Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ξύρισμα στα πόδια (για άντρες)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 12

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  10:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μονο για μασαζ δικαιολογειται, αλλιως καλε κυριαααααααααααααααααα

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  11:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω πως θα σταματήσω στην "υπέρβαση" με το κολάν.
Ας με πούνε και αρκούδο άλλη επαφή με τη θηλυκή μου πλευρά δεν θέλω :)

Σε ενα γνωστό που πήγε πάντως πρόσφατα για μασάζ ο μασέρ λέει του την είπε για τις τρίχες στο πόδια ότι δεν βοηθάνε.

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  15:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κορίτσια εγώ ξυρίζω μόνο το αριστερό πόδι, το δεξί όλο δικό σας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  15:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
παντως οντως απο το κολαν εξέχουν οι τρίχες, είναι λίγο αστείο αν το προσέξεις...α χαχαχα.

Εντάξει οι λόγοι ειναι 90% αισθητικοί, και να σας πω δεν βλέπω τίποτα κακό σε αυτό, όποιος του αρέσει μεγειά του με χαρά του, και εγώ πιστεύω ότι ένα γυμνασμένο σώμα το δείχνουν καλύτερα και πιο περιποιημένο.
Εγώ απλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, γιατί έχω ΠΟΛΥ τρίχα στα πόδια, και σκέφτομαι ότι θα είναι μπελάς, αλλιώς ίσως το κάποια στιγμή το δοκίμαζα. Η κοπέλα μου πάντως, αρκετές φορές... με έχει κυνηγήσει για μια απόπειρα.

Στο στήθος, που έχω πολύ λίγες τρίχες έτσι και αλλιώς, καμιά φορά κάνω και μία αποψίλωση (20" δουλειά είναι και πολύ μπορεί να λέω) και μου φαίνεται αρκετά καλύτερο.

Edited by - Deorum on 25/11/2013 15:23:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  15:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

παντως οντως απο το κολαν εξέχουν οι τρίχες, είναι λίγο αστείο αν το προσέξεις...α χαχαχα.

Εντάξει οι λόγοι ειναι 90% αισθητικοί, και να σας πω δεν βλέπω τίποτα κακό σε αυτό, όποιος του αρέσει μεγειά του με χαρά του, και εγώ πιστεύω ότι ένα γυμνασμένο σώμα το δείχνουν καλύτερα και πιο περιποιημένο.
Εγώ απλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, γιατί έχω ΠΟΛΥ τρίχα στα πόδια, και σκέφτομαι ότι θα είναι μπελάς, αλλιώς ίσως το κάποια στιγμή το δοκίμαζα. Η κοπέλα μου πάντως, αρκετές φορές... με έχει κυνηγήσει για μια απόπειρα.

Στο στήθος, που έχω πολύ λίγες τρίχες έτσι και αλλιώς, καμιά φορά κάνω και μία αποψίλωση (20" δουλειά είναι και πολύ μπορεί να λέω) και μου φαίνεται αρκετά καλύτερο.





Εγω βαριεμαι να ξυριστω στο προσωπο(με κυνηγαει η γυναικα μου) σιγα μην κατσω να ξυριστω και σε ποδια, στηθος κτλ.
Αρκουδεας και σε οποιον αρεσουμε.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  15:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και η ενδιάμεση λύση το λεγόμενο τριμάρισμα.
Σε αυτή την περίπτωση δεν θα εξέχει πολύ η τρίχα απο το κολάν.
Οπότε γλιτώνουμε παρεξηγήσεις και παρερμηνίες περί ξυρίσματος.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  17:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sisi

Προσωπικά τό βρίσκω αντισεξουαλικό.

Σίση


...(Μάριε και kasajohn αφεθείτε τριχωτοί λοιπόν...)
.
.
.
(ελπίζω Σίση να μη με παρεξηγήσεις ε;)

(πάντως σε μερικές περιπτώσεις οι άντρες μπορεί να είναι τοοοοοοοόσοοοο τριχωτοί σε μερικά σημεία - π.χ. πλάτη - που ίσως ένα "τριμάρισμα" ή ακόμα και χαλάουα να μην είναι και τόσο άσχημη ιδέα!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  18:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε κάποιες περιπτώσεις το ξύρισμα του σώματος (ή τμημάτων αυτού) να θεωρείται απολύτως αναγκαίο και μόνο για λόγους αισθητικής!

Π.χ. ένας αγωνιζόμενος στο bodybuilding θα θεωρούσε αδιανόητο να "κατέβει" σε αγώνα αξύριστος (και μάλιστα σε ΟΛΟ το σώμα του!).

Το ίδιο συμβαίνει για παράδειγμα και με την ποδηλασία (για 3 χρόνια έφηβος έκανα αγωνιστική ποδηλασία): τα ξυρισμένα πόδια θεωρούνται "ουκ άνευ"! ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ να κάνεις αγωνιστική ποδηλασία και να εμφανίζεσαι με αξύριστα πόδια!!! Full Stop. End of Story!!! Δεν μπορώ να το εκφράσω πιο απλά! Είναι κάτι σαν "απαράβατος όρος" στο χώρο αυτόν. Όταν βλέπαμε κάποιον "νιούφη" να προπονείται και να εμφανίζεται με αξύριστα πόδια, πιστέψτε με, με λίγες κουβέντες που του κάναμε κι όλας, επανερχόταν με ξυρισμένα πόδια σε χρόνο dt! Δεν έχει σημασία αν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα ή όχι...έτσι απλά είναι η εικόνα ενός "σωστού" ποδηλάτη που ασχολείται σοβαρά με αγωνιστική ποδηλασία

Πάντως σε κάποιες περιπτώσεις το ξύρισμα κάποιων περιοχών του σώματος γίνεται από πολύ πρακτικό έως και απαραίτητο.
- Την πρώτη μου φορά που κολύμπησα μια απόσταση κάποιων χιλιομέτρων στη θάλασσα με "σβέλτο" ρυθμό, οι τριχωτές μου μασχάλες "γκάνιαξαν" στο πόνο από τον ερεθισμό λόγω τριχών! Επειδή βέβαια δεν αγωνιζόμουνα στην κολύμβηση δεν ήταν ένα θέμα με το οποίο ασχολήθηκα περισσότερο.
- Το μασάζ γίνεται πιο εύκολα (εάν μάλιστα είσαι ιδιαίτερα τριχωτός, τότε αυτός που σου κάνει το μασάζ μπορεί και να βλασφημήσει!) Πιθανόν το ξύρισμα στα πόδια των ποδηλατών ξεκίνησε ακριβώς από αυτήν την ανάγκη: στον Γύρο Γαλλίας τρέχανε τόσα πολλά και μακροσκελλή "ετάπς" που οι αθλητές χρειαζόντουσαν τις μαλλάξεις στα πόδια πολύ τακτικά, οπότε το ξύρισμά τους άρχισε να γίνεται επιτακτικό...
- Βελτιώνεται η ψύξη του σώματος μέσω της εφίδρωσης! Γενικά οι τρίχες (ειδικά όταν είναι πολλές) παρεμποδίζουν την ομαλή εξάτμιση του ιδρώτα, αποτελώντας έναν "υγρό" φραγμό μεταξύ του αέρα και του δέρματος.

Όσο αφορά ειδικότερα τους δρομείς, δε βλέπω κάποιον άλλο σοβαρό λόγο από τεχνικής άποψης, πέρα βέβαια από τη σκοπιά της αισθητικής, όπου εκεί "τα πάντα είναι σχετικά και άρα ανεκτά"...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skiritis
Advanced Forum-Runner

401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  18:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GLOU GLOU

κορίτσια εγώ ξυρίζω μόνο το αριστερό πόδι, το δεξί όλο δικό σας



Μεσαίο "πόδι" δεν έχεις;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  18:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πιο αστείο είναι όταν κάνεις τεστ κοπώσεως, οπότε πέφτει ένα τοπικό ξύρισμα στο στήθος, εκεί που μπαίνουν οι βεντούζες, και μετά είσαι σαν βομβαρδισμένο τοπίο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  18:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε στήθος/μασχάλες νιώθεις πιο καθαρός και αισθητά λίγότερους ερεθισμους/προβλήματα απο την συγκράτηση του ιδρώτα σε μεγάλους πολύωρους αγώνες. Εάν σε κάποιον δεν αρέσει δεν τον αναγκάζει κανείς να το κάνει. Ουτε επίσης να αρέσεις σε όλο το κόσμο και να σε βρίσκει σεξουαλικό η μή (...εάν και η αλήθεια είναι και εκεί ότι μάλλον η πλειοψηφία γέρνει προς το ξυρισμενό σώμα και αρκεί να δείς πόσες ερωτικές ταινίες -και για αυτές που απευθύνονται στις γυναίκες εννοώ- έχουν ως πρωταγωνιστη τη βαρβάτη τρίχα στον άντρα και πόσες την καθαρή επιδερμίδα).

Προσωπικά δεν έχω ξυρίσει ποτέ πόδια και κάποιες λίγες φορές στήθος (περισσότερες φορές τις μασχάλες) γιατί βαριέμαι να το κάνω αλλά εάν δεν βαριόμουν θα το έκανα συχνότερα. Για τα απόκρυφα σημεία μας ισχύει και εκεί το ίδιο (η αίσθηση ότι απο άποψη υγιεινής και άνεσης είναι καλύτερα) αλλα μάλλον συζητάμε άλλο θέμα εδώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  18:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικό-ψιλοάσχετο: Εξέχει η τρίχα από το κολάν;;;;; Τι κολάν φοράτε ρε παιδιά; Από το καλσόν ναι θα βγει , από το δρομικό κολάν όμως πώς;;;;
Μήπως ήρθε η ώρα να πάρετε καινούριο γιατί πολύ απλά έχει λιώσει το ύφασμα;

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theodl93
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  18:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Σε κάποιες περιπτώσεις το ξύρισμα του σώματος (ή τμημάτων αυτού) να θεωρείται απολύτως αναγκαίο και μόνο για λόγους αισθητικής!

Π.χ. ένας αγωνιζόμενος στο bodybuilding θα θεωρούσε αδιανόητο να "κατέβει" σε αγώνα αξύριστος (και μάλιστα σε ΟΛΟ το σώμα του!).

Το ίδιο συμβαίνει για παράδειγμα και με την ποδηλασία (για 3 χρόνια έφηβος έκανα αγωνιστική ποδηλασία): τα ξυρισμένα πόδια θεωρούνται "ουκ άνευ"! ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ να κάνεις αγωνιστική ποδηλασία και να εμφανίζεσαι με αξύριστα πόδια!!! Full Stop. End of Story!!! Δεν μπορώ να το εκφράσω πιο απλά! Είναι κάτι σαν "απαράβατος όρος" στο χώρο αυτόν. Όταν βλέπαμε κάποιον "νιούφη" να προπονείται και να εμφανίζεται με αξύριστα πόδια, πιστέψτε με, με λίγες κουβέντες που του κάναμε κι όλας, επανερχόταν με ξυρισμένα πόδια σε χρόνο dt! Δεν έχει σημασία αν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα ή όχι...έτσι απλά είναι η εικόνα ενός "σωστού" ποδηλάτη που ασχολείται σοβαρά με αγωνιστική ποδηλασία

Πάντως σε κάποιες περιπτώσεις το ξύρισμα κάποιων περιοχών του σώματος γίνεται από πολύ πρακτικό έως και απαραίτητο.
- Την πρώτη μου φορά που κολύμπησα μια απόσταση κάποιων χιλιομέτρων στη θάλασσα με "σβέλτο" ρυθμό, οι τριχωτές μου μασχάλες "γκάνιαξαν" στο πόνο από τον ερεθισμό λόγω τριχών! Επειδή βέβαια δεν αγωνιζόμουνα στην κολύμβηση δεν ήταν ένα θέμα με το οποίο ασχολήθηκα περισσότερο.
- Το μασάζ γίνεται πιο εύκολα (εάν μάλιστα είσαι ιδιαίτερα τριχωτός, τότε αυτός που σου κάνει το μασάζ μπορεί και να βλασφημήσει!) Πιθανόν το ξύρισμα στα πόδια των ποδηλατών ξεκίνησε ακριβώς από αυτήν την ανάγκη: στον Γύρο Γαλλίας τρέχανε τόσα πολλά και μακροσκελλή "ετάπς" που οι αθλητές χρειαζόντουσαν τις μαλλάξεις στα πόδια πολύ τακτικά, οπότε το ξύρισμά τους άρχισε να γίνεται επιτακτικό...
- Βελτιώνεται η ψύξη του σώματος μέσω της εφίδρωσης! Γενικά οι τρίχες (ειδικά όταν είναι πολλές) παρεμποδίζουν την ομαλή εξάτμιση του ιδρώτα, αποτελώντας έναν "υγρό" φραγμό μεταξύ του αέρα και του δέρματος.

Όσο αφορά ειδικότερα τους δρομείς, δε βλέπω κάποιον άλλο σοβαρό λόγο από τεχνικής άποψης, πέρα βέβαια από τη σκοπιά της αισθητικής, όπου εκεί "τα πάντα είναι σχετικά και άρα ανεκτά"...

Free your feet...free your senses!


+1000

Στην ποδηλασία δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να κατεβαίνεις την κατηφόρα με 50 -70 ΚΜ και να έχεις την τρίχα στο πόδι γεμάτη ιδρώτα...
Για το τρέξιμο το ξύρισμα δεν νομίζω να προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dinosman
Forum-Runner

159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  19:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξυρισμα στα πόδια πριν μεγάλους αγώνες για να κολλήσουν τα kinesio tape .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/11/2013 :  19:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω πολλές τρίχες και δεν με έχει απασχολήσει.
Το θεωρώ μόδα και όχι ανάγκη, αναφέρομαι σε κανονική τριχοφυία και όχι δάσος.
Δηλαδή όταν τρέχεις με 50-70 χλμ και έχεις τρίχες τι γίνεται που εγώ δεν καταλαβαίνω; Τρέχεις λιγότερο λόγω χαμένης αεροδυναμικής; Ιδρώνεις περισσότερο; Ακούγονται οι τρίχες που χτυπάνε μεταξύ τους; Τι;
Δεν μπορώ να πω για τον πρωταθλητισμό αλλά για τους ερασιτέχνες αθλητές το θεωρώ άνευ ουσίας.
Το ξύρισμα γενικώς σημαίνει ότι έχεις αρκετό επιπλέον χρόνο προς κατανάλωση.
Είμαι σίγουρος ότι όταν αλλάξει η μόδα με τα πόδια-στήθη δάσος θα βρεθούν τουλάχιστον 10 λόγοι που θα δικαιολογούν την ύπαρξή τους!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 12 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000