Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 5ος Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας-27/03/2016

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
giakos Δημοσιευτηκε - 18/01/2016 : 22:30:12
Kαι επειδη η συνήθεια έγινε λατρεία και προλαβαίνοντας αλλά αντιγράφοντας άλλη μια φορά τον skoteino.....

Ο αγώνας που εν πολλοίς άλλαξε τον δρομικό χάρτη στην Ελλάδα.Ο αγώνας που έβαλε ψηλά τον πήχη στις παροχές και στην φιλοξενία των δρομέων ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ, ο αγώνας που σέβεται τον δρομέα και με το παραπάνω.

27/03/2016-5ος Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας.
Το νου σας διοτι αλλάζει η ώρα εκείνη την Κυριακή!!!
Για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.runningnews.gr/item.php?id=24990

Δεν προλαβαίνω.......
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
nikkapen Posted - 29/03/2016 : 19:43:48
Γεια σας δρομεις.Ησασταν κατατοπιστικοτατοι σχετικα με τα συμπληρωματα διατροφης κι ευχαριστω.Μας φωτογραφισαν 1-2 φορες ολους και κατα τη διαρκεια του αγωνα.Αν μαθει κανεις που θα δημοσιευτουν αυτες οι φωτο ας ενημερωσει.Ευχαριστω!

Τρεχω αρα υπαρχω.
giakos Posted - 29/03/2016 : 17:48:39
Για φωτογραφίες επισκεφθείτε τον παρακάτω ιστότοπο:
http://www.athinodoros.gr/?section=637&language=el_GR&itemid1541=3120&detail1541=1

Δεν προλαβαίνω.......
Panas73 Posted - 29/03/2016 : 14:16:01
Κυκλοφόρησε καμιά φώτο από τον αγώνα;
Elda Posted - 29/03/2016 : 08:37:29
quote:
Originally posted by tzatzikis90

τα saltsticks και οι ταμπλέτες ηλεκτρολυτών προσφέρουν τα ίδια στοιχεία πάνω κάτω απλά με άλλες αναλογίες. δε χρειάζεται να παίρνεις και τα 2, το ένα ή το άλλο αρκεί. ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Τάσος

know your limits. then destroy them.



Ετσι ειναι. Δειτε κι αυτο το θεμα που εχω κανει διατριβη!
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=13134
tzatzikis90 Posted - 29/03/2016 : 01:00:02
τα saltsticks και οι ταμπλέτες ηλεκτρολυτών προσφέρουν τα ίδια στοιχεία πάνω κάτω απλά με άλλες αναλογίες. δε χρειάζεται να παίρνεις και τα 2, το ένα ή το άλλο αρκεί. ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Τάσος

know your limits. then destroy them.
nikkapen Posted - 28/03/2016 : 20:45:32
Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.Απ'οτι μου φαινεται κι εγω το ιδιο θα κανω,δηλαδη θα χρησιμοποιω ισοτονικα στις προπονησεις μονο και ταμπλετες και τζελακια στους αγωνες.Θα ψαξω αρκετα τι να παρω.Σιγουρα σολτστικς.Μεσω ιντερνετ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στην παραγγελια.
quote:
Originally posted by kmruns

Αυτά του super market δεν προσφέρουν πολλά πράγματα. Καλό είναι να τα χρησιμοποιείς κάποιες φορές μόνο για να τα συνηθίζεις για κάποιους αγώνες που τα παρέχουν. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε ισοτονικά και υποτονικά ποτά. Είναι πολύ εύκολο να μάθεις για αυτά και να τα αγοράσεις. Τα προϊόντα αυτά μπορεί να είναι σε σκόνη, σε ταμπλέτες ή σε υγρή μορφή και διαλύονται σε νερό. Μπορείς να τα χρησιμοποιείς πριν, κατά τη διάρκεια ή και μετά την άσκηση. Για ευνόητους λόγους, δεν θα ήταν σωστό να σου προτείνω συγκεκριμένα προϊόντα. Πρέπει να ψάξεις μόνος σου ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες και τις γεύσεις που σου αρέσουν. Τα saltsticks είναι συγκεκριμένο προϊόν γι’ αυτό και θα αναφερθώ πιο αναλυτικά.
Saltsticks caps ( διάβασε εδώ: www.saltstick.com)
Περιέχουν: Νάτριο, κάλιο, ασβέστιο, βιταμίνη D για την απορρόφηση του ασβεστίου και μαγνήσιο. Είναι χάπια που μπορείς εύκολα να κουβαλάς μαζί σου και να τα πίνεις με λίγο νερό.
Ο λόγος που ανέφερα αυτά τα παραδείγματα με τις ταμπλέτες και τα χάπια, είναι γιατί μπορείς σε κάθε αγώνα να χρησιμοποιείς αυτά που εσύ θέλεις και όχι αυτά που παρέχουν οι διοργανωτές. Στην περίπτωση δε, που δεν παρέχονται (αυτό μπορείς να το ξέρεις πριν τον αγώνα) τότε πάλι δεν έχεις πρόβλημα.
Προσωπικά, αυτό που κάνω στους αγώνες είναι να έχω μαζί μου τζελάκια για ενέργεια και saltsticks για ηλεκτρολύτες. Ό,τι ποτό χρησιμοποιώ το έχω μόνο για προπονήσεις.
quote:
Originally posted by nikkapen

Γεια σου.Εδω και ενα χρονο περιπου τρεχω συστηματικα.Τελευταια διαβασα την ωφελεια ισοτονικων κλπ.Αγοραζω ενα συγκεκριμενο ισοτονικο απο το σουπερ μαρκετ και ειμαι ικανοποιημενος.Προτεινε μου σε παρακαλω καποια καλα saltstics και καποιες καλες ταμπλετες που να διαλυονται στο νερο.Αν δεν γινεται εδω περα ,σε παρακαλω στειλε μου προσωπικο μηνυμα.Ευχαριστω πολυ!
quote:
Originally posted by kmruns

Από συζητήσεις που έχω κάνει με διοργανωτές δωρεάν αγώνων (είναι πολύ σημαντικό που υπάρχουν ακόμα αγώνες δωρεάν και δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό στη σημερινή εποχή), όλοι προσπαθούν να παρέχουν όσο περισσότερα μπορούν. Μέσα σε αυτά πρέπει να είναι οπωσδήποτε το νερό. Χωρίς νερό δεν μπορεί να γίνει αγώνας. Το θέμα με τα ισοτονικά, δηλαδή με τους ηλεκτρολύτες, μπορεί να αντιμετωπισθεί με το να έχει κάποιος μαζί του ταμπλέτες για να τις διαλύσει στο νερό ή να έχει saltstics. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα παρέχεις όλα όταν θες να είναι δωρεάν ο αγώνας.
quote:
Originally posted by nikkapen

Χαιρετιζω ολους τους δρομεις που ετρεξαν σε αυτον τον ωραιο αγωνα.Ο καιρος ηταν ιδανικος,οι κατοικοι χαρουμενοι και η διοργανωση αρτια.Προσωπικα πετυχα τον στοχο μου,στον 4ο μου ημιμαραθωνιο..Κανω μια προταση στους διοργανωτες: μηπως θα ηταν καλυτερα να πληρωναμε ενα μικρο αντιτιμο και να ειχαμε και ισοτονικα?Ειναι μεγαλη η αποσταση....

Τρεχω αρα υπαρχω.



Όποιος έχει μυαλό...έχει πόδια!

kmruns




Τρεχω αρα υπαρχω.



Όποιος έχει μυαλό...έχει πόδια!

kmruns




Τρεχω αρα υπαρχω.
papili Posted - 28/03/2016 : 19:30:02
Μπράβο παιδιά . πολύ ωραίος αγώνας.πρώτη φορά τον έτρεξα πάμε γερά και του χρόνου
nikkapen Posted - 28/03/2016 : 15:49:38
Γεια σου.Εδω και ενα χρονο περιπου τρεχω συστηματικα.Τελευταια διαβασα την ωφελεια ισοτονικων κλπ.Αγοραζω ενα συγκεκριμενο ισοτονικο απο το σουπερ μαρκετ και ειμαι ικανοποιημενος.Προτεινε μου σε παρακαλω καποια καλα saltstics και καποιες καλες ταμπλετες που να διαλυονται στο νερο.Αν δεν γινεται εδω περα ,σε παρακαλω στειλε μου προσωπικο μηνυμα.Ευχαριστω πολυ!
quote:
Originally posted by kmruns

Από συζητήσεις που έχω κάνει με διοργανωτές δωρεάν αγώνων (είναι πολύ σημαντικό που υπάρχουν ακόμα αγώνες δωρεάν και δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό στη σημερινή εποχή), όλοι προσπαθούν να παρέχουν όσο περισσότερα μπορούν. Μέσα σε αυτά πρέπει να είναι οπωσδήποτε το νερό. Χωρίς νερό δεν μπορεί να γίνει αγώνας. Το θέμα με τα ισοτονικά, δηλαδή με τους ηλεκτρολύτες, μπορεί να αντιμετωπισθεί με το να έχει κάποιος μαζί του ταμπλέτες για να τις διαλύσει στο νερό ή να έχει saltstics. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα παρέχεις όλα όταν θες να είναι δωρεάν ο αγώνας.
quote:
Originally posted by nikkapen

Χαιρετιζω ολους τους δρομεις που ετρεξαν σε αυτον τον ωραιο αγωνα.Ο καιρος ηταν ιδανικος,οι κατοικοι χαρουμενοι και η διοργανωση αρτια.Προσωπικα πετυχα τον στοχο μου,στον 4ο μου ημιμαραθωνιο..Κανω μια προταση στους διοργανωτες: μηπως θα ηταν καλυτερα να πληρωναμε ενα μικρο αντιτιμο και να ειχαμε και ισοτονικα?Ειναι μεγαλη η αποσταση....

Τρεχω αρα υπαρχω.



Όποιος έχει μυαλό...έχει πόδια!

kmruns




Τρεχω αρα υπαρχω.
SKOTEINOS Posted - 28/03/2016 : 11:56:27
Όλα ήταν σούπερ!
Για άλλη μια φορά τα παιδιά του Αθηνόδωρου έδωσαν έναν πάρα πολύ όμορφο αγώνα ΔΩΡΕΑΝ....οπότε απέδειξαν, ότι όταν ΘΈΛΟΥΜΕ κάνουμε παπάδες και χωρίς κόστος!
5 χρόνια γίνεται αυτός ο αγώνα, 5 χρόνια είμαι πάντα εκεί, είτε σαν δρομέας(τα 3 πρώτα χρόνια), είτε σαν χρονομέτρης(τα 2 τελευταία)
Ακόμα και ότι είχε πολλούς γειτονικούς αγώνες, δεν μείωσε την συμμετοχή του κόσμου!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Giorgis34 Posted - 28/03/2016 : 11:35:27
Πανέμορφος αγώνας χίλια μπράβο (και λίγα είναι) στους διοργανωτές

Το 1981
prof Posted - 27/03/2016 : 23:46:50
Ας ειναι δωρεαν οι αγωνες και κουβαλαμε εμεις gelakia και saltsticks. Απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτεροι δρομεις κουβαλανε τα εφοδια τους. Μπραβο στους διοργανωτες
giakos Posted - 27/03/2016 : 23:26:53
Ωραίος αγωνας με άρτια οργάνωση δεδομένου οτι ειναι δωρεαν αρα και πραγματικά Λαικος.... οπως εχει ηδη αναφερθει ηταν γνωστο οτι ηταν μερικα μετρα συν απο ημιμαραθωνιο.....θεωρω οτι ειναι ευκολη η αναγωγη του χρονου μας στην αποσταση του ημιμαραθωνιου αφου ολοι φοραμε ρολογια εφοσον καποιος ενδιαφερεται αυστηρα για τον χρονο....
Χρονομετρηση σουπερ με την εννοια οτι πατωντας start και stop με την εναρξη και το τερματισμο το ρολοι εδειξε τον χρονο που εχει ανακοινωθε.....Skoteine τυπε μπραβο!!!!!!!!!!!!!
αν θα αλλαζα κατι στον αγωνα ειναι η διαδρομη προς το τελος....εχεις τρεξει 19χλμ και βγαινεις στην τελικη ευθεια και εχεις ολο ανηφορα....χωρις καμια ελπιδα....αν αλλαζε λιγο αυτο θα ηταν ο τελειος λαικος αγωνας!!!!!!

Δεν προλαβαίνω.......
echetlos Posted - 27/03/2016 : 22:00:57
quote:
Originally posted by kmruns

Καταλαβαίνω αυτό που λένε πολλοί φίλοι για την απόσταση, αλλά είθισται να χαρακτηρίζονται ως ημιμαραθώνιοι όλοι οι αγώνες, που είναι λίγο κάτω, λίγο πάνω από τα 21 χμ. Άλλες φορές κερδίζεις κάτι σε χρόνο (πχ 20,5 χμ) και άλλες φορές χάνεις (για αποστάσεις έως 21,5 χμ.). Μιλάμε για λαϊκούς αγώνες και όλοι έχουμε μία μικρή ανοχή σε τέτοια θέματα. Επίσης, θα πρέπει να λάβετε υπόψη, ότι στους περισσότερους αγώνες η εκκίνηση και ο τερματισμός πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένα σημεία, για να εξυπηρετούνται καλύτερα οι αθλητές. Σε σημεία που υπάρχουν τουαλέτες, χώροι για να αλλάξεις ρούχα κλπ.

Όποιος έχει μυαλό...έχει πόδια!

kmruns




Λίγο πολύ, όπως τα λες είναι...
Απλά, όταν ο άλλος τον τρέχει αγωνιστικά, πλησιάζει σκασμένος και τελικά διαπιστώνει ότι ο τερματισμός τελικά δεν είναι εκεί που περίμενε, λογικό είναι να κατεβάζει καντήλια.
Και λέμε εμείς +400m που το γνωρίζουμε, πολύς κόσμος την στιγμή εκείνη δεν ξέρει αν έχει 200 ή 800 μπροστά του...
Εν πάση περιπτώσει, το σημαντικό είναι πως απ' αυτόν τον αγώνα φεύγουν πάντα όλοι ικανοποιημένοι!

"My sport is your sport's punishment"
kostisk Posted - 27/03/2016 : 21:32:32
21300 εγραψε το garmin. Οι ενδειξεις στο δρομο ειχαν στο 21 650 μετρα αποκλιση.
Η διαδρομη ηταν τελεια και ο καιρος επισης. Ωραιος αγωνας!!!!!!!
και του χρονου.......
sotfireman Posted - 27/03/2016 : 21:06:41
21300 και το δικό μου Suunto 2R...Μέχρι το 15 η σήμανση κάτω με το ρολοι μου συμφωνουσαν,από το 16 και είχαν απόκλιση κοντά στα 500 μέτρα (το ρολοι χτύπαγε μετά από την σήμανση).Επειδή όμως ήξερα το μέρος μπορούσα να καταλάβω πόσο περίπου έμενε και να κάνω διαχείριση δυνάμεων,κάποιος που δεν έιχε αυτή τη δυνατότητα σίγουρα θα μπερδευόταν

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000