Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  21:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

και του χρόνου σαν suzipaeliterunningteam θα δηλώσω....2:20 mpouxaxaxaxaxaxa




Εγώ θα βάλω και Κενυατικη καταγωγή....

Αναμενόμενος χρόνος τερματισμού ... κάτω από 2 ώρες και κάτω από το παγκόσμιο ρεκόρ....
Θα είμαι στο γκρουπ EXTRA ELITE και θα είμαι μόνος μου...


ΑΑΑΑΑΑΑΑ και θα ξεκινήσω και 3 ώρες νωρίτερα για να μπω και μόνος μου στο Στάδιο.....


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  21:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
BIB:3648 κ μαλλον στο 3 block οπως κ περυσι....

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andyk
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  22:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά με τα blocks, αν δεν κάνω λάθος ζητούσαν να δηλώσεις την καλύτερη επίδοση σου σε μαραθώνιο ή ημι. Εγώ πέρσι που έτρεχα τον 1ο μου μαραθώνιο ήμουν στο 3ο block, υποθέτω βάσει της επιδοσής που είχα σε ημι (1:49). Φέτος που τρέχω τον 3ο μαραθωνιό μου, δήλωσα την καλύτερη επίδοση σε μαραθώνιο (3:50) και κατατάχτηκα σε ένα μπλοκ πιο πίσω απο πέρσι (4ο), που δεν είχα ξανά τρέξει μαραθώνιο.
Όχι πως έχει και τόση σημασία βέβαια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  22:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratos_al

quote:
Originally posted by gelak

Είναι ο πρώτος μαραθώνιος αλλά όχι και ο πρώτος αγώνας. Δεν έχω πάρει την συμμετοχή κάποιου άλλου και οι χρόνοι που δήλωσα είναι αυτοί που πραγματικά έχω κάνει. Αρχικός στόχος ήταν για κάτω από 4 ωρες αλλά ένας τραυματισμός στους αχίλλειους με πήγε πίσω.



Ο μόνος χρόνος που σου ζητάει η διοργάνωση στο έντυπο είναι ο καλύτερος σου χρόνος σε Μαραθώνιο την τελευταία 5ετία....
εσύ τι χρόνο δήλωσες και είσαι στο 4ο μπλοκ?


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

Η διοργάνωση ζητάει να βάλουμε οποιαδήποτε επίδοση της επιλογής μας (αυτή που θεωρούμε δηλαδή καλύτερη) έχουμε κάνει ή σε μαραθώνιο, ή σε ημιμαραθώνιο, ή σε 10 χλμ σε επίσημα μετρημένο αγώνα, μέσα στο 2012 ως 2014. Ανεξαρτήτως αν τρέχουμε στα 5 ή στα 10χλμ ή στον Μαραθώνιο. Από το σύστημα αξιολογείται το επίπεδο του αθλητή και μπαίνει στο ανάλογο μπλοκ. Τουλάχιστον έτσι είναι φτιαγμένο το εξέλ των ομαδικών δηλώσεων. Υποθέτω ότι έτσι είναι και για τις ατομικές δηλώσεις.
Θα ήταν άλλωστε άδικο κάποιος με 30' δεκάρι ή 1.10 ημί, ή 40' και 1.30, που τρέχει τον 1ο του Μαραθώνιο (και πάντα είναι πολλοί αυτοί που κάνουν ντεμπούτο), να πάει στο τελευταίο ή προτελευταίο μπλοκ. Ή και με 55' - 1.55, να μη πάει πχ στο 4ο.

(edit. Τώρα θυμήθηκα ότι μάλλον έχει κουτάκι και για επίδοση στα 5χλμ αν προτιμάμε να βάλουμε αυτή. Δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας σε όσα έγραψα)

-Νάσο η κατάταξη βγαίνει με τον μεικτό χρόνο που κάνει ο καθένας βάση της πιστολιάς του μπλοκ του (gun time). Ο καθαρός χρόνος είναι συμπληρωματικός για να ξέρουμε τη καθαρή μας επίδοση.

Edited by - KostasPVol on 02/11/2014 22:29:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  22:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
bib 12750 και 8o block
Οκ πρώτος μαραθώνιος είναι αλλα λίγο ακόμα και θα με βάζανε για το 2015
Πλάκα πλάκα δεν θυμάμαι καθόλου τι χρόνο είχα δηλώσει και αν είχα δηλώσει

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  22:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by VTRunner

bib 12750 και 8o block
Οκ πρώτος μαραθώνιος είναι αλλα λίγο ακόμα και θα με βάζανε για το 2015
r



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  22:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...νομιζω οτι τον αγωνα θα κερδισει τελικα ο αριθμος 5675...κι ας ξεκινα απο το 4ο block εκκινησης!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  23:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotos-marathon

BIB:3648 κ μαλλον στο 3 block οπως κ περυσι....

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης


3558 και ξεκινάμε μαζί:-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolisxlv
Forum-Runner

Greece


75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  23:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
3855 τριτο η τέταρτο block άραγε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  23:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by andyk

Σχετικά με τα blocks, αν δεν κάνω λάθος ζητούσαν να δηλώσεις την καλύτερη επίδοση σου σε μαραθώνιο ή ημι. Εγώ πέρσι που έτρεχα τον 1ο μου μαραθώνιο ήμουν στο 3ο block, υποθέτω βάσει της επιδοσής που είχα σε ημι (1:49). Φέτος που τρέχω τον 3ο μαραθωνιό μου, δήλωσα την καλύτερη επίδοση σε μαραθώνιο (3:50) και κατατάχτηκα σε ένα μπλοκ πιο πίσω απο πέρσι (4ο), που δεν είχα ξανά τρέξει μαραθώνιο.
Όχι πως έχει και τόση σημασία βέβαια.



Λογω μεγαλυτερης συμμετοχης εχουν αυξησει τα μπλοκς φετος απο 7 σε 8, με αποτελεσμα οι δρομεις να μοιραζονται διαφορετικα σε σχεση με τις αλλες χρονιες, βασει χρονου. Φιλη με 4:28 περισυ ηταν 4ο μπλοκ και φετος με 4:20 περσινο ειναι 5ο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2014 :  23:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης υποθέτω (χωρις να το ξέρω καθόλου), ότι τα μπλοκ δεν καθορίζονται κατά χρόνους (πχ ως το 3.30 στο τάδε μπλοκ, ως το 3.50 στο επόμενο κλπ), αλλά αριθμιτικά. Πχ, ανά 1500 ή ανά 2000 δρομείς σε κάθε μπλοκ από το 2ο και έπειτα, ώστε να είναι ισόποσοι σε κάθε μπλοκ. Βάση του χρόνου τους βέβαια η κατάταξη των μπλοκ, αλλά εννοώ όχι εκ των προτέρων ο τάδε χρόνος στο τάδε μπλοκ. Πχ οι πρώτοι 1500 ή 2000 πλην του 1ου μπλοκ που είναι ειδική περίπτωση, πάνε στο 2ο, οι επόμενοι 1500 ή 2000 (δεν ξέρω πόσους έχει αποφασιστεί να έχει κάθε μπλοκ) στο 3ο και πάει λέγοντας. Αλλιώς μπορεί να τύχαινε σε ένα μπλοκ να ήταν πιο πολλοί με τους ζητούμενους χρόνους , και να γέμιζε πάνω από το ζητούμενο, και το άλλο να ήταν αραιό. Αυτό τουλάχιστον λέει η λογική, ότι κάπως έτσι θα καθορίζονται.
Γι'αυτό και τα μπλοκ γνωστοποιούνται τη τελευταία ή προτελευταία βδομάδα, που έχουν συμπληρωθεί οι λίστες και γίνεται ο υπολογισμός.

Edited by - KostasPVol on 02/11/2014 23:59:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sonik
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  00:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
7120 και 5ο μπλοκ φέτος, μόλις 15 νουμεράκια διαφορά από τον 1ο περσινό. Πάλι ψιλοαπέτυχε η προετοιμασία, λόγω τραυματισμού φέτος. Συνολικά 700χμ προετοιμασίας (Αύγουστος - Οκτώβρης), αλλά μόνο 2 μεγάλα (26 και 29χμ) και καθόλου διαλειμματικές και τέμπη από τέλος Σεπτέμβρη. Αν δεν εγκαταλείψω πάντως το PB είναι σίγουρο

..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  00:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasPVol

Επίσης υποθέτω (χωρις να το ξέρω καθόλου), ότι τα μπλοκ δεν καθορίζονται κατά χρόνους (πχ ως το 3.30 στο τάδε μπλοκ, ως το 3.50 στο επόμενο κλπ), αλλά αριθμιτικά. Πχ, ανά 1500 ή ανά 2000 δρομείς σε κάθε μπλοκ από το 2ο και έπειτα, ώστε να είναι ισόποσοι σε κάθε μπλοκ. Βάση του χρόνου τους βέβαια η κατάταξη των μπλοκ, αλλά εννοώ όχι εκ των προτέρων ο τάδε χρόνος στο τάδε μπλοκ. Πχ οι πρώτοι 1500 ή 2000 πλην του 1ου μπλοκ που είναι ειδική περίπτωση, πάνε στο 2ο, οι επόμενοι 1500 ή 2000 (δεν ξέρω πόσους έχει αποφασιστεί να έχει κάθε μπλοκ) στο 3ο και πάει λέγοντας. Αλλιώς μπορεί να τύχαινε σε ένα μπλοκ να ήταν πιο πολλοί με τους ζητούμενους χρόνους , και να γέμιζε πάνω από το ζητούμενο, και το άλλο να ήταν αραιό. Αυτό τουλάχιστον λέει η λογική, ότι κάπως έτσι θα καθορίζονται.
Γι'αυτό και τα μπλοκ γνωστοποιούνται τη τελευταία ή προτελευταία βδομάδα, που έχουν συμπληρωθεί οι λίστες και γίνεται ο υπολογισμός.



Νομιζω οτι μεχρι περισυ πηγαινε μονο βασει χρονου. Στο πρωτο οι ελιτ και το πανελληνιο πρωταθλημα, στο 2ο οι μεχρι 3:30 ωρες, στο 3ο οι μεχρι 4, στο 4ο οι μεχρι 4:30, στο 5ο οι μεχρι 5, στο 6ο και 7ο οι λοιποι συν τους νεους. Γι αυτο εξαλλου υπηρχε μικρη διαφορα στις εκκινησεις των 3 πρωτων μπλοκς (το 2ο ενα λεπτο μετα το πρωτο και το 3ο 2 λεπτα μετα το 2ο), γιατι δεν ηταν πολλοι οι δρομεις στα 2 πρωτα μπλοκς,ενω απο το 4ο και μετα που οι δρομεις ηταν περισσοτεροι σε καθε μπλοκ, οι εκκινησεις γινονταν ανα 4 λεπτα.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Edited by - Elda on 03/11/2014 00:40:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  00:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστό κι αυτό, τουλάχιστον ως προς το 2ο τμήμα του, μου διέφυγε. (ως προς το 1ο τμήμα, ίσως να μην είναι απόλυτος ο αριθμός του 3.30. Ίσως πχ να λένε, οι 500 ή 800 πρώτοι που δεν βρίσκονται στο 1ο μπλοκ). Σωστά λοιπόν, και το 2ο μπλοκ έχει πιο λίγους αθλητές για να φύγουν πιο εύκολα, για το 3ο δεν είμαι σίγουρος αν έχει λιγότερους από τα επόμενα, πάντως έχει περισσότερους από το 2ο. Από το 4ο και μετά το πλήθος αυξάνεται, γι'αυτό και εκκινήσεις αργούν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2014 :  08:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.youtube.com/watch?v=3ZlDZPYzfm4

κλασικος μαραθωνιος -τι αυθεντικος και....@@$@$- χωρις κλασικη μουσικη παιζει;; δεν παιζει...παμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000