Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ημιμαραθώνιος Αθήνας 4 Μαϊου 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 16

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  15:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πω πω pace 5'00" κολλημένο! Στρογγυλό και ωραίο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  16:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

όχι ο ημί της αθήνας είναι δύσκολος, δεν θα σας πω τέλειες συνθήκες. Πάντως μην νομίζετε, και εγώ τον πρώτο καιρό τα ίδια. Μετά κατάλαβα ότι απλά δεν το είχα. Κάθε φορά είναι εύκολο να βρούμε γιατί ΔΕΝ πιάσαμε αυτό που νομίζαμε ότι μπορούμε. Το τελευταίο που λέμε, είναι... δεν το είχα.

Εχτές έψαχνα την διαδρομή στο garmin μου, να σας την ανεβάσω να την δείτε, αλλά δεν την βρήκα, δεν θυμάμαι τι έγινε.

ΥΓ. είχα δανείσει το ρολόι σε έναν φίλο, δεν είχα τρέξει εγώ.



Γιώργο επειδή όλοι για μια δικαιολογία ζούμε, τα γραφόμενα λένε ότι για υγρασία πάνω από 55% οι επιδόσεις μπορεί να πέφτουν ακόμη και κατά 3% για κάθε δέκα μονάδες! Δεν είναι σαν τα προβλήματα του ζωδιακού κύκλου αλλά κάπως επηρρεάζει ρε αδερφέ!

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  17:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα διαφωνήσω.
Όχι για το "πέφτει" κατά 3% , δεν είμαι ειδικός, δεν το ξέρω για να το γράφουν έτσι θα είναι.
Αλλά γιατί θεωρείς το minimum τις υγρασίας, το 55%, τον μέσο όρο?
Ζούμε σε αυτόν τον πλανήτη, σε αυτήν την χώρα, αυτές είναι γενικά οι συνθήκες.
Οι επιδόσεις που κάνει κάποιος, είναι επιδόσεις σε πραγματικές συνθήκες, εκεί γίνονται οι αγώνες, όλα. Δεν γίνονται σε συνθήκες εργαστηρίου. ΟΚ, σε συνθήκες εργαστηρίου, ίσως πήγαινες καλύτερα.

Εκεί είναι μονίμως η ένστασή μου.

Βρήκα αυτό το πινακάκι, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο, αλλά αυτή είναι η υγρασία σαν μέσος όρος στην Ελλάδα.
Το καλοκαίρι με τον ήλιο, πέφτει η υγρασία... αλλά τι να το κάνεις..., όταν έχει 30+ βαθμούς.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  17:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε χώρα έχει το δικό της κλίμα.
Στην Ελλάδα, και δη στα πεδινά, το μεγαλύτερο πρόβλημα μάλλον είναι η ζέστη σε συνδυασμό με την αυξημένη ηλιοφάνεια.
Κάποιος, εκτός και αν είναι κροίσσος, δεν μπορεί να ταξιδεύει ανά τον πλανήτη ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορεί να βρίσκει αγώνες με ιδανικές συνθήκες καιρικές και μορφολογίας εδάφους.

Στο συγκεκριμένο ημι, εκτιμώ ότι δύο είναι τα 'ντεφώ': η μορφολογία του εδάφους και το γεγονός ότι την εποχή αυτή το πιθανότερο είναι ο καιρός να είναι ζεστός. Για τους λόγους αυτούς προσωπικά δεν θα τον έθετα ως αγώνα στόχο και δεν θα έκανα εντατική (όπως την αντιλαμβάνομαι και όσο την αντέχω) προετοιμασία για να κατεβω στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας.
Οπωσδήποτε, θα μπορούσα να κατέβω ώστε να τρέξω μέσα στην Αθήνα κάνοντας ένα αθλητικό - για τα δεδομένα μου - χρόνο, κάτι που δεν θα απαιτούσε όμως υπερβολική προσπάθεια τόσο κατά την προετοιμασία όσο και την ημερα του αγώνα...

Θεωρώ ότι οι περισσότεροι δρομείς που έχουν προετοιμαστεί για τον αγώνα αυτό έχουν κάνει τα 'κουμάντα' τους και τους λογαριασμούς τους οπότε δεν περιμένουν να 'βγάλουν' το 100% του 'εργαστηριακού' τους potential.

Αν πάλι κάποιος περιμένει αυτό τον αγώνα για να βγάλει τον καλύτερο του εαυτό, τότε ο Θεός μαζί του!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  17:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει διαφωνία αλλά σίγουρα απόσταση "οπτικής". Ακόμη και στον πίνακά σου φαίνεται ότι η υγρασία μπορεί να κυμανθεί σημαντικά προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Αφού οι ειδικοί λένε ότι επηρρεάζει την απόδοση, γιατί πρέπει να είμαστε αδιάφοροι για τις συνθήκες;

Αν δεις εδώ, http://freemeteo.gr/kairos/athina/7-imeres/meteogramma/?gid=264371&language=greek&country=greece, όλη την εβδομάδα η υγρασία το πρωί ξεκινάει στο 65-70% και την επόμενη Κυριακή που είναι ο αγώνας, στο 92%!! Δηλαδή ξεκινάμε με μεινέκτημα, ως προς το μ.ο. των ημερών. Ε, να μη ρίξουμε και ένα σιχτίρι;


A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  18:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας και από εμένα. Νέοπας σε ημιμαραθώνιο αλλά πολύ χαρούμενος που για πρώτη φορά ακολούθησα συστηματική προπόνηση με ότι αυτό σημαίνει για την καθημερινότητα ενός μη-δρομέα (ξύπνημα από νωρίς τα Σάββατα, τρεξίματα αργά το βράδυ μετά από τη δουλειά, τρέξιμο στα 3ήμερα και σε επαγγελματικά ταξίδια, γκρίνια από οικογένεια και φίλους, κλπ - τι να σας τα λέω, τα ξέρετε καλύτερα από εμένα).

Για όσους ενδιαφέρει, ξεπατίκωσα την φετινή διαδρομή στο connect.garmin.com. Διαφέρει από την περσινή σε μερικά σημεία. Πχ την πρώτη ευθεία στην Πανεπιστημίου την κάνουμε έως Αιόλου αντί για Πεσμαζόγλου και ο τερματισμός γίνεται μπροστά από τη Βουλή και όχι στο Ζάππειο.
http://connect.garmin.com/course/6404370

Πιστεύω το δυσκολότερο κομμάτι είναι στον 2ο γύρο η Αρδηττού-Βασ. Κωνσταντίνου-Βασ. Σοφίας που είναι 3.500 ανηφορικά μέτρα από το 13.5 έως το 17. Ειδικά για μας τους αρχάριους, που θα νιώθουμε έντονα την κούραση στα πόδια μας, αποτελεί πρόκληση.

Για τον καιρό, αν όντως θα έχει ζέστη και υγρασία όπως διαβάζω, η εκκίνηση στις 08.00 αποδεικνύεται σοφή κίνηση από τους διοργανωτές.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους, να το ευχαριστηθούμε και προπάντων χωρίς τραυματισμούς.


Edited by - zakis on 30/04/2014 18:50:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  18:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή επιτυχία!!Καλό αγώνα να έχεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  18:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2011, κλασικη: το 50% τερμάτισε σε 4 ώρες
2013, κλασικη: το 50% τερμάτισε σε 4.5 ώρες

(εξελάκια που δεν θυμάμαι)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  18:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

2011, κλασικη: το 50% τερμάτισε σε 4 ώρες
2013, κλασικη: το 50% τερμάτισε σε 4.5 ώρες

(εξελάκια που δεν θυμάμαι)


όντως...
νομίζω ότι το 2013 είχαμε και μεγάλο ποσοστό μη τερματίσαντων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  19:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 1.40 του Echetlos μου φαντάζει πολύ μακρινό.

Θα πιέσω πάντως τον εαυτό μου για κάτω από 1.50 (για πρώτη φορά στη δρομική μου καριέρα).

Καλύτερο έως τώρα Ημί έχω 1.51

Ο πρώτος μου αγώνας ήταν ο 1ος Ημί της Αθήνας σε 2.35, πέρσυ στον 2ο Ημί έκανα 2.05 και φέτος ευελπιστώ σε κάτω από 1.50.

Δεν φαντάζει κι άσχημα, τουλάχιστον φαίνεται μια πρόοδος...

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  20:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

2011, κλασικη: το 50% τερμάτισε σε 4 ώρες
2013, κλασικη: το 50% τερμάτισε σε 4.5 ώρες

(εξελάκια που δεν θυμάμαι)



Το 2011 είχε έναν ιδιαίτερα ευνοικό καιρό ενώ φέτος το αντίθετο.
Και κυρίως, κάθε επομένη χρονιά τρέχουν όλο και περισσότεροι "λιγότερο ικανοί" δρομείς.


"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 30/04/2014 20:38:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  20:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
To 2011, ήταν λαχείο χρονιά...!

Επίσης, μην κάνετε τέτοιες αναλύσεις, εκτός αν ξέρετε ότι είναι πχ οι ίδιοι δρομείς. Δεν είναι ασφαλείς.

Κάποτε τρέχαν που λέει ο λόγος 200 δρομείς, όσο νάναι ήταν πιο αφοσιωμένοι, τώρα που τρέχει και η κουτσή μαρία και είναι 1500 δρομείς πέφτει ο μέσος όρος. Η διαφήμιση/μόδα κτλ κάνουν το έργο τους (και δεν είναι κακό να συμπληρώσω, μακάρι να βγεί και ο πατέρας μου να ψευτοτρέξει, και ας κάνει 1.5ώρα τα 10χλμ).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  20:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχές της δεκαετίας του '80, ο μέσος όρος των τερματισάντων στην Αμερική άγγιζε τις 3 ώρες.
(γι' αυτό και τα περισσότερα προπονητικά πρωτόκολλα, που έχουν την βάση τους στον ερασιτέχνη δρομέα της εποχής εκείνης, πλέον επαναπροσδιορίζονται).
Πάλι εκτός θέματος βγήκα...


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  21:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς βροχή την Κυριακή είπε σήμερα ο Σάκης Αρναούτογλου, χθες είχε δώσει λίγες πιθανότητες βροχής για Κυριακή πρωί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  22:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

quote:
Originally posted by Rigelian

2011, κλασικη: το 50% τερμάτισε σε 4 ώρες
2013, κλασικη: το 50% τερμάτισε σε 4.5 ώρες

(εξελάκια που δεν θυμάμαι)


όντως...
νομίζω ότι το 2013 είχαμε και μεγάλο ποσοστό μη τερματίσαντων



2013:

8711 πέρασαν το 5άρι
2,4% από αυτούς δεν τερμάτισαν
8500 τερμάτισαν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 16 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000