Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ευφορία του δρομέα/ runner's high
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/02/2014 :  07:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα! Νομίζω πως δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα κι εγώ το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον!Νιώθετε κάθε φορά που τρέχετε αυτή την ευφορία; Έχετε παρατηρήσει αν εξαρτάται από κάποιους παράγοντες; Πιστεύετε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να τη νιώσουν; Και... η αύξηση των χιλιομέτρων πώς την επηρεάζει; Όσο περισσότερα χιλιόμετρα κάνει κανείς τόσο πιο δύσκολα τη νιώθει;

Προσωπικές μου παρατηρήσεις απ τη λιγοστή μου εμπειρία: Ευφορία νιώθω όταν τρέχω αργά στην αρχή κι ανεβάζω σταδιακά. Κρατά και μετά το τρέξιμο. Νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν τη νιώθουν, κι ίσως γι αυτό δεν γυμνάζονται.

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  08:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι, όλοι την νιώθουμε την ευφορία αλλά δυστυχώς στο τέλος έρχεται η εφορία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  08:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  10:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τη μεγαλυτερη ευφορια τη νιωθω οταν εχω παει το πρωι για τρεξιμο 8 με 9 και μετα γυρναω σπιτι για μπανιο-φαγητο....
Γενικα η μερα σου αρχιζει με διαθεση ασχετα αν μετα οπως λεει κι ο zoro σου ρθει η αλλη εφορια.....xaxaxaxaxa
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  10:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάλι την ευφορία που ένιωθα τα πρώτα χρόνια που γυμναζόμουν δεν την νιώθω πλέον. Ή απλώς την έχω συνηθίσει...δεν ξέρω.
Νόμιζα ότι το έχω χάσει εντελώς αυτό το συναίσθημα, αλλά μετά τον μαραθώνιο που έμεινα off 2 μήνες λόγω του ισχίου μου, όταν ξαναέκανα προπόνηση ερωτεύτηκα ξανά την άθληση όπως τον πρώτο καιρό!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  10:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω νιωθω ευφορια επειδη επιτελους τελειωσε η προπονηση.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  11:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελευταία έχω κάψει φλάτζα, οπότε καμία ευφορία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  12:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οτι και να έχω στο μυαλό μου,όσο στρεσαρισμένος και να είμαι,όταν είμαι στο πάρκο,βουνό κλπ,μου φεύγουν όλα.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  13:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τον ιδρώτα φεύγουν ως εκ θαύματος τα περισσότερα `άσχημα` που μας κάνουν και χάνουμε το κέφι μας.Η μεγαλύτερη ευφορία είναι από τη στιγμή που διαλέγω τα ρούχα που θα φορέσω στην προπόνηση εως και τα πέντε πρώτα βήματα στο τέλος της και ακολουθεί πρωινό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  13:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το ενδιαφέρον της υπόθεσης με το τρέξιμο είναι ότι δεν βαριέσαι
αν δεν αισθάνεσαι ευφορία θα αισθάνεσαι δυσφορία (ανάσες, τραυματισμός)

βαρεμάρα δεν υπάρχει ποτέ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  14:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ερώτημα είναι πότε το αισθανόμαστε. Στην αερόβια φάση ή και μετά το κατώφλι. Στη VOMax δε νομίζω....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

yiannis444
Advanced Forum-Runner

Greece
282 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  17:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και βεβαια την αισθανομαστε ολοι...γι' αυτο και τρεχουμε...εκτος κι αν καποιος οργανισμος εχει προβλημα και δε παραγει σεροτονινη , ενδορφινες , ντοπαμινη κτλ...η εκκριση των ανωτερω συμβαινει μετα το 25λεπτο και γινεται ιδιαιτερα αντιληπτη μετα το μισαωρο...Καθώς αυξανεται ο χρονος της ασκησης ειναι ακομα πιο εντονο το φαινομενο μιας και μεγαλυτερες ποσοτητες απο τις παραπανω ουσιες εχουν εκκριθει απο τον οργανισμο ως αντιβαρο για την καταπονηση που ασκειται στα ποδια , γονατα , πελματα , μυες κοκ..πάντως σε συνθηκες διαλειμματικης δεν ειναι διακριτό το runnr's high ...σε συνθηκες διαλειμματικης το μονο που ειναι διακριτό ειναι η επιθυμια να τελειωσει η άσκηση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2014 :  22:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειναι μερες που περναω καλα αλαλ ειναι και μερες που νιωθω οτι τρεχω με ενα μαστιγιο και βαραω τη πλατη μου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2014 :  00:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικα καθε φορα που ασκουμαι φτιαχνομαι. στο παρελθον καταπιαστηκα με πολλα σπορ και παντα το ιδιο συναισθημα... η γυναικα μου δηλωνει πως μακρια απο τα σπορ εχω τρομερο εκνευρισμο. με το τρεξιμο στην προκειμενη περιπτωση φτιαχνομαι οικονομικοτερα απο οτι με σπορ του προτερου βιου μου. το εντυπωσιακο ομως με μενα ειναι οτι ακομα και οταν υπηρξα τραυματιας (6 μηνες απο μεση και 6 μηνες απο ωμο) τη φαση της αποθεραπειας την αντιμετωπιζα αγωνιστικα. για να μην παρεξηγηθω , εδινα το στιγμα της σταδιακης βελτιωσης που ισοδυναμουσε με μια μορφη υποτυπωδους ασκησης. και τοτε ημουν εξισου hi! ισως φανει υπερβολικο αλλα οταν επιασα ξανα τη ξυλορακετα μου μετα απο 6 μηνες σταδιακης αποκαταστασης-ενδυναμωσης ενιωσα μεγαλυτερη ηδονη απο τον τερματισμο στον μαραθωνιο (αυτο εχει να κανει και με το γεγονος οτι ειναι το σπορ το οποιο γεννηθηκα να κανω). υπαρχουν οι ορμονικες εξηγησεις για το φαινομενο αυτο και αναφερονται απο συμφορουμιτη παραπανω αλλα εγω θα σταθω στο γεγονος οτι η ασκηση γενικοτερα διωχνει το αγχος που ειναι η νουμερο ενα αιτια παθησεων, με φυσικο συνεπακολουθο την απελευθερωση του ασκουμενου απο τον κομπο που του στενευει την εξοδο προς την ευθυμια. εντω μεταξυ οσο πιο φυσικος ειναι ο τροπος που ασκουμαστε τοσο πιο υψηλα ειναι τα πιπεδα ευφοριας του ασκουμενου. με τον ορο φυσικο εννοω τον τροπο ασκησης που περιλαμβανει τα λιγοτερα στοιχεια πολιτισμου... απο ρολοι μεχρι το βασικοτερο--- τα υποδηματα μας... κι ομως η ελαστικη σολα των υποδηματων μας αποκλειει τη διοχετευση του φορτιου του σωματος μας στο εδαφος. δε δουλευει η γειωση μας με αποτελεσμα να μη μπορουμε να διωξουμε ευκολα το στρες απο πανω μας. γι αυτο και σε ινστιτουτα ασιατικου μασαζ οι θεραπευτες ειναι ξυπολυτοι. εγω δυστυχως το εφαρμοζω μονο το καλοκαιρι στο καμπινγκ και η διαφορα πανω μου ειναι εντυπωσιακη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2014 :  00:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχουν οι ασιατες καμπινγκ;;;; xaxaxaxa
α) η αδεια απο την δουλεια ευθυνεται γι'αυτο που λες
β) καντο και στο χορτο στο Κιλκις, δεν θα ειναι το ιδιο μετα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/02/2014 :  21:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι ενδορφίνες περισσότερο με παρακινούν προς την αποχή από την άσκηση. Η ευφορία μπορεί να κρύψει σοβαρούς τραυματισμούς που θα αποκαλυφθούν κατόπιν εορτής. Θέλω "να τρέχω", όχι "να τρέξω".

Για το ξυπόλητο τρέξιμο θα συμφωνήσω με τον κύριο Καλογερίδη για τον έναν εκ των δύο λόγων του και έναν επιπρόσθετο δικό μου. Δίνει την ευκαιρία να σταματήσω νωρίτερα με αντιληπτό πόνο όταν πάω να ξεπεράσω τα όρια μου. Ταυτίζομαι αρκετά με την περιγραφή όμως σε εκείνο το σημείο που αναφέρει την απώλεια πολιτισμικών στοιχείων. Η βαλίτσα και η λίστα με τα δήθεν απαραίτητα ρημάδια του αγώνα πλέον μένουν σπίτι. Θα κατατάξω εκεί και τον ιδρώτα που ανέφερε άλλος δρομέας. Φαντάζομαι εννοεί κάτι διαφορετικό, σε μένα προσωπικά ο ιδρώτας δρα ως οσμή συμβάλλοντας στην απώλεια περιττών ψευδοπολιτισμικών στοιχείων κατά την άθληση, με το αποσμητικό ανάμεσα στα πρώτα σκουπίδια που ελάφρυναν την άδεια πλέον βαλίτσα γυμναστηρίου.
Για χάρη ειλικρίνειας, ακόμα γεμίζω βαλίτσα, σε αγώνες που απαιτούν διανυκτέρευση αποβραδίς (αν ελαφρύνω και από τα σκουπίδια που νομοθετούν ίσως δεν θα ριψοκινδυνεύω 300 ευρώ σε τέτοιες διανυκτερεύσεις). Το βλέπω όμως σαν ενίσχυση της όλης εμπειρίας και δυνατή επαφή με όσα απαρτίζουν έναν αγώνα.
Αρκεί τόση ευφορία;

Όσο για το άγχος που άφησα τελευταίο, δεν θα γίνω χυδαίος, εν έτει 2014 όλοι γνωρίζουμε πως να το διώξουμε φυσικά και αποτελεσματικά. Ο νοών νοείτω, κι ο γιατρός συναινεί τω.
Δεν χρειάζομαι ξεσπάσματα υπερπροπόνησης. Εκτιμώ την άθληση αλλά το "ευγενές στοιχείο" που εκπέμπει, ειδικά η αντοχή, δεν θα με φυλακίσει σε ρόλο μάρτυρα. Θέλω να ξαναφέρω στο προσκήνιο το εξής http://www.runningnews.gr/item.php?id=16622 και να υπενθυμίσω πόσο αρέσει σε εμάς τους ανθρώπους να εθιζόμαστε σε αλληλοδιεγειρόμενα ερεθίσματα όπως ρόλους και πόνους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000