαραθωνιο.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Μα το θέμα δεν είναι εάν μπορεί το μοτέρ (δεν έχει στοπ για να σταματήσει αυτόματα, εμείς το σταματάμε), αλλά εάν θα κλατάρει το σύστημα ενώ το μοτέρ έχει ξεπεράσει το ανώτατο επιτρεπτό. Δεν ξέρω αν το διατυπώνω καλά και εάν με καταλαβαίνεις. Και τι θα απρέπει να κάνει κανείς, να κόβει μόλις ξεπερνάει το όριο, να πέφτουν οι παλμοί, και όταν ανεβαίνουν, πάλι απ' την αρχή;


Υπάρχουν και οι μηχανισμοί προστασίας που δουλεύουν σαν κόφτης. Δεν μπορούμε να δουλεύουμε συνεχώς σε ψηλές στροφές. Για παράδειγμα το γαλακτικό οξύ, η παροχή οξυγόνου... Όχι ότι δεν μπορεί να κλατάρει η καρδία σε κανονική λειτουργία (μέχρι τα κόκκινα) αν υπάρχει πρόβλημα.


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 22/10/2013 13:27:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  09:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα χθες για τις προγραμματισμένες γενικές εξετάσεις καρδιάς(τρίπλεξ και υπέρηχο) που είχα προγραμματίσει.
Σε γενικές γραμμές με βρήκε μια χαρά εκτός από 2 μικρά πράγματα:
1)Η καρδιά μου σε σχήμα έχει φτάσει στο ανώτερο όριο-και έχω τάση για μεγαλοκαρδία φυσική απόρροια της συνέχης άσκησης
2)Έχω μία μικρή θρόμβωση μίας αορτής(κοινώς φύσημα) το οποίο στην περίπτωση ενός ανθρώπου που ΔΕΝ ΑΘΛΕΙΤΑΙ δεν θα είχε κάποιες συνέπειες ούτε θα έχρηζε περαιτέρω παρακολούθησης,αλλά στην δική μου περίπτωση που κάνω τρεξίματα και ειδικά υπεραποστάσεις χρειάζεται διαρκή παρακολούθηση-τουλάχιστον 2 φορές εξατάσεις τον χρόνο.Μάλιστα μου ανέφερε ότι δεν θα μπορώ να τρέχω για πάντα,θα μου βγει αυτό το μικρό φύσημα στο μέλλον και από την συζήτηση που κάναμε,μου έβγαλε το συμπέρασμα ότι Η ΔΙΑΡΚΉΣ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΡΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ.ΤΗΝ ΕΞΟΥΘΕΝΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΘΕΜΑΤΑ.

Μου συνέστησε και μου έγραψε να κάνω Τεστ Κοπώσεως και μου είπε να μεταφέρω σε όλους τους συναθλητές μου,να το κάνουνανεξαρτήτου ηλικίας και όσοι δεν το κάνουν ,εγκληματούν κατά του εαυτού τους.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000