Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αθλητικο μασαζ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  09:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαλημερα Νικο, σ ευχαριστω για τις πληροφοριες. Το δικο σου το διαβασα πρωτο (ειχα βαλει στο google search Φωτης μασαζ και μου ειχε εμφανισει και τα 2 τοπικ εκει) και πεθανα στο γελιο με τους Αγγλους!

Διαρκεια και κοστος στο περιπου? Γιατι ενας που ειχε κανει ο γιος μου εδω στην περιοχη μας μετα απο τραυματισμο στον ωμο λογω τεννις (η περιγραφη πονου ηταν αντιστοιχη της δικης σου, μια φορα μαλιστα ημουν παρουσα), επαιρνε 25 ευρω το μισαωρο και υποτιθεται μιση τιμη μαλιστα λογω συστασης απο τον προπονητη του. 4 φορες μας πηγε 100 ευρω, δεν ειναι και λιγα. Τουλαχιστον του περασε τελειως.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  10:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαρία, όπου και να πας, 1 ώρα διαρκεί το μασάζ.
Δεν θυμάμαι πόσο παίρνει ο Φώτης, έχουν περάσει 5 χρόνια. Φαντάζομαι όμως θα σου πει ο Άρης.
Ο δικός μου παίρνει 30€.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  10:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Μαρία, όπου και να πας, 1 ώρα διαρκεί το μασάζ.
Δεν θυμάμαι πόσο παίρνει ο Φώτης, έχουν περάσει 5 χρόνια. Φαντάζομαι όμως θα σου πει ο Άρης.
Ο δικός μου παίρνει 30€.


"My sport is your sport's punishment"



Ναι, το φανταστηκα για μια ωρα. Ο γιος μου εκανε μιση γιατι ηταν μονο πιεσεις για το συγκεκριμενο τραυματισμο. 30 ευρω (για το δικο σου) λογικη τιμη μου ακουγεται.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  12:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαρία,

Εκτός από τον ίδιο, έχει και 2 πιτσιρικάδες που κάνουν μασάζ. Αν δεν άλλαξε κάτι, το κόστος είναι 20€ για μια ώρα (εκτός κι αν βοηθήσει ταυτόχρονα και 2ος μασέρ, οπότε θα βγει χρονικά νωρίτερα πχ σε 40 λεπτά).

Εγώ θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας να δοκιμάσεις από τώρα που είναι νωρίς, για να σχηματίσεις άποψη και να έχεις περιθώριο -αν θες- να το επαναλάβεις. Νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα ωφέλιμο όταν έχεις φορτώσει αρκετά χλμ και ιδανικά την επόμενη μέρα από κάποιο 30άρι. Να είσαι προετοιμασμένη ότι θα πονέσεις αρκετά, κυρίως σε τετρακέφαλους, οπίσθιους μηριαίους και γάμπες-καλάμια. Την επόμενη μέρα αισθάνεσαι βαριά τα πόδια, κι αν προπονηθείς κάνεις χαλαρό, ή ελεύθερο. Μετά από 1-2 μέρες αισθάνεσαι ανάλαφρα τα πόδια. Νομίζω ότι για αυτούς που φορτώνουν, ή ασχολούνται αρκετά, το τελευταίο 2μηνο είναι πολύ πρακτικό το σχήμα που πρότεινε ο Νίκος. Δηλαδή κάθε 7-15 μέρες, αλλά αυτό είναι θέμα και πόσο αντέχει κάποιος το κόστος. Στις προηγούμενες 2-3 προετοιμασίες είχα κάνει από μία φορά, συνήθως τη Δευτέρα πριν το μαραθώνιο. Τώρα έτυχε κι έκανα μια 3 εβδομάδες πριν τον αγώνα, μία τη Δευτέρα πριν τον αγώνα και μία έκτακτη ενδιάμεσα. Οι 2 πρώτες ήταν καλές, αλλά μετά από την 3η που ήταν πιο δυνατή (και σε συνδυασμό με την ξεκούραση του tapering) αισθανόμουν ότι τα πόδια μου ξαναγεννήθηκαν. Κι ειδικά οι τετρακέφαλοι που ήταν τόσο σφιγμένοι, ώστε όταν τέντωνα ξαπλωμένος τα πόδια, νόμιζα ότι θα μαγκώσουν και θα πάθω κράμπα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  14:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδη ειναι και η ωρα περασμενη .......εχει αναφερθει πουθενα το τηλεφωνο του κου Φωτη η εχω στραβωθει τελειως ??

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  14:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by as400

Επειδη ειναι και η ωρα περασμενη .......εχει αναφερθει πουθενα το τηλεφωνο του κου Φωτη η εχω στραβωθει τελειως ??

AS400



Στην πρωτη σελιδα απο τον Αρη: 6976023164

Αρη, σ ευχαριστω κι εσενα για τις πληροφοριες.

Οντως εχω φορτωσει αρκετα χλμ, ο Ιανουαριος βγηκε με 335 κι ο Φλεβαρης αναμενεται να φτασει στα 350. Ειμαι στα 90+/εβδομαδα τωρα. Τωρα δεν εχω κανενα πονο πουθενα, καλα αισθανομαι, αλλα τα ποδια τα νιωθω αρκετα σφιγμενα, πιστευω οτι εχω αναγκη ενα καλο μασαζ. Προσανατολιζομαι στις 2 φορες, θα δω ισως και για τριτη. Το καλο ειναι οτι με βολευει και η περιοχη.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

prof
Advanced Forum-Runner

263 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  14:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στη θεσσαλονικη υπαρχει καλος μασερ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  15:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω Elda
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by as400

Επειδη ειναι και η ωρα περασμενη .......εχει αναφερθει πουθενα το τηλεφωνο του κου Φωτη η εχω στραβωθει τελειως ??

AS400



Στην πρωτη σελιδα απο τον Αρη: 6976023164

Αρη, σ ευχαριστω κι εσενα για τις πληροφοριες.

Οντως εχω φορτωσει αρκετα χλμ, ο Ιανουαριος βγηκε με 335 κι ο Φλεβαρης αναμενεται να φτασει στα 350. Ειμαι στα 90+/εβδομαδα τωρα. Τωρα δεν εχω κανενα πονο πουθενα, καλα αισθανομαι, αλλα τα ποδια τα νιωθω αρκετα σφιγμενα, πιστευω οτι εχω αναγκη ενα καλο μασαζ. Προσανατολιζομαι στις 2 φορες, θα δω ισως και για τριτη. Το καλο ειναι οτι με βολευει και η περιοχη.






AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2016 :  20:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαρία καλησπέρα!

πέρισυ έκανα προετοιμασία με λιγότερα χιλιόμετρα για τον Μ.Αλέξανδρο χωρίς μασάζ(2 φορές μόνο τον τελευταίο μήνα πριν τον αγώνα). εξαιτίας αυτού νομίζω (έλλειψη μασάζ), έβγαλα τραυματισμό και παραλίγο να χάσω τον αγώνα. φέτος που κάνω περίπου 10km περισσότερα κάθε εβδομάδα κατά μέσο όρο, με μασάζ κάθε εβδομάδα όμως, νιώθω τα πόδια πολύ καλύτερα, οι προπονήσεις βγαίνουν πιο εύκολα και ως τώρα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. είναι δεδομένο πως θα σε βοηθήσει κι αν το αντέχεις οικονομικά το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

ΥΓ. υπάρχει μια πιθανότητα ο περσινός τραυματισμός να οφειλόταν στην ξαφνική αύξηση χιλιομέτρων (1η φορά μαραθώνιος γαρ) και όχι στην έλλειψη μασάζ αλλά όπως και να χει θα σου κάνει πολύ καλό πιστεύω!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2016 :  08:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tzatzikis90

Μαρία καλησπέρα!

πέρισυ έκανα προετοιμασία με λιγότερα χιλιόμετρα για τον Μ.Αλέξανδρο χωρίς μασάζ(2 φορές μόνο τον τελευταίο μήνα πριν τον αγώνα). εξαιτίας αυτού νομίζω (έλλειψη μασάζ), έβγαλα τραυματισμό και παραλίγο να χάσω τον αγώνα. φέτος που κάνω περίπου 10km περισσότερα κάθε εβδομάδα κατά μέσο όρο, με μασάζ κάθε εβδομάδα όμως, νιώθω τα πόδια πολύ καλύτερα, οι προπονήσεις βγαίνουν πιο εύκολα και ως τώρα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. είναι δεδομένο πως θα σε βοηθήσει κι αν το αντέχεις οικονομικά το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

ΥΓ. υπάρχει μια πιθανότητα ο περσινός τραυματισμός να οφειλόταν στην ξαφνική αύξηση χιλιομέτρων (1η φορά μαραθώνιος γαρ) και όχι στην έλλειψη μασάζ αλλά όπως και να χει θα σου κάνει πολύ καλό πιστεύω!

Τάσος

know your limits. then destroy them.


@tzatzikis έλα στο 4.40 και θα έχεις μασαζ bonus
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2016 :  09:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τζατζικακι θα πάει, εσύ θα είσαι εκεί;

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2016 :  10:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Το τζατζικακι θα πάει, εσύ θα είσαι εκεί;

Knock knock knocking on suzi's door...


στην εκκίνηση θα είμαι ,όλη η κουβέντα γίνεται για να γίνει ο λαγός μέχρι το 30 στην προθέρμανση.Άλλωστε όπως λέμε ο αγώνας ξεκινά στο 30,έπειτα ο καθένας ας πάρει τον δρόμο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2016 :  14:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τζατζικακι σε χρησιμοποιεί ο αναισχυντος... θα σε πετάξει μετά σαν φτηνό σκεύος... μαγειρικής. Καψτον στο 4'15"!!!

Knock knock knocking on suzi's door...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/02/2016 :  20:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχουν να κλάψουν μανούλες στη Θεσσαλονίκη...

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2016 :  15:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικα εκανα μασαζ σε εναν φυσικοθεραπευτη εδω στην Αναβυσσο, ειναι 2 που δουλευουν μαζι και κανουν και αθλητικο μασαζ. Εκανα 5 φορες, το μεγαλο μου προβλημα ηταν οι γαμπες (καθοτι παταω midfoot), καποια σημεια ηταν κομπος, πολυς πονος για να ξεπιαστουν. Επισης και στα χερια στους δικεφαλους ειχα θεμα, πολυς πονος κι εκει. Οι τετρακεφαλοι ηταν Οκ, δεν πονεσα τοσο εκει. Χθες εκανα το τελευαιο μασαζ, το αναζωογονητικο. Σημερα αισθανομαι σουπερ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000