Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 9ος Διεθνής Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 62

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  23:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους










Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  23:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Εξαιρετικές περιγραφές!!!Τι να πω!!! Ξανά ΜΠΡΑΒΟ σε όλους σας!!! Είστε αστέρια!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  23:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


















Ελπίζω να βρει κάποιος τον εαυτό του ή κάποιο φίλο...τράβαγε φωτό η γυναίκα μου και μακάρι να έχει πιάσει κάποιον από την παρέα...

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  23:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω θα ηθελα να δω το πατουμενο του trexantiri. Μανωλη αν δεν σου ειναι κοπος ανεβασε μια φωτο να το δουμε κι εμεις που δεν το ειδαμε απο κοντα.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  00:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι περιγραφές του Νίκου (tazi) στην 48η σελίδα για τα πλυμμηρισμένα μέρη σε σχετικά κοντινές αποστάσεις από τη διαδρομή όταν ερχόταν το λεωφορείο του συλλόγου από λάθος δρόμο, δεν είναι καθόλου υπερβολικές:
http://taxalia.blogspot.gr/2014/04/blog-post_7993.html και
http://taxalia.blogspot.gr/2014/04/blog-post_3378.html



Ευτυχώς στη διαδρομή του αγώνα οι λίμνες ήταν λίγες και όχι σε όλο το πλάτος, με τις μεγαλύτερες όπως πχ εδώ:



Πιθανότατα μερίμνησε η διοργάνωση να σκουπίσει τους δρόμους.


Όσον αφορά τη δική μου διαδρομή.
Γνωρίζοντας από τις προηγούμενες προπονήσεις και αγώνες ότι οι πιθανότητες για κάτω από 3 ώρες ήταν μικρές, είχα αποφασίσει να ξεκινήσω και να πάω με 4'15/χλμ (που βγάζει 3ωρο, χωρίς να έλεγα όχι στο 4'10 αν ήταν βατό) όσο πάει, κι αν τυχόν κρατηθώ, έχει καλώς. Ο αέρας πήρε μαζί του τις περισσότερες από τις ελπίδες για κάτι τέτοιο, ιδίως τα 5-6 μποφόρ που έδιναν και οι προβλέψεις και μας πήγαιναν πίσω, κυρίως στα χιλιόμετρα 17 - 25. Όταν κόπασε ο αέρας (που συνέχιζε πάντως κόντρα), ο υπολογισμός έδινε ότι για 3ωρο έπρεπε να πάω κάτω από 4'10/χλμ στα υπόλοιπα χιλιόμετρα, αλλά βλέποντας το αμέσως επόμενο και μεθεπόμενο χιλιόμετρο να βγαίνουν 10 - 15 δευτερόλεπτα παραπάνω, δέχτηκα το αναμενόμενο, ότι 3ωρο δεν βγαίνει, και συνέχισα σε ευχάριστο ρυθμό μέχρι το τέρμα, ευχαριστήθηκα με αυτό τον τρόπο και με το παραπάνω τη διαδρομή. Αν και παραέπεσε ο ρυθμός στο τέλος. Για να πω βέβαια την αλήθεια, τα 10 λεπτά απόκλιση, δείχνουν ότι μόνο με 10 μποφόρ υπέρ θα κατέβαινα τις 3 ώρες. Γενικά χρειάζομαι αγωνιστικό σέρβις!...

Τα περάσματα πήγαν ως εξής:
5 21'04
10 21'17 42'21
15 21'32 1:03'53
20 22'08 1:26'01
25 22'05 1:48'06
30 23'32 2:11'38
35 23'13 2:34'51
40 24'41 2:59'32
τερμ. 10'48 3:10'20
(ημί 1:30:49 + 1:39:31)



Χάρηκα πολύ για όσους ξαναειδωθήκαμε, και βέβαια για όσους πρωτογνωριστήκαμε, κρίμα που δεν είδα και άλλους ακόμη. Συγχαρητήρια σε όλους, ανεξαρτήτως αποτελέσματος!
Μερικές φωτογραφίες από το Σαββατοκύριακο (από εδώ: https://www.facebook.com/kostas.palantzas/media_set?set=a.10203399417002949.1073741954.1137672652&type=1). Οι τελευταίες φωτό είναι από τις 1.00 και τις 3.00μμ, από τη βροχή που ξαναέπιασε. Από Εγνατίας, 38οχλμ, και έξω από τη Θεσσαλονίκη.



ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  00:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4:35 με max 150-160σφυγμούς.Δεν λαχανιασα καν!
Το πιάσιμο από τους προσαγωγούς μέχρι τα καλάμια κάποιες στιγμές δεν παλευόταν κι έκανα σπριντάκια με μεγάλο διασκελισμό-δηλαδή εκτάσεις-για να ξεπιάνομαι.
Είχα πει ότι θα σταματήσω στο 21 αλλά είδα ότι ήμουν πολύ καλά και είπα να συνεχίσω.Έκανα τον πιο αργό ημι που έχω κάνει και που θα κάνω ποτέ: 2:09.Συνήθως είμαι στο 1:40.
Για να μην τα πολυλογώ,μόλις πέρασα το 30 ανέβασα λίγο γτ ήθελα να τερματίσω και βαριόμουν να τρέχω τόσο αργά για τόση ώρα.Σταμάτησα κανα δυο φορές βέβαια(έτσι εξηγείται το negative split).Τελευταία 2 χιλιόμετρα τα κάναμε με το συντρέχτη Μιχάλη μπορεί και κάτω από 3:50/χλμ μ.ο. για την κ@υλ@....καταλαβαίνετε Πρώτη φορά τερματίζω αγώνα και είμαι τόσο ξεκούραστος

-Στο δρόμο βλεπω τον xipolitakos και του φωναζω trexantiri είσαι! Γελάει και λέει: ο xipolitakos είμαι!
-Είδα τον strato_al -πάλι καλά φίλε που μου είπες pace γτ παίζει να μην τον έβγαζα τον αγώνα!Έχω συνηθίσει να τρέχω αρκετά πιο γρήγορα και ξεχάστηκα
-Αναγνώρισα και τον Skyrunner...Χαίρομαι πολύ φίλε που κατάφερες να τερματίσεις.Κάτι μου φωνάξατε αλλά φορούσα ακουστικά και δεν σας άκουσα!
-Από την SUZIPA είδα μόνο τον αρχηγό μας
-Είδα πολλούς γνωστούς και φίλους
Και του χρόνου με υγεία

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  00:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...η καλη αρχη ειναι το ημισυ του παντος, και για μενα ο πρωτος μαραθωνιος ξεκινησε απο το Σαββατο το μεσημερι,που ειχα την τυχη,κατα την παραλαβη του αριθμου συμμετοχης, να γνωρισω ολους αυτους τους υπεροχους ανθρωπους!Αναφερομαι στον Anastasio,sugar,zoro,trexantiri της ομαδας SUZIPA,τον sigi,geor της ομαδας 4RUN, τον Rigelian (ανεξαρτητος) την Anna_ves και φυσικα τον Παναγιωτη Καλογεριδη, συνοδοιπορο,συναγωνιστη και ιδρυτη της ομαδας ... του ΕΚΑΒ!Περιμενα καμποση ωρα μηπως εμφανισθουν ο stratos_al κι η Elda, αλλα δυστυχως δεν τους πετυχα κι ετσι ελπιζω να τους γνωρισω σε καποιον αλλο αγωνα!Ειναι βεβαιο οτι η θετικη τους αυρα επαιξε μεγαλο ρολο στο να επιδειξω μια αγνοια κινδυνου στο εγχειρημα της επομενης ημερας που θ'αποτελουσε για μενα τον πρωτο μου μαραθωνιο.
Παραδοξως κατα την εκκινηση την επομενη ημερα δεν ειδα κανεναν, παρα μονο τον Μανωλη (τρεχαντηρι) που του ευχηθηκα στα γρηγορα καλη επιτυχια.Ο καιρος εντονα βροχερος, κατι που απευχομουν (συμμεριζομαι απολυτα την αντιληψη της Elda περι βροχης,μου προξενει και μενα καταθλιψη),αλλα παρ'ολα αυτα φορεσα μια σακουλα κι εκανα σ'ενα δρομακι πιο πανω απο το σημειο εκκινησης κανονικη 15λεπτη προθερμανση μαζι με δυο Κενυατες αθλητες!Αισθανομουν...σαν να με κλαινε οι ρεγγες, αλλα απο την αλλη πιστευα οτι αυτη ηταν η ημερα που θα ολοκληρωνα αυτο που ειχε μεινει ημιτελες απο τον περασμενο Οκτωβρη λογω τραυματισμου.Με το που ξεκινησε ο αγωνας .... επικεντρωθηκα αποκλειστικα σ'αυτον!!!Ετρεξα οπως τρεχω παντα σε αγωνες...στο οριο, σαν να ειναι η ημερα που τρεχω για τελευταια φορα, αλλωστε λογω πολλων θεματων με την μεση μου ειμαι πολυ επιρρεπης σε τραυματισμους στο ισχιο(ηταν ηδη επιτυχια που ειχα ολοκληρωσει τριμηνη προετοιμασια με διαλλειματικες και τρια LR 32χλμ, συνολικος ογκος χλμ γυρω 680).
Το ξεκινημα,με ιδανικες πλεον καιρικες συνθηκες,ηταν για τα δεδομενα μου γρηγορο,αλλωστε συνηθιζω να κανω positive split στους αγωνες...αυτο με βοηθαει ψυχολογικα στη συνεχεια του αγωνα...διοτι θεωρω οτι εχω την δυνατοτητα να χαλαρωσω λιγο, εφοσον παει κατι στραβα προς το τελος.Τα περασματα μου ηταν 26'30" στο 5ο χλμ...52'30" στο 10ο χλμ... 1:51:40 ημι... 2:42 στο 30ο χλμ ...3:35 στο 40 χλμ...3:48:58 καθαρος τελικος χρονος...επιδοση που ξεπερασε κατα πολυ τις δικες μου προσδοκιες!Φοβομουν πολυ το τειχος μετα το 32ο χλμ, αλλα εξαιτιας των υποδειξεων που πολλοι απο εσας, μεσω του φορουμ, μου ειχατε κανει,δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα διοτι ακολουθησα πιστα τα οσα ειχα προαποφασισει πριν απο τον αγωνα οσον αφορα στον εφοδιασμο με τζελ και saltsticks.Στον τερματισμο αισθανομουν μια ευφορια...σχεδον εκλαιγα...τα ειχα δωσει ολα...δεν μπορουσα να το ειχα παει ουτε ενα δευτερολεπτο πιο γρηγορα...κι αυτο με χαροποιουσε ιδιαιτερα!!!Απ' ο,τι θυμαμαι ειδα μονο τον Αnastasio και του ψελισσα "τα καταφερα"!
Ο πρωτος μου μαραθωνιος αφιερωνεται στην οικογενεια μου,που ειχε ν'αντιμετωπισει ολες τις ψυχολογικες μεταπτωσεις μου, ΑΛΛΑ και σ'ολους εσας,που ως "κατασκοπος" αντεγραψα προπονησεις σας(διαλειμματικες),στρατηγικες και τακτικες, μεθοδους εφοδιασμου για την καλυψη των ενεργειακων αναγκων του αγωνα....
...στον echetlos και την anna_ves,που στα δυσκολα του περασμενου Οκτωβρη μου εδωσαν κουραγιο να μην τα παρατησω...στον γιωργοδελτα, που μου εμαθε τον Ιακωβο Δανιολο και στον συναγωνιστη μου στην ομαδα του ΕΚΑΒ Παναγιωτη Καλογεριδη, ο οποιος ,παρακολουθωντας τις προπονησεις μου ηταν παντα με τον καλο λογο ,ανεβαζοντας μου το ηθικο!Ισως να ηταν κι ο μοναδικος που να περιμενε μια επιδοση κατω των 4 ωρων απο μερους μου.Παναγιωτη πραγματικα σ'ευχαριστω πολυ...εγω δεν ξεχνω ποτε απο που ξεκινησα (την ομαδα του ΕΚΑΒ δηλαδη), διοτι το σημειο αφετηριας παιζει καθοριστικο ρολο στην εξελιξη των πραγματων...!!!

zoro ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και την τιμητικη σου προταση που με κολακευει, αλλα απεχω πολυ ακομα απο το να γινω ενας SUZIPA. Για την ιστορια ο Anastasios με προσπερασε στο 6ο χλμ σαν σταματημενο... το ιδιο και ο Sugar στο 9ο χλμ.

Κλεινοντας, και συγγνωμη που σας κουρασα, θα ηθελα να αποδωσω τα ευσημα στο Rigelian για το 3χ3!!!

Συχγαρητηρια σε ολους...σας ευχαριστω πολυ για ολα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  09:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φωτο:

http://www.running-photos.gr
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.629181527159631.1073742597.108406909237098&type=1 (ειναι ο φωτογραφος που τραβαγε στην κατηφορα στο γεφυρακι στο 35).
http://www.livemedia.gr/album/4081


_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  09:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κώστα (KostasPVol) τι σημασία έχει που δεν έκανες κάτω από 3 ώρες !!!! Καλή ξεκούραση !!!!
Ευχαριστώ PowerGr !!!!! :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  10:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους

quote:
Originally posted by KostasPVol






Συγχαρητήρια για την επίδοση και του χρόνουν κάτω από 3.

Μια ερώτηση ο κύριος με την μπλέ μπλούζα "run on a track" είναι συμφορουμίτης;

Edited by - trickster on 08/04/2014 10:20:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  10:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trickster


quote:
Originally posted by KostasPVol






Συγχαρητήρια για την επίδοση και του χρόνουν κάτω από 3.

Μια ερώτηση ο κύριος με την μπλέ μπλούζα "run on a track" είναι συμφορουμίτης;




Για όσους δεν με γνωρίζουν, είμαι ο Rigelian!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  10:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια σε όλους, ευχαριστώ όλους, περισσότερα σε λίγο, διάβασα πολύ γρήγορα, θα ξαναμελετήσω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  10:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by trickster


quote:
Originally posted by KostasPVol






Συγχαρητήρια για την επίδοση και του χρόνουν κάτω από 3.

Μια ερώτηση ο κύριος με την μπλέ μπλούζα "run on a track" είναι συμφορουμίτης;




Για όσους δεν με γνωρίζουν, είμαι ο Rigelian!



Ρε rigelian μέναμε στο ίδιο ξενοδοχείο στο Ναύπλιο! Το πρωινό πριν τον αγώνα που τα λέγαμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  11:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλα ρε συ, τώρα κατάλαβα ποιος είσαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  11:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ριγκο να ξερεις οτι σε σκεφτηκα οταν καταλαβα πως δε το χω.περασε απο το μυαλο μου να κοψω και να σε συντροφεψω στον αθλο σου αλλα λογω της καταστασης της γυναικας μου δε το εκανα πραξη. δεν ειναι για ορθοοστασια και που κατεβηκε να σταθει να με δει πολυ μου ηταν.καταλαβαινεις. θα ετρωγα και κρα απο τον ζορο αλλα μαθημενος ειμαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 62 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000