Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Μαραθώνιος και χρήση τζελ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

gserp68
Newbie Forum Runner

48 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/06/2014 :  11:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι απαραίτητη για επίδοση στον μαραθώνιο 3h10min-3h30min τρέχοντας στο 80-90% των μέγιστων καρδιακών παλμών η χρήση τζελ ή μπορεί αυτή η επίδοση να γίνει πίνοντας μόνο νερό. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία.

vfalcon
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  11:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο πρώτο μου μαραθώνιο έκανα 3:30 περνώντας μόνο ένα τζελ στο 30. Στο δεύτερο μαραθώνιο έκανα 3:10 παίρνοντας τζελ ανά 5χλμ μέχρι το 30. Δεν έχει σημασία μόνο το τζέλ για να κατεβάσεις το χρόνο, αλλά η προπόνηση που κάνεις, διατροφή κτλ κτλ

Τα συμπεράσματα δικά σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  11:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι δεν είναι "απαραίτητη" η χρήση gel για να κάνεις 3.10' 3'30'.

Πριν 20 χρόνια (δεν λέω καν πριν 50 χρόνια, τότε τρέχαν και ξυπόλητοι) κάναν οι πρωταθλητές 2.15' χωρίς να υπάρχουν ακόμα τα gel, και οι καλοί ερασιτέχνες παρόμοιες ώρες με σήμερα (και κάτω από 3ώρες) χωρίς καν να υπάρχει το gel ή ο ηλεκτρολύτης ούτε καν το ισοτονικό κτλ.

Οπότε "απαραίτητο" σίγουρα δεν είναι.

Τώρα αν είναι μια ευκολία, ένα όπλο παραπάνω ειδικά για τον λιγότερο προπονημένο, κτλ κτλ, το κουβεντιάζουμε.

Για εμένα αυτό που σου προσφέρει το τζελάκι είναι ευκολία στην κατάποση και στο κουβάλημα καθώς τρέχεις, τίποτα παραπάνω.
Αν έχεις όρεξη σε έναν σταθμό να σταματήσεις, να χάσεις 1-2 λεπτά, (ή πχ να τρέξεις 1χλμ στο 7' αντί για το 5')και να μασουλήσεις τίποτα κρακεράκια ή σταφίδες κτλ, είναι το ίδιο πράγμα.
Κάποτε έτσι έβγαζα τις προπονήσεις μου κάποτε, με σταφίδες κάθε 6-7χλμ, μια χαρά ήμουν σε πληροφορώ, απλά λίγο άιντε να ανοίξω το σακουλάκι, λίγο να τις μασήσω, λίγο να πιω νερό, όλα αυτά μου κάναν την ζωή μου πιο δύσκολη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  11:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και οι ανάγκες σε υδατάνθρακα από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν πάρα πολύ.... Δεν ξέρω πόσο ασφαλή συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις συλλέγοντας εμπειρίες άλλων...


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  11:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν είσαι ελίτ μαραθωνοδρόμος που που μένει στον δρόμο για λιγότερο απο130-140 λεπτά, σαφέστατα χρειάζεσαι τροφοδοσία.
Το πόση, μόνο μια εργομέτρηση μπορεί να στο δείξει.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  12:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Α και αυτό, με το τζελάκι έχεις ελεγχόμενη κατανάλωση θερμίδων.
Ξέρεις πχ, πήρα 150θερμίδες, στο 5χλμ, και βγάζεις ένα πλάνο, θα χρειαστώ τόσα.

Ενώ στις άλλες περιπτώσεις πας λίγο μαντεύοντας. (δεν ξέρεις πόσο έχει το κρακεράκι, πόσο έχει η σταφίδα, πόσο έχει η μπανάνα ακριβώς) και κινδυνεύεις είτε να φουσκώσεις άσκοπα, είτε να ξεμείνεις (καλά λέμε τώρα το θεωρώ και λίγο υπερβολή, αλλά οκ ίσως ισχύει).

Βέβαια αν τα έχεις δοκιμάσει στην προπόνηση, όλα γίνονται. Απλά με το gel κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη.

Εγώ δεν διαφωνώ με την χρήση του, απλά η λέξη "απαραίτητο" μου κάθισε βαριά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  12:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να το ξεκαθαρίσουμε, συζητούμε αν είναι απαραίτητη η τροφοδοσία ή αν είναι απαραίτητο αυτή να γίνεται μέσω τζελ;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  12:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο φίλος γράφει για gel.
Κάποιου είδους τροφοδοσία είναι σίγουρα απαραίτητη! (εκτός τι να πω, αν μιλάμε για την εξαίρεση της εξαίρεσης)

Εγώ ξέρω φίλο, ο οποίος με μερικά κομματάκια μπανάνας σε κάθε σταθμό (1-2 μην φανταστείτε κανά τσιμπουσι), το ισοτονικάκι του, έχει κάνει 3.05' κάπου εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  12:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους

Επίσης νομίζω πως στον μαραθώνιο δεν τρέχεις στο 90% του Μ.Κ., ούτε 10ρι να ήταν. Έτσι δεν θα φτάσεις ούτε μέχρι το 20.
:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  12:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum


Επίσης νομίζω πως στον μαραθώνιο δεν τρέχεις στο 90% του Μ.Κ., ούτε 10ρι να ήταν. Έτσι δεν θα φτάσεις ούτε μέχρι το 20.
:P




Ο Μαραθωνιος "τρεχεται" στο 80-82% της Vo2max αναλογως το επιπεδο του δρομεα.
Εγω παντως τον τελευταιο τον ετρεξα στο 86-87% της HRMAX.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  12:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για νας τρεξεις Μαραθωνιο χωρις τροφοδοσια προυποθετει να εισαι οικονομικος και να μην πας στα "ορια" σου, αλλιως το "αδειασμα" ειναι σιγουρο, οποτε παιρνουμε οτι αντεχει το στομαχι μας και κανουμε οτι μπορουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  13:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσο πιο καλά προπονημένος είναι κάποιος τόσο πιο πολύ αντέχει σε υψηλούς ρυθμούς.
Και εσύ είσαι στους καλά προπονημένους.
Οι Κενυάτες έχω διαβάσει τρέχουν μάλιστα και πιο ψηλά, στο 85%.
αλλά ο μέσος δρομέας, τρέχει περισσότερο στο 70 άιντε ο λίγο καλύτερος μέσος (των 3.30') 75%.

Χωρίς τροφοδοσία πρακτικά δεν παίζει. Ακόμα και το ισοτονικό, είδος τροφοδοσίας είναι.

http://www.runnersworld.com/running-tips/ask-coaches-heart-rate-marathon

Q: I would like to know what percentages of my max heart rate I should be running at race pace for the marathon.

A: There is no specific target heartrate zone for marathons, since it depends on how fast (read "hard") you are willing to run. Joggers can finish marathons while never exceeding 65-70%, while the average Kenyan is probably running the whole distance at several beats above 85%.

Edited by - Deorum on 04/06/2014 13:29:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  13:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


..''Και οι ανάγκες σε υδατάνθρακα από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν πάρα πολύ''....

Σωστο αυτο που λεει ο Γιωργος (Deorum)...

Εγω με νερακια και μπανανουλες την βγαζω,...το 2012 τον ετρεξα σε 3:09 τον ΚΜΑ .

Ευχαριστω .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  14:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο μέσος ερασιτέχνης δρομέας μπορεί να αποθηκεύσει έως 400γρ. μυικού γλυκογόνου (κι άλλα ~100 ηπατικού αλλά αν φτάσουμε εκεί, χαιρέτα μας τον πλάτανο).
Αυτά του φτάνουν για να τρέξει σε ρυθμό μαραθωνίου για περίπου 120-140 λεπτά, με δεδομένο ότι δεν είναι ούτε εξαιρετικά οικονομικός αλλά ούτε και το αντίθετο. Υπάρχει βέβαια και το λίπος αλλά η διάσπασή του είναι ιδιαίτερα αργή ως διαδικασία στον δεδομένο ρυθμό.
Εκ των πραγμάτων λοιπόν, χρειάζεται εξωγενή χορήγηση υδατανθράκων.

Μπορεί κάποιος να πάρει μπανάνα, χουρμάδες, σταφίδες, βελανίδια ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ΑΛΛΑ τίποτα από αυτά δεν έχει περισσότερους υδατάνθρακες από ένα τζελ, ούτε και απορροφάται γρηγορότερα κι ευκολότερα. Τα τζελς είναι φτιαγμένα για αυτόν τον σκοπό.
Οπότε δεν βρίσκω για ποιον λόγο θα προτιμούσε κάποιος να τα αποφύγει.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  14:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντως εγώ έχω δει κατανάλωση τζελακίων και σε 10άρι ακόμα...
Καλά για ημί δεν το συζητάμε. Κανόνας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2014 :  14:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για ημί που λες, Γιώργο...
Εγώ καίω 4,15 gr./min σε ρυθμό ημί.
Για κάνε τους υπολογισμούς και πες μου, να πάρω ένα καλού κακού ή όχι;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000