Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Αθώοι όλοι οι κατηγορούμενοι στην άρση βαρών!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  23:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα διάβασα τα τελευταία που έγραψες, και ξανα-λέω.
Οκ ίσως στην διατύπωση, βρούν ένα τρόπο να είναι νομοτυπο.
Πραγματικά δεν μου κάνει διαφορά στο μυαλό μου.
Δεν λέω, να καταδικάζουμε με οφθαλμοθανείς υποψίες, χωρίς αποδείξεις, και να τηρείται το τεκμήριο της αθώοτητας κτλ κτλ, αλλά όχι και στο άλλο άκρο.
Πιάστηκαν.
Δεν υπήρχε δόλος? Τι δόλος δεν υπήρχε? Και τι μάρτυρας κατηγορίας να βρεθεί να πει ότι ναι, το κάναν εν γνώση τους? Αφού στο κάτω κάτω, η αγωγή ήταν αυταπάγγελτη, δεν ήταν ενάντια σε κάποιον συγκεκριμένα που θίγεται. Οπότε... γιατί να χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Δεν είναι δόλος και κίνητρο η απόκτηση ενός χρυσού μεταλίου, και τόσα προνόμια? Τι είναι δόλος τότε?

Anyway, αυτό με τον δόλο εσύ το ξέρεις, αλλά μου φαίνεται παράλογο. Αν δεν αποδειχθεί δόλος, αλλά έχεις κάνει μια παρανομία αθώωνεσαι? Πρώτη φορά το ακούω. Αντίθετα ξέρω ότι άγνοια νόμου δεν συγχωρείται, που είναι διαφορετικό, αλλά νομίζω στο ίδιο πνεύμα με το ... δεν ήξερα τι έκανα.
Δλδ αν εγώ αποκτήσω , εν αγνοία μου, την σύνταξη του πατέρα μου που ήταν παράνομη για πολλά χρόνια, και την φάω, το κράτος δεν θα μου ζητήσει πίσω τα λεφτά... γιατί δεν είχα δόλο? Και αν δεν τα έχω να τα επιστρέψω, δεν θα πάω φυλακή? (Θα πάω σίγουρα είναι η απάντηση, το ξέρω, το έχω ψάξει).
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

Edited by - Deorum on 21/02/2014 23:17:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  23:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Πιο πάνω παρέθεσα αυτό που βρήκα σαν νόμο.
Εσύ βλέπεις κάποιο διαχωρισμό στην χρήση εν γνώση και εν αγνοία σου?

Και έτσι να είναι, ας καταδικαστούν... με ελαφρυντικό, είναι διαφορετικό πράγμα η αθώωση.
Και last but not least, ας καταδικαστεί ο υπεύθυνος για εγκληματική αμέλεια (αφού έδινε κάτι που δεν ήξερε τι συστατικά είχε...).
Αφού ίσως 1 από τους 13 όντως ήταν αθώος, και δεν μπορούν να τους τσουβαλιάσουν όλους, ας καταδικαστεί ο υπεύθυνος.


Και πολλά άλλα θα μπορούσα να γράψω.
Δεν με ενδιαφέρει αν βρούν τρόπο να διατυπώσουν το σκεπτικό σύννομα. Και τι παραθυράκι κάπου θα υπάρξει. Η ουσία είναι, πως ένα ακόμα μεγάλο σκάνδαλο, πέρασε στην ιστορία, και στην υγεία τον κορόιδων.
Και οι αναρχικοί από κάπου θα πιαστούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, μεταξύ διατυπώσεων κομμάτων σημείων στίξεως.
Εγώ αύριο θα κληθώ να πληρώσω το χαράτσι στην ΔΕΗ (ή στην ΔΟΥ όπου πήγε) ΚΑΙ για αυτούς τους μισθούς, χωρίς την δυνατότητα να πω, συγγνώμη, δεν θα το αγοράσω αυτό το πρόιον, δεν μου αρέσει, δεν συμφωνώ.



Γιώργο ποινικός νόμος είναι αυτός που περιγράφει μια συμπεριφορά και απειλεί ποινή. Υπάρχει κάτι τέτοιο στο κείμενο που παρέθεσες; Κατηγορείται κανείς και καταδικάζεται όχι επειδή είναι κακό πράγματα το ντόπινγκ, αλλά επειδή κάποια διάταξη απειλή ποινή για το ντοπάρισμα. Βρες την και να το συζητήσουμε, αλλά σου λέω ότι κατά πάσα πιθανότητα και εδώ θα απαιτείται δόλος (χώρια που υπάρχει και η πλάνη, όπως σου εξήγησα). Επίσης το δίκαιο δεν είναι μπακαλική, αν δεν υπάρχει αντίστοιχο αδίκημα για το οποίο να αρκεί η αμέλεια, πώς θα τον καταδικάσεις, "έστω με ελαφρυντικό"; Χωρίς να υπάρχει πρόβλεψη, χωρίς να υπάρχει αδίκημα; Αυτό σημαίνει ότι πάμε 200 χρόνια πίσω! Ούτε υπάρχει αδίκημα "εγκληματική αμέλεια". Η αμέλεια είναι απλώς μορφή υπαιτιότητας, όχι η ίδια η πράξη. Αυτό που γράφεις "Δεν με ενδιαφέρει αν βρούν τρόπο να διατυπώσουν το σκεπτικό σύννομα", είναι πολύ λάθος, δεν χρειάζεται να εξηγήσω το γιατί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  23:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Κανίβαλλε... το βίντεο που ανέβασες
δεν έχει καμία σχέση με το θέμα μας



Ενώ αν κρίνω από τη ...βιβλιογραφία των κατά καιρών ποστ, ΟΛΑ είναι εντός θέματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  23:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Επαναδιατυπώνω, έχεις δίκιο, δεν ακούγεται σωστό.
Με ενδιαφέρει να είναι σύνομες, φυσικά. Όμως μέσα από περίτεχνες διατυπώσεις, και επικαλούμενος διάφορες γενικές αρχές κτλ κτλ, κάνεις παπάδες, και καμιά φορά (όπως και οι... τρομοκράτες) χτίζεται ένας λάθος ισχυρισμός.
Προφανώς και βέβαια, εδώ δεν είναι διακύρηξη τρομοκρατών, αλλά του οργάνου που εμείς ως πολιτεία θεσπίσαμε, οπότε δεν τίθεται θέμα της αξίας του μεν και του δε.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στο δικό μου το μυαλό, η εμπιστοσύνη δεν κλονίστηκε, όπως και να το διατυπώσουν.

Επί της ουσίας.

Πάλι δεν σε καταλαβαίνω.
Γράφει ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ. Δεν αναφέρει ποινές για χρήση (ίσως δεν παρέθεσα το σωστό και υπάρχει και άλλο?).
Τελικά δεν είναι απαγορευμένες, επειδή δεν αναφέρει και τις ποινές?
Τι σόι απαγόρευση είναι χωρίς ποινή τότε?
Τότε με αυτό το σκεπτικό, και δόλος να αποδεικνυόταν, αφού δεν υπάρχει ποινή να τους αθωώναμε. Τι δεν καταλαβαίνω σωστά?
Ή τότε, αν δλδ αποδεικνυόταν δόλος, μπορεί να μην υπήρχε ποινή μεν για την χρήση καθεαυτή, αλλά θα πήγαινε σαν απάτη κατά του δημοσίου, και θα υπήρχε ποινή? Αυτό μου λες?

Όπως ξαναλέω, τρόποι και επικλήσεις σε άλλους νόμους υπάρχουν πολλοί. Ας τους πηγαίναν για ψευδή δήλωση, καθώς ο όρκος των αθλητών νομίζω λέει ότι εγω είμαι υπεύθυνος για οτιδήποτε παίρνω στο σώμα μου. Για παράνομη εισαγωγή σκευασμάτων, χωρίς την έγκριση του ΕΟΦ, για για για είμαι βέβαιος κάτι μπορούν να βρούν, ΑΝ θέλουν.
Θα μου πείς, μα εκεί, ήταν για συγκεκριμένη-ακριβώς, υπόθεση κτλ κτλ,

Τρόποι υπάρχουν, τα άλλα είναι για να κλονίσουν την εμπιστοσύνη μας (το λέω κομψά). Το σύστημα μπορεί να εφαρμόστηκε κατά το γράμμα του νόμου, αλλά όχι 1) κατά το πνεύμα 2) να μπάζει νερά, και να θέλει άμεσης διόρθωσης. Υπάρχουν και τρύπιοι νόμοι, δεν είναι πρώτη φορά. Όπως πχ με το δίπλωμα, αν σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα, πας τρέχεις βγάζεις με ημερομηνία μεταγενέστερη του συμβάντος, και στο δικαστήριο... αθωώνεσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2014 :  23:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανίβαλλε
''παίζουν'' στο φόρουμ αυτή την ''εποχή''
2-3 θέματα που έχουν ξεφύγει τελείως!

Εκτός από το ''φυσικό'' τρολλάρισμα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  00:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Τώρα διάβασα τα τελευταία που έγραψες, και ξανα-λέω.
Οκ ίσως στην διατύπωση, βρούν ένα τρόπο να είναι νομοτυπο.
Πραγματικά δεν μου κάνει διαφορά στο μυαλό μου.
Δεν λέω, να καταδικάζουμε με οφθαλμοθανείς υποψίες, χωρίς αποδείξεις, και να τηρείται το τεκμήριο της αθώοτητας κτλ κτλ, αλλά όχι και στο άλλο άκρο.
Πιάστηκαν.
Δεν υπήρχε δόλος? Τι δόλος δεν υπήρχε? Και τι μάρτυρας κατηγορίας να βρεθεί να πει ότι ναι, το κάναν εν γνώση τους? Αφού στο κάτω κάτω, η αγωγή ήταν αυταπάγγελτη, δεν ήταν ενάντια σε κάποιον συγκεκριμένα που θίγεται. Οπότε... γιατί να χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Δεν είναι δόλος και κίνητρο η απόκτηση ενός χρυσού μεταλίου, και τόσα προνόμια? Τι είναι δόλος τότε?

Anyway, αυτό με τον δόλο εσύ το ξέρεις, αλλά μου φαίνεται παράλογο. Αν δεν αποδειχθεί δόλος, αλλά έχεις κάνει μια παρανομία αθώωνεσαι? Πρώτη φορά το ακούω. Αντίθετα ξέρω ότι άγνοια νόμου δεν συγχωρείται, που είναι διαφορετικό, αλλά νομίζω στο ίδιο πνεύμα με το ... δεν ήξερα τι έκανα.
Δλδ αν εγώ αποκτήσω , εν αγνοία μου, την σύνταξη του πατέρα μου που ήταν παράνομη για πολλά χρόνια, και την φάω, το κράτος δεν θα μου ζητήσει πίσω τα λεφτά... γιατί δεν είχα δόλο? Και αν δεν τα έχω να τα επιστρέψω, δεν θα πάω φυλακή? (Θα πάω σίγουρα είναι η απάντηση, το ξέρω, το έχω ψάξει).
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.


Θέλει πολλή ανάλυση για να τα γράψω όλα, αλλά εντελώς χοντρικά υπάρχει η νομική πλάνη που μόνο κατ'εξαίρεση αίρει τον καταλογισμό και η πραγματική πλάνη που τον αίρει, αν αποδειχτεί. Επίσης χοντρικά, ναι, αν απαιτείται δόλος, δε μπορεί να καταδικαστείς, με μόνη υπαιτιότητα την αμέλεια (χωρίς δόλο δηλαδή). Π.χ. υπάρχει η ανθρωποκτονία εκ προθέσεως. Στα θανατηφόρα τροχαία, αν δεν αποδειχθεί πρόθεση, δηλαδή δόλος, που ποτέ δεν προκύπτει, δεν απαγγελεται τέτοια κατηγορία. Βέβαια εκεί υπάρχει η ανθρωποκτονία εξ αμελείας, από τα πλημμελήματα που κατ'εξαίρεση διώκονται χωρίς δόλο. Προσωπικά μου φαίνεται απίθανο να διώκεται η λήψη απαγορευμένων ουσιών χωρίς να γνωρίζει ο λαμβάνων τι παίρνει. Είτε θα τη γλυτώσει λόγω έλλειψης δόλου ή λόγω πλάνης. Βρες το νόμο ή την δικαστική απόφαση (!) να το δούμε.
Τώρα το πώς αποδεικνύεται ο δόλος ειναι ένα καλό ερώτημα πάντα! Έχω ξαναπεί ότι δεν ειδικεύομαι στο ποινικό, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι συνήθως τεκμαίρεται από την ίδια την πράξη (και δεν αιτιολογείται στην απόφαση πολύ αναλυτικά), π.χ. μπαίνει κάποιος σε μια τράπεζα με ένα πιστόλι και αφαιρεί από τον ταμία χρήματα, ε μάλλον ήθελε και το έκανε! Τι να πεις εκεί, μπέρδεψα τις πόρτες; Αντιθέτως το μπέρδεψαν τα σκευάσματα ακούγεται πολύ πειστικότερο! Προσοχή: ξαναγράφω ότι δεν γνωρίζω τι έγινε στη δίκη με τους αρσιβαρίστες και τι κατέθεσαν οι μάρτυρες, απλώς εξηγώ πως είναι τα πράγματα και ότι υπάρχουν πάντα περισσότερες ερμηνείες απ'ό,τι μπορεί κανείς εν πρώτοις να σκεφτεί (ειδικά αν είναι και λίγο προκατειλημμένος).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  00:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

Κανίβαλλε
''παίζουν'' στο φόρουμ αυτή την ''εποχή''
2-3 θέματα που έχουν ξεφύγει τελείως!

Εκτός από το ''φυσικό'' τρολλάρισμα!!!



Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  00:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και για να κάνω μία διασταύρωση θεμάτων
μήπως και έχουμε καμιά αναφυόμενη ιδέα:

Θα ψάξω μήπως βρω κανένα βιβλίο του Δανέζη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  00:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα Γιώργο προφανώς υπάρχει κάποια ποινική διάταξη που τα προβλέπει αυτά, πως διώκεται δηλαδή η χρήση-διακίνηση απαγορευμένων ουσιών στον αθλητισμό, απλώς δεν την ξέρουμε εσύ κι εγώ αυτή την στιγμή. Και λογικά να το πάρεις δε θα μπορούσε μια διεθνής σύμβαση να προβλέπει ενιάια για όλα τα κράτη που την υπογράφουν τι θα γίνεται σε περιπτώσεις παραβίασης, γι'αυτό αν κατάλαβα καλά στο άρθρο 5 αφήνει περιθώριο στα συμβαλλόμενα κράτη να ρυθμίσουν τα περαιτέρω, συμπεριλαμβανομένης θεωρώ και της ποινικής αντιμετώπισης. Να τονίσω και πάλι ότι όσες φορές και να γράψει η σύμβαση για απαγορευμένες ουσίες, αν δεν απειλήσει ποινή για συγκεκριμένη συμπεριφορά, δεν έχει καμία ποινική συνέπεια.
Πάντως είναι πολύ ευχάριστο να διαφωνώ μαζί σου, κρίμα που γίνεται σπανίως! Ελπίζω να είναι και εποικοδομητικό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  00:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
http://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-210-2008-%CF%83%CE%B5%CE%BB-7.html

νομίζω το βρήκα.
Αυτό βέβαια ψηφίστηκε τον 10/2008, ενώ τα γεγονότα συνέβησαν το 4/2008.
Στα άλλα ανταποδίδω τις φιλοφρονήσεις. ^_^
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  00:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ν. 4049/2012 (35/Α/23-2-2012). Εδώ στο άρθρο 12 υπάρχει κάτι για το ντόπινγκ και την ποινική αντιμετώπιση του, αλλά παραπέμπει και αλλού. Θα το δω αύριο και επανέρχομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  00:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Άρθρο 12 Ν. 4049/2012
Ποινική αντιμετώπιση του ντόπινγκ
1. Στην παράγραφο 1 της διάταξης του άρθρου 187 του Ποινικού Κώδικα, όπως συμπληρώνεται με το άρθρο 3 του παρόντος, προστίθεται τελευταία φράση ως εξής:
«όπως επίσης και περισσοτέρων εγκλημάτων που προ− βλέπονται και τιμωρούνται στο άρθρο 128Θ του ν. 2725/ 1999. Για τα εγκλήματα του άρθρου αυτού η ιδιότητα του ιατρού, προπονητή ή φυσιοθεραπευτή αποτελεί επιβαρυντική περίπτωση.»
2. Για τις αξιόποινες πράξεις του άρθρου 128Θ του ν. 2725/1999, καθώς και της πρώτης παραγράφου του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρ− θρου 253Α του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας περί ειδικών ανακριτικών πράξεων και οι διατάξεις για την προστα− σία μαρτύρων του άρθρου 9 του ν. 2928/2001."

Απ'ό,τι φαίνεται ο νόμος είναι του 1999 και απλώς έχει εν συνεχεία τροποποιηθεί. Επί της ουσίας τώρα, στο άρθρο αυτό (το 128Θ) δεν αναφέρεται ειδικώς ότι τα πλημμελήματα διώκονται και όταν τελούνται εξ αμελείας (για τα κακουργήματα, δηλαδή εκεί που λέει κάθειρξη, δεν το συζητώ, μόνο με δόλο). Κατά συνέπεια και επειδή σύμφωνα με το άρθρο 26 ΠΚ μόνο κατ' εξαίρεση, στις περιπτώσεις που ορίζει ειδικώς ο νόμος, τα πλημμελήματα τιμωρούνται και όταν τελούνται από αμέλεια, εκτιμώ ότι και τα περί ντόπινγκ αδικήματα απαιτούν δόλο. Και σίγουρα η πλάνη περί τα πράγματα αποκλείει τον δόλο, δηλαδή αν οι κατηγορούμενοι ισχυρίστηκαν και απέδειξαν ότι δεν γνώριζαν ότι τα σκευάσματα είχαν απαγορευμένες ουσίες και ότι παρήγγειλαν νόμιμα προϊόντα και ότι από λάθος τούς έστειλαν άλλα κ.λπ. κ.λπ., τότε πάρ'την την αθώωση...

Edited by - Gypaetos on 22/02/2014 00:50:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  08:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Gypaete, την άποψή σου ότι δεν μπορεί ο καθένας να κρίνει τις αποφάσεις των δικαστηρίων, ελπίζω να την οφείλεις σε κάποιο είδος ευθιξίας και αίσθησης ευθύνης για τα τερατουργήματα που συμβαίνουν εκεί. Προφανώς, είσαι νομικός, ίσως και στο δικαστικό σώμα. Το πόσο λάθος είναι όμως η άποψη ότι η δικαιοσύνη είναι στο απυρόβλητο δε χρειάζεται να το αναλύσουμε. Από θεσμούς που μπήκαν στο απυρόβλητο φτάσαμε να γίνουμε ως χώρα διεθνής περίγελος.

Το ότι δεν τεκμηριώνεται δόλος ή έστω ενδεχόμενος δόλος σε αθλητή που ντοπάρεται για να διακριθεί, μόνο ελληνικό δικαστήριο μπορεί να το ισχυριστεί. Για την αρνησιδικία και την τυπολατρεία των δικαστηρίων εξάλλου έχει καταδικαστεί η χώρα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο σε αρκετές περιπτώσεις, κάποιες έχω υπόψη μου και εγώ που δεν είμαι του χώρου.

Η ουσία του θέματος πάντως είναι όντως η Δικαιοσύνη και ο τρόπος που λειτουργεί για να κάνει τη δουλειά της. Γιατί αν δε φτιάξει αυτό, δεν υπάρχει καμία ελπίδα η χώρα να βγει από το τέλμα. Ακόμη και αν βρεθούν "υδατάνθρακες", που λέει και ο φίλος μας ο Ψεκασμένος, πιο πιθανό είναι να γίνουμε Νιγηρία παρά Νορβηγία, χωρίς σοβαρή Δικαοσύνη.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  15:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

Gypaete, την άποψή σου ότι δεν μπορεί ο καθένας να κρίνει τις αποφάσεις των δικαστηρίων, ελπίζω να την οφείλεις σε κάποιο είδος ευθιξίας και αίσθησης ευθύνης για τα τερατουργήματα που συμβαίνουν εκεί. Προφανώς, είσαι νομικός, ίσως και στο δικαστικό σώμα. Το πόσο λάθος είναι όμως η άποψη ότι η δικαιοσύνη είναι στο απυρόβλητο δε χρειάζεται να το αναλύσουμε. Από θεσμούς που μπήκαν στο απυρόβλητο φτάσαμε να γίνουμε ως χώρα διεθνής περίγελος.

Το ότι δεν τεκμηριώνεται δόλος ή έστω ενδεχόμενος δόλος σε αθλητή που ντοπάρεται για να διακριθεί, μόνο ελληνικό δικαστήριο μπορεί να το ισχυριστεί. Για την αρνησιδικία και την τυπολατρεία των δικαστηρίων εξάλλου έχει καταδικαστεί η χώρα στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο σε αρκετές περιπτώσεις, κάποιες έχω υπόψη μου και εγώ που δεν είμαι του χώρου.

Η ουσία του θέματος πάντως είναι όντως η Δικαιοσύνη και ο τρόπος που λειτουργεί για να κάνει τη δουλειά της. Γιατί αν δε φτιάξει αυτό, δεν υπάρχει καμία ελπίδα η χώρα να βγει από το τέλμα. Ακόμη και αν βρεθούν "υδατάνθρακες", που λέει και ο φίλος μας ο Ψεκασμένος, πιο πιθανό είναι να γίνουμε Νιγηρία παρά Νορβηγία, χωρίς σοβαρή Δικαοσύνη.

A little less conversation, a little more action please...



Δικηγόρος είμαι. Ξεκινάς από λάθος αφετηρία: Τι εννοείς περί άποψής μου ότι δε μπορεί ο καθένας να κρίνει την Δικαιοσύνη; Προφανώς και επιτρέπεται ο καθένας να εκφέρει όποια κρίση θέλει, δε δύναται όμως, δεν είναι σε θέση να κρίνει δικαστικές αποφάσεις με βάση τις τρεις αράδες της εφημερίδας και τις μη γνώσεις του περί των νομικών, τουλάχιστον αυτό ισχύει σε πάρα πολλές περιπτώσεις! Αλλά βέβαια, ανεξαρτήτως των παραπάνω, όλοι θέλουν να έχουν και να εκφέρουν άποψη περί των πάντων σε αυτό το τόπο. ΟΚ, να έχουν, αλλά να μην περιμένουν ότι η άποψή τους θα είναι και σωστή... Είναι φοβερό που ενώ κανείς δεν θα διανοούνταν να κάνει εγχείρηση χωρίς να είναι γιατρός, στο ποινικό δίκαιο για παράδειγμα δεν έχει ενδοιασμούς, χωρίς γνώση των στοιχείων και χωρίς να είναι παρών στο δικαστήριο, να βγάλει την απόφαση, δημοσίως, είναι δε βέβαιος για την άποψή του, για το ότι οι δικαστές έκαναν λάθος και για το ότι μάλιστα είναι διαπλεκόμενοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2014 :  16:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν... στο ίδιο έργο θεατές,το ζήσαμε με τη Βερούλη στο μακρινό πλέον 1984,με τη συμπαθέστατη Τσουμελέκα και την Dream Team τώρα,όσοι καταδικάζονται αθωώνονται με πανηγυρικό τρόπο από τα ποινικά δικαστήρια.



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 22/02/2014 16:08:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000